یک جراح گفت: واریس خود علتی مهم برای بیماران قلبی عروقی است که موجب لخته شدن خون در اندام‌های تحتانی می‌شود. ناطقان: واریس به عروق سیاهرگی وسیع و متورم و پیچ و تاب خورده‌ای گفته می‌شود که می‌تواند هر سیاهرگی را درگیر کند، اما بیشتر در سیاهرگ‌های پا رخ می‌دهد. عروق عنکبوتی هم زیر مجموعه‌ای از واریس‌ها محسوب می‌شوند که بسیار شایع و خفیف هستند.

باوجود اینکه واریس بیشتر از جنبه زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما در برخی افراد با درد و بی تابی و احساس ناخوشایندی همراه خواهد بود. در برخی موارد محدودی هم ممکن است به مشکلاتی مانند تشکیل لخته یا خونریزی و زخم و مشکلات دستگاه گردش خون ختم شود.


سید هاشم سزاوار جراح عروق درباره بیماری واریس اظهار کرد: واریس از دریچه‌های اندام‌های تحتانی تشکیل شده که برگرداندن خون توسط شریان‌ها از اندام‌های تحتانی به قلب بر عهده آنهاست.

وی ادامه داد: خون باید دوباره در سیستم‌های جریانی بدن قرار بگیرد و تصفیه شود و این عمل توسط لانه کبوتری یا همان دریچه‌ها گفته می‌شود؛ طبیعی است که این دریچه‌ها باید سالم باشد تا از برگشت خون از بالا به پایین در رگ‌ها محافظت کنند، البته برگشت خون در برابر جاذبه زمین دارای مکانیسم خاصی است، زمانی که فرد فعالیت زیاد می‌کند باعث ایجاد فشارهایی در اندام‌های تحتانی می‌شود.

سزاوار گفت: در این حالت اختلالات و نارسانایی‌ها مانع حرکت خون در بدن خواهند شد؛ لخته شدن خون در اندام‌های تحتانی است که بیشتر در اثر اضافه وزن و ایستادن زیاد ایجاد می‌شود، افرادی که چاق و باردار هستند یا مادرزادی دارای این نوع بیماری هستند بیشتر مستعدآنن هستند.

وی درباره علائم و نشانه‌ها آن گفت: ایستادن زیاد موجب خستگی و درد در قسمت ساق پا فرد می‌شود. ممکن است فرد موقع راه رفتن دچار ورم پا شود که اگر خیلی شدید باشد به صورت زخم‌هایی در پا ایجاد می‌شود.

سزاوار درباره پیشگیری و درمان واریس گفت: لازم است بدانید که اگر شدید باشد فرد دچار ضعف‌های شدید در قسمت اندام‌های تحتانی می‌شود پس باید به جراح مربوطه مراجعه شود و جراحی انجام شود اما در حالت کلی اگر شدت نداشت تنها با استفاده از جوراب‌های مخصوص واریس و کمتر روی پا ایستادن و کفش مناسب رفع خواهد شد.

ذبیح الله حسن زاده جراح درباره بیمای واریس اظهار کرد: واریس بیماری عروقی است که به صورت سیاهرگ‌هایی در اندام‌های تحتانی قرار دارند و به علل مختلف رخ می‌دهد.

وی در ادامه افزود: افرادی که چاق و باردار هستند و شغل‌های ایستاده‌ای یا تغییرات و نارسانایی‌هایی را در دریچه‌های خود دارند بیشتر مستعد واریس هستند.

حسن زاده متذکر شد: واریس خودش یک علت مهم برای بیماران قلبی عروقی است که موجب لخته شدن خون در اندام‌های تحتانی می‌شود. این بیماری ممکن است بعد از عمل جراحی هم به وجود آید. ناتوانی‌های دریچه‌ها باعث حرکت نکردن خون در بدن می‌شوند؛ که می‌توانند باعث ایجاد مشکلات ریوی و مغزی شوند. به لخته شدن خون را آمبولی گفته می‌شود.

وی درباره درمان گفت: افرادی که در وضعیت ثابتی قرار دارند و زمان طولانی تری می‌ایستند، باید شغل خود را تغییر دهند. وزن خود را کاهش دهند و تا جایی که ممکن است از جوراب‌ها و کفش‌های مناسب استفاده کنند. درمان‌های غیر جدی مثل حجامت، زالو و درمان‌های مشابه آن‌ها کمتر انجام شود، زیرا اثر کمتری خواهند داشت. بهترین راه مراجع به پزشک مربوطه است تا دیده شود که واریس در چه مرحله‌ای است و مورد آزمایش و درمان قرار بگیرد. منبع: مشرق برچسب ها: واریس پا ، بیماران قلبی ، لخته شدن خون

منبع: ناطقان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روش هايي براي تصفيه کردن خون

خبرگزاري آريا - تک تک اندام‌هاي بدن شما از خون تغذيه مي‌کنند. در واقع بدن شما، بدون خون غني از اکسيژن با تهديد مواجه مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا از باشگاه خبرنگاران جوان، بهترين گام‌ها براي ايجاد خون سالم و غني در بدن شناخته شده اند:
حرکت کنيد: اينطور ثابت شده که ورزش بهترين راه براي ساخت خون غني از اکسيژن است. ورزش علاوه بر اين، منجر به پمپاژ بهتر خون توسط قلب مي‌شود.
تنفس عميق داشته باشيد: با کشيدن نفس عميق اکسيژن وارد ريه شده و به طور مستقيم وارد خون مي‌شود.
حبوبات را بيشتر بخوريد: مصرف مواد غذايي غني از فيبر منجر به کاهش کلسترول ال دي ال و کاهش تري گليسيريد خون مي‌شود.
به اندازه کافي آهن مصرف کنيد: آهن در مولکول‌هاي هموگلوبين وجود دارد، در نتيجه براي توليد خون سالم و غني ضروري است. بيشتر زنان قبل از يائسگي با کمبود آهن مواجهند و شايد نياز باشد که از مکمل استفاده کنند.
از آن جا که مصرف بيش از حد قرص آهن مي‌تواند خطرناک باشد، قبل از مصرف مکمل آزمايش انجام دهيد. برخي منابع غذايي آهن شامل عدس، لوبيا، آلو، سبزيجات، گوشت قرمز و... است.
ويتامين ب مصرف کنيد: اين گروه از ويتامين‌ها از جمله ب 12، ب 6 و فولات براي کاهش ميزان هوموسيستئين خون لازم است. ميزان بالاي هوموسيستئين با انسداد سرخرگ‌ها و بيماري قلبي ارتباط داده شده است؛ بنابراين کنترل آن حياتي است.
سبزيجات بخوريد: کلروفيل يا سبزينه، ماده مغذي گياهي است که رنگ سبز را به گياهان مي‌دهد و شباهت زيادي به مولکول‌هاي هموگلوبين دارد. آهن منابع گياهي به تقويت خون کمک مي‌کند.
ادويه مصرف کنيد: فلفل قرمز با تحريک فعاليت قلبي عروقي و کاهش دادن فشار خون، روند تصفيه خون را سرعت مي‌بخشد. براي تقويت سيستم قلبي عروقي، فلفل قرمز را به غذا اضافه کنيد.
آلوئه ورا بخوريد: سال هاست که از اين گياه براي تقويت خون استفاده مي‌شود. اين گياه خاصيت ضدالتهابي دارد غني از اسيد‌هاي آمينه، آنزيم، کلروفيل، ويتامين و مواد معدني است.
از محصولات بهداشتي طبيعي استفاده کنيد: لوسيون، کرم‌ها و لوازم آرايشي به طور مستقيم از طريق پوست جذب خون مي‌شود. اگر محصولاتي که استفاده مي‌کنيد حاوي مواد سمي باشد اين مواد به طور مستقيم وارد خون مي‌شود.
از مواد خوش بو کننده هوا استفاده نکنيد: اين محصولات سرشار از مواد مضر است که از طريق تنفس به خون و ريه راه پيدا مي‌کند و با قرار گرفتن روي پوست به طور مستقيم وارد خون مي‌شود. اين مواد خوش بو کننده حاوي مواد سرطان زاست و استفاده از آن عملکرد هورمون‌ها را مختل مي‌کند.
مواد غذايي قليايي بخوريد: به طور طبيعي PH خون 7.365 است، اما برنامه غذايي به وجود آورنده اسيد مي‌تواند باعث تغيير اسيديته خون شود.
مصرف قند، نوشابه، گوشت و مواد غذايي فرآوري شده را کاهش دهيد و برنامه غذايي قليايي اتخاذ کنيد. مواد غذايي قليايي شامل تمامي سبزيجات، آووکادو، نارگيل، ليموترش، گريپ فروت، عدس، لوبيا، سويا، مغز ميوه و تخمه‌ها مانند بادام، تخمه کدو حلوايي، کنجد و... است.

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: واریس پا بیماران قلبی لخته شدن خون

منبع این خبر، وبسایت nateghan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۳ نوشیدنی تایید شده برای کاهش فشار خون
 • آيا تردميل باعث درد زانو مي‌ شود؟
 • حمله قلبی را بیشتر بشناسید + علائم
 • نکات مهم هنگام خرید مانتو
 • خطرات درمان دیرهنگام زردی نوزاد/درمان های سنتی برای زردی نوزاد ممنوع
 • امکان تشخیص سرطان ریه با آزمایش خون ساده به زودی محقق شود
 • پایان طرح بسیج ملی کنترل فشار خون
 • غلظت و فشار خون خود را با اين شربت درمان کنيد
 • تشخیص سرطان ریه با آزمایش خون!
 • اجرای طرح جهادی بسیج ملی کنترل فشار خون در ماهدشت کرج
 • تهدید دولت توسط یک خبرگزاری اصولگرا: بودجه صداوسیما را کم کنید، می‌روند سراغ منابع مالی دستگاه‌های مخالف دولت
 • تهدید دولت توسط یک خبرگزاری اصولگرا: بودجه صداوسیما را کم کنید، می روند سراغ منابع مالی دستگاههای مخالف دولت
 • محدودیت‌های صداوسیما عامل اصلی نبود اقتباس است/ تهیه‌کنندگان قدم اول را بردارند
 • شخصیت واقعی داستان «کار کثیف» هنوز در زندان است/ قربانیان «نیاز»
 • بارسلونا سراغ یک بازیکن جوان دیگر رفت
 • فشار خون ۷۴۵۹ نفر در شهرستان سرخه اندازه‌گیری شد.
 • انتقاد پروانه سلحشوری از فیروزآبادی/ کسی به خاطر آمریکایی بودن گوگل، سراغش نمی‎‌رود/ تلگرام روسی چرا فیلترشد؟
 • رهبران دنیا از صبح تا شب چه غذاهایی می‌خورند؟ +تصاویر
 • آمریکا الان در درونِ خودش درگیر مشکلات بزرگ اجتماعی و اقتصادی است