کشت گلخانه‌ای می‌تواند با مصرف آب کمتر، افزایش تولید در سطح، ارتقای کیفیت محصول و درنتیجه ایجاد صرفه اقتصادی گزینه مناسبی برای کشاورزی استان اصفهان باشد.

توسعه فضاهای گلخانه‌ای در استان‌های خشک

سال ۸۶ بود که با کمک دولت ساخت نخستین گلخانه‌ها در مناطق کم‌آب و بحرانی استان اصفهان در دستور کار قرار گرفت هرچند پیش از آن‌هم گلخانه‌هایی پراکنده در گوشه و کنار استان شکل‌گرفته بود، اما از آن زمان این اقدام وجهه‌ای قانونی به خود گرفت تا سال گذشته که اصفهان با تولید ۱۵ درصد تولیدات گلخانه‌ای رتبه دوم کشور را به دست آورد. بنا به گفته بسیاری از کارشناسان، تغییر الگوی کشت، آبیاری و تغییر رویکرد به سمت کشت گلخانه‌ای می‌تواند راهگشای کشاورزان به‌خصوص در مناطق خشک و کویری باشد. «محمود حجتی» وزیر جهاد کشاورزی نیز با تأکید بر لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای معتقد است راهی جز این نداریم که آب را به سمت گلخانه‌ها هدایت کنیم؛ به‌ویژه آن‌که درکشت گلخانه‌ای می‌توان محصول غیر فصل را کشت کرد و این تولیدات با داشتن متقاضی زیاد، می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد.

در این‌باره «احمدرضا رئیس‌زاده»، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به رتبه دوم اصفهان در تولید محصولات گلخانه‌ای می‌گوید: با توجه به بحران خشک‌سالی و کمبود آب در سال‌های اخیر ضرورت تغییر و اصلاح الگوی کشت بسیار محسوس بوده و همواره روی‌آوردن به کشت گلخانه‌ای از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با این شرایط به‌شمار آمده است. با این اوصاف گسترش گلخانه‌های کشور به ۴۸ هزار هکتار از اولویت‌های دولت تا پایان برنامه هفتم عنوان می‌شود و برای توسعه گلخانه‌های اصفهان نیز برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت تدوین شده که براساس آن زیرساخت‌های مورد نیاز در حال تامین است.  وی بیان می‌کند: سالانه ۳۰۰ هزار تن محصول گلخانه‌ای شامل بادمجان، خیار، فلفل دلمه‌ای و سبزی‌های برگی برداشت می‌شود  و بیش از ۱۰۰ میلیون اصله، شاخه و گلدان گل زینتی به عمل می‌آید که در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

به گفته این مسئول حدود ۸۵ درصد گلخانه‌ها به کشت سبزی و صیفی اختصاص دارد و ۱۵ درصد از آنها انواع گل‌های زینتی را تولید می‌کند. رئیس‌زاده در ادامه خاطرنشان می‌کند: توسعه گلخانه‌ها فرایندی است که علاوه بر کمک به بخش کشاورزی باعث اشتغال‌زایی نیز می‌شود؛ این‌گونه که به ازای هر هکتار گلخانه برای ۱۰ نفر شغل ایجاد می‌شود و در اصفهان نیز از ۱۷۰۰ هکتار گلخانه‌ای که وجود دارد، برای ۱۷ هزار نفر شغل مستقیم و معادل همین تعداد در مشاغل غیرمستقیم همچون بسته‌بندی و حمل‌ونقل اشتغال ایجاد شده است. کشت گلخانه‌ای همچنین دارای مزایایی دیگر مانند کشت و تولید محصول در خارج از فصل و تولید محصولات بسیار باکیفیت است که ارزآوری و صادرات خوبی به‌دنبال دارد.

ضمن آن‌که صرفه‌جویی در مصرف نهاده‌هایی همچون آب، سموم و کودها و افزایش بهره‌وری در واحد سطح بیش از ۱۰ برابر از دیگر ویژگی‌های مثبت کشت گلخانه‌ای محسوب می‌شود.  وی یادآور می‌شود: مزیت دیگر این است ‌که بهره‌وری تولید در گلخانه‌ها نسبت به فضای باز بیشتر است، ازاین‌روست که بر توسعه فضاهای گلخانه‌ای در استان‌های خشک و کم‌آبی چون اصفهان بسیار تأکید می‌شود.  

مشکلات گلخانه‌داران

توجه و تاکید بر توسعه کشت گلخانه‌ای در حالی است که مشکلات بسیاری چون کمبود تسهیلات باعث گلایه صاحبان گلخانه‌ها شده تا جایی که وزیر کشاورزی نیز کمبود تسهیلات را مهم‌ترین مشکل پیش روی این نوع کشت می‌داند. پس ‌از آن، به گفته فعالان این بخش نبود آب دومین مشکلگلخانه‌هاست درحالی‌که باید آب بیشتری به گلخانه‌ها اختصاص یابد.

صادقی که یکی از گلخانه‌داران است مشکل اصلی متقاضیان احداث گلخانه‌ها را مربوط به نقدینگی می‌داند. به‌علاوه کمبود آب تخصیصی، نبود مدیریت مناسب، تشکل و اتحادیه منسجم از جمله دیگر مشکلات این بخش شمرده می‌شود. وی بابیان این‌که در صورت رفع موانع احداث گلخانه و تولیدات باکیفیت، می‌توان در داخل و خارج مشتریان خوبی جذب کرد، می‌افزاید: این نوع کشت دارای مزایای فراوان مانند افزایش کیفیت محصولات، صرفه‌جویی ۹۰ درصدی آب و ایجاد اشتغال بالا است؛ به‌طوری‌که به ازای هر هکتار، ۱۰ شغل به‌صورت مستقیم و ۴ برابر این تعداد به‌صورت غیرمستقیم ایجاد می‌شود. اما نکاتی وجود دارد که لازم است مسئولان به آن توجه داشته باشند؛ مورد اول آن‌که در صورت تولید محصول، حدود ۴ سال برای بازگشت سرمایه زمان نیاز است که حل این مسئله حمایت مسئولان را می‌طلبد. علاوه بر آن‌که مدیریت گلخانه هزینه‌های جانبی زیادی دارد که بدون تزریق تسهیلات، چرخش کار برای فعال دشوار می‌شود، بنابراین برای حمایت از توسعه گلخانه‌ها صدور مجوز تسهیلات و بازپرداخت با سود اندک ضرورت تمام دارد.  

استقبال کشاورزان از کشت گلخانه‌ای

«محمودرضا افلاکی»، مدیر هماهنگی و ترویج جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به اهمیت کشت گلخانه‌ای در استان اصفهان می‌گوید: در استان اصفهان در قالب یک برنامه ۱۰ ساله قرار است سطح گلخانه‌های استان تا ۳ هزار هکتار افزایش یابد. به گفته وی  ۳۲ طرح کشاورزی مربوط به گلخانه‌ها و تولید قارچ‌های خوراکی بوده است که نشان‌دهنده استقبال کشاورزان استان اصفهان از گلخانه‌داری است. وی با تأکید بر تأثیر کشت گلخانه‌ای در صرفه‌جویی آب می‌افزاید: در فضای باز ۲۰ تن محصول در هکتار برداشت می‌شود و در فضای بسته گلخانه ۲۰۰ تن محصول با یک‌دهم مصرف آب به‌دستمی‌آید.

کد خبر 444088

منبع: همشهری آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جزئیات کشت فراسرزمینی ذرت در ۳ کشور جهان/ تحریم‌ نمی‌تواند مانع واردات تولیدات شود

رویداد۲۴ ذرت یکی از محصولات اساسی و جزو هشت کالایی است که وزارت جهاد کشاورزی برای آنها طرح خوداتکایی تدوین کرده است. متاسفانه کشور ما در زمینه این محصول وابسته است و به دلیل مشکلات آب امکان برطرف کردن این نیاز در داخل کشور به ویژه در زمینه ذرت دانه‌ای وجود ندارد.

فرامک عزیز کریمی، مدیرکل دفتر غلات و کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه گفت: میزان خوداتکایی ذرت دانه‌ای قبل از برنامه اقتصاد مقاومتی با میزان تولید ۱.۷ میلیون تن و نیاز به واردات ۶ میلیون تن ،۲۸ درصد بوده که در حال حاضر درصد خوداتکایی به حدود ۱۷ درصد کاهش یافته است.

عزیزکریمی گفت: این در حالی است که کل نیاز علوفه سهم ذرت، بر اساس برنامه تأمین شده است.

به گفته این مقام مسئول پیش‌بینی تولید ذرت در افق برنامه، تحقق خوداتکایی ۴۷ درصدی با تولید ۳.۳ میلیون تن دانه ذرت و ۱۲ میلیون تن علوفه ذرت در سال ۱۴۰۴ است.

دلایل عدم تحقق اهداف برنامه خوداتکایی ذرت دانه‌ای

به گفته عزیز کریمی از دلایل عدم تحقق ذرت دانه‌ای بر اساس برنامه ترسیمی می‌توان به تابستانه بودن محصول ذرت، وقوع خشکسالی‌های مکرر چند سال اخیر، کاهش منابع آبی و برداشت مزارع ذرت از دانه‌ای به علوفه‌ای با توجه به آب مصرفی کمتر (۲۰۰۰ مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب) و فروش نقدی آن در بازار علوفه کشور اشاره کرد.

وی اضافه کرد: میزان تولید ذرت دانه‌ای در سال ۹۷ حدود یک میلیون تن، نیاز کشور حدود ۸ میلیون تن و واردات نیز با احتساب ذخایر استراتژیک ۸.۹ میلیون تن بوده است.

کشت فراسرزمینی، یکی از شیوه‌های تامین نیاز کشور

براساس این گزارش، کشت فراسرزمینی یکی از مباحثی است که محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی همواره بر آن تاکید کرده و اظهار داشته این امر به دلیل محدودیت منابع آب در تولید برخی محصولات کشت فراسرزمینی در دستور کار قرار گرفته است. به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در شرایطی که به دلیل محدودیت منابع قادر به تامین نیاز خود در داخل نیستیم می‌توانیم با کشت فراسرزمینی بخشی از این نیاز را تامین کنیم در همین زمینه هومن فتحی با بیان اینکه نیاز کشور به ذرت بیش از تولید این محصول است، اظهارداشت: بنابراین کشور ما واردکننده این محصول خواهد بود.

وی ادامه داد: حتی احتمال دارد ضریب خوداتکایی این محصول سال به سال افزایش یابد اما به طور کلی نیاز کشور بیش از تولید داخلی است.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه یکی از شیوه‌های تامین این محصول کشت فراسرزمینی است، گفت: در این زمینه ذرت در کنار سویا و دانه‌های روغنی در اولویت ما قرار دارند.

فتحی توضیح داد: برنامه ما در زمینه کشت فراسرزمینی ذرت این است که عمدتاً کشورهای عمده تولیدکننده این محصول را هدف قرار داده ایم.

مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه محصول ذرت در کدام کشورها کشت می‌شود؟، گفت: به دلیل ملاحظات خاصی که وجود دارد، از کشورهای هدف نام نمی برم.

کشت فراسرزمینی ذرت در ۳ کشور جهان / ‬ برنامه ریزی برای انجام کشت در یک کشور دیگر

فتحی با بیان اینکه در حال حاضر کشت ذرت در ۳ کشور انجام می‌شود، افزود: برای کشت در یک کشور دیگر نیز در حال برنامه ریزی هستیم.

وی ادامه داد: در یکی از کشورهایی که کشت در آنجا صورت می‌گیرد و تولیدکننده عمده ذرت در جهان نیز هست، شرکت‌های ایرانی حدود ۶۰ هزار هکتار ذرت زیرکشت دارند که محصول آن نیز وارد کشور می‌شود.

فتحی با اشاره به اینکه رویکرد دولت این است که اقدام مذکور به صورت پایدار باشد، ادامه داد: به همین منظور تاکید در کشت فراسرزمینی فعالیت بخش خصوصی است و فعالیت‌هایی هم که انجام می‌شود توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه آیا درحال حاضر دولت هیچ دخالتی در کشت فراسرزمینی این محصول ندارد؟، گفت: دولت فقط از این طرح حمایت می‌کند. دولت حمایت‌هایی را که براساس آیین نامه کشت فراسرزمینی تعریف شده انجام می‌دهد.

فتحی اضافه کرد: این حمایت‌ها شامل حمایت‌های کنسولی، فنی، مذاکره با کشورهای هدف، انعقاد تفاهم نامه با مقامات ذی ربط در کشور هدف به منظور تسهیل کار، حل و فصل کردن مشکلات حقوقی و … است که در همین راستا هم تفاهم خوبی با وزارت امورخارجه داریم و شیوه‌های حمایت از کشت فراسرزمینی بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت امورخارجه نهایی و به نمایندگی‌های سیاسی کشورهای مختلف ابلاغ شده است.

مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: کسی قصد انجام این کار را داشته باشد ما او را راهنمایی می‌کنیم، از او حمایت‌های لازم را بعمل می‌اوریم، کشور هدف را به او معرفی می‌کنیم و غیره.

فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ۳ کشوری که در آنجا کشت فراسرزمینی ذرت انجام می‌شود در مجموع حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد ذرت جهان را پوشش می‌دهند، گفت: میزان سطح زیرکشت ایران در یکی از این کشورها حدود ۶۰ هزارهکتار و در دو کشور دیگر فعلاً کمتر از ۱۰ هزار هکتار است و عدد بزرگی نیست.

وی با اشاره به اینکه در سالهای اول اجرای این طرح هستیم، افزود: آیین نامه کشت فراسرزمینی در سال ۹۵ مصوب شده و ما از دو سال قبل این فعالیت را آغاز کرده ایم.

فتحی گفت: تمرکز ما در این طرح بر تولید ذرت خوراک دام است.

تعداد کشورهای هدف افزایش می‌یابد / ‬ تحریم نمی‌تواند مانع واردات تولیدات فراسرزمینی شود

وی درباره اینکه آیا تعداد کشورهای هدف افزایش خواهد یافت؟، افزود: بله، منتها کشورهای تامین کننده ذرت دنیا از نظر عمده بودن ۷ الی ۸ کشور بیشتر نیستند، همه این کشورها جزو اهداف ما هستند و هر کس نیز خواهان فعالیت در این زمینه باشد دولت به روش‌های مختلف از او حمایت و تشویق خواهد کرد.

فتحی با بیان اینکه کشت فراسرزمینی یک سرمایه گذاری بخش خصوصی در خارج از کشور است، درباره تاثیر تحریم‌ها بر کشت فراسرزمینی و نگرانی‌های مطرح شده در این زمینه، ادامه داد: کشت فراسرزمینی یک فعالیت دراز مدت و پایدار است، بخش خصوصی ما طبق قوانین یک کشور ثالث آنجا مستقر می‌شود و شرکت ثبت می‌کند. تاکنون نیز موردی اتفاق نیفتاده که بخش خصوصی با همکاری ما در کشوری مستقر و بعد به دلیل تحریم‌ها دچار مشکل شده باشند، چون طبق قوانین داخلی آن کشور ثبت می‌شود و فعالیت خود را آغاز می‌کند.

وی درباره اینکه آیا آن کشورها می‌توانند مانع شوند که ما محصولات تولیدی در آنجا را به دلیل تحریم وارد کشور خود نکنیم؟، ادامه داد: حتی در شدیدترین تحریم‌ها نیز واردات کالای کشاورزی تحریم نمی‌شود. در انتقال پولی مسائلی ایجاد می‌شود که این مساله نیز شیوه‌های مختلف دارد.

فتحی با اشاره به شاخص‌های انتخاب کشورهای هدف برای کشت فراسرزمینی، تصریح کرد: اتفاقاً ما همواره کشورهایی را برای کشت فراسرزمینی انتخاب می‌کنیم که از آنجا واردات داریم و هیچگاه نیز قطع نشده است.

منبع: ایسنا خبر های مرتبط

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: استان اصفهان

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۲۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شش هزار تن صیفی جات در چهارمحال و بختیاری تولید شد
 • بهره برداری از یک هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی پایین دست سد تنگ حمام
 • کشت مکانیزه بیش از ۶۰ درصد شالیزارهای گیلان
 • کشت محصولات کم آب‌بر اولویت نخست کشاورزی آذربایجان‌غربی است
 • پنبه جایگزین بخشی از شالیزارهای استان گلستان می‌شود/ سطح زیر کشت پنبه به ۸۲ هزار هکتار رسید
 • افزایش دو برابری تولید محصول صیفی و سبزی در چهارمحال و بختیاری
 • تجهیز یک هزار و ۳۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه نوین آبیاری
 • فرآیند صدور راه‌اندازی گلخانه‌ها در قزوین تسریع شود
 • کشت نشاء گلخانه‌ای در بیرجند
 • تجهیز هزار و ۳۱۲ هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه نوین آبیاری
 • گلخانه ها در اولویت ارایه تسهیلات قرار دارند
 • کشت آفتابگردان در سطح ۱۰۰ هکتار از مزارع شیروان انجام شد
 • 1312 هکتار از اراضی کشاورزی قزوین به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد
 • برای راه اندازی مجتمع‌های گلخانه‌ای محدویت منابع مالی نداریم
 • محدودیت تسهیلات توسعه گلخانه ای در استان قزوین نداریم
 • آغاز کشت حبوبات در شوشتر
 • ۲۵۰ هکتار از مزارع زنجان به کشت زیره سبز اختصاص یافته است
 • گردوی گلخانه ای
 • ایجاد گلخانه در بحث توسعه اشتغال بسیار حائز اهمیت است