سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره چالش های ارتباط دانشگاه با صنعت و اقدامات دولت در این حوزه اظهار کرد: ارتباط صنعت با دانشگاه ارتباطی دو طرفه است؛ هم ساختار دانشگاه های کشور بر اساس ارتباط با صنعت شکل نگرفته و هم پایه های صنعتی بر مبنای ارتباط با یک مرکز دانش بنیان طراحی نشده است. در واقع صنعت و دانشگاه پدیده هایی وارداتی در ایران محسوب می شوند.

وی افزود: امروز دانشگاه و صنعت وظیفه دارند رویکردهای خود را بر اساس ارتباط با یک دیگر تغییر دهند؛ در این راستا بایستی نهادهای واسط و بخش خصوصی سرمایه گذاری کنند.

ستاری تصریح کرد: شرکت های دانش بنیان، شتاب دهنده های کسب و کار و صندوق های خطرپذیر از جمله بخش هایی هستند که می توانند محیط مطلوبی را برای ارتباط دانشگاه با صنعت ایجاد کنند؛ امروز اکوسیستم خوبی در کشور ایجاد شده است که چگونه بتوانیم ارتباط میان دانشگاه و صنعت را افزایش دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره خروج نخبگان از کشور گفت: درباره خروج نحبگان از کشور، موضوع اکوسیستم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ باید به جای برنامه ریزی برای خروج نخبگان، برنامه ای برای بازگشت آن ها تنظیم کنیم.

وی اذعان داشت: امروز در بسیاری از کشورهای دنیا، عدد قابل توجهی از نخبگان ایرانی هستند که تقاضای بازگشت به کشور را دارند تا در چرخه خدمت رسانی به کشور قرار بگیرند؛ لذا برنامه های معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان بر این اساس شکل گرفته و سرمایه گذاری های مناسبی برای بازگشت نخبگان به کشور انجام شده است.

انتهای پیام/

108 / 167 سورنا ستاری ریاست جمهوری خروج نخبگان دانشگاه ارتباط با صنعت استارتاپ دانش بنیان گام دوم انقلاب اسلامی

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جبران خلاءهای صنعت نفت و گاز با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان/شکل‌گیری انحصار در استفاده از فناوری شرکت‎‌های داخلی ممنوع

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، امروزه شرکت های دانش بنیان در بسیاری از صنایع کلیدی کشور رسوخ کرده و در این راستا دستاوردهای خوبی را به منصه ظهور رساندند. در این بین صنعت نفت و گاز کشور از این قافله عقب نماند و از ایده‌ها و فناوری‌های نوین شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ بهره جسته است.

فعالیت 300 شرکت دانش بنیان در صنعت نفت و گاز

حمیدرضا شکوهی کارشناس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، گفت: براساس آمارهای پراکنده حدود 300 شرکت دانش بنیان در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کنند ولی تا به امروز فعالیت این شرکت‌ها تا اندازه‌ای در این صنعت پررنگ نبوده است.

وی با اشاره به اینکه حقیقت شرکت های دانشبنیان بیشتر در حوزه تکنولوژی ورود کرده است، گفت: این امر باعث شده که کمتر شاهد حضور شرکت‌های دانش بنیان در این عرصه باشیم. خوشبختانه طی یک سال اخیر تلاش‌ها و اقداماتی در صنعت نفت صورت گرفته و اکنون شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی فعالیت می‌کنند.

شکوهی از تشکیل شورای شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت خبر داد و گفت: این امر به منظور توسعه و ارتقای زیست‌بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت بوده و درصدد است با برنامه‌ریزی بلندمدت، ایجاد روابط فعال میان ذی‌نفعان، به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود در نهادها و بازیگران درونی و بیرونی و حمایت و هدایت گروه‌های کارآفرینی، اقدام به پذیرش موسسه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های مرتبط با صنعت نفت کرده و زمینه لازم را برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی فراهم کند.

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کاتالیست و صنایع تکمیلی

وی با بیان این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر در حوزه کاتالیست و صنایع تکمیلی ورود کرده‌اند، گفت: برای توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و گاز نیاز به حضور این شرکت‌ها داریم.

عامل اصلی رکود صنعت نفت عدم سرمایه گذاری و جذب تکنولوژی

این کارشناس انرژی افزود: یکی از مشکلات اساسی صنعت نفت در حال حاضر عدم سرمایه گذاری و جذب تکنولوژی است به ویژه در شرایط تحریم؛ بنابراین حضور این شرکت‌ها تا حدی می تواند باری از مشکلات این صنعت( برداشت از مخازن نفتی و ضریب برداشت از میادین) را بردارد.

شکوهی با تاکید براین‌که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ نباید تنها بعد مادی داشته باشد، گفت: برای توسعه و حمایت اساسی از این شرکت‌ها بایستی شورای راهبردی در وزارت نفت شکل گیرد تا بتوانیم با استفاده از دستاورده‌های این شرکت‌ها خلاءهای موجود این صنعت را برطرف کنیم.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ نباید تنها بعد مادی داشته باشد

وی افزود: این که گفته می‌شود وزارت نفت کارنامه مثبتی در راستای حمایت از ساخت داخل نداشته است؛ منطقی نیست بلکه فضاسازی‌ها برخی از رسانه‌ها است. حضور شرکت‌های بزرگ خارجی یا تلاش برای جذب شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا برای توسعه صنعت نفت و گاز هیچ مغایرتی با حمایت از شرکت های داخلی ندارد. بنابراین بحث سرمایه گذاری، جذب تکنولوژی و استفاده از توان داخلی در کنار شرکتهای بزرگ خارجی بوده است.

کارشناس مسایل نفتی ادامه داد: با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه توانستیم فازهای متعددی از پارس جنوبی را به بهره برداری برسانیم. این امر بخاطر تجربه ای بود که شرکت‌های داخلی در کنار شرکت‌های خارجی کسب کردند.

حضور شرکت‌های خارجی مغایریتی برای استفاده از توان داخلی نیست

وی تاکید کرد: حضور شرکت‌های خارجی مغایریتی برای استفاده از توان داخلی نیست اما در حوزه شرکت‌های دانش بنیان باید بپذیریم که نیاز به عزم جدی همگانی داریم. همچنین بدنه اجرایی و مدیریتی وزارت نفت باید این اعتماد و اعتقاد را داشته باشند تا با گذشت از موضوعات کلیشه‌ای زمینه را برای توسعه این شرکت‌ها فراهم کنند و اینطور نباشد که یک نوع انحصار در استفاده از فناوری شرکت‎‌های داخلی شکل گیرد.

شکوهی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از توان داخلی با قدمت صنعت نفت تناسب دارد یا نه؟ گفت: متاسفانه هنوز یک شرکتی که بتواند تمامی پروژه های کلیدی را از صفر تا صد به طور کامل انجام دهد و فراتر از مرزهای ایران فعالیت کند؛ نداریم. این امر بخاطر این است که تا سال 29 صنعت نفت در اختیار کشور ما نبود و از سال 29 تا 57 ملی شدن صنعت نفت بیشتر شرکت‌های خارجی حضور داشتند و از سال 57 تا به امروز جنگ و بحث تحریم را داشتیم؛ همه اینها موانعی را برای توسعه صنعت نفت و شکل گیری شرکت‌های داخلی ایجاد کرده است.

هنوز یک شرکتی که بتواند تمامی پروژه های کلیدی را از صفر تا صد به طور کامل انجام دهد و فراتر از مرزهای ایران فعالیت کند؛ نداریم

جبران خلاءهای صنعت نفت و گاز با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان

وی افزود: واقعیت امر این است که بسیاری از فازهای پارس جنوبی و نیز پروژه‌های بزرگ صنایع بالادستی توسط شرکت‌های توانمند ایرانی اجرا شده است اما کافی نیست؛ در اینجاست که یا باید به فکر حضور شرکت‌های خارجی در کشور بود یا اگر به دلیل شرایط تحریم‌ها نمی توانیم کار توسعه صنعت نفت را انجام دهیم؛ حداقل با ارائه تسهیلات و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بتوانیم تا حدی خلاءهای موجود این صنعت را جبران کنیم.

گفتنی است در حال حاضر تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه قطعات و تجهیزات و مواد شیمیایی در حوزه نفت فعالیت می‌کنند که نیاز به حمایت اساسی از سوی مسئولان دارند.

شرکت‌های دانش‌بنیان در روزگاری که تحریم‌ها و محدودیت‌ها، صنعت نفت کشور را نشانه رفته‌اند باید به توان داخلی اتکا کرد و یکی از راه‌های رسیدن به این مهم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.

باید به توان داخلی اتکا کرد و یکی از راه‌های رسیدن به این مهم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است

همچنین جایگاه استارت‌آپ در این صنعت برکسی پوشیده نیست تا آنجا که وزیر نفت نیز حمایت از این شرکت ها را در اولویت کاری وزارت نفت قرار داده است. شرکت‌های دانش بنیان اگرچه خطشکن عرصه خودکفایی‌اند، اما خود نیازمند حمایت اند.

انتهای پیام/

169 / 156 دانش بنیان صنعت نفت گاز صنایع بالادستی استارت آپ سرمایه گذاری

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: سورنا ستاری ریاست جمهوری خروج نخبگان دانشگاه ارتباط با صنعت استارتاپ دانش بنیان گام دوم انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • لزوم ارتباط صنعت با کسب و کارهای نوین/ حمایت کمیسیون کارآفرینی اتاق بازرگانی از شرکت‌های دانش بنیان
 • وابستگی به نفت فاجعه آفرین خواهد بود/ افزایش ۱۰ برابری نقش فین‌تک‌ها در تراکنش‌های مالی
 • رسانه در تقویت اعتماد اجتماعی به نهادهای تخصصی نقش بسزایی ایفا می کند
 • ضرورت توانمندسازی نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر با آموزش‌های عمومی و تخصصی
 • درهای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به روی نخبگان باز است
 • تقویت دانش پژوهی آموزشی باعث ارتقاء آموزش پزشکی می‌شود
 • ارتباط شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه‌ها نزدیک تر می‌شود
 • وضعیت فعلی صنعت مازندران مطلوب نیست/لزوم ورود نخبگان به حوزه تجاری‌سازی
 • آمار‌های غافلگیر کننده از ارتباط دانشگاه و صنعت / سال ۹۶ تنها ۱.۲ درصد از کل پایان‌نامه‌ها مربوط به قرارداد با صنایع بوده است
 • سناریوی سیاسی- حیثیتی- جاسوسی!/ ارزش راهبردی کاهش تعهدات برجامی ایران
 • تاثیر انتخاب رییس کمیسیون اروپا در پرتو تقویت راست‌افراطی/ آرایش پست‌های کلیدی نهادهای اروپایی و آینده اتحادیه
 • نشست هم‌اندیشی اجرای بیانیه گام دوم انقلاب در ساری
 • نشست هم‌اندیشی اجرای گام دوم انقلاب در ساری
 • دانش‌آموختگان ارتباط خود را با دانشگاه‌ها حفظ کنند
 • فاجعه بی‌توجهی مدیران ارشاد به سرمایه‌های مشکوک
 • دانشجویان مستعد تحصیلی دانشگاه‌های کرمانشاه حمایت می‌شوند
 • برگزاری مسابقه علمی نانو تکنولوژی در دانشگاه آزاد اسلامی میانه
 • دانشجویان مستعد تحصیلی دانشگاه‌های لرستان مورد حمایت قرار می‌گیرند
 • توسعه ارتباط بین صنعت، دانشگاه و پارک های علم و فناوری ضروری است/ سرمایه گذاری و اشتغالزایی خوبی در فولاد تربت حیدریه انجام می شود