صدور مجوز برای انتقال «پسماند کلره» از واحد‌های پتروشیمی خوزستان به قزوین و گیلان، اقدامی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان یک فاجعه زیست محیطی به وجود خواهد آمد.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، مهدیه حسینی نسب؛  یکی از مشکلات محیط زیست کشور دفن غیر بهداشتی پسماند‌ها در طبیعت است؛ که این امر موجی آلوده شدن آب و خاک می‌شود. وجود زباله و پسماند لطمات جبران ناپذیری به بر طبیعت وارد می‌کند.
سالانه میلیون‌ها تن زباله در کشور تولید و از چرخه خارج می‌شود، اما در بسیاری از کشور‌های دنیا برای استفاده بهینه از تمامی سرمایه‌های ملی و بازگرداندن دوباره پس مانده‌ها به چرخه مصرف از آخرین فناوری پیشرفته و روز آمد استفاده می‌کنند.
استان گیلان یکی از استان‌های مهم کشور است که روزانه حدود ۵۰۰ تن زباله در آن دفع می‌شود و این موضوع باعث نگرانی فعالین محیط زیست شده است و باید بصورت جدی نسبت به ساماندهی زباله‌های آن چاره اندیشی کرد. با وجود اطلاع رسانی در مورد دفع زباله در گیلان هیچ یک از مسئولین به این موضوع اهمیت نمی‌دهند.
در این راستا، انتقال پسماند کلره از واحد‌های پتروشیمی خوزستان به استان گیلان، واکنش‌های را در پی داشته است.
از آغاز سال جاری مسئولان محیط زیست برای انتقال «پسماند کلره» از واحد‌های پتروشیمی خوزستان به قزوین و گیلان و بازیافت آن‌ها توسط یک شرکت مدیریت پسماند، مجوز صادر کرده‌اند.
مراحل بازیافت ۱۷ هزار تن «پسماند کلره» که از واحد‌های پتروشیمی استان خوزستان به دو استان قزوین و گیلان منتقل شده با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست توسط «شرکت بلیش» در این دو استان در حال انجام است.

پسماند‌هایی که پس از بازیافت، ته‌مانده‌ای خطرناکتری به جا می‌گذارند که امحایشان تنها در کوره‌های مخصوص با دمای بیش از ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد مقدور است.  
محمد صادق جعفری، دبیر شواری تببین مواضع بسیج دانشجویی گیلان با اشاره به این سوال که چرا این پسماند‌ها باید از جنوب به شمال انتقال داده شود، می‌گوید: اگر امحای این پسماند‌ها ضرری ندارد چرا باید هزینه جابه جایی انتقال از استان خوزستان به استان‌های شمالی انجام شود و اگر تمهیدات لازم برای این مشکل اندیشیده شده، باید مسئولین در این مورد توضیح دهند.
جعفری می‌افزاید: طی مصاحبه‌ای که محیط زیست کشور با صدا و سیما داشته اند، به این نکته تاکید داشت که جابه جایی این پسماند‌ها از کارخانه به استان‌های شمالی با شرایط ویژه انجام می‌شود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد لاهیجان معتقد است در استان گیلان مشکلاتی مانند عدم ساماندهی زباله‌های سراوان را داشته‌ایم که هنوز بحث این زباله‌ها حل نشده که موضوع جدید کلید خورده است.
وی می‌گوید: سازمان حفاظت محیط زیست باید احداث سدلاسک و احیای تالاب انزلی را مورد توجه قرار دهد؛ چرا که انتقال پسماند‌های پتروشیمی نیز که خود رئیس این سازمان بر آن تاکید کرد «قوز بالای قوز» برای استان گیلان است.    
جعفری معتقد است عدم ساماندهی پسماند‌ها زباله‌های خطرات فراوانی را برای مردم و طبیعت گیلان به وجود آورده است که با این خبر مردم را بسیار نگران‌تر کرده است.
دبیر شواری تببین مواضع بسیج دانشجویی گیلان با اشاره به بیان مطالبه خود از مسئولین می‌گوید: مسئولان باید در این مورد به صورت شفاف توضیح دهند و اگر درصدی برای محیط زیست و مردم گیلان ضرری داشته باشد.
جعفری می‌افزاید: اگر قراراست در پتروشیمی تولید داشته باشیم که پسمانده آن ضرری دارد، قطعا باید ابزار لازم برای جلوگیری از ضررش وجود داشته باشد و نباید سلامتی مردم شمال و جنوب کشور به خطر بیفتد.
در پی انتشار خبری مبنی بر صدور مجوز سازمان محیط زیست برای انتقال هزار و ۷۰۰ تن پسماند کلره از واحد‌های پتروشیمی خوزستان به قزوین و گیلان و بازیافت آن‌ها در یک شرکت مدیریت پسماند نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نسبت این موضوع واکنش نشان داد.  
غلامعلی جعفرزاده می‌گوید: گیلان یک استان گردشگر و تورسیم پذیر، به شدت با این اقدام برخورد خواهیم کرد، گیلان محل تفاله دیگر استان‌ها نیست.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی معتقد است سکوت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان جایز نیست باید اقدامات این اداره کل در راستای منافع استان و مردم گیلان باشد.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای توجیه کار خود اعلام کرده است که این کار سود اقتصادی برای گیلان دارد می‌گوید: گیلان این سود را نمی‌خواهد، اگر به فکر رساندن سود به گیلان هستند، کارخانه پتروشیمی را که قول داده بودند به گیلان بیاورند را احداث می‌کردند نه اینکه تفاله و پسماند آن را به گیلان ارسال کنند.   ارسال پسماند به گیلان توهین به مردم این استان است غلامعلی جعفرزاده معتقد است ارسال پسماند به گیلان توهین به مردم این استان است باید اعتراض مردم را به رئیس جمهور برساند.

نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: ما سکوت نخواهیم کرد، هرگز این اتفاق نخواهد افتاد و ما نمایندگان گیلان پیگیر حقوق مردم هستیم.
در این راستا، با وجود نگرانی‌های مردم گیلان از انتقال پتروشیمی از جنوب کشور به استان، قربانعلی محمدپور مدیرکل محیط‌زیست گیلان انتقال این پسماند را بلامانع برشمرد و می‌گوید: فرایند انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان تحت کنترل است.

محمدپور با بیان اینکه انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان دارای استاندارد‌های لازم سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور است، می‌افزاید: تمامی اقدامات مرتبط با انتقال پسماند از جنوب کشور به گیلان دارای ضوابط زیست‌محیطی و استاندارد‌های لازم است و منعی بر اساس قوانین جاری سازمان برای انتقال وجود ندارد.    
مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست استان گیلان معتقد است تمامی فعالیت‌های شرکت منتقل‌کننده پسماند از جنوب کشور به گیلان تحت نظر کارشناسان محیط‌زیست است، شرکت مرتبط بالغ‌بر ۳۰ سال گذشته با مجوز، پسماند را از مکانی دیگر به گیلان منتقل می‌کرده و چه‌بسا آسیب‌های زیست‌محیطی در آن زمان به‌مراتب بیشتر از شرایط کنونی بوده است.
وی با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه به‌جای انتقال پسماند از استان دیگر به گیلان چرا محیط‌زیست با احداث پتروشیمی در گیلان مخالفت می‌کند، می‌افزاید: سازمان محیط‌زیست مطابق مصوبه هیئت دولت احداث ساختمان فیزیکی برای پتروشیمی در منطقه لوشان گیلان را بلامانع می‌داند.
محمدپورمعتقد است در جریان انتقال پسماند به گیلان هیچ‌گونه دفن و امحای پتروشیمی صورت نمی‌گیرد، فرایند انتقال پسماند از جنوب کشور به گیلان بر اساس تکنولوژی و دانش فنی روز موجود در بین جوانان متخصص گیلانی شرکت منتقل‌کننده و همچنین بر اساس ضوابط زیست‌محیطی کشور انجام می‌شود و در جریان آن شغل نیز ایجاد شده است.
پسمانده‌های پتروشیمی برای محیط زیست بسیار خطرناک است، انتقال این مواد بشدت حساس است علاوه بر هزینه گزاف تمهیدات ویژه‌ای باید برای آن در نظر گرفته شود.    

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۶۰ درصد کانون‌ های مساجد گیلان روستایی هستند

حجت الاسلام رضوانی نژاد از فعالیت ۹۱۷ کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر استان خبر داد و گفت: ۶۰ درصد این کانون‌‌ها در مساجد روستاهای گیلان فعالیت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت، حجت الاسلام «محمدعلی رضوانی نژاد» امروز(چهارشنبه، ۲۶ تیر) در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین حفاظت محیط زیست و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان گفت: باید از محیط زیست استان حفاظت کرده و با ایجاد محیطی امن، شاهد افزایش حضور گردشگران باشیم.

 

مدیر هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت کانون‌ها در آموزش مسائل زیست محیطی تصریح کرد: هم اکنون 917 کانون فرهنگی و هنری در مساجد شهری و روستایی 16 شهرستان فعالیت می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه بالغ بر 46 هزار نفر عضو سامانه بچه‌های مسجد در گیلان هستند افزود: از این تعداد 60 درصد کانون‌ها روستایی هستند تا به صیانت از روستا بپردازند.

 

حجت الاسلام رضوانی نژاد با تاکید بر ارائه آموزش‌های زیست محیطی به اعضای کانون‌های مساجد به‌ویژه در روستاها اظهار کرد: با ارائه آموزش‌های لازم در مساجد بستر مناسب جهت ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست فراهم می‌شود.

 

وی برگزاری کارگاه‌های آموزشی در مساجد و بازدید اعضای کانون‌ها از حوزه‌های محیط زیست استان و آشنایی با چالش‌ها و آسیب‌های این حوزه را گامی ارزشمند در راستای حفاظت از طبیعت زیبای استان با استفاده از ظرفیت مساجد دانست.

 

گفتنی است،تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین حفاظت محیط زیست و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان در راستای توسعه مبانی تبلیغاتی، فرهنگی در زمینه محیط زیست و گسترش و اشاعه فرهنگ حفاظت از محیط زیست در اقشار مختلف و مخاطبین اثرگذار، به امضا رسید.

پایان پیام/84

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: انتقال پسماند پتروشیمی به گیلان دفن زباله در گیلان

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حساسیت نسبت به شکنندگی محیط زیست مازندران نهادینه نشده است
 • پسماند در آلودگی محیط زیست نقش مخربی دلرد
 • پسماند در آلودگی محیط زیست مازندران نقش مخرب دارند
 • ضرورت بهره گیری از ظرفیت مساجد در فرهنگ سازی مباحث زیست محیطی
 • تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی قم نیازمند حمایت و پشتیبانی هستند
 • کیفیت اجرای استاندارد‌های زیست محیطی افزایش خواهد یافت
 • تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی استان قم نیازمند حمایت و پشتیبانی
 • رسیدگی به 41 پرونده تخلف زیست محیطی لرستان
 • پیوست‌های زیست محیطی برای اجرای طرح‌های نفتی در استان بوشهر الزامی است
 • شعبه ویژه پرونده‌های محیط زیستی در اصفهان راه‌اندازی شد
 • لزوم فعالیت سمنها در حوزه حفاظت از محیط زیست استان/ صنایع و معادن موظف به رعایت نکات زیست محیطی هستند
 • شکایت محیط زیست از پالایشگاهی در جنوب استان بوشهر
 • چرا گیلان برای دفع پسماند‌های پتروشیمی انتخاب شد؟ / عدم نظارت و استاندار‌های جهانی برای دفع پسماند
 • روستاهای شهرستان بجنورد دفن گاه زباله ندارند
 • نظارت درستی بر اساس استاندارهای جهانی برای دفع زباله وجود ندارد
 • انتخاب شورای هماهنگی سازمان‌های محیط زیست و منابع طبیعی گیلان
 • سیاه چاله‌های زیست محیطی مازندران
 • شهروندان محیط بان
 • حفاظت از محیط زیست مستلزم ارتقای فرهنگ عمومی است