به گزارش ایسنا، کبد چرب غیرالکلی یا (NAFLD: Non Alcoholic Fatty Disease) اولین بار در سال ۱۹۸۰ توسط دانشمندی به نام لودویگ و همکارانش شناسایی شد. کبد چرب غیرالکلی به تجمع چربی در سلول‌های کبدی گفته می‌شود که با مقاومت انسولین در ارتباط است. به عبارتی زمانی که حجم و توده ذخیره‌شده در کبد بیش از ۵ درصد باشد بیمار به کبد چرب مبتلا می‌شود.

دامنه عوارض کبد چرب غیرالکلی بسیار وسیع است و سایر ارگان‌های حیاتی بدن را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. افزایش ریسک ابتلاء به سرطان کبد، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲، بیماری‌های مزمن کلیوی و سرطان روده بزرگ از مهم‌ترین عوارض کبد چرب غیرالکلی به شمار می‌روند.

به گفته متخصصان، سبک زندگی افراد در احتمال مبتلا شدن به بیماری کبد چرب غیرالکلی بسیار مؤثر است. سبک زندگی طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت ترکیبی از الگوهای رفتاری و عادات فردی در سراسر زندگی شامل تغذیه، ورزش، مصرف سیگار، خواب و استراحت است که در پی فرایند اجتماعی شدن به‌وجود آمده است. درواقع از گذشته‌های دور آن زمان که بقراط در رساله خویش پیرامون رموز موفقیت طبیب، نکات جالبی در مورد توجه به سبک زندگی مردم ازجمله تحرک بدنی و غذای خوب و آب سالم را اعلام کرد تا سالیان بعد که پزشکان، متوجه رابطه بیماری‌های عفونی با سبک زندگی شدند و همچنین زمان حال که رابطه بین سبک زندگی و بیماری‌های غیر واگیر و مزمن تحت بررسی و تأیید قرار گرفته است، همه نشان از اهمیت سبک زندگی در سلامتی دارند.

در این خصوص، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مطالعه‌ای مروری، رابطه بین سبک زندگی و ابتلاء به کبد چرب غیرالکلی را مورد بررسی علمی قرار داده‌اند.

در این مطالعه مروری، متون مرتبط با موضوع از طریق جستجوی منابع کتابخانه‌ای و اینترنتی در پایگاه‌های اطلاعاتی proquest و pubmed از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ انجام شد. جهت جست‌وجوی منابع فارسی نیز از پایگاه‌های SID و Magiran از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۷ استفاده شد.

بنا بر نتایج به‌دست‌آمده از این مطالعه، مهم‌ترین و تنها راه درمان شناخته‌شده برای بیماری کبد چرب غیرالکلی، به کار بستن استراتژی کاهش وزن، استفاده از رژیم غذایی پر فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها، محصولات پروبیوتیکی، ماهی، کاهش مصرف در فرآورده‌های گوشت قرمز و عدم استفاده از مواد غنی‌شده از فروکتوز و چربی در کنار فعالیت بدنی است.

به بیان شهرزاد پاشایی‌پور، استادیار گروه پرستاری سلامت جامعه دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارش: «در این خصوص باید گفت که قند میوه یا همان فروکتوز، می‌تواند با تسریع فرایند لیپوژنز یا چربی‌زایی در کبد و افزایش تری‌گلیسرید، LDL و کلسترول خون باعث افزایش وزن و تجمع چربی در ماهیچه‌ها شود و درنتیجه منجر به کبد چرب بشود».

این محققان می‌گویند: «این مطالعه از آن جهت حائز اهمیت است که به بررسی رفتارهای تغذیه‌ای، فعالیت بدنی و کشیدن سیگار به‌عنوان عوامل خطر بیماری کبد چرب که عمدتاً از طریق مداخلات آموزشی قابل‌تغییر است می‌پردازد و به‌طورکلی تعیین عوامل خطر قابل‌تغییر برای پیشگیری و درمان کبد چرب در کاهش میزان بروز این بیماری حائز اهمیت است. در این زمینه ترکیبی از استراتژی‌های آموزشی، رفتاری و انگیزشی برای تغییر سبک زندگی بیماران ضروری است که این امر همکاری تیمی از متخصصان روانشناسی، تغذیه و ورزشی را می‌طلبد».

پاشایی‌پور و همکارش با ذکر نکاتی برای بهتر شدن نتایج چنین مطالعاتی اعتقاد دارند در مطالعاتی که در آینده در این خصوص انجام می‌شود می‌توان با در نظر گرفتن تفکیک سنی و همچنین استفاده از مداخلات آزمایشی برای ارزیابی روابط علت و معلولی، کیفیت نتایج حاصله را بهبود داد.

از پژوهش فوق‌، مقاله‌ای علمی پژوهشی به رشته تحریر درآمده که مجله «پژوهش پرستاری ایران» آن را چاپ کرده است. این مجله علمی پژوهشی، توسط انجمن علمی پرستاری ایران منتشر می‌شود.

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نسخه خوراکی برای درمان سوریازیس

بعضی مطالعات نشان داده است که افزودن ویتامین D به رژیم غذایی می‌تواند به کنترل بیماری‌های التهابی مانند سوریازیس کمک کند.

به گزارش ایمنا، سوریازیس یک بیماری پوستی است که تقریبا دو درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علامت اصلی این بیماری، وصله‌های پوستی قرمز و تحریک‌شده با پلاک‌ها یا پوسته‌های سفید است. در حال حاضر درمان قطعی برای سوریازیس وجود ندارد اما تغییر عادات غذایی می‌تواند در کاهش علائم آن نقش داشته باشد. مطالعه‌ای که در ماه مه سال ۲۰۱۷ در نشریه Dermatologic Therapy منتشر شد، رژیم غذایی بیش از هزار و ۲۰۰  نفر از اعضای بنیاد ملی سوریازیس آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. نتایج این مطالعه نشان داد بعضی غذاها سوریازیس را تشدید می‌کند در حالی که بعضی دیگر علائم آن را کاهش می‌دهد.

نسخه خوراکی برای سوریازیس

توصیه می‌شود مبتلایان به این بیماری،  مواد مغذی ضروری مانند ویتامین A، آنتی اکسیدان‌ها، روی، سلنیم، و منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنند. از جمله میوه‌ها و سبزیجاتی که مبتلایان به سوریازیس باید در رژیم غذایی روزانه خود جای دهند شامل هویج، فلفل دلمه‌ای، کدو تنبل، اسفناج، بروکلی، آووکادو، زردآلو، انبه، تمشک، بلوبری، شاه توت و اسیدهای چرب امگا-۳ است. اسیدهای چرب امگا-۳ به واسطه خواص ضد التهاب خود شناخته شده‌ است.  مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا-۳ شامل ماهی‌های چرب مانند سالمون، ساردین، و خالمخالی، غذاهای دریایی، مغزدانه‌ها، حبوبات مانند سویا و نخود و غذاهای تهیه شده از غلات کامل است.

مصرف فیبر را فراموش نکنید

مصرف فیبر و پروبیوتیک‌ها برای این بیماران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر قصد دارید بدن شما مواد مغذی را به خوبی جذب کند، باید سلامت روده خود را حفظ کنید. از این رو، مصرف غذاهای تهیه شده از غلات کامل و کاهش غذاهایی که از آرد سفید تهیه شده‌ است، توصیه می‌شود. مواد غذایی تهیه شده از غلات کامل از محتوای فیبر بیشتر، برخوردار بوده و  منبع خوبی برای مواد معدنی محسوب می‌شود. شما می‌توانید برنج قهوه‌ای، جو دوسر، و دیگر غلات کامل را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. برای افزایش مصرف پروبیوتیک‌ها، مصرف کفیر و ماست را در برنامه غذایی خود جای دهید. بعضی مطالعات نشان داده‌است که افزودن ویتامین D به رژیم غذایی، می‌تواند به کنترل بیماری‌های التهابی، مانند سوریازیس کمک کند. در همین راستا، شما می‌توانید مصرف مواد غذایی مانند ماهی‌های چرب، تخم مرغ و دانه‌های آفتابگردان را مد نظر قرار دهید.

غذاهایی که باید از آن‌ها پرهیز کنید

داده‌های قطعی درباره نیاز به ترک کامل الکل برای افرادی که از سوریازیس رنج می‌برند، وجود ندارد. با این وجود، بعضی مطالعات نشان داده‌ است که روش‌های درمان سوریازیس زمانی که با الکل ترکیب می‌شوند از کارایی کافی برخوردار نیست. اگر داروهای مصرفی شما حاوی متوتروکسات یا اسیترتین است، احتمالاً باید به طور کامل از مصرف الکل پرهیز کنید. سوریازیس یک بیماری التهابی است. بر همین اساس برای کمک به کنترل آن، حذف غذاهای فرآوری شده مانند مارگارین، سوپ‌های آماده، نوشابه‌ها و سس‌ها که ارزش غذایی کمی دارد، توصیه شده است. متخصصان معمولاً به افراد مبتلا به سوریازیس توصیه می‌کنند تا گوشت قرمز کمتری از رژیم غذایی خود دریافت کنند و به ویژه، از تکه‌های چرب گوشت پرهیز کنند. این نوع از گوشت‌ها می‌توانند موجب افزایش تعداد سیتوکین‌ها شوند که موجب تشدید علائم سوریازیس می‌شود. یک رژیم غذایی التهاب آفرین یا یک رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع و ترانس می‌تواند موجب تشدید علائم سوریازیس شود. از این رو، مصرف کم چربی‌ها توصیه شده است.

منبع: عصر ایران

واکنش‌ها به مهاجرت مزدک میرزایی

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

حریق گسترده در مجتع تجاری بلوار کوهک

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۷۱۷۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • داروها و عرقیات گیاهی به کبد آسیب می زند
 • مهم‌ترین عوامل ابتلا به هپاتیت‌ B و C
 • علل بروز بیماری کبدچرب
 • خوراکی‌هایی که دوستدار کبد شما هستند +لیست مواد غذایی ضد کبد چرب
 • اسیدچرب امگا 6، محافظی برای قلب و عروق
 • نسخه خوراکی برای درمانپسوریازیس
 • نگاهی به گام‌های امیدبخش ایران برای کنترل کامل هپاتیت
 • رژیم غذایی ویژه مبتلایان به کبد چرب
 • زمان اعلام کلید سئوالات ارشدپزشکی؟
 • چرا کبدمان چرب می‌شود؟
 • دشمن برای کنترل جهان نقشه کشیده و سبک زندگی و سلامت را هدف قرار داده است
 • اصفهانی‌ها؛ از شیوه زندگی تا سبک آن
 • نشست سبک زندگی اسلامی در دهلی نو
 • علل بروز بیماری کبد چرب
 • علل بروز بیماری کبدچرب /رژیم غذایی ویژه مبتلایان این بیماری
 • عوامل ابتلا به کبد چرب
 • دلایل ابتلا به یرقان
 • اختلالی که باعث می‌شود رنگتان زرد شود
 • راهکار‌های کاربردی برای غلبه بر اعتیاد به شیرینی و شکلات + اینفوگرافیک