«علی بیگدلی»، استاد دانشگاه و کارشناس حقوق بین الملل، درباره مصونیت دیپلماتیک سفارتخانه ها به خبرنگار سیاسی برنا، گفت: تا آن جایی که بنده اطلاع دارم مهمانی برای تولد ملکه در سفارت خانه انگلیس در فردوسی برگزار شده است که تعدادی از سفرای خارجی در آن دعوت بودند. مهمانی دیگری در ماه مبارک رمضان در ولنجک برگزار شده بود که ضیافت افطار  بوده که به گفته دوستان در آن ضیافت مشروب سرو می شده است، بنده گفتم امکان ندارد کسی که افطاری می دهد مشروب سرو کند!

بیگدلی افزود: معمولا  در سفارت خانه های اروپایی، کشور های مسلمان هم شرکت می کنند. بنابراین افطاری دادن اقدامی شایع و مرسومی است که هر سال توسط تعدادی از کشورهای اروپایی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع سفارتخانه به عنوان خاک کشوری است که در کشور دیگر سفارتخانه خود را بنا نهاده، تلقی می شود که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است. بنابراین به هیچ وجه دولت میزبان حق ورود به حوزه سفارتخانه را ندارد.

وی بیان کرد: کشور میزبان اجازه دخالت در رفت و آمد و برگزاری جشن هایی که در سفارتخانه ها برگزار می شود را ندارد مگر اینکه مصالح و امنیت کشور میزبان مطرح باشد که ابتدا این موضوع باید ثابت شود.

بیگدلی گفت: بنده از دلیل اصلی آگاهی ندارم. شاید به دلیل اختلافاتی است که اخیرا با کشور انگلیس پیدا کردیم. انگلیس در جهت حمایت کشورهای عرب، اسراییل و ترامپ گام برداشته است.

وی ادامه داد: رابطه ایران با انگلستان در این مقطع به جهات مختلف دچار مشکلاتی شده است، به رغم همه اینها، نکته مهم  این است که سفارت خانه هر کشوری، خاک آن کشور محسوب می شود و نباید نسبت به آن تعدی و تجاوزی صورت گیرد.

خبرنگار: آزاده رحیمی

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دورهمی شاعران پارسی در ضیافت هم‌زبانی

رضا اسماعیلی شاعر و پژوهشگر از برگزاری نشست‌های ماهانه شاعران پارسی زبان توسط موسسه فرهنگی شاعران پارسی زبان و با مشارکت خبرگزاری تسنیم خبر داد. ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷ فرهنگی ادبیات و نشر نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، رضا اسماعیلی شاعر و پژوهشگر از برگزاری نشست‌های ماهانه شاعران پارسی زبان توسط موسسه فرهنگی شاعران پارسی زبان و با مشارکت خبرگزاری تسنیم خبر داد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار  تسنیم  افزود: این نشست‌ها با حضور و شعرخوانی شاعرانی از کشورهای ایران، هند، پاکستان، تاجیکستان، افغانستان و ... برگزار خواهد شد. 

دبیر همایش ادبی شاعران پارسی زبان در ادامه با اشاره به اهداف برگزاری این همایش ادبی افزود: مهم ترین رسالت موسسه شاعران پارسی زبان، تلاش برای ترویج و گسترش زبان باشکوه پارسی و تقویت تعامل بین شاعران پارسی زبان سراسر دنیاست. برگزاری نشست های «ضیافت مهربانی» نیز دقیقا در راستای تحقق این هدف است. 

وی در پاسخ به این سوال که حضور شاعران پارسی زبان دیگر کشورها در این همایش با توجه به بُعد مسافت چگونه امکان پذیر است، گفت: بعضی از شاعران پارسی زبان به دلیل تحصیلات دانشگاهی و همکاری‌های فرهنگی در ایران حضور دارند و امکان حضور در این نشست ها برای آنان فراهم است. ولی بنای ما بر این است که از فرصت حضور آقای دکتر علیرضا قزوه در هند برای دعوت شاعران دیگر کشورها استفاده کنیم. بعضی از شاعران پارسی زبان نیز که امکان حضور فیزیکی در همایش را ندارند، به صورت «صوتی – تصویری» در این همایش حضور خواهند داشت. به این معنا که کلیپ‌ها و فایل های صوتی – تصویری خود را برای ما ارسال خواهند کرد و ما در میان برنامه از حضور و شعرخوانی آنان بهره خواهیم برد. 

اسماعیلی که خود یکی از مدیران و موسسان شاعران پارسی زبان است همچنین به برگزاری بزرگداشت هایی برای بزرگان پارسی گوی جهان در این نشست ها اشاره کرد و افزود: از دیرباز تا کنون شاعران بزرگی به زبان پارسی شعر گفته اند که متاسفانه قدر آنان در جامعه ایرانی ناشناخته مانده و نسل امروز با آنان آن گونه که شایسته است آشنایی ندارند.

وی افزود: با مطالعه تذکره‌های ادبی به نام های قابل اعتنایی از هندیان پارسی گو بر می خوریم. چنان که محمد افضل سرخوش از شاعران و تذکره نویسان هند و هم‌عصر شاعر بزرگ هند - عبدالقادر بیدل دهلوی - در کلمات الشعرا (1093 ق) به معرفی 169 شاعر هندی پارسی گو و میرعلی شیر قانع تتوی در تذکره «مقالات الشعراء» که در نیمه دوم قرن دوازدهم هجری(1174 ق) تألیف شده به شرح حال 719 شاعر هندی پارسی گو پرداخته است که نام آورترین و تاثیرگذارترین این شاعران بیدل دهلوی، امیرخسرو دهلوی و غالب دهلوی می باشند. شاعران پارسی گوی بزرگی نیز در کشورهای پاکستان، افغانستان و تاجیکستان ظهور کرده‌اند. از جمله علامه اقبال لاهوری، واقف لاهوری و آفرین لاهوری(فقیرالله لاهوری) - از شاعران پارسی گوی صاحب دیوان سدة دوازدهم هجری - در پاکستان، خلیل الله خلیلی، شهید سید اسماعیل بلخی، عبدالقهار عاصی، عفیف باختری، واصف باختری، سمیع حامد و سعادت ملوک تابش درافغانستان، و لایق شیرعلی، مومن قناعت و بازار صابر در تاجیکستان.

وی ادامه داد: امروز نیز در دنیا زبان شیرین پارسی علاقه مندان و دوستداران زیادی دارد و در کشورهای مورد اشاره شاعرانی را سراغ داریم که با تسلط کامل به زبان پارسی شعر می گویند. شاعران خوبی همچون عزیز مهدی، سیدنقی عباس کیفی، مهدی باقر، بلرام شکلا، اخلاق آهن، رییس احمد نعمانی، غلام سرور، طلحه رضوی، حلیم اخگر، اسدالله اسد، علی اصغر المهدی، اسد علی خورشید، علی اکبر شاه، عارف ایوبی لکنهو،عراق رضا زیدی و عین الحسن در هند، اسلم انصاری، محمد انور مسعود، سید محمد اکرم اکرام شاه، سید احمد حسینی(شهریار)، کمیل قزلباش، فائزه زهرا میرزا و معصومه شیرازی در پاکستان، گلرخسار صفی اوا،  شاه منصور شاه میرزا، محمد علی عجمی، رستم عجمی و رستم وهاب نیا  از تاجیکستان، محمد کاظم کاظمی، سید فضل الله قدسی، سیدحسین موحد بلخی، محمد حسین فیاض، سید ضیا قاسمی، محمد شریف سعیدی، سید ابوطالب مظفری، حمید مبشر، سید حکیم بینش، سید رضا محمدی، قنبرعلی تابش، محمد سرور رجایی، سید حسن مبارز، سید احمد نادری، سید سکندر حسینی، خالده فروغ، سید تکتم حسینی و زهرا حسین زاده از افغانستان، و آنا برزینا از اوکراین. به لطف خدا قصد داریم نشست های فوق العاده ای نیز با حضور شاعران پارسی گوی جهان برای تقدیر و تجلیل از این مفاخر ادبی داشته باشیم.

اسماعیلی در پایان در باره زمان برگزاری اولین نشست ادبی «ضیافت همزبانی» گفت: به احتمال زیاد اولین نشست ماهانه شاعران پارسی زبان در نیمه دوم مرداد ماه برگزار خواهد شد. 

انتهای پیام/

R1386/P/S4,35/CT3 واژه های کاربردی مرتبط ادبیات دینی و آیینی کتاب و ادبیات

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: ایران حقوق خاک مسلمان وزیر امور خارجه

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۴۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ضیافت شام باواریای‌ها با «آرنولد»
 • بیگدلی: افزایش چند برابری نرخ اجاره مسکن مردم را چادرنشین کرده است
 • آخرین خبر از نفت کش توقیفی توسط انگلستان
 • رویترز:‌ لندن در فکر تحریم ایران است
 • لندن در فکر تحریم ایران در پاسخ به توقیف نفتکش انگلیسی است
 • تهدید سفرای اسرائیل به بستن سفارتخانه‌ها
 • سیر تا پیاز عروسی‌های لاکچری آن هم از نوع «چشم‌درآر»/ ضمن یادآوری چک‌های پاس‌نشده فردای مراسم؛ پیوندتان مبارک!
 • نگاهی به جنایات انگلیس در ایران؛ از قحطی و غارت تا کودتا
 • تهدید ۸۳ نفر از سفرای رژیم صهیونیستی به بستن سفارتخانه ها
 • سازمان‌های غیردولتی فرانسه خواستار سقفی برای برگزاری ضیافت‌ها شدند
 • دکتر بیگدلی از خطوط تولید ایران خودرو بازدید کرد؛ نشست هم اندیشی مدیران ارشد بانک ملت و گروه خودروسازی ایران خودرو
 • آتش‌سوزی در سفارت آمریکا در لیبی
 • سفارت آمریکا در لیبی طعمه حریق شد
 • جرمی هانت دست به توئیت شد، کشتی در برابر کشتی!
 • گزارش| نگاهی به جنایات انگلیس در ایران؛ از قحطی و غارت تا کودتا
 • سفارت ایران در کابل حملات تروریستی در کابل و قندهار را محکوم کرد
 • مراسم تشییع پیکر شهید «قربانعلی امیدی ‌ارجنکی» در شهرکرد برگزار شد
 • فعاليت مشکوک سفارت آمريکا در بغداد
 • کارگاه تولید مشروب در خارگ کشف شد