صباح زنگنه، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره پاسخ رهبر معظم انقلاب به درخواست نخست‌وزیر ژاپن گفت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار با تحلیل شرایط منطقه و جهان و آگاهی نسبت به حیله‌های امریکا برای سواستفاده از کشورهایی که می‌توانند دوست ایران باشند، ضمن حفظ احترام نخست‌وزیر ژاپن، پیام روشنی هم به امریکایی‌ها دادند که از چنین اقدامات مزورانه‌ای پرهیز کنند و بدانند از چنین اقداماتی نتیجه نخواهند گرفت.

جمع عدم پاسخگویی مستقیم به ترامپ و حفظ حرمت نخست‌وزیر ژاپن

وی ادامه داد: لذا خطاب مستقیم ایشان تنها به نخست‌وزیر ژاپن بود و سو نیت ترامپ در ارسال این نوع پیام‌ها را توضیح دادند و بی‌صداقتی مقامات امریکایی را با استناد به شواهد تاریخی بیان کردند. بر همین مبنا، هم عدم پاسخگویی مستقیم به ترامپ محقق شد و هم حرمت نخست‌وزیر ژاپن که قرار بود از سوی ترامپ مورد سواستفاده قرار گیرد، حفظ شد.

زنگنه درباره همزمانی دو انفجار مشکوک در دریای عمان با این دیدار و واکنش سریع امریکا و عربستان در نسبت دادن این اتفاق به ایران گفت: یک روز قبل از سفر «آبه شینزو» به تهران، وی مکالمه‌ای از نتانیاهو دریافت می‌کند که در این گفت‌وگوی تلفنی نتانیاهو تلاش می‌کند ذهنیت نخست‌وزیر ژاپن را نسبت به ایران تخریب کند و او را وادار کند که از ابتدا تا انتهای دیدار مواضع منفی نسبت به ایران اتخاذ کند. این دلالت بر این دارد که رژیم صهیونیستی هم از این سفر ناراضی و نگران بود.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: از سوی دیگر امریکا در جریان این سفر سعی کرده بود با راه‌اندازی یک موج جدید عملیات روانی، فشاری علیه ایران ایجاد کند که با موضع‌گیری روشن رهبر معظم انقلاب این عملیات روانی خنثی و علیه خود امریکا شد. امریکا مایل بود، از نخست‌وزیر ژاپن برای افزایش فشار جنگ روانی علیه ایران استفاده کند که این اتفاق منتفی شد.

زنگنه اضافه کرد: عملیات تخریبی قبلی در بندر فجیره منجر به انتشار هیچ‌گونه گزارشی از سوی هیچ گروه بی‌طرفی نشد. لذا این عملیات و همزمانی آن با دیدار آقای آبه با رهبر معظم انقلاب آن هم علیه یک کشتی ژاپنی، باید از سوی یک سیستم اطلاعاتی و جاسوسی بزرگی انجام گرفته باشد و براین مبنا این عملیات با یک طراحی قبلی انجام گرفته بود که بلافاصله پس از انجام، ترامپ و پمپئو به سرعت یک متن از پیش آماده‌شده را قرائت کردند و ایران را متهم اصلی این اتفاق معرفی کردند که این نشان از یک سناریو و نمایش‌نامه از پیش تهیه شده است.

ضرورت فعالیت بیشتر دیپلماتیک و رسانه‌ای ایران برا

زنگنه درباره ضرورت فعالیت بیشتر ایران در صحنه بین‌المللی برای شکستن فضایی که امریکا می‌خواهد با فرستادن میانجی‌های مختلف و اعلام آمادگی برای مذاکره، ایران را مخالف مذاکره و گفت‌وگو و خود را طرفدار صلح و ثبات جا بزند، گفت: ایران امروز باید در ابعاد مختلف به ویژه در حوزه دیپلماتیک، رسانه‌ای و ارتباط با افکار عمومی فعال‌تر عمل کند و حتی باید کشورهایی که ممکن است متحد امریکا باشند را نسبت به ابعاد اینگونه عملیات و رفتارها و سناریوهای مخرب امریکا روشن سازند.

این تحلیلگر مسائل منطقه‌ای تأکید کرد: پیشبرد این سناریوی خطرناک از سوی امریکا که از یک طرف دم از مذاکره می‌زند و از طرف دیگر دست به اقدامات مخرب مانند انفجار نفتکش‌ها در منطقه می‌زند در آینده هزینه انرژی را برای متحدان امریکا هم افزایش خواهد داد و ضرر آن را همگان خواهند دید. تبیین این مسئله از سوی جمهوری اسلامی باعث می‌شود که کشورها به نیات امریکا و تبعات نامطلوب این رفتارها و سناریوها پی ببرند.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لزوم استفاده بانک مرکزی از ظرفیت سامانه‌های موازی سوئیفت

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در یک گزارش سیاستی تحت عنوان «واکاوی آثار مخرّب سوئیفت بر اقتصاد ایران و بررسی راهکارهای جایگزین» به بررسی آسیب های سیستم سوئیفت برای ایران پرداخته و در ادامه پیشنهاداتی در خصوص مقابله با تحریم های سوئیفت ارائه داده است.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در این گزارش عنوان کرده است: آمریکا از سوئیفت به عنوان ابزار رصد اطلاعات مالی و ابزار تحریم استفاده دووجهی می کند. این کانون تفکر با تشریح نحوه استفاده آمریکا از سوئیفت جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران عنوان کرده است که بانک مرکزی به عنوان نهاد متولی رفع تهدیدات ناشی از آثار استفاده سیاسی کشورها از سوئیفت، ضروریست تدابیر لازم و اساسی را در پیش بگیرد. این نهاد سیاست پژوهی در پایان گزارش خود پیشنهاد نموده است که ایران با اتخاذ ترتیبات لازمِ همکاری های دوجانبه و چندجانبه از ظرفیت پیام رسان سپام ایران و پیام رسان های موازی سایر کشورها جهت مقابله با تهدیدات سوئیفت استفاده کند.

در گزارش این نهاد سیاست پژوهی و کانون تفکر آمده است: «وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان اتاق جنگ اقتصادی این کشور، اقدامات متعددی جهت ایجاد فشار اقتصادی و تغییر مسیر جمهوری اسلامی ایران، انجام داده است. یکی از راهکارهای مهم و اساسی اتاق جنگ آمریکا برای فشار اقتصادی به ایران، ایجاد محدودیت برای مبادلات مالی بین‌المللی کشور بوده است تا از این طریق، روابط تجاری ایران را محدود و پرهزینه نماید. در این راستا، این نهاد از پیام‌رسان سوئیفت برای اعمال محدودیت و تحریم علیه ایران استفاده کرده است؛ سامانه‌ای که نزد مسئولین آمریکایی، از آن به عنوان یکی از عناصر مهم اثرگذاری تحریم‌ها یاد می‌شود.»

این نهاد در گزارش خود مطرح کرده است که پس از جریان ۱۱ سپتامبر، دولت آمریکا از طریق وزارت خزانه‌داری این کشور و در قالب برنامه «ردیابی تامین مالی تروریسم»، عملاً مجوز دسترسی به اطلاعات مالی مردم و کشورهای جهان در سوئیفت و جاسوسی از آن را از این نهاد دریافت نمود؛ اقدامی که تا مدت‌ها حتی از نظر کشورهای اروپایی پنهان ماند. از آن زمان تاکنون، با وجود اعتراضات متعدد کشورهای جهان و نقض قوانین و حریم خصوصی افراد، آمریکا کماکان به داده‌های سوئیفت دسترسی داشته و شریان‌های اقتصادی کشورها را از طریق این پیام‌رسان شناسایی و در مواقع لازم، آنها را مورد تحریم قرار می‌دهد.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در این گزارش سیاستی عنوان کرده است که آمریکا از ابزار سوئیفت به دو شکل علیه ایران استفاده نموده است. شکل اول، رصد مبادلات ایران است؛ دولت آمریکا با دسترسی غیرقانونی که به سوئیفت و داده‎های آن دارد، این امکان را دارد تا همه مبادلات انجام شده در آن را رصد نماید و از وضعیت کشورهای مدنظر خود از جمله ایران، در مبادلات جهانی شان اطلاع یابد.

در گزارش مذکور شکل دوم استفاده آمریکا از سوئیفت علیه ایران نیز تهدید کشور به قطع سوئیفت عنوان شده است که منجر به ایجاد اختلال در مبادلات بانکی کشور می‌شود؛ در واقع از آنجا که پیام‌رسانی مبادلات مالی ایران از طریق سوئیفت انجام می‌شود، قطع این دسترسی، ایران را در انجام تجارت با کشورها و فرآیندهای مالی آن با مشکل مواجه می‌کند.

در این گزارش اشاره شده است که باوجود تمامی این آسیب ها علیه ایران، بانک مرکزی اقدام راهبردی و قابل توجهی طی این سال‌ها جهت کاهش وابستگی به سوئیفت انجام نشده و این نهاد برخلاف منطق اقتصادی و امنیتی، همواره به دنبال ایجاد تسهیل در استفاده مجدد از این پیام‌رسان بوده است.

در این گزارش به تجربیات سایر کشورها برای مقابله با تهدیدات سوئیفت اشاره شده و عنوان شده است که در زمینه ایجاد سیستم های موازی سوئیفت کشورهایی از قبیل چین و روسیه پیشرو بوده و سامانه‌های پرداخت بومی و مخصوص خود را ایجاد کرده اند تا از آن در تبادل با کشورها استفاده نمایند. همچنین سایر کشورها و بانک‌های بزرگ بین‌المللی نیز به تناسب نیاز خود، استفاده از پیام‌رسان مالی موازی سوئیفت را در دستور کار قرار داده‌اند.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در پایان گزارش خود بانک مرکزی را متولی اصلی رفع تهدیدات ناشی از سوئیفت قلمداد نموده و پیشنهادات زیر را مطرح کرده است:

۱- راه اندازی و استفاده از پیام‌رسان مالی اختصاصی در همکاری دوجانبه و چندجانبه با سایر کشورها یا اتحادیه‌ها

۲- استفاده از ظرفیت پیام‌رسان ملّی سپام در تبادلات داخلی و بین‌المللی و ایجاد دسترسی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی طرف قرار داد با بانک‌های ایرانی

۳- انعقاد قرارداد همکاری با کشورها، مجامع، اتحادیه‌ها، بانک‌ها و مؤسسات مالی منطقه‌ای و بین‌المللی که در زمینه ایجاد پیام‌رسان های مالی موازی سوئیفت اقدام کرده اند

۴- تامل و احتیاط بیشتر در پیوستن به FATF در چارچوب فعلی همکاری این نهاد، از جمله اقداماتی است که باید در این راستا در دستور کار قرار گیرد

کد خبر 4672090 محبوبه فکوری

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: آیت الله خامنه ای نخست وزیر ژاپن انفجار نفتکش ترامپ رژیم صهیونیستی جنگ روانی ایکنا

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۶۱۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شرکت‌های استارتاپی روحیه مطالبه‌گری داشته باشند
 • اعتراضات علیه شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در کره جنوبی
 • حرکات خطرناک یک مرد روی بال هواپیما / یک قدم تا مرگ! +عکس
 • طرح غربال‌گری سرطان‌های شایع زنان در مرکز آموزشی درمانی الزهراء(س) آغاز شد
 • تله‌ آمریکایی برای رویارویی انگلیس با ایران در بدترین زمان ممکن| چگونه تندروهای اطراف ترامپ در حال کشاندن بریتانیا به ورطه‌ای خطرناک علیه ایران هستند؟
 • احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است
 • شروع کارزار انتخاباتی مجلس سنای ژاپن
 • آرمان‌خواهی بدون توجه به واقعیت، تحجر در انقلابی‌گری است
 • رفتار فوق العاده خطرناک مرد در فرودگاه +عکس
 • ۲۵ شهر خطرناک جهان که برای مسافرت مناسب نیستند
 • 25 شهر خطرناک دنیا که برای مسافرت مناسب نیستند
 • والدز: مثل دوران بازیگری، در مربی‌گری هم جاه طلب هستم؛ انگیزه زیادی برای کمک به لاماسیا دارم
 • سرمقاله روزنامه های امروز/ سناریوی ترامپ برای توجیه شکست
 • پیشنهاد مذاکره آمریکا تاکتیکی برای تکمیل راهبرد ضد ایرانی است
 • احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ برجام است
 • احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد
 • ۳ سناریوی ترامپ برای دروغ پهپادی/ ۱۰ فرمان رهبرانقلاب به ائمه‌جمعه
 • سناریوی ترامپ برای توجیه شکست
 • ژاپن: سئول باید اعتماد را احیا کند