رویداد۲۴  قالیباف پس از پایان حرف و حدیث‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶، با مطرح کردن «نواصولگرایی» و تمرکز بر جوانان، رویکرد انتقادی خود نسبت به جریان اصولگرایی را آشکار کرد. قالیباف معتقد بود که در آن انتخابات، سیدابراهیم رئیسی باید کنار می‌رفت نه او. به هرحال اصولگرایان او را کنار گذاشتند، اما رئیسی هم توفیقی برای پیروزی در انتخابات بدست نیاورد تا اصولگرایان چهار سال دیگر از پاستور دور بمانند و قالیباف هم منتقد روند موجود فعالیت سیاسی اصولگرایان شود.

ناامیدی قالیباف از بزرگان اصولگرایی او را به سمت جوانان سوق داده است و او حالا از جوانان برای حضور در انتخابات دعوت کرده است. البته هنوز روشن نیست مخاطبان قالیباف تا چه میزان از مواضع او استقبال می‌کنند، اما به روشنی معلوم است که بزرگان تاکنون استقبالی از او و نواصولگرایی نکرده‌اند البته انتقادات قالیباف از عملکرد جریان اصولگرایی در این استقبال سرد مؤثر بوده است. قالیباف در نامه‌ای که در تیر ۹۶ منتشر کرد خطاب به جوانان گفت که «بسیاری از شما دلیلِ شکست‌های اخیرِ جریانِ اصول‌گرایی در جلبِ نظرِ مردم در انتخابات را، نتیجه اشکالاتِ ساختاری، رویکردی و عملکردیْ در سطوحِ کلان و خُرد می‌دانید.» او تاکید می‌کند که «امروز دیگر روشن است که اصول‌گرایی باید با حفظِ مبانی و ارزش‌هایِ انقلابیِ جمهوریِ اسلامی، در نگرش و شیوه سیاست‌ورزی خود متحوّل شود و با گفتمان و چهره‌هایی نو، حرکت در راستایِ نواصول‌گرایی را هرچه زودتر آغاز کند.»

«چهره‌های نو» شاید همان کلیدواژه‌ای باشد که خوشایند بزرگان اصولگرایی نیست، اما قالیباف بر آن تاکید دارد و حالا او پس از دو سال از انتشار نامه اول خود و در شرایطی که جریان اصولگرایی همانند رقیب خود در نخوت بسر می‌برد، جوانان را برای حضور در انتخابات دعوت می‌کند تا اولین نفری در جریان اصولگرایی باشد که بصورت جدی به موضوع انتخابات ورود کرده است.

قالیباف همچنان در جریان اصولگرایی می‌گنجد، اما با انتقاد از این جریان، می‌خواهد راهی نو با چهره‌های نویی را شروع کند. چهره‌های نویی که باید آن‌ها را در میان جوانان جست و قالیباف ادعا می‌کند که می‌خواهد صدای آن‌ها باشد نه محور آنها. او در پیام ویدئویی خود بیان می‌کند که «قرار نیست محور شما باشم، اما می‌توانم صدای شما شوم.»

البته قالیباف در پیام خود خیلی زود از سخنگویی فاصله گرفته و برای خود نقش تعریف می‌کند. او خطاب به جوانان می‌گوید که «از همه شما جوانان دلسوز انقلابی درخواست می‌کنم، متناسب با شاخص‌هایی که منتشر می‌شود، افراد توانمند و با صلاحیتی را که می‌شناسید یا اگر خودتان را برای قبول مسئولیت نمایندگی مردم مفید می‌دانید، معرفی کنید تا تلاش کنیم شایسته ترین‌ها، در معرض انتخاب مردم قرار بگیرند.» او می‌گوید که تلاش کنیم تا شایسته‌ترین‌ها در معرض انتخاب مردم قرار گیرند. آیا این جملات می‌تواند به معنای داشتن نقشی فراتر از سخنگویی باشد؟

او همکاری با سایر بازیگران و بازیگردانان جریان اصولگرا ندارد و دیگر به سراغ آن‌ها نرفته است و با انتخاب جوانان به عنوان جامعه مخاطب خود، می‌خواهد بوسیله آن‌ها پاشنه در را بچرخاند. اما کمی سخت است که قبول کنیم کسی که مدعی چندباره ریاست‌جمهوری بوده است حالا فقط می‌خواهد سخنگوی جوانان باشد تا مجلسی جوان و کارآمد تشکیل شود.

شاید قالیباف دیگر نمی‌خواهد در جریان اصولگرایی یک بازیگر باشد تا براحتی کنار گذاشته شود. او دنبال بازیگردانی است و نواصولگرایی محور و مبانی حرکت او و جوانان بازیگران او می‌شوند. باید اشاره کرد که نه هنوز دقیقاً مشخص است که نواصولگرایی چیست و نه معلوم است جوانان چقدر قالیباف را جدی می‌گیرند. در چند ماه آینده توانایی قالیباف برای ایفای نقش جدیدش روشن می‌شود البته به شرط آن‌ها قالیباف نخواهد خودش سخنگوی جوانان در بهارستان شود. منبع: ایسنا خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واکنش کواکبیان به تحریم انتخابات

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه منکر ناکارآمدی و ضعف‌های دولت نیستیم، گفت: ما هرگز موافق با تحریم انتخابات نیستیم و مردم را به حضور در انتخابات تشویق می‌کنیم.

به گزارش صدای ایران از فارس، مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دوره آموزشی تشکیلاتی حیات طیبه در جمع دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های آزاد اسلامی سراسر کشور گفت: مجلس شورای اسلامی متشکل از اصلاح طلبان و اصولگرایان است که هر کدام از چند بخش تشکیل می‌شوند.

وی با بیان اینکه چهار جریان اصلی اصولگرا در مجلس حضور دارند، افزود: جامعتین، موتلفه، تحول‎‌گرا با محوریت قالیباف، پایداری و جریان طرفداران محمود احمدی‌نژاد طیف اصولگرا را تشکیل می‌دهند.

نماینده مردم تهران درباره جریان مستقل نیز تصریح کرد: این جریان بیشتر طرفداران دولت بوده که بیشتر اعتدالگرا هستند و حزب اعتدال و توسعه پیشانی آن‌ها هستند.

وی ادامه داد: بخشی از جریان‌ها نیز نزدیک به محسن رضایی هستند که همواره فعال بودند و می‌خواهند در انتخابات حاضر شوند.

کواکبیان با اشاره به نظر برخی اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات، تصریح کرد: برخی از احزاب اصلاح طلب همواره اعتقاد دارند که باید در انتخابات حاضر شوند و لیست ارائه می‌دهند.

وی گفت: جریان سوم نیز می‌گوید « نه اهل تحریم انتخابات هستیم و نه اهل اینکه حتماً لیست بدهیم». این گروه که من نیز طرفدار آن‌ها هستم اگر افراد صاحب صلاحیت داشته باشند لیست ارائه می‌دهند و اگر نداشته باشند نیز مردم را به شرکت در انتخابات تشویق می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه صندوق‌های انتخابات بهترین تشخیص برای رأی و نظر مردم هستند خاطرنشان کرد: صندوق‌های رأی مانع از دیکاتوری می‌شود و همین دلیل هرگز موافق با تحریم انتخابات نیستیم و مردم را به حضور در انتخابات تشویق می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه مردم با هر انتخابی باید گامی به سوی جلو بردارند گفت: عده‎ای در داخل حاکمیت به ظاهر طرفداری از نظام است اما در عمل آب به آسیاب کسانی که به دنبال ناامیدی در مردم هستند، می‌ریزند.

کواکبیان با بیان اینکه چند ماه فرصت داریم که موانع انتخابات پرشور را برطرف کنیم اظهار کرد: مردم مشکلات اقتصادی بسیاری دارند و مشخص نیست که دولت بتواند از پس هزینه و پرداخت حقوق کارمندان برآید.

وی با اشاره به اینکه مشارکت بالا در انتخابات نشان داده که مشکلات برطرف می‌شود تصریح کرد: اگر مشارکت کاهش یابد، نه تنها مشکلات برطرف نمی‌شود، بلکه مسائل و موانع بین المللی بیشتر می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه هنوز در داخل برجام ماندیم و خارج نشدیم ادامه داد: تا زمانی که رهبری، شورای امنیت ملی، مجلس و دولت به اجماع نرسند، تصمیمی اتخاذ نمی‌شود.

وی با اشاره کاهش تعهدات برجامی، تصریح کرد: ما میزان غنی شدن اورانیوم را افزایش داده و اگر اروپا اقدام جدی‌تری نداشته باشد، گام‌های بعدی را برخواهیم داشت.

کواکبیان با بیان اینکه برای شرکت در انتخابات تابع حزب هستم و بنا بر شرایط در این اتفاق بزرگ ورود خواهم داشت ادامه داد: افتخار بنده این است که برند اصلاح طلبی دارم.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما نفت است، خاطرنشان کرد: نفت در اینستکس نیامده در حالی که مهمترین مسأله ما است و مراودات مالی نیز باید در آن دیده شود.

دبیر حزب مردم سالاری با بیان اینکه درباره برجام نظر احساساتی نداریم، گفت: نظرات ما بر مبنای حفظ منافع ملی است و بر این اساس نیز تصمیم‌گیری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه از حمایت روحانی پشیمان نیستیم، اما انتقاد داریم، اظهار کرد: ما وکیل والدوله نیستیم و انتقاداتی داریم، به طوری که قبل از حوادث دی ماه 96 به رئیس جمهور گفتیم که تدابیر خود را آغاز کنند که در غیر این صورت ما هم زیر سوال می‌رویم.

کواکبیان با بیان اینکه موافق شفافیت در مجلس هستم افزود: همواره از شفافیت آراء حمایت کردم اما رأی نیاورد که مخالفان هم در گروه اصلاح طلبان و اصولگرایان هستند.

وی تصریح کرد: برخی که بیشتر از اصولگرایان هستند، مخالف شفافیت آراء بودند چرا که در حوزه انتخابیه چپ می‌زنند اما در مجلس راست می‌زنند و برخی نیز نگران شورای نگهبان در دوره بعد هستند که در نهایت شفافیت آراء رأی نیاورد.
نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه fatf ربطی به اروپاییان ندارد ادامه داد: اقدام مالی ویژه برای سیستم بانکی است برای همه کشورهایی که می‌خواهند مراوده مالی داشته باشند وجود دارد که برخی آن می‌پذیرند. 186 کشور این معاهده را پذیرفتند که همه آنها بدبخت و بیچاره نیستند.

کواکبیان با بیان اینکه دولت احمدی‌نژاد fatf را پذیرفته و شورای نگهبان نیز تصویب کرده بودT گفت: امروز هم اف ای تی اف خواهان تصویب چهار اصل توسط مجلس شده است که به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته و تا کنون نیز رد نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه از چهار اصل دو اصلش را شورای نگهبان تصویب کرده، افزود: اینکه می‌گویند با تصویب fatf باید سردار سلیمانی را باید تحویل بدهیم، حرف درستی نیست و معنای تروریست را ما تعریف می‌کنیم.

وی درباره ارائه نامه به مقام معظم رهبری درباره تغییر قانون اساسی گفت: هنوز نامه تغییر در قانون اساسی را خدمت مقام معظم رهبری تقدیم نکردیم. ما باید به سمت جمهوریت سوم برویم و این به معنای مخالفت با نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست، بلکه برای حفظ نظام باید تغییراتی ایجاد شود.

کواکبیان ادامه داد: اگر مجلس مصوباتی بر خلاف شورای عالی فرهنگی و سیاست‌های کلی نظام داشته باشد توسط شورای نگهبان رد می‌شود و مشخص نیست، که مجلس چه کاره است.

وی با اشاره به اینکه معیارهای انقلابی بودن و نبودن را باید مشخص کنیم خاطرنشان کرد: هرکسی که آپارتمان گرفته امضاش را پس گرفته، چرا نامش اعلام نمی‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه اسامی افراد را اعلام کنید گفت: هرکس که خطایی کرده، نامش را اعلام کنید تا نام همه 290 نماینده خراب نشود.

وی با بیان اینکه 2030 کجا اجرا شده است؟ اظهار کرد: معاون وزیر آموزش و پرورش امروز در دانشگاه آزاد معاون شده است و هرکس سندی از اجرا دارد، ارائه دهد.

کواکبیان با بیان اینکه از اول مخالف استیضاح رئیس جمهور بودم افزود: یکی از افراد موافق استیضاح اعلام کرد که رهبری فرمودند صلاح نیست.

وی با اشاره به اینکه اگر دلواپسان داخلی بگذارند، و اجماع داخلی صورت گیرد، قیمت دلار کاهش می‌یابد تصریح کرد: چند سفارت خانه را گرفتند و در مجلس برجام را به آتش کشیدند بنابراین چطور انتظار دارند، قیمت دلار کاهش هم داشته باشد.

نماینده مردم تهران در خانه ملت با بیان اینکه البته ناکارآمدی و ضعف‌های دولت را منکر نیستیم ادامه داد: دولت نمی‌تواند قیمت دلار را پایین‌تر بیاورد و اگر می‌توانست انجام می‌داد و این همه مشکلات را تحمل نمی‌کرد بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که دولت از روی عمد باعث افزایش قیمت دلار شده است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط سال 96 دوباره از روحانی حمایت می‌کنیم خاطرنشان کرد: گام دوم انقلاب هم تنها مختص به دولت نیست و جوانگرایی در سایر بخش‌ها نیز باید صورت گیرد.

کواکبیان با بیان اینکه مجلس قانون منع به کار گیری بازنشستگان را تصویب کرد گفت: کفایت سه دوره برای نمایندگی نیز تصویب کردیم که شورای نگهبان تأیید نکرد.

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: رویداد24 قالیباف محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس یازدهم جریان اصولگرا نو اصولگرایی

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۶۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بیمارستان ۲۷۳ تخت خوابی جهرم حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد
 • وقتی یک استاد فلسفه پدر می‌شود
 • نواصولگرایی؛ قالیباف با عبور از اصولگرایان کهنه‌کار به کجا می تازد؟
 • خوابی که به آشفتگی از سر باغداران می‌پرد!
 • واکنش قالیباف به توقیف نفتکش انگلیس
 • مجلس برای تحقق خواسته‌های مردم هنوز وقت دارد/ نظام در انتخابات منتظر اصلاح‌طلبان نمی‌ماند
 • قالیباف: شروع کننده هیچ جنگی نخواهیم بود
 • قالیباف: نقض قوانین بین‌المللی را با شجاعت و اقتدار پاسخ می‌دهیم
 • پرونده تحصیلی "حسین فریدون" دوباره در مجلس به جریان افتاد/احمدی‌نژاد از ترامپ تعریف کرد/معاون احمدی‌نژاد سکته مغزی کرد؟/تهران رکورد ٣٠ساله مصرف آب را شکست!/روایت یک نماینده از ایجاد "پول کثیف" در واگذاری یک بنگاه دولتی
 • عضو فراکسیون امید: اصلاح‌طلبان تاوان ضعف دولت راپس می‌دهند
 • بی‌صداقتی است اگر اصلاح‌طلبان سهم خود را در بروز وضعیت موجود نپذیرند
 • نقش شورای نگهبان بر روند احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس
 • بهره‌برداری بیمارستان ۱۴۲ تخت‌خوابی و جنرال نرگسی گچساران
 • وکیلی: اصلاح‌طلبان تاوان ضعف دولت را پس می‌دهند
 • اصلاح‌طلبان تاوان ضعف دولت را پس می‌دهند
 • احتمال ایجاد «جریان سوم سیاسی» در انتخابات
 • اصلاح‌طلبان تاوان ضعف دولت راپس می‌دهند/ازما توقع مجلس ششم داشتند
 • تحلیل مبلغ از احتمال ایجاد «جریان سوم سیاسی» در انتخابات پیش‌رو
 • سرلیست اصولگرایان کدامیک از این سه نفر است؟