تابناک باتو: در منطقه «لَندی کوتال» که یک اردوگاه ارتش در پاکستان است، درختی غل و زنجیر شده در آن وجود دارد؛ انگار کسی خواسته مانع فرار درخت بشود.

روی یکی از شاخه‌های درخت تابلویی آویزان است که در بخشی از آن نوشته شده: من بازداشت هستم!

این درخت پرسش‌های بسیاری برانگیخته که چرا در غل و زنجیر است و به همین دلیل مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار گرفته است.

داستان درخت به سال ۱۸۹۸ میلادی بازمی‌گردد؛ وقتی یک افسر بریتانیایی به نام جیمز اسکوئید James Squid بر اثر خوردن مشروبات الکلی تصور کرد که درخت در حال حرکت است؛ بنابراین، به گروه سربازان دستور داد تا درخت را دستگیر کنند، سربازان دستور افسر را اجرا کردند و درخت را با غل و زنجیر بستند که تا امروز و پس از گذشت بیش از ۱۰۰ به همان شکل مانده است.

اما اینکه چرا همچنان درخت در غل و زنجیر مانده به دلیل این بود که بریتانیایی‌ها می‌خواستند به مردم پیام بدهند. پیام آن‌ها این بود که اگر یکی از افراد قبیله بخواهد حرکتی علیه راج بریتانیایی انجام بدهد، سرنوشتی همچون درخت را خواهد یافت.

امروزه بومی‌ها این درخت را سمبل قوانین ظالمانه‌ای می‌دانند که استعمارگران بریتانیایی در طول دوران استعماری خود علیه مردم و مخالفان اجرا کردند.

استعمارگران به موجب قوانین خود می‌توانستند قبایل و خانواده‌های پاکستانی را در صورت اثبات ملحق شدن به معترضین دسته جمعی مجازات کنند.

اخبار داغ ۱۰ گل فوق العاده هوشمندانه مسی فیلم: ۱۶ تصادف وحشتناک رالی/ حتی BMW هم طاقت نیاورد! ناگفته‌هایی از دیپلمات‌ها و دیپلماسی در روز تشییع امام خمینی بی‌خبری اطرافیان احمدی‌نژاد از خودکشی عبدالرضا داوری مکزیک، "سند سری" ترامپ را منتشر کرد قیمت انواع ظرفشویی در بازار/ جدول قیمت‌ها

منبع: فردا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ارتباط نخبگان قرآنی با مردم تقویت شود/ تأکید بر روزآمدسازی پیام‌های قرآنی

حجت‌الاسلام محمداسماعیل خورشیدی، قاری ممتاز قم و حرم مطهر حضرت معصومه(س) در گفت‌وگو با ایکنا از قم، با بیان اینکه نحوه برگزاری مسابقات قرآن به سبک کنونی که همه ساله در نقاط مختلف کشور در حال انجام است ما را به اهداف نخواهد رساند گفت: معتقدم باید در روش برگزاری مسابقات قرآن و جذب قاریان و حافظان و مخاطبان تغییر ایجاد شود و تدابیری نو بیاندیشیم.

وی با تاکید بر جذابیت‌بخشی به مسابقات قرآن از طریق افزایش جوایز افزود: الان ملاحظه کنید که در برخی ورزش‌ها وقتی یک ورزشکار رتبه کسب کرد چقدر مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌گیرد و جوایز نفیسی به او اهدا می‌شود ولی برای قهرمانان قرآنی چرا نباید این موضوع وجود داشته باشد؟؛ باید غبار مظلومیت را از قهرمانان قرآنی هم بزدائیم و همان طور که تاکنون این مظلومیت وجود داشته اجازه ندهیم تداوم یابد.

خورشیدی با بیان اینکه برگزاری مسابقات قرآن از سوی سازمان اوقاف در این وضعیت مالی، جای تقدیر دارد بیان کرد: صرف حرفه‌ای خواندن قرآن، مقدمه کار است البته خیلی از مردم هنوز به این مقدمه هم ورود نکرده‌اند لذا باید برنامه‌های آموزشی قرآن در سظوح مختلف یعنی از همگانی‌سازی قرائت تا بحث تخصصی طراحی شود.

قاری حرم حضرت معصومه(س) اظهار کرد: مهجوریت قرآن دارای مراتبی است که اولین آن این است که خیلی از مردم هنوز بلد نیستند متن قرآن را بخوانند؛ ما هر ساله مسابقاتی را برگزار می‌کنیم ولی وضعیت انس عامه مردم با قرآن بهتر نمی‌شود لذا باید کاری کنیم که عموم، بیشتر جذب شوند؛ کاری کنیم که حلقه گسسته شده میان نخبگان و برگزیدگان قرآنی با مردم ترمیم و متصل شود.

بسنده‌کردن به مسابقات، آسیب است

شرکت‌کننده در رشته قرائت چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف قم ادامه داد: اینکه مسابقاتی بگذاریم و بعد عده‌ای وارد مرحله کشوری و بالاتر شوند و صرفا به این مسابقات بسنده کنیم نفع چندانی در چشاندن لذت قرآن به  مردم نخواهد داشت زیرا ما قاریان و حافظان هم خودمان لذت قرآن را آن طور که باید نچشیده و به مردم نچشانده‌ایم.

خورشیدی با بیان اینکه قرآن را باید وارد متن زندگی مردم کنیم تصریح کرد: الان یک جوان وقتی قصد ازدواج و انتخاب همسر دارد سراغ چندین کاربلد و کارشناس و مشاور می‌رود تا همسر مورد نظرش را انتخاب کند ولی آیا کسی سراغ قرآن رفته تا براساس ملاک قرآن، انتخاب کند یا مشاروه‌هایی که در این زمینه داده می‌شود چه مقدار رنگ و بوی قرآنی دارد.

وی افزود: در انتخاب مدیران و مسئولان و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی و رفع فقر و بیکاری و ... کمتر سراغ قرآن رفته‌ایم و مشکلاتی را هم که شاهدیم ناشی از همین موضوع است؛ قرآن هنوز به متن زندگی مردم وارد نشده است و صرفا به زیباخوانی بسنده کرده‌ایم که البته باید بر زیباخوانی تاکید هم کنیم ولی باید پیام‌های قرآنی به صورت ملموس به مردم ارائه شود تا بدانند اگر به این نسخه عمل کنند قطعا خیلی از گرفتاری ها کم می‌شود.

عملیاتی کردن پیام‌های قرآنی

وی با بیان اینکه قرآن، درس زندگی و قانون اساسی برای سعادت دنیا و آخرت بشر است تاکید کرد: اگر ما نسخه‌های قرآنی را عمل کردیم و شکست خوردیم آن وقت آن را رها کنیم؛ ما چندین آیه قرآن در مورد انتخاب مدیر داریم که از جمله در انتخاب طالوت و در ماجرای دختران شعیب با صراحت بیان شده است ولی آیا ملاک تصمیم‌گیری ما هم همین آموزه‌ها است؟؛  در داستان طالوت بر علم و توانائی جسمی و در داستان شعیب بر قوی بودن و امانتداری تاکید شده است و اگر مسئولان بخش‌های مختلف کشور همین چند ویژگی یعنی قدرت جسمی و فکری و امانتداری را مدنظر داشته باشند آیا باید شاهد این نابسامانی در برخی زمینه‌ها باشیم؟.

وی تاکید کرد: فعلا بیشتر بر ظاهر قرآن تاکید می‌کنیم و با وجود این مقدار هجمه دشمنان باید همگام با تکنولوژی، پیام‌های قرآن را هم به روز ارائه دهیم؛ آقای سلحشور که خدا او را رحمت کند فیلم یوسف(ع) را ساخت و چه قدر پیام‌های قرآنی را در آیات متنتخب این سوره به جامعه منتقل کرد و چقدر تاثیرگذار بود.

خورشیدی تصریح کرد: حوزه و روحانیت و طلاب هم باید در سخنرانی‌های خود پیام‌های قرآن را برای فضای کاربردی زندگی خود به صورت صحیح انتقال دهند و این پیام‌ها، مدرن‌سازی شود؛ این آشنایی مردم از یکسو می‌تواند مطالبات حق‌مدارانه قرآنی از مسئولان را افزایش دهد و از سوی دیگر باید توسط نهادهای متولی امور قرآنی هم این مسائل با رایزنی با نهادهای قانونگذاری و اجرایی دنبال و پیگیری شود تا به نتیجه مطلوب برسد.

یادآور می‌شود چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف قم در دو مرحله مقدماتی و استانی به ترتیب روزهای 24 و 25 خردادماه و 12 و 13 تیرماه در قم و با حضور بیش از 500 نفر در رشته‌های حفظ(اجزای ختلف) قرائت تحقیق و ترتیل، اذان و دعاخوانی در دو بخش بانوان و آقایان برگزار شد و تیمی حدود 50 نف به مرحله کشوری اعزام می‌شوند.

انتهای پیام 

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: افسر انگلیسی درخت دستگیری عکس

منبع این خبر، وبسایت www.fardanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۶۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بریدن درخت کهنسال در الموت قزوین فوت ۲ کارگر را رقم زد
 • بریدن درخت کهن سال در الموت قزوین فوت ۲ کارگر را رقم زد
 • اقدام متفاوت ایران
 • ترور افسر پلیس جلوی خانه اش در شیراز
 • نفتکش بریتانیایی با اطلاعات روسیه به تنگه هرمز فرستاده شد؟/ تایید ادعای تهران درباره حضور استینا امپرو در آب‌های ایران توسط MI6
 • ماجرای زنی که به دست پسرش به زنجیر کشیده شد + تصاویر
 • خباثت‌های ۴۰ ساله روباه پیر؛ از «تسلیح صدام» تا «حمایت از آشوبگران» و «دزدی دریایی» / آیا توقیف کشتی انگلیسی آخرین پاسخ «عناصر مومن» است؟
 • تیر باقی‌مانده در ترکش آقای رئیس/ پست‌کردن پول، بدتر از ربا و معادل دزدی و استثمار است
 • دلایل واقعی کاهش نرخ ارز چیست؟/جمهوری اسلامی با هیچ کشوری شوخی ندارد /کیهان:شاید دزدی دریایی به سفارش بن سلمان صورت می‌گیرد
 • هیچ فردی در خصوص آتش‌سوزی چوار دستگیر نشده
 • اتفاقی تلخ در ارومیه/ به زنجیر کشیده شدن مادری سالخورده در منزل!
 • افزاش تنش در خلیج فارس| جزئیات تازه از عملیات توقیف نفتکش انگلیسی توسط تکاوران دریایی سپاه+فیلم
 • یک حادثه، چند روایت/ چگونه باید توقیف کشتی بریتانیایی توسط ایران را تحلیل کرد؟
 • بازیکن مشهور به خاطر قطع درخت جریمه شد +عکس
 • برداشت عسل ارگانیک درخت نمدال در گالیکش آغاز شد
 • «درخت بی زمین»در بازار کتاب سر بر افراشت
 • تصویر نفتکش انگلیسی توقیف شده توسط سپاه
 • کشته شدن مامور پلیس بر اثر تصادف با نیسان
 • افزایش ۲۵ درصدی مانده حساب بانک‌ ها در سال ۹۷