جلال میرزایی با اشاره به نقش و جایگاه کنونی سازمان نفتی اوپک در بازار جهانی نفت، گفت: این سازمان از زمان تشکیل تاکنون در بازار جهانی نفت و به‌ویژه تعیین قیمت آن تاثیرگذار بوده، البته نقش و جایگاه اوپک بیشتر در شرایط بحرانی نمود پیدا می‌کند بدین صورت که جلسات این سازمان در زمان کاهش قیمت نفت تاثیر خود را برای به تعادل رساندن قیمت گذاشته است و کشورهای عضو به توافق‌هایی برای کاهش تولید رسیده‌اند.

سازمان اوپک با چالش‌هایی رو به رو است

اخبار اقتصادی- نماینده مردم ایلام، ایوان و چرداول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان اوپک با چالش‌هایی رو به رو است که از میزان تاثیرگذاری آن در بازار کاسته است، افزود: یکی از عوامل موثر در کاهش تاثیرگذاری اوپک در بازار جهانی نفت افزایش تولید نفت آمریکا و برخی از کشورها همچون روسیه و کانادا است.

اوپک دیگر اصلی‌ترین سازمان تاثیرگذار بر  قیمت جهانی نفت نیست

وی با اعتقاد بر اینکه از نقش اوپک در بازار کاسته شده و دیگر اصلی‌ترین سازمان تاثیرگذار بر قیمت جهانی نفت نیست، ادامه داد: ترامپ از  زمان قرار گرفتن در جایگاه ریاست‌جمهوری آمریکا سعی کرده در ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی فقط منافع آمریکا را در نظر گیرد و نهایت تلاش خود را برای تضعیف سازمان‌های دیگر و قیمت نفت کشورهای تولیدکننده بسیج کرده است.

ترامپ سیاست خاصی را در راستای تضعیف سازمان اوپک دنبال می‌کند

میرزایی با تاکید بر اینکه ترامپ سیاست خاصی را در راستای تضعیف سازمان اوپک و برخی از کشورهای عضو دنبال می‌کند و حتی با چند کشور برخورد دستوری دارد، اضافه کرد: این کشورها به‌دنبال اجرای دستورات آمریکا در اوپک هستند تا تصمیمات این سازمان، چراکه به آمریکا وابستگی دارند، همچنین با توجه به خروج قطر از اوپک و ماموریت عربستان برای دیکته کردن سیاست‌های آمریکا به سازمان، اوپک را در شرایط دشواری قرار داده است.

ایران زمانی از کشورهای تاثیرگذار در اوپک بوده اما اکنون از این تاثیر کاسته شده، به همین دلیل اکنون تکلیف ایران در مقابل کشورهای عضو سازمان نامشخص است و حاله‌ای از ابهام به دنبال موضع و وضعیت ایران در اوپک وجود دارد

از تاثیرگذاری ایران در اوپک کاسته شده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد:  ایران زمانی از کشورهای تاثیرگذار در اوپک بوده اما اکنون از این تاثیر کاسته شده، به همین دلیل اکنون در شرایط جدید، تکلیف ایران در مقابل کشورهای عضو سازمان نامشخص است و حاله‌ای از ابهام به دنبال موضع و وضعیت ایران در اوپک وجود دارد و حتی چشم‌انداز روشنی از اوپک نمایان نیست.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ترامپ:دنبال تغییرنظام ایران نیستیم

رئیس جمهور آمریکا در سخنانی مدعی شد که واشنگتن به دنبال تغییر نظام در ایران نبوده و به دنبال کمک به این کشور است. ناطقان: «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که واشنگتن به دنبال تغییر نظام در ایران نبوده بلکه به دنبال کمک به این کشور و همکاری با آن است.

وی که در جلسه کابینه این سخنان را مطرح می‌کرد در ادامه گفت که واشنگتن از ایران می‌خواهد که از یمن خارج شود.

رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که پیشرفت بسیار بزرگی درباره ایران حاصل شده و در تلاش برای مذاکره با این کشور و کار با آن هستیم.

ترامپ در ادامه با انتقاد از «باراک اوباما» رئیس جمهور سابق «جان کری» وزیر امور خارجه اسبق آمریکا درباره توافق هسته‌ای که با ایران حاصل شد، گفت: آنها (ایران) مایل به گفت‌وگو هستند و ما خواهیم دید که چه اتفاقی خواهد افتاد.

ترامپ در حالی مدعی شده که واشنگتن به دنبال تغییر نظام در ایران نیست که «رودی جولیانی» وکیل شخصی رئیس جمهور آمریکا روز شنبه در پیامی در توئیتر به تعریف و تمجید از گروهک تروریستی منافقین پرداخت.

وی در این پیام توئیتری گروهک منافقین را جایگزین بسیار خوبی برای نظام کنونی ایران خوانده و آنها را آزادی‌خواه توصیف کرد.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا که او نیز از حامیان تروریست‌های منافقین به شمار می‌آید ماه گذشته در مصاحبه‌ای با روزنامه «تلگراف» مدعی شد: «سیاست ترامپ تغییر رژیم ایران نبوده بلکه می‌خواهد توافقی جدید را مورد مذاکره قرار دهد.»

دونالد ترامپ در ادامه سخنانش به موضوع ترکیه نیز اشاره کرد و گفت: موضوع ترکیه بسیار پیچیده شده است و در تماس با مقامات ترکیه هستیم.

وی افزود: ترکیه بیش از 100 جنگنده اف-35 از آمریکا خریداری کرده اما به دلیل خرید سامانه دفاعی از روسیه این جنگنده‌ها را نخواهیم داد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: به صورت غیر عادلانه با ترکیه رفتار کردیم چون این کشور خواستار خرید سامانه‌های پاتریوت بوده اما دولت اوباما از فروش این سامانه به ترکیه خودداری کرد.

آمریکا بارها ترکیه را تهدید کرده است که در صورت خرید این سامانه، آنکارا را از پروژه تولید جنگنده‌های مدرن اف ۳۵ کنار خواهد گذاشت. با این حال ترکیه به این تهدیدات وقعی ننهاد و اعلام کرد که تمایل به خرید اس ۴۰۰ بعد از آن در این کشور قوت گرفت که واشنگتن از فروش پاتریوت به آنکارا ممانعت کرد.

ترامپ در ادامه سخنانش در نشست کابینه به انتقادهای اخیر علیه سخنانش در حمله به چهار نماینده زن در مجلس نمایندگان آمریکا اشاره کرد و گفت: حتی یک استخوان نژادپرست نیز در بدن من وجود ندارد.

وی درباره سخنانش در این باره که 4 نماینده زن کنگره آمریکا را ترک کنند، گفت: «این به آنها بستگی دارد. هر جا تمایل دارند بروند یا می‌توانند باقی بمانند اما آنها باید کشور ما را دوست داشته باشند. آنها نباید از کشور ما متنفر باشند. من اینجا کلیپ‌هایی دارم که بسیار وحشتناک هستند. جملاتی درباره کشور ما و درباره اسرائیل و درباره دیگران.»

 

رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه در یک پیام توییتری نژادپرستانه، خواستار بازگشت چهار زن عضو کنگره با اصالت فلسطینی، سومالیایی و پورتوریکویی به کشورهایشان شده بود.

وی در این پیام توییتری نوشته بود: « جالب است زنان دموکرات ترقی‌خواه کنگره را ببینید که اصالتاً از کشورهایی آمده‌اند که دولت‌هایشان فاجعه کامل و تمام عیار هستند، بدترین و فاسدترین و بی‌کفایت‌ترین در هرکجای دنیا هستند (اگر اصلاً دولتی در حال کار داشته باشند)، اکنون با صدای بلند و خشنی به مردم آمریکا، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین کشور ملت روی زمین می‌گویند که چطور دولت باید اداره شود».

در واکنش به این اظهارات نژادپرستانه ترامپ دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا، قطعنامه ای را در محکومیت اظهارات نژادپرستانه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه چهار نماینده رنگین‌پوست و مهاجر کنگره ارائه کردند. منبع: فارس برچسب ها: ترامپ ، تغییر نظام ، ایران

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: اوپک ترامپ جلال میرزایی

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۶۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر اقتصاد در اجلاس وزرای اوفید شرکت می کند
 • عارف: شورای عالی سیاستگذاری را به بهانه نقد، تضعیف کنیم
 • دژپسند برای شرکت در اجلاس وزرای اوفید عازم وین شد
 • تلاش بی فایده اروپا برای نجات برجام
 • مسجدی: جنگی رخ دهد تمام منطقه را به آتش می‌کشد/ راه‌حل پایان مشکلات بازگشت آمریکا به برجام است
 • کاهش قیمت نفت پس از اظهارات اخیر ترامپ درباره ایران
 • سفارت آمریکا دولت و نهاد نظامی را تضعیف کرده است
 • ظریف: ایران به تعهدات خود پایبند است/ اگر جنگ شود در منطقه کسی در امان نخواهد بود
 • ایران به تعهدات خود پایبند است/ اگر جنگ شود در منطقه کسی در امان نخواهد بود
 • ظریف: درباره برجام دوباره مذاکره نخواهیم کرد/ اظهارات زیبا درباره برجام منافع ایران را تأمین نمی‌کند
 • شکاف در اوپک بیشتر می‌شود
 • روند نزولی در بازار طلای سیاه/ نفت نفت اوپک بالای 67 دلار
 • چین خطاب به آمریکا: کمپین فشار حداکثری خود علیه تهران را متوقف کنید/ از تضعیف توافق هسته‌ای دست بکشید
 • تحلیلگر مسائل بین‌المللی: توقیف نفت ایران، اعلان جنگ است
 • رضا میرزایی: سپاهان با بهترین شرایط ممکن وارد فصل جدید خواهد شد؛ امیدوارم کادرفنی و هواداران از من راضی باشند
 • بازتاب های متفاوت سفر ظریف به نیویورک در رسانه های داخلی
 • میرزایی نیکو: به وضعیت وخیم سازمان تامین اجتماعی توجه شود
 • درآمد نفتی لیبی کاهش یافت
 • ترامپ به دنبال حمله محدود است؛ نه جنگ/ پاریس نقطه کانونی کاهش تنش میان تهران- واشنگتن