به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت نسبت به طولانی شدن جنگ عربستان علیه به شدت ابراز نگرانی کرد.

گوترش در نامه خود نگرانی بیشتر در جنگ علیه یمن را به دلیل بالاگرفتن تنش‌ها میان طرف‌های درگیر در این جنگ و بی اعتمادی در ارتباط با اجرای تعهدات توافق صلح استکهلم عنوان کرده است.

به گفته گوترش شرایط در الحدیده همچنان شکننده است و اجرای توافق الحدیده از طریق مذاکره ضرورت دارد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در این نامه همچنین از قصد شورای امنیت برای تمدید حضور هیأت نظارت بر آتش بس الحدیده خبر داد.

توافق صلح استکهلم در اواخر پاییز سال گذشته میان نیروهای یمنی در سوئد برگزار شد، اما این توافق که با میانجی‌گری سازمان ملل امضا گردید، هنوز وارد فاز کامل اجرایی نشده است.

سازمان ملل تا کنون در گزارش‌های پیشین خود پای بندی دولت صنعا و نیروهای انصارالله را به توافق صلح استکلهم تائید کرده است.

کد خبر 4642677

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ارومیه| اسکلتی بی‌جان در قامت طولانی‌ترین تله‌کابین خاورمیانه

تله‌کابین ارومیه که طولانی‌ترین تله‌کابین خاورمیانه نامبرده می‌شود نزدیک به دو دهه است درگیر و دار وعده‌های تکراری و ناهماهنگی‌ها بوده و به سرنوشتی نامعلوم دچار شده است و فقط چند اسکلت بی‌جان در محل این پروژه به چشم می‌خورد. ۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، هر وقت حرف از بهترین‌ها باشد مسئولان می‌گویند ایران بهترین امکانات را دارد، بهترین پروژه‌ها را در دست اجرا دارد ولی وقتی با نگاهی واقع‌بینانه می‌نگریم بهترین و ارزشمندترین های این کشور یا راکد شده و یا کلاً از روند اجرایی خارج‌شده‌اند و در بی‌توجهی کامل به سر می‌برند.

یکی از بهترین‌های آذربایجان غربی یا ارومیه که اگر در زمان خود به بهره‌برداری می‌رسید می‌توانست به یک منبع درامد برای افراد شهر تبدیل شود و هم برای  بهبود اقتصاد شهر یک راهکار عالی باشد پروژه تله‌کابین ارومیه است که نزدیک به دو دهه است پیچ‌وخمی دردناک برای مردم شهر ارومیه در پی دارد.

این پروژه در سال 79 کلنگ زنی شد ولی بعدازاین مدت طولانی هنوز مرحله قابل‌استفاده بودن نرسیده است کما اینکه این پروژه در منطقه‌ای سرسبز و زیبا و گردشگری جای گذاری شده است که می‌تواند نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه صنعت گردشگری ارومیه داشته باشد البته اگر وعده‌ها عملی شده و سرنوشتی مانند دیگر پروژه که قدمتی چند دهه‌ای دارند، نداشته باشد.

هزینه 18 میلیارد تومانی در پروژه تله کابین ارومیه به نتیجه نرسیده استتله کابین ارومیه به حال خود رها شده استافق تیره و تار در انتظار پروژه بزرگ تله کابین ارومیه/وقتی مسئولان مشکلات را توجیه می‌کنند/سومین مدیر هم کاری نکرد

فاز نخست طولانی‌ترین تله‌کابین خاورمیانه در مسیری به طول 8.5 کیلومتر از جانوسلو به کوه ایوعلی کنار جاده بند ارومیه، فاز دوم از ایوعلی تا سد شهر چایی به طول 12 کیلومتر و فاز سوم از سد شهرچایی تا پیست اسکی خوشاکو به طول 15.5 کیلومتر احداث می‌شود.

بر اساس وعده‌های مسئولان قرار بر این بود که فاز نخست این طرح در سال 1392 به اتمام برسد ولی بخش کمی از آن اجرایی شد و هرساله چند نفر از مسئولان در بازه زمانی مشخص از محل پروژه بازدید می‌کنند ولی کسی نیست که به این وعده‌ها جامه عمل پوشانده و انتظارات را پایان دهد.

تأکیدات مسئولان عالی‌مقام نیز تسریع بخش نبود

مهرماه سال گذشته سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی در بازدید از پروژه تله‌کابین ارومیه گفته بود: عملیات اجرایی این پروژه به دلایل مختلفی با مشکلاتی مواجه شده و متوقف بود که با تأکیدات مقام عالی استان و پیگیری‌هایی که با سرمایه‌گذار و عوامل اجرایی انجام‌شده امیدوارم در کوتاه مدت شاهد آغاز عملیات اجرایی برای تکمیل و اتمام آن باشیم.

پیمان آرامون که اشاره‌ای به میزان اعتبارات صرف شده برای این پروژه یا تشریح چگونگی هزینه کرد آن نمی‌کند افزوده بود: تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این پروژه همکاری‌های لازم را برای رفع موانع و تکمیل مراحل باقی‌مانده از پروژه را دارند و سرمایه‌گذار طرح باید با افزایش عملیات اجرایی پروژه را بر اساس زمان‌بندی طرح بهره‌برداری برساند.

مشکلات داخلی یا هماهنگ نبودن مسئولان

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع‌دستی آذربایجان غربی در این باره گفته بود:  اداره کل میراث فرهنگی به سبب اینکه پروژه تله‌کابین ارومیه به‌عنوان یک طرح گردشگری پذیرفته‌شده است لذا تا به امروز حمایت‌های خود را از این طرح به انجام رسانده است و در جهت تأمین هزینه‌ها مبلغ 30 میلیارد تومان از سوی میراث برای این پروژه برای به سرانجام رسیدن در نظر گرفته‌شده است.

جلیل جباری در خصوص سرمایه گذاری‌های انجام‌شده بر روی این پروژه نیز افزوده بود: بر اساس برآوردها و اعلام سرمایه‌گذار 25 میلیارد تومان برای این پروژه سرمایه‌گذاری شده است؛ برای فاز اول نیز 15 میلیارد تومان هزینه شده است، عمده سرمایه‌گذاری بر روی تجهیزات، دکل‌ها و قراردادها برای ساخت کابین‌هاتله فریک و مجموعه کشنده‌ها بوده است.

وی درباره آخرین وضعیت تله‌کابین بیان کرده بود: پروژه تله‌کابین به بخش خصوصی، شرکت «تله‌کابین ارومیه» واگذارشده است و دلیل تعلل احداث طولانی‌ترین پروژه تله‌کابین در ارومیه اختلافات داخلی و مشکلات مدیریتی شرکت پذیرنده ساخت تله‌کابین، روند پیشرفت پروژه را دچار مشکل کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی پیشرفت پروژه را منوط به برنامه‌ریزی و عزم جدی مدیران شرکت دانسته  و افزوده بود: اداره کل میراث فرهنگی و مراجع نظارتی نیز پیگیر مشکلات موجود این شرکت هستند و فاز اول طولانی‌ترین تله‌کابین ارومیه 70 در صد پیشرفت فیزیکی دارد و دکل‌های تله‌کابین نصب‌شده است.

تمام این گفته‌ها و وعده‌ها علاوه بر اینکه به مرحله عملیاتی نرسیده است وقتی هم از مسئولی در این باره از سوی خبرنگاران و رسانه پیگیری انجام می‌شود یا کلاً پاسخی دریافت نمی‌شود و یا پاسخ‌ها همه از سر بازکنی و وعده‌ای بیش نیستند البته از این مورد که خود مسئولان نیز با یکدیگر هماهنگ نبوده هر مسئول تاریخ و زمان متفاوت را بیان می‌کند نیز نباید به‌راحتی گذشت.

در هر حال این پروژه هنوز که هنوز است در رکود به سر می‌برد و دچار سرنوشتی نامعلوم شده است که حتی خود شهروندان ارومیه نیز از به اتمام رسیدن این پروژه و شاید استفاده و گذران اوقات فراغت درآن نیز ناامید شده‌اند و هنگام گذر از کنار این پروژه نیمه‌کاره با حسرت و ناامید به آن می‌نگرند.

گزارش از ثمین کاظمی

انتهای پیام/ن

R41361/P/S6,48/CT7

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: عربستان سعودی یمن سازمان ملل متحد الحدیده جنگ 2015 یمن توافق صلح

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۶۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • المشاط: آن‌قدر به متجاوزان حمله می‌کنیم تا مجبور به پذیرش صلح شوند
 • رئیس شورای عالی سیاسی یمن با نماینده ویژه سازمان ملل دیدار کرد
 • اعمال محدودیت برای کارکنان نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد غیر انسانی است
 • وزیر یمنی: ادامه محاصره یمن برابر است با ادامه زدن اهدافِ سعودی
 • حملات گسترده پهپادی به فرودگاه جیزان و پایگاه هوایی ملک خالد سعودی/ توافق درباره اجرای آتش بس جدید
 • ادامه محاصره یمن برابر است با ادامه زدن اهدافِ سعودی
 • حملات هوایی گسترده جنگنده‌های سعودی به «الحدیده» یمن
 • استاد اماراتی: خروج ابوظبی از یمن فرصتی برای پایان جنگ است
 • جزئیات دیدار نماینده سازمان ملل و رهبر جنبش انصارالله یمن
 • دیدار گریفیتس با رهبر جنبش انصارالله یمن
 • رایزنی عبدالملک الحوثی با نماینده سازمان ملل در امور یمن
 • رایزنی عبدالملک حوثی با نماینده سازمان ملل در امور یمن
 • سازمان ملل: طرف های درگیر در یمن متعهد به اجرای آتش بس جدید شدند
 • پیشنهاد نیویورک‌تایمز به عربستان در پی خروج امارات از یمن
 • نیویورک تایمز: عربستان در خروج از یمن مسیر امارات را در پیش گیرد
 • سازمان ملل از مکانیزم جدید آتش‌بس در الحدیده خبر داد/ تمدید ماموریت سازمان ملل در یمن
 • واکنش سازمان ملل به احتمال تحریم ظریف/حمله پهپادی ارتش یمن به پایگاه الملک خالد عربستان/ رایزنی لاوروف با دیپلمات‌های اروپایی درباره برجام/ تاکید شورای امنیت بر ضرورت اجرای توافق الحدیده در یمن
 • سازمان ملل: بر سر مکانیزم جدید آتش‌بس در الحدیده توافق شد
 • تاکید شورای امنیت بر ضرورت اجرای توافق الحدیده در یمن