به گزارش خبرنگار مهر، پروژه «آوای ایران» سیامک آقایی نوازنده سنتور، پژوهشگر و آهنگساز مطرح موسیقی ایران در شهر آمل اجراهای خود را از سرخواهد گرفت.

در این کنسرت که ساعت ۲۱ روز پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه در مجتمع ولیعصر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر آمل برگزار می‌شود، سیامک آقایی آهنگساز و نوازنده سنتور، محمود صالحی آواز، مهرزاد اعظمی کیا نوازنده کمانچه، پیام جوانی نوازنده بم تار، کامران منتظری نوازنده تمبک گروه اجرایی را تشکیل می‌دهند.

سیامک آقایی آهنگساز و نوازنده سنتور پس از برگزاری تور «باز عشق» که در بیش از ۵۰ شهر ایران اجرا شد، تور جدیدی را با عنوان «آوای ایران» از بهمن ماه سال ۹۷ در شهر یزد آغاز کرد. آقایی در این سلسله کنسرت تصمیم دارد آثارش را با خوانندگانی مختلف و متعلق به همان شهرها اجرا کند.

وی پس از تجربه کنسرت «یورش» که شهریور ماه ۹۷ در تهران روی صحنه برد، تصمیم دارد رپرتوار «آوای ایران» را در ۱۲ شهر مختلف روی صحنه برود. در این پروژه در هر اجرا یک قطعه محلی از فرهنگ موسیقی آن منطقه هم اجرا می‌شود. ضمن اینکه قطعه محبوب «یاد باد» از جمله تصنیف‌هایی است که در رپرتوار این تور گنجانده شده است.

یزد، تبریز، درود، بابل، اهواز، ماهشهر، رامهرمز، بهبهان، اصفهان، شهرکرد، بوکان و مهاباد از شهرهای هدف این پروژه هستند.

سیامک آقایی پیش از درباره «آوای ایران» توضیح داده بود: «مدتی است علاقمند شدم که در کنار و شاید موازی با مفاد اصلی برپایی یک مجموعه کنسرت همچون رپرتوار و فضای موسیقایی آن پروژه به بار فرهنگی و تأثیراتی که می‌تواند در فضای موسیقی کشور بگذارد بیشتر توجه کنم و این موضوع مهم باعث تغییراتی اساسی چه در محتوا و چه در سیاست کلی کاری‌ام شده است. پروژه‌هایی همچون «یورش» با آن حال و هوای معترض برآمده از دغدغه‌های امروز جامعه ایران تا پروژه «باز عشق» با بیش از پنجاه اجرا در اقصی نقاط ایران در جهت حمایت از هنر نوازندگی ساز سنتور برنامه‌ریزی شده بود، این برنامه‌ها نمونه‌هایی از بینش جدید من بوده‌اند. حال در تداوم همین نگاه زمینه طرح پروژه‌ای دیگر تحت عنوان «آوای ایران» پدیدار شد.»

این نوازنده و آهنگساز موسیقی کشورمان درباره نحوه همکاری‌اش با خوانندگان در پروژه «آوای ایران» نیز بیان کرده بود: «ماجرا از این قرار است که در پی اجراهای متعددی که طی این شش سال اخیر در سراسر ایران داشتم با استعدادهای گوناگونی در زمینه‌های متعددی چه در عرصه نوازندگی و چه در بحث آواز و خوانندگی آشنا شدم کما اینکه ایده تور «آوای ایران» از اینجا شکل گرفت و تصمیم گرفتم تا در این پروژه هنرمندان خوش قریحه این مناطق را با خود همراه کنم. اگرچه تمرین تک به تک جزئیات با حدود ۴۰ نفر کار سختی به نظر می‌آید ولی به لحاظ حسی و فرهنگی حال خوبی در من ایجاد کرده چرا که من به این شکل از موسیقی و آواز کشورم حمایت می‌کنم و از سوی دیگر این پروژه می‌تواند انگیزه‌ای برای سایر همکارانم هم باشد که به جای کار با یکی دو خواننده در تهران، به استعدادها و هنرمندان سایر شهرهای ایران بیشتر توجه کنند.»

کد خبر 4641784 علیرضا سعیدی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هدف جایزه خرم یادآوری آثار موسیقی فاخر ایران است/می‌خواهیم با کشور‌های فارسی زبان نوای خرم را بین المللی کنیم/راه مقابله با موسیقی بد، حذف آن نیست

به گزارش خبرنگار حوزه موسیقی  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها جشنواره نوای خرم، آرام آرام دور جدید خود را آغاز می‌کند. این جشنواره هر سال به معرفی نوازندگان و خوانندگان در رده‌های سنی، کودک، نوجوان و جوان می‌پردازد.

هر سال برجسته تر از سال گذشته

رضا خرم پسر مرحوم زنده یاد همایون خرم نوازنده و آهنگساز برجسته کشورمان که یکی از اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره است، در خصوص این جشنواره و جایزه همایون خرم به خبرنگار حوزه موسیقی  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت: ما جشنواره خرم را از دی ماه سال ۹۳ با اعلام فراخوانی آغاز کردیم و شرایط این طور بود که نوازندگان، خوانندگان و گروه‌های موسیقی زیر ۱۸ سال باید آثار ساخته شده پدر مرحومم را اجرا می‌کردند، در آن سال نزدیک به ۱۰۰ نفر شرکت کننده در جشنواره خرم حاضر شدند، در سال ۹۴ نیز آثاری که در جشنواره اجرا شد، از ساخته‌های استاد خرم بودند که این بار بالغ بر ۳۰۰ نوجوان و جوان آثارشان را برای ما فرستاده بودند.

دوره جدید با اضافه شدن قطعات دو استاد

وی افزود: در سال ۹۵ اعلام کردیم که هنرمندان می‌توانند، آثار استاد علی تجویدی و روح الله خالقی را نیز به اجرا در بیاورند و در سال‌های بعد نیز همین طور بر تعداد آثار آهنگسازانی که جوانان می‌توانستند از آن‌ها قطعاتشان را برای ما بفرستند، اضافه کردیم. در سال ۹۶ جشنواره به نوعی تبدیل به موسیقی گل‌ها شد؛ این اتفاق با آثاری از حبیب الله بدیعی، پرویز یاحقی، اسد الله ملک، مجید وفادار و مهدی خالقی رخ داد. در سال ۹۷ بیش از ۱۵۰۰ نوازنده و خواننده در جشنواره نوای خرم شرکت کردند و اکنون دوره ششم را در سال جاری برگزار می‌کنیم. در این دوره آثار ضربی و ملودیک استاد ابوالحسن صبا و مرتضی محجوبی را به آن اضافه کردیم اما به دنبال ردیف نوازی نیستیم.

بیشتر بخوانید: دوره ششم شاهد تنوع بیشتری در آثار شرکت کنندگان هستیم

هدف جایزه خرم یادآوری آثار موسیقی فاخر ایران است

خرم در ادامه اظهار کرد: اگر بخواهم یک اسم معنایی برای جشنواره خرم انتخاب کنیم، آن را جشنواره تذکر و یادآوری می‌گذاریم چراکه می خواهیم زمینه را برای تذکر کار‌های فاخر ساخته شده در موسیقی ایرانی باز کنیم. اینگونه حقیقت و اصالت درستی در نهاد موسیقی ما شکل می‌گیرد که طبع انسان به آن گرایش پیدا می‌کند. کار پیامبران هم تذکر بوده است؛ آن‌ها به دنبال زیبایی‌های درونی انسان بودند. هدف این است که ما هم موسیقی فاخر کشورمان را که پایه‌هایی کاملا علمی دارد، به بچه هایمان تذکر دهیم. به این ترتیب بچه‌ها برای اجرا در این جشنواره، چند قطعه اصولی را گوش می‌دهند و سرپرست گروه‌ها با نوجوانان این قطعات را کار می‌کنند.

راه مقابله با موسیقی بد، حذف آن نیست

این عضو شورای سیاست گذاری جشنواره نوای خرم درباره راه مقابله با موسیقی بد بیان کرد: طبع جوانان پاک است؛ پاکی درونی که آن‌ها را به سمت ارزش‌ها می‌کشاند. ما باید موسیقی اصیل و فاخر کشورمان را به گوش آن‌ها برسانیم که آن‌ها آثار خوب را انتخاب کنند. موسیقی بد همیشه هست و راه مقابله با این پدیده حذف آن نیست؛ باید موسیقی اصیل و فاخر را توسعه دهیم.

بیشتر بخوانید: زنگ آغاز ششمین جشنواره موسیقی نوای خرم به صدا درآمد

تصمیم داریم، جشنواره را بین المللی می‌کنیم

پسر استاد همایون خرم در ادامه اظهار کرد: با مشکلات اقتصادی مواجه هستیم، اما برنامه جامعی برای آینده داریم و در نظر داریم، این جشنواره را بین المللی کنیم. این طرح را ابتدا با کشور‌های فارسی زبان اطرافمان مانند افغانستان، آذربایجان، تاجیکستان و... آغاز می‌کنیم که از نظر موسیقایی هم با ما نزدیک هستند. دوست داریم که در آینده موسیقی فاخر ما در اروپا و آمریکا هم شنیده شود و اعتقاد داریم اگر کاری ارزش داشته باشد، راهش را پیدا و باز می‌کند. هدف دیگر در کار ما نوگرایی است؛ اگر قرار باشد که هر چه اکنون هست را هنرمندان ما اجرا کنند، نوازندگان تبدیل به ضبط صوت می‌شوند از این رو هدف ما باید نوگرایی بر مبنای اصالت هایمان باشد.

استقبال نوجوانان فراتر از انتطار ما بود

خرم در پایان گفت: استقبال هنرمندان کودک، نوجوان و جوان فراتر از انتظار ما بود. سال گذشته از دانشجویان موسیقی نیز تقدیر کردیم و در سال جاری نیز این روش را ادامه خواهیم داد. کار را جلو می‌بریم که بتوانیم برنامه‌ای هم برای افراد بالای ۱۸ سال داشته باشیم؛ البته این کار هزینه بردار است و دولت هم حمایتی از ما نمی‌کند به همین دلیل با مشکلاتی در گسترش نوای خرم مواجه هستیم.

انتهای پیام/

صحبت‌های رضا خرم درباره جشنواره نوای خرم

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: سیامک آقایی موسیقی ایرانی کنسرت موسیقی آمل

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۶۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • هدف جایزه خرم، یادآوری آثار موسیقی فاخر ایران است/راه مقابله با موسیقی بد، حذف آن نیست
 • يوگني گرينکو با «جان مريم» روي صحنه رفت
 • «آواي شورانگيز» به نياوران مي‎آيد
 • طنین «آوای شورانگیز» با اجرای قطعات خاطره‎انگیز در فرهنگسرای نیاوران
 • ترکیب ایده‌آل استراماچونی برای استقلال چیست؟
 • جزییات یازدهمین دوره پروژه موسیقایی «چند شب» اعلام شد
 • ​«نغمه رامشگر» در نياوران مي پيچد
 • نیاوران میزبان «آوای شورانگیز» با اجرای قطعات خاطره‎انگیز
 • آغاز طرح ساماندهی دست‌فروشان خیابان‌های اصلی آمل
 • 351 مترمربع از اراضی تصرف عدوانی در آمل آزادسازی شد
 • مروری بر آثار پیمان خازنی در «نغمه‌ها»/دکلمه‌خوانی الهام پاوه‌نژاد و علیرضا قربانی
 • دکلمه‌خوانی الهام پاوه‌نژاد و علیرضا قربانی در «نغمه‌ها»
 • سم پاشی امیر آقایی
 • طراوت شالیزاران شمال و لطافت برف‌های سرزمین تزارها
 • سقوط هفتگی سنگین نفت در پی ازسرگیری رشد تولید آمریکا
 • ارائه تسهیلات بیمه‌ای به 3 هزار راننده ناوگان درون شهری آمل
 • هوشنگ کامکار: ۹۵ درصد مردم ایران طرفدار موسیقی‌هایی هستند که پشیزی ارزش ندارد
 • مصدومیت سیامک نعمتی در تمرینات؛ هافبک پرسپولیس از ناحیه بینی دچار شکستگی شد
 • مصدومیت ستاره پرسپولیس/بینی سیامک نعمتی شکست