شاکری با اشاره به اینکه بازار متشکل ارزی، سیاستگذار نرخ ارز است، گفت: اینکه محل تعیین نرخ ارز در دبی باشد بسیار بد است و بازار متشکل ارزی می خواهد این موضوع را تغییر دهد و نرخ ها در تهران تعیین شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «مجید شاکری» شب گذشته (یکشنبه 26 خرداد) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره سیاست‌های بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز با اشاره به راه اندازی بازار متشکل ارزی از سوی این بانک گفت: بازار متشکل ارزی، سیاستگذار نرخ ارز است.

 

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه صراف ها بازیگران اصلی بازار متشکل ارزی هستند، ادامه داد: سامانه نیما سامانه ثبت معاملات حواله است و نرخی در آن کشف نمی شود.

 

وی افزود: در طول زمان به علت فشارهایی که از دبی به صرافان ایرانی وارد شد دبی از جایگاه اصلی ترین انباره اسکناس، نزول کرده است و از جاهای مختلفی اسکناس وارد ایران می شود همچنین در طول تابستان 97 به علل مختلف، انبارهای مهم اسکناس در داخل ایران تشکیل شده است.

 

شاکری درباره تفاوت های بازار متشکل ارزی با بازارهای نیما و سنا گفت: اینکه محل تعیین نرخ ارز در دبی باشد بسیار بد است و بازار متشکل ارزی می خواهد این موضوع را تغییر دهد و نرخ ها در تهران تعیین شود.

 

وی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی نیاز به زمان دارد تا به عمق و کارایی لازم برسد، گفت: زیرساخت فنی بازار متشکل ارزی، آماده و آزمایش و فراخوان برای نام نویسی صرافان هم انجام شده است.

 

این کارشناس اقتصادی در ادامه به بیان دیگر سیاست های بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز پرداخت و گفت: اصرار برای کاهش نرخ ارز با تزریق آن به بازار، انکار بازار آزاد و پذیرش بازار آزاد، ورود بانک مرکزی و کنترل نرخ ارز از جمله این سیاست ها در 2 سال اخیر بود.

 

شاکری در بخش دیگری از این برنامه خبری درباره اختصاص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی و برخی دیگر از کالاها و نگاه اقتصاددانان به این موضوع گفت: تا آبان 97 این کار تقریبا موفقیت آمیز بوده است اما این روش در اوج موفقیت خود هم شکست خورده بود زیرا نمی توانیم برای همه کالاها یک دستور بنویسم.

 

وی با بیان اینکه ارزهایی که بنا بر مبدا صادراتی، امکان تخصیص موفق 4 هزار و 200 تومانی به آن وجود ندارد باید در قالب نیمایی وارد شود، افزود: تفاوت آن را در قالب کارت رفاه به افراد بیشتری واگذار کنیم.

پایان پیام/50

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

الف در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرد؛ چرا قیمت دلار در اوج خصومت غرب با ایران پایین آمد؟

به گزارش الف، دلار در هفته اخیر  حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان نوسان داشت که به گفته کارشناسان علت این کاهش تلاطم ها و تثبیت نسبی در دو عامل اطمینان خاطر روانی ناشی از تقویت بنیه دفاعی کشور و  مدیریت صحیح بانک مرکزی نهفته است.

مجید شاکری پژوهشگر اقتصادی در این باره معتقد است: «يكسال قبل اگر چنين حجم فشرده اى از وقايع امنيتى ظرف ٢٤ ساعت رخ مي داد، جهش قيمت ارز آزاد يك واقعه حتمى بود. اكنون با توجه به زحمات ستودنى بانك مركزى و رسيدن ميوه اقتصادى برنامه دفاعى ايران از طرف ديگر ، نرخ بازار آزاد تقريبا نسبت به تحولات سياسي رخ داده تا كنون بى تفاوت است.»

عامل دیگر، موفقیت نسبی عبدالناصر همتی در ساختمان شیشه‌ای میرداماد است .  هر چند دلار در ایام ریاست وی در  برخی روزها روند افزایش به خود گرفت، اما بانک مرکزی با ابزار‌های خود توانست مانع افزیش شدید قیمت ارز شود. در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری نیز قیمت ارز که در محدوده ۱۳هزار تومان بود، با افزایش قیمتی حتی به حدود ۱۶ هزار تومان رسید ولی باز هم به کانال ۱۳ و ۱۴ هزار تومانی وارد شد.

براساس این گزارش قیمت ارز در یک ماه اخیر روند کاهش به خود گرفت و از کانال ۱۳ هزار تومانی به کانال ۱۱ هزار تومان سقوط کرد و امروز نرخ هر دلار آمریکا به عنوان ارز شاخص بازار در صرافی های مجاز به ۱۱۶۵۰تومان رسید، کاهش نرخ ارز باعث کاهش قیمت‌ها در بازار سکه و طلا هم شد که بعد از مدت‌ها قیمت هر قطعه سکه به زیر ۴ میلیون تومان رسید، اما چرا با توجه به تنش‌هایی سیاسی نرخ‌ها در بازار ارز کاهش یافت؟، این روند تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟ نقش بانک مرکزی چه بود؟

* چهار عامل  کاهش نرخ ارز

سید حمید میرمعینی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار الف، با بیان اینکه چهار عامل باعث کاهش قیمت ارز شد، اظهار کرد: مهم‌ترین علت، مدیریت خوب بانک مرکزی بود که با مکانیزم‌ها و ابزارهایی که در اختیار داشت، اطلاع رسانی‌ها و تزریق به موقع ارز و دخالت در بازار توانست هیجانات در بازار را کنترل کند به طوری که حتی در تنش‌های سیاسی هم که در گذشته باعث التهاب در بازار ارز می‌شد، در این دروه تاثر گذار نباشد و نشد؛ از سوی دیگر شاهد بازگشایی صرافی‌ها بودیم که این امر هم موثر واقع شد.

وی با بیان اینکه دومین عامل ورود درآمدها و منابع ارزی شرکت‌ها صادرات بود که با مکانیزم‌هایی مجبور شدند ارز خود را  وارد بازار کنند؛ این موضوع باعث پوشش تقاضای ارز و ایجاد تعادل در جریان عرضه و تقاضا شد، افزود: رسیدن قیمت ارز نیمایی و سامانه سنا به قیمت بازار سومین عامل تاثر گذار  در کاهش نرخ دلار است، به طوری‌که دارندگان این ارزها (شرکت‌های صادراتی) به دلیل اختلاف قیمت نیمایی با بازار، ارز خود را عرضه نمی‌کردند، با حذف این اختلاف قیمت، دلارهای خود را وارد بازار کردند.

این کارشناس اقتصادی، راه‌اندازی بازار ثانویه (بازار متشکل ارزی) را چهارمین علت کاهش نرخ در عنوان و بیان کرد: این بازار علیرغم اینکه هنوز تشکیل نشده است، ولی اثر خود را گذاشت که نشان می‌دهد که اقدام سیستماتک متشکل و سازماندهی شده است که در آینده می‌تواند محل عرضه و تقاضای دارندگان ارز باشد و با حاکم شدن مکانیزم‌های بازار بر آن، کشف قیمت عادلانه هم رخ دهد. این بازار  به معنای بورس ارز است که باعث شفاف‌تر شدن بازار خواهد شد.

* اثرات تحریمی تقریبا کمرنگ‌تر شده است

به گفته وی، اگر تنش خاص سیاسی رخ ندهد و جریان ورودی ارز به همین روند کنونی ادامه یا اینکه ورودی ارزی ناشی از کاهش تنش‌ها افزایش یابد قیمت‌ها را می‌تواند در همین محدوده فعلی ۱۱ هزار تومان کنترل کرد که می‌توان آینده اقتصادی خوب، افزایش صادرات و رقابت تولید داخل با وادرات را در صورت کنترل نرخ ارز مشاهده کنیم.

میرمعینی با بیان اینکه ثبات در بازار ارز باعث افزایش و جذابیت سرمایه گذاری خارجی خواهد شد، گفت: افزایش قیمت ارز اثر خود را بر روی کالا گذاشته است. از سوی دیگر اثرات تحریمی تقریبا کمرنگ‌تر شده ، هر چند روی جریان درآمد ارزی تاثیر گذار بود، ولی حداقل ارز مورد نیاز کشور در سال حدود ۴۰ میلیار دلار است که با این روند فعلی نیاز ارزی تامین می‌شود؛ البته نیازمند سرمایه گذاری ارزی هستیم، زیرا ممکن است سال‌های بعد با افزایش رشد نرخ بیکاری و...  مواجه شویم که برای اقتصاد ایران مشکل ساز می‌شود.

* بانک مرکزی ریسک بازار ارز را بالا برد

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی و استادیار د انشگاه تهران هم در پاسخ به این سوال خبرنگار الف که چرا نرخ ارزی روند کاهشی به خود گرفته است، گفت: متولی بازار ارز، بانک مرکز است  که در چند روز متوالی قیمت فروش ارز را به صرافی‌ها را کاهش داد که با این اقدام ریسک نگهداری دلار را افزایش داد. این اقدام باعث شد آن‌هایی که دلار دارند، ارزها خود را روانه بازار کنند و امروز فروشنده شدند که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی در حال حاضر وظیفه‌ای که چند سال است فراموش شده را اجرا می‌کند، یعنی مدیریت بازار ارز به سمت نرخی که مورد نظرش است، تاکید کرد: کاهش نرخ دلار به دلیل ایجاد ریسک در بازار است که در این مواقع معمولا آن‌هایی که ارز دارند، احساس خطر کرده و فروشنده می‌شوند و آنهایی هم که خریدارند، وارد نمی‌شوند.

 

 

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: دهه کرامت مجلس شیراز شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت خطبه های نماز جمعه نماز جمعه خطبه نماز جمعه دهه کرامت در فارس خبرگزاری شبستان بازار متشکل ارزی بانک مرکزی ارز

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۶۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قوه قضائیه درباره تخلفات ارزی و تجهیزات پزشکی شفاف سازی کند
 • اقتصاد بدون نفت هم اداره می‌شود
 • سیر صعودی قیمت ارز چگونه کنترل شد؟
 • تعهد پیمان‌سپاری ارزی؛ سدی در مسیر بهبود مشکلات کشاورزی/ صادرکنندگان در دوراهی رعایت قانون یا انتظار برای مستثنی‌سازی؟!
 • ردپای مافیا در انحرافات ارزی بازار دارو
 • مهلت پرداخت تسهیلات ارزی قطعه‌سازان تمدید می‌شود
 • سیر صعودی قیمت ارز چگونه مهار شد؟
 • تکذیب بانک مرکزی درباره تعیین نرخ ارز برای بازار متشکل ارزی
 • به دنبال افت نرخ ارز و افزایش عرضه قیمت‌ها در بازار خودرو کاهش یافت
 • اسامی ۱۵۰ متخلف ارزی منتشر شود
 • بازار متشکل ارزی و آزاد سازی نرخ ارز سامانه نیما، عوامل مهم کاهش نرخ ارز
 • یک نماینده مجلس: بازار متشکل ارزی بر کاهش قیمت ارز تأثیرگذار است
 • با ایجاد بازار متشکل ارزی اُفت شدیدتری در قیمت بازار ارز شاهد خواهیم بود
 • رمزگشایی از تصمیم دولت برای «قیمت دلار»
 • اثر دوگانه کاهش نرخ ارز بر معاملات بازار سرمايه
 • پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است/ پیش‌بینی ادامه کاهش نرخ ارز
 • پورابراهیمی: حباب قیمت ارز در حال شکستن است
 • رئیس سابق کمیسیون اقتصادی: سیاست‌ها و برنامه‌های اخیر ارزی هوشمندانه بود/حباب قیمت ارز در حال شکستن است
 • بازگشت حاکمیت اقتصاد بر بازار ارز