در حالی که دسترسی به آب شرب سالم و با کیفیت از حقوق شهروندی به حساب می‌آید اهالی روستای دِلالان در بخش مرکزی میناب بیش از ۴۰روز است که در گرمای طاقت فرسا از آب آشامیدنی بهداشتی محروم هستند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از میناب، مردم مظلوم روستای دلالان از هفته نخست ماه رمضان تا کنون با لب های تشنه زندگی می کنند و این در حالی است که دمای هوا در میناب این روزها از 50 درجه هم گذشته و به مرز بی‌تحملی رسیده است.

 

حسین دبی رئیس شورای اسلامی روستای دلالان در گفتگو با خبرنگار شبستان، اظهار داشت:از سوم ماه مبارک رمضان آب شرب روستا قطع است و هیچ آبی در شبکه روستای دلالان جریان ندارد.

 

وی با بیان این که روستای دلالان با 41 خانوار و 120 نفر جمعیت در بخش مرکزی میناب قرار دارد، افزود:بیش از 40 روز است که اینجا هر روز کربلا است.

 

دبی گفت:مسئولان فرمانداری و آبفار در پاسخ به پیگیری های ما گفته اند که بررسی می کنیم ولی تا کنون حتی برای این که اطلاع داشته باشند این مردم بی بضاعت چگونه آب تهیه می کنند، یک سرکشی ساده از روستا هم نکرده اند.

 

عباس چنگال نسب یکی از اهالی روستا نیز به خبرنگار شبستان گفت:من چهار نفر عائله دارم و از سومین روز ماه رمضان هیچ آبی نه برای شرب، نه برای استحمام و نه برای شستشو نداریم.

 

وی با ذکر این مطلب که مسئولان وظیفه دارند مشکل آب مردم را حل کنند، افزود:مگر بالادستی وجود ندارد که مسئولان بی تدبیر و کسانی که به وظیفه کاری خود عمل نمی کنند را بازخواست و معاخذه کند.

 

محمد درویشی از اعضا شورای اسلامی روستای دلالان نیز اظهار داشت:از روزهای نخست قطعی آب پیگیر رفع این مشکل هستیم ولی مسئولان آب و فاضلاب روستایی می گویند مشکل را بررسی و رفع می کنیم ولی تا بحال هنوز برای دیدن اوضاع به روستا نیامده اند.

 

وی گفت:مسئولان تنها از این هفته به هفته بعد وعده رفع مشکل می دهند.

 

دوریشی با ذکر این مطلب که خدمت به مردم تنها با پشت میز نشستن محقق نمی شود، افزود:از استاندار و مسئولان عالی رتبه درخواست می کنیم کسانی که نفس خدمت به مردم را ندارند از منصب ها کنار بگذارند.

 

وی ادامه داد:طی مدت قطعی آب، تمام وقت ما در فرمانداری و اداره آب و فاضلاب تلف شده در حالی که هیچ خروجی نداشته است.

 

این عضو شورای اسلامی اظهار داشت:از بس پیگیر مشکل قطعی آب شده ایم که دیگر حتی آبا و فاضلاب پاسخ تلفن ما را هم نمی دهد.

 

وی با بیان این که مجموعه آب و فاضلاب روستایی میناب مسئولانی ناکارآمد و خنثی دارد، افزود:از نظر جمهوری اسلامی هر کسی توان خدمت به مردم را ندارد می بایست صحنه مدیریت را برای افراد توانمند خالی کند.

 

درویشی ادامه داد:چرا باید تاوان بیخیالی مسئولان را مردمی مثل اهالی روستای دلالان پرداخت کنند.

 

وی با بیان این که بیش از 40 روز است زندگی مردم در دلالان مختل شده، افزود:در برهه ای که تمام آحاد بشر می بایست بدون تبعيض و به ميزان کافي به آب آشاميدني سالم براي مصرف دسترسي داشته باشند شایسته و برازنده نیست که بعد از 40 سال از انقلاب اسلامی، زن و دختر مردم با طی مسافت طولانی، از یک چاه آب آلوده به منزل حمل کنند.

 

درویشی ادامه داد:بهره مندی از آب شرب سالم یکی از حقوق اولیه مردم در هر جامعه ای به شمار می رود و اگر شهرستانی به مهمی میناب از هر لحاظ، مسئولانش در برطرف کردن معضل آب شرب مردم آن درمانده اند این بیانگر بی‌تدبیری مسئولان است.

 

عضو شورای اسلامی دلالان همچنین با بیان این که توقع می‌رود مسئولان کمی هم به مردم توجه کنند، افزود:انگار ما در میناب پشت دیوار بی تدبيری زندگی می کنیم.

 

موسی دیار یکی دیگر از اهالی روستای دلالان ضمن تشریح اوضاع بی آبی در این روستا به خبرنگار شبستان گفت:من اصالتم متعلق به همین روستا است ولی اکنون در بندرعباس زندگی می کنم و از طریق یکی از دوستان فرهنگی از هفته نخست ماه رمضان برای انجام فعالیت های فرهنگی به این روستا آمدم و از نخستین روز حضورم در اینجا متوجه شدم مردم نسبت به قطعی و مشکل اساسی آب شرب و بی توجهی مسئولان به روستا گلایه دارند و برای تامین آب مورد نیاز خود با طی مسافت طولانی با دهان روزه، آب آلوده ای را  از یک چاه به خانه حمل می کنند.

 

وی گفت:از آنجایی که خودم ریشه ای در این روستا داشتم دیدن این صحنه که زن و فرزند مردم در گرمای شدید برای تهیه آب حیران و سرگردان هستند تصمیم گرفتم که برای آنها کاری انجام دهم که در نهایت موفق شدم با رایزنی با صاحب یک تانکر حمل آب آشامیدنی، در هفته سه روز آب شرب سالم را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهیم.

 

دیار با بیان این که مردم روستای دلالان بی بضاعت و از نظر مالی بسیار ضعیف هستند، هزینه تامین آب را خودم به ازای هر تانکر 60 هزار تومان از هزینه شخصی پرداخت می کنم.

 

وی با بیان این که روستای دلالان بیش از 10 سال که  با مشکل بی آبی مواجه است، افزود: این وضعیت بحرانی از ابتدای ماه رمضان شدت پیدا کرده و اکنون بیش از 45 روز است که این روستا در بی آبی کامل به سر می برد و طی این مدت علی رغم پیگیری های مکرر شورای اسلامی روستا، هیچ مسئولی حتی برای بازدید هم به این روستا سفر نکرده است و گویا عزمی هم برای کمک به این مردم سختکوش وجود ندارند.

 

وی افزود:آنچه مردم را بیشتر آزار می دهد عدم پاسخگویی مسئولان است.

 

دیار گفت:مردم ناامید از اقدام متولیان، دست یاری به سوی رسانه‌ها دراز کرده‌اند تا شاید با انعکاس مشکل خود بتوانند مسئولان را به چاره‌اندیشی در این راه وادار کنند.

 

گفتنی است در حالی برخی روستاهای میناب با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند که به علت نشتی و ترکیدگی در شبکه‌های توزیع آب روستایی، آب فراوانی هدر می رود.  

 

پایان پیام/88

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

«دستِ حوا» به دلیل بدهی ۱۲ میلیون تومانی اهالی روستا بابت آب مصرفی قطع شد

وحید پورمردان (مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره حمله یک گاندو به دختر بچه سیستانی گفت: این حادثه دو روز گذشته اتفاق افتاده است، حوالی ساعت ۵ عصر یک دختر بچه ۹ ساله به نام حوا زمانی که برای شستن لباس به کنار رودخانه رفته بود در کنار رودخانه مورد حمله تمساح قرار می‌گیرد. در زمانی که این اتفاق می‌افتد، خواهر حوا تلاش می‌کند تا او را از دهان گاندو بیرون بیاورد و دست این کودک را که قطع شده بوده با یک پارچه در کنار بدنش می‌پیچد و به منزل می‌رود و با ماشین شخصی این دختربچه را به درمانگاهی در یک روستای دیگر می‌برند و از آنجا با اورژانس تماس می‌گیرند و در نهایت تا اورژانس به این کودک می‌رسد، زمان طلایی برای پیوند دست می‌رود و در حقیقت مسیر ۱۷۰ کیلومتری ۴ الی ۵ ساعت زمان برده است تا به یک مرکز درمانی و بیمارستان برسند.

وی با بیان اینکه تمساح یک حیوان منزوی است، ادامه داد: در برخی فصول مانند زمان جفت‌گیری و زمانی که تمساح از تخم‌هایش محفاظت می‌کند، حالت تهاجمی بسیاری دارد. در محدوده بلوچستان با توجه به قدمتی که در زیستگاه‌‌های تمساح وجود دارد و مردمی که در حاشیه رودخانه به واسطه نیاز آبی همواره حضور دارند، رفتارشناسی خوبی مردم از تمساح دارند و می‌دانند در چه فصلی تمساح مهاجم می‌شود.

مدیر کل محیط‌زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مردم در این منطقه به منابع آبی نیاز دارند، خاطرنشان کرد: یک سری اقدامات در این منطقه برای رفع نیاز آبی مردم انجام شده است و از سه سال پیش که در روستای کشاری یک پسر نوجوان ۱۲ ساله توسط گاندو به زیر آب کشیده شد و دچار خفگی شد، سیستم‌های لوله‌کشی در روستاهایی که در مجاورت رودخانه باهوکلات هستند به دلیل وسعت زیستگاه‌های تمساح انجام شده است و اکثر روستاها در این منطقه دارای آب لوله‌کشی هستند.

پورمردان با بیان اینکه در این روستا نیز لوله‌کشی آب وجود داشته است، گفت: به گفته اهالی روستا آب در این روستا به دلیل بدهی قطع بوده است و مردم مجبور بوده‌اند از رودخانه آب برداشت کنند.

وی یادآور شد: سازمان محیط زیست ارتباط خوبی با مردم محلی دارد و کلاس‌های آموزشی خوبی نیز از سوی سازمان برای مردم محلی برگزار می‌شود. همچنین تابلوهای هشداردهنده در آنجا نصب شده است، اما متاسفانه نیاز آبی مردم منطقه باعث بروز چنین حوادثی شده است.

وی ادامه داد: سیستم آب‌رسانی آن جا احداث شده است و مردم روستا می‌گفتند، برای آنها یک سری پیامک آمده است و به گفته یکی از اهالی این روستا در کل مبلغ ۱۰ الی ۱۲ میلیون بابت آب بدهی دارند و تا این بدهی پرداخت نشود آب روستا وصل نمی‌شود. البته من نمی‌دانم این گفته‌ها چقدر صحت دارد، اما همانطور که گفتم اهالی می‌گویند آبیار روستا گفته است، اهالی بدهی دارند و تا بدهی پرداخت نشود آب هم وصل نمی‌شود، البته دیروز برخی از مسئولان آب روستایی می‌گفتند، آب قطع نبوده است، اما ما دیروز که پرس و جو کردیم متوجه شدیم دیروز هم آب آن روستا قطع بوده است.

مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این دومین موردی است که طی سال‌های اخیر به دلیل نیاز مردم به آب اتفاق افتاده است، ادامه داد: متاسفانه به دلیل دور افتاده بودن روستا و عدم دسترسی سریع به اورژانس زمان لازم برای پیوند از بین رفته و این دختر بچه دست خود را از دست داده است. والدین این کودک با وجود این که دست فرزندشان قطع شده بود اما تمام هم و غم‌شان را مشکل قطعی آب در این منطقه اعلام کردند و تنها درخواست‌شان برطرف شدن مشکل آب در این منطقه بود.

پورمردان تصریح کرد: این کودک امروز مرخص می‌شود و به روستا باز می‌گردد. محیط‌بانان در منطقه حاضر شدند و به روستاییان توضیح دادند که نباید از گاندو بترسند. همچنین انجمن‌های دوستدار محیط‌زیست به ما کمک می‌کنند و اعلام آمادگی کردند که مخازن آب برای مردم روستا را تهیه کنند. اما ممکن است این آخرین باری نباشد که به دلیل مشکلات آب در منطقه شاهد این اتفاق خواهیم بود و ممکن است باز هم تکرار شود.

وی ادامه داد: ما به دکتر کلانتری نیز نامه‌ای نوشتیم تا در صورت امکان به این کودک کمک شود و امیدوارم همه سازمان‌ها و نهادهای مردمی و دولتی به این کودک کمک کنند، چراکه دست این دختر بچه نیاز به پروتز دارد.

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: خطبه نماز جمعه دهه کرامت در فارس دهه کرامت شیراز اردبیل نماز جمعه خبرگزاری شبستان چهارمحال و بختیاری وهابیت شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت بی تدبیری مسوولان وضعیت بی آبی شهرستان میناب

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۸۵۷۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اهالی روستای خرسدر پلدختر از تسهیلات ویژه سیل‌زدگان بهره‌مند شدند / مداومت امدادرسانی‌ها به مردم این منطقه
 • برکتی که بنیاد برکت به روستا‌ها آورد؛ ازآبادانی روستاهای خالی از سکنه تا افزایش امید در بین روستائیان
 • حال این روزهای دانش‌آموزان روستای نسه کوه خوب است
 • گازرسانی به ۱۰ روستای رودبار در هفته دولت
 • ۵۰۰ روستای استان اردبیل پوشش تلفن همراه ندارند
 • معلمی که روزانه چند ۲۰ لیتری آب برای دانش‌آموزان می‌آورد!
 • معلمی که روزانه آب برای دانش‌آموزان می‌آورد!
 • سی ‌و دومین مدرسه "مهر نوين" در روستای سیل‌زده جلگه ‌خلج پلدختر ساخته می‌شود
 • حرکت دلالان برای مقابله با ریزش قیمت دلار
 • پایتحت انگلیس شهر کارتن خواب‎ها/شهردار لندن: بحران بی خانمان‌ها باعث شرم ساری و سرافکندگی است
 • برکتی که طرح‌های بنیاد برکت به روستا‌ها آورده/ چگونه مهاجرت معکوس، روستای خالی از سکنه را آباد کرد/ مشاهده واقعیات امیدبخش روستا‌ها از نزدیک
 • فیلم/فاضلابی که کارد به استخوان اهالی یک روستا رسانده است
 • دلار باید ۸ هزار تومان شود/ حرکت دلالان برای مقابله با ریزش قیمت دلار
 • آگهی که خواب کاربر را رصد می کند
 • چرخ نوسازی ناوگان شهری همدان می‌لنگد
 • 30 کیلومتر تا محرومیت
 • «قاملو» روستایی بدون بی‌سواد
 • معرفی ظرفیت روستا‌های یزد در قالب جشنواره‌های تابستانه
 • رنج 12 ساله مردم روستا از بوی تعفن فاضلاب/ مردم کلافه، مسئولان بی‎توجه