رئیس فدراسیون فوتبال پاسخ اظهارات اخیر یک نماینده مجلس را داد.

مهدی تاج در گفت‌وگو با رادیو ورزش درباره اظهارات قاضی‌زاده هاشمی (نماینده مردم شورای اسلامی) و بیانیه وی راجع به فدراسیون فوتبال گفت: بحث‌هایی که قاضی‌زاده هاشمی در مورد فوتبال انجام داده است به هیچوجه برای مجموعه فوتبال قابل ارزش برای پاسخگویی نیست اما به دلیل اینکه این اظهارات در رادیو ورزش انجام شده، من می‌خواهم جوابش را بدهم، البته من تقصیر را گردن رادیو نمی‌اندازم چون ایشان عضو شورای نظارت بر صدا و سیما است و همین عامل باعث می‌شود تا بتواند از صدا و سیما استفاده و یا سوء استفاده بشود.

ایشان در برنامه‌های دیگری مثل حالا خورشید و خندانه و ... نیز صحبت می‌کند که شاید شما (رادیو) نیز مجبور هستید صحبت‌های ایشان را پخش کنید.

وی ادامه داد: البته آقای کاتب نیز عضو همین شورا است اما سعی می‌کند در جلسات حضور پیدا کند و به دنبال کمک به ما باشد. ندیده‌ام که تاکنون ایشان در رسانه‌ها صحبت کند و فقط می‌خواهد که به فوتبال کمک کند، البته فوتبال می‌تواند برای بعضی‌ها بار انتخاباتی داشته باشد و شاید از این صحبت‌ها می‌خواهند منافعی داشته باشند. حالا نیز به دلیل این که قاضی‌زاده هاشمی بیانیه داده است ما مجبور شدیم که پاسخ مجموعه فوتبال را بازگو کنیم. ایشان در بیانیه‌شان 5 مورد را اعلام کردند، البته ما تعجب کردیم که چطور یک نماینده می‌تواند برای خودش بیانیه صادر کند. ما هدف‌مان این است که به مردم پاسخ دهیم اما طرف مقابل ما صرفاً برای مباحث انتخاباتی بیانیه می‌دهد.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به اولین موضوع بیانیه قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: ایشان درباره الزامات عملی به نظام و کشور حرف زده‌اند، این واقعا جای تاسف دارد فضای کشور اینگونه باشد. دیروز ما در کمیسیون ورزش جلسه داشتیم و درباره اتفاقات اهواز و فینال جام حذفی صحبت کردیم. ایشان خودشان در جلسه بودند و دیدند که نماینده‌های مجلس خیلی محترمانه و عالی صحبت کردند. در این جلسه سه نایب رئیس و شخص وزیر ورزش هم بودند. همه نمایندگان از فوتبال بابت اتفاقات خوبی که رقم زده بود تشکر کردند، منتها درباره اتفاقات فینال جام حذفی نیز بحث شد اما نیامدند مثل بعضی‌ها روی جایی بنشینند که زخم وجود دارد. نمایندگان درباره موفقیت‌های فوتبال از جمله موفقیت باشگاه پرسپولیس در آسیا گفتند و انتقاداتی نیز داشتند که ما این انتقادات را به جان خریدیم.

تاج ادامه داد: ایشان در بیانیه‌اش به الزام عملی برای حفظ ارزش نظام و کشور اشاره کرده‌ است. من متوجه نمی‌شوم برای چه این حرف‌ زده شده است، این حرف ریشه سیاه‌نمایی دارد؛ مگر می‌شود فوتبال کشور در مسیر نظام عمل نکند؟ مگر فوتبال در جایی غیر از زیر سقف جمهوری اسلامی قرار دارد؟! امروز مهندس مصطفوی کاپیتان سابق تیم ملی و از مسئولان اسبق تیم ملی فوتبال مصاحبه‌ای را با خبرگزاری تسنیم داشته‌اند و خیلی خوب جواب حرف‌های قاضی‌زاده هاشمی را داده است (لینک مصاحبه). مصطفوی از قاضی‌زاده انتقاد کرده که شاید او می‌خواسته یک بازیکن فوتبال باشد اما موفق نشده و حالا دارد این حرف‌ها را می‌زند. ایشان خیلی خوب جواب قاضی‌زاده را داده است.

وی توضیح داد: فوتبال ایران 2 بار پیاپی به جام جهانی رفته و حتی مورد تمجید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است و صحبت‌هایی که قاضی‌زاده داشته خلاف واقع است. مردم از اتفاقات خوبی که برای تیم ملی و پرسپولیس رخ داد خوشحال شدند، آیا اینها خلاف نظام بود؟! من واقعا این حرف‌ها را نمی‌فهمم.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: بحث دوم این بود که ما در شمال شهر در یک هتل جلسه‌ای با اینفانتینو داشتیم که یک مصاحبه هم توسط عادل فردوسی‌پور با رئیس فیفا انجام شده است، حال گفته شده که چرا ما در شمال شهر جلسه داشته‌ایم، مگر قرار بوده که ما وقتی میهمان عزیزی داریم به جنوب شهر برویم؟ طبیعی است که باید میهمان عزیزمان را در جای مناسب پذیرایی کنیم. فکر می‌کنم مردم نیز با این موضوع مشکلی نداشته باشند. یا این که گفته می‌شود چرا مصاحبه عادل فردوسی‌پور انجام شده است، اما این در حالی است که فدراسیون در جریان نبوده و خود عادل فردوسی‌پور مقدمات را برای مصاحبه انجام داده بود.

تاج درباره موضوع دیگر بیانیه قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: گفته شد که چرا در زمان برگزاری جام حذفی من به کشور فرانسه سفر کرده بودم. باید بگویم که من به خارج از کشور نرفته بودم تا گردش کنم. ایشان با مباحث فوتبال آشنایی ندارند و ما هم انتظاری نداریم اما وقتی که بیانیه می‌دهد ما باید جوابش را بدهیم. فوتبال نهادی است که عضو کنگره‌های بین‌المللی است و در این کنگره باید همه اعضا شرکت کنند و من نیز به عنوان رئیس فدراسیون ایران و نایب رئیس AFC حضور داشتم. همه فدراسیون‌ها در این کنگره شرکت کرده بودند و حتی رئیس جمهور فرانسه نیز حضور داشت. ما 5 روز در فرانسه بودیم و علاوه بر کنگره‌ای که برگزار شد یک کنگره نیز برای AFC پیگیری شد که برای رای‌گیری اعضا بود. ما موفق شدیم در دو کمیته AFC صاحب کرسی شویم و ما برنده این موضوع بودیم.

وی تصریح کرد: به هر جهت من احساس نمی‌کنم که نیاز باشد تا جواب اظهارات ایشان را بدهیم و ما می‌خواهیم که برای مردم پاسخ بدهیم، چرا که می‌دانیم قاضی‌زاده منظورش از این صحبت‌ها انتخاباتی بودند. خیلی‌ها به من گفتند که جواب او را ندهیم، چرا که ممکن است دوباره به بهانه پاسخ ما مصاحبه کند اما من گفتم که باید برویم تا مسائل روشن شود. من احساسم این است که بهتر است به فوتبال خیرخواهانه نگاه شود.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره بخش دیگری از اظهارات قاضی‌زاده هاشمی، گفت: گفته شد که چرا پای نهادهای بیگانه به کشور باز شده است، فیفا بیگانه نیست و نهادی است که مسئولیت فوتبال دنیا با اوست. از آن طرف فیفا دخالت نهادهای ثالث را در اداره فوتبال ممنوع کرده است و ما در همین جهت در مواقعی که ضروری بوده به صورت رسمی و غیررسمی به فیفا اعلام کرده‌ایم که دخالتی در فوتبال ایران انجام نمی‌شود. ما خودمان را فرزند نظام می‌دانیم و واقف هستیم که این فوتبال برای مردم و نظام است اما باید در عین حال قوانین بین‌المللی نیز انجام شود تا مشکلی به وجود نیاید.

تاج ادامه داد: قاضی‌زاده هاشمی جای دیگر گفته است که تاج مصونیت دارد اما من همیشه خودم را موظف می‌دانستم که هر جا نیاز باشد بروم و توضیح بدهم. شاید ایشان به دلیل این که وکیل است خود را مصون می‌داند وگرنه چرا حرفی از گرانی گوشت و نان نمی‌زند؟ یک جای دیگر گفته شد که آبروی بین‌المللی برده شده است، همه گواه هستند که بهترین ارتباط با فیفا و AFC را ما امروز داریم و بهترین کرسی‌ها را از آن خود می‌کنیم.

وی یادآور شد: موضوع دیگری که قاضی‌زاده به آن پرداخته این است که 13 میلیارد به فدراسیون فوتبال کمک شده است و چرا من می‌گویم که دولت نباید در فوتبال دخالت کند. باید بگویم که دخالت با کمک فرق می‌کند، شما اگر می‌خواهید کمک کنید در مجلس کاری کنید که ما 9 میلیارد دلار‌ طلب‌مان را از فیفا بگیریم. ایشان مگر نمی‌گوید که ما باید تلاش بیشتری کنیم، ما تلاش کردیم اما نشد. همچنین باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس نیز از فیفا طلب دارند، شاید اگر پرسپولیس طلبش را از فیفا می‌گرفت برانکو را از دست نمی‌داد. بهتر است دوستان در مجلس کمک کنند تا همین 9 میلیارد دلار‌مان از فیفا گرفته شود تا اتفاقی که برای برانکو رخ داد برای ویلموتس در تیم ملی تکرار نشود.

رئیس فدراسیون فوتبال ابراز داشت: دولت در سال گذشته در دو دوره به تیم ملی کشورش کمک کرده است، اما امسال نه دولت و نه کمیته ملی المپیک یک ریال هم به ما کمک نکردند. قبل از عید فقط کمیته 200 میلیون تومان به تیم امید پاداش داده است، آن هم در حالی که 200 میلیون پول بلیت‌های هواپیمای جهانبخش برای سفر از انگلیس به کره و بالعکس است. ما اعتقادمان این است که باید در فوتبال خصوصی‌سازی اتفاق بیفتد و فوتبال از دولت جدا شود. وزیر ورزش هم گفته که باید خصوصی‌سازی انجام شود اما مثل این که ایشان تنها فردی است که می‌خواهد ورزش دولتی بماند.

تاج درباره این که قاضی‌زاده راجع به دستاوردهای فدراسیون فوتبال انتقاد کرده بود، گفت: واقعا جای تاسف دارد که بخواهم درباره این موضوع صحبت کنم. دوست و دشمن حالا می‌دانند که چه اتفاقات خوبی برای فوتبال ایران رخ داده است، دیگر چه می‌خواستید که انجام شود؟ می‌گویند تیم نوجوانان ایران اوت شده است، بله این حرف درست است اما همین تیم دوره قبل هشتم جام جهانی شد و آلمان و فرانسه را شکست داد. فوتسال ما در رده سوم دنیا و فوتبال ساحلی در رده دوم قرار دارد. تیم ملی بزرگسالان ما دو دوره پیاپی به جام جهانی صعود کرده و بانوان ما نیز دو بار قهرمان آسیا شده‌اند. ما یک کمپ درست کردیم که با همه امکانات بین‌المللی برابری می‌کند. قاضی‌زاده یک بار نیامده که کمپ ما را از نزدیک ببیند. کی‌روش دفعه اول که به ایران آمد گفت ما یک زمین تمرین نداریم اما الان 4 زمین تمرین به همراه پک و هتل وجود دارد، آن وقت ایشان از دستاورد حرف می‌زند. واقعا جای تاسف دارد. مردم بهترین قاضی هستند، نه آقای قاضی‌زاده. همین پرسپولیس که تا فینال آسیا رفت، یک دستاورد است، هم اکنون ما بهترین سهمیه را در آسیا داریم و 4 تیم ما در لیگ قهرمانان حاضر می‌شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: همه ارکان فدراسیون آماده پاسخگویی هستند، ما برای فدراسیون سخنگو گذاشتیم تا هر کسی سخنی دارد پاسخ داده شود. اگر تخلفی نیز در فدراسیون رخ داده باشد حتماً ایشان به دستگاه‌های نظارتی اطلاع دهد. اگر در این‌باره قاضی‌زاده هاشمی یک ذره کوتاه بیاید کار حرام انجام داده، البته نمی‌دانم او چقدر حرام و حلال می‌داند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره موضوعات مربوط به حق پخش تلویزیونی نیز گفت: ما باید درباره همه مسائل فوتبال پاسخ بدهیم و بهتر است قاضی‌زاده نیز راجع به گوشت و نان و بیکاری شفاف‌سازی کند و جرات این کار را داشته باشد. ما برای حق‌پخش به مجلس مراجعه کردیم اما چه اتفاقی افتاد مگر مشکل حل شد مگر ما پولمان را گرفتیم؟! کاری که مربوط به ما بود انجام دادیم، ما یکبار اجازه ندادیم که دوربین‌ها به ورزشگاه بیایند اما از جای دیگر اجازه صادر شد. ما کاری که از دست‌مان بر می‌آمد را انجام دادیم، البته در این باره صدا و سیما نیز گرفتاری‌های خودش را دارد. صدا و سیما می‌گوید دولت در بودجه صدا و سیما درآمدهای تبلیغات را لحاظ کرده و برای این حرف‌شان نیز سند دارند. اصلاً ما برای موضوع حق پخش کوتاه آمده‌ایم اما شما که عضو شورای نظارت بر صدا و سیما هستید چه قدمی برداشته‌اید؟ من فکر می‌کنم اظهارات قاضی‌زاده فقط جنبه انتخاباتی دارد. حالا من این حرف‌ها را می‌زنم و قاضی‌زاده فردا دوباره می‌خواهد بیاید و پاسخ بدهد و این چیزی است که او دلش می‌خواهد رخ دهد تا تریبون داشته باشد و بتواند رای جمع کند.

تاج با بیان این که به فوتبال باید با دید خیرخواهان نگاه شود، گفت: می‌گویند چه کمکی از دست ما بر می‌آید، بهتر است کمک شود تا ما مطالبات‌مان را از فیفا دریافت کنیم تا سرنوشت ویلموتس مانند برانکو نشود. شاید اگر برای پرسپولیس مطالبات فیفا می‌رسید برانکو نمی‌رفت. الان نیز باید کمک شود تا فدراسیون فوتبال مطالباتش را دریافت کند، چون اگر این اتفاق نیفتد و ما نتوانیم پول ویلموتس را به موقع بپردازیم شاید او هم مانند برانکو برود.

وی در ادامه در پاسخ به سوال گزارشگر برنامه مبنی بر عدم برگزاری مسابقات لیگ برتر در صورت نامساعد بودن شرایط، گفت: در این باره سه موضوع وجود دارد، یکی این که باید استادیوم‌ها تجهیز شود. اتفاقاتی که در فینال جام حذفی در دیدار پرسپولیس و سپاهان رخ داد واقعا به خیر گذشت. نیروی انتظامی می‌گوید که من نمی‌توانم درهای ورزشگاه را کنترل کنم و تا وقتی که بلیت الکترونیکی به فروش نرسد،این کار غیرممکن است. برای بازی فینال فقط 20 هزار بلیت فروخته شده بود، یعنی قرار بود حدود یک سوم ورزشگاه خالی باشد اما تا بعدازظهر 36 هزار نفر در ورزشگاه بود و تا قبل از این که داماشی‌ها بیایند ورزشگاه پر شده بود. این اتفاق اگر همینطور باشد در آینده نیز رخ می‌دهد. نیروی انتظامی می‌گوید باید بلیت فروشی الکترونیکی باشد و در همه ورزشگاه‌ها گیت وجود داشته باشد، مانند فرودگاه که همه از گیت رد می‌شوند و هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. بحث دوم این است که باید حتماً در ورزشگاه‌ها دوربین وجود داشته باشد تا هر تخلفی که رخ می‌دهد، قابل رسیدگی باشد. بسیاری از تخلفات وقتی که ثبت شوند دیگر تکرار نمی‌شوند اما وقتی که در باز باشد و هر کسی به ورزشگاه بیاید ممکن است معاند نیز حضور پیدا کند و در ورزشگاه بمب هم بگذارند! ما اساس را گذاشته‌ایم روی الزامات AFC و شورای امنیت. باید بلیت فروشی الکترونیکی شود و ورزشگاه‌ها گیت ورودی داشته باشند.

رئیس فدراسیون فوتبال ابراز داشت: اگر بلیت فروشی الکترونیکی انجام شود، 50 درصد سهم نیروی انتظامی، 10 درصد هیئت‌ها و 80 درصد باشگاه‌ها کاملا مشخص می‌شود، همه دوست دارند که این اتفاق بیفتد و اگر این مشکلات حل نشود ما مانند سال‌های قبل باز هم باید شاهد رخ دادن انواع اتفاقات باشیم. هم اکنون ورزشگاه آزادی صد درصد تجهیز شده است اما بقیه ورزشگاه‌ها هنوز کار دارند، البته وضعیت بعضی از ورزشگاه‌ها مانند یک کت است که دوخته شده و فقط نیاز به نصب دکمه دارد. در بعضی از ورزشگاه‌ها هم امکان این کارها وجود ندارد و این تیم‌ها باید برای انجام بازی به استان مجاورشان بروند. طبق قانون AFC باشگاه‌ها باید خودشان شهر میزبان‌شان را انتخاب کنند.

تاج تصریح کرد: مورد دیگر این است که باید یک آیین‌نامه انضباطی خوب به قراردادهای فصل آینده اضافه شود و بازیکنان بدانند اگر دور داور جمع شدند، به طور مثال 2 جلسه و اگر مصاحبه‌ای انجام دادند 3 جلسه محروم می‌شوند. می‌خواهیم شرایط مثل اروپا باشد و برای محرومیت‌ها دیگر نیازی به گزارش‌ها نباشد و اگر کسی علیه داوری حرف زد یا بیانیه داد فوراً جریمه‌اش مشخص باشد و دیگر مجریان انضباطی نیز نتوانند محرومیت‌ها را تغییر دهند و علاوه بر این مردم نیز متوجه شوند که چه بازیکنی به چه دلیلی محروم شده است. اینها استانداردسازی است که باید انجام شود.

وی درباره این که ضعف‌هایی در آیین‌نامه برگزاری مسابقات از جمله مشکلی که برای 50-50 بودن ظرفیت ورزشگاه نقش جهان در بازی سپاهان وپرسپولیس به وجود آمده بود، گفت: آدم از حرف‌های کارشناسی شده ناراحت نمی‌شود و این اظهارات غیرکارشناسی است که آدم را ناراحت می‌کند. این حرف الان حرف درستی است. آیین‌نامه باید همه شرایط را در هر حالتی تعیین تکلیف کند. این که بازی کجا برگزار شود یا 50-50 باشد یا 90 به 10 باید مشخص باشد. ما به سازمان لیگ نامه‌زده‌ایم که تا ظرف 20 روز باید آیین‌نامه جدید و مدون به دست هیئت رئیسه فدراسیون برسد. ما خواسته‌ایم که این آیین‌نامه منطبق با نظر باشگاه‌ها باشد و بعد اجرایی شود. در آیین‌نامه قبلی چند بار تصحیح رخ داده و باز هم کسری وجود دارد. بعضی از موارد مانند تخلفات راهنمایی و رانندگی است و نیازی به قاضی ندارد. مثلا این که یک فردی 170 کیلومتر در ساعت براند، ماشینش باید به پارکینگ منتقل شود و ماشینی که 130 کیلومتر می‌رود باید راننده‌اش جریمه شود. اینها باید در فوتبال نیز معلوم باشد که جریمه‌ها چطور است تا افکار عمومی از آنها مطلع باشند و مطالبه کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره این که آیا بهتر نیز محل برگزاری فینال جام حذفی از قبل مشخص باشد، خاطر نشان کرد: می‌خواهیم این کار را نیز اجرا کنیم. این موضوع نیز در آیین‌نامه باید پیش‌بینی شود. حرفی که سپاهان درباره میزبانی‌اش از پرسپولیس زد، مثال مشابه این مورد است. سپاهان گفت که اگر قانون 50-50 به ما ابلاغ شده ما از این قانون خبر نداشتیم. این حرف درستی است و من هم فکر می‌کنم باید میزبان بازی فینال جام حذفی از قبل مشخص شود و ما نیز این کار را انجام خواهیم داد. حتی آیین‌نامه می‌تواند به جای محل میزبانی تاریخ برگزاری فینال جام حذفی را نیز از قبل مشخص کند، زمانی که قبلا ما در سازمان لیگ بودیم برنامه بازی‌ها سه هفته به سه هفته مشخص می‌شد اما ما سعی کردیم برای یک سال برنامه مسابقات را بچینیم و برای آن با کی‌روش نیز مشکلاتی داشتیم.

تاج درباره این که آیا با این وضعیت احتمال دارد که در آغاز برگزاری لیگ برتر، شاهد تعویق باشیم، گفت: اصلا امکان دارد که لیگ برگزار نشود. تا وقتی که وضعیت ورزشگاه‌ها درست نشود، داستان همین‌طور ادامه خواهد داشت. اگر دو باشگاه نتواند ورزشگاه‌های‌شان را تجهیز کند ممکن است ما حتی از تعداد تیم‌های لیگ نیز کسر کنیم. من با جدیت پای این موضوع ایستاده‌ام، چرا که اگر این اتفاقات درست نشود ما باز هم باید شاهد رخ دادن اتفاقاتی مانند، اتفاقات اهواز باشیم.

وی درباره این که احکام کمیته انضباطی در خصوص فینال جام حذفی چه زمانی صادر می‌شود، گفت: برخی موارد را کمیته اخلاق ورود کرده و برخی را نیز کمیته انضباطی به تخلفاتش بپردازد. کمیته اخلاق قاطع و جدی دارد پیگیری می‌کند، اما همانطور که می‌دانید اتفاقات داخل زمین به کمیته انضباطی بر می‌گردد و کمیته اخلاق بیشتر مباحثی که ریشه تبانی یا شرط‌بندی و دیگر مسائل را دارد ورود می‌کند.

منبع: بیتوته

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.beytoote.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بیتوته» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اجازه برخورد شدید با گرانفروشی ایرانسل و همراه اول صادر شد

معمای وعده اقتصادی دولت به مردم؛ خروج از لیست سیاه؟ کمک چینی‌ها یا رفع تحریم؟

نامه پزشکان به مراجع تقلید: از مرگ صدها عزادار حسینی پیشگیری کنید/ مانع برگزاری مجالس حضوری شوید

اظهارات جنجالی فتاح درباره املاک میلیاردی بنیاد در دست سپاه، احمدی‌نژاد، مجمع، حداد عادل و ...

تازه‌ترین اخبار از نقل و انتقالات فوتبال اروپا

خبر بعدی:

قاضی به متهم شمس‌آبادی: ارز را در خارج نگه می‌داشتید و با مابه‌التفاوت آن از داخل ارز می‌خریدید

خبرگزاری میزان: شانزدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۴ متهم دیگر، امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

قاضی مسعودی مقام در ابتدای جلسه دادگاه، ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری و اعلام رسمیت جلسه دادگاه، اظهار داشت: آقای ملکی شمس‌آبادی که در جلسه قبل بخشی از دفاعیات خود را ایراد کرد در جایگاه قرار گیرد و ادامه دفاعیات خود را مطرح کند.

متهم شمس آبادی با قرارگرفتن در جایگاه اظهار داشت: من هرگونه ارتباط خود را در خصوص پرداخت‌های هیزل رد می‌کنم؛ من یک سنت هم هیچ پرداختی در خصوص هیزل نداشتم.

قاضی خطاب به متهم شمس‌آبادی گفت: شما کتباً و رسماً به عنوان نماینده هیزل پی‌سی‌سی معرفی شدید.

متهم شمس‌آبادی گفت: این قرارداد در سال ۹۱ در خصوص شرکت‌های ... پی‌سی‌سی بوده است و انجام معاملات پی‌سی‌سی در هند و پرداخت‌هایش در دبی صورت می‌گرفت.

متهم شمس‌آبادی ادامه داد: در خصوص ام بی وارتر نیز باید بگویم که نه در معاملات این شرکت و در نه در پرداخت‌هایش دخیل بودم؛ شرکت امبیوارتر از سال ۸۱ مشتری و خریدار محصولات پتروشیمی بود و تراستی نیز نبود و من نماینده حق العمل کار امبیوارتر بودم؛ من موظف بودم نظرات را میان امبیوارتر و شرکت‌های ایرانی منتقل کنم و هیچ چیز جز حقوق مشروعی که از ام بی وارتر دریافت کردم وارد زندگی من نشده است؛ ام بی وارتر به من تنخواه ریالی می‌داد و من سوئیفت‌های آن را دارم.

قاضی خطاب به متهم شمس‌آبادی گفت: پی‌سی‌سی تأیید کرده که شما فاقد سوئیفت هستید.

متهم شمس‌آبادی گفت: در زمان تحریم، صرافی‌ها حکم بانک مرکزی را دارند؛ لذا ام بی وارتر پول را به صرافی در خارج می‌داد و آن صرافی در داخل پول پتروشیمی را تسویه می‌کرد.

قاضی از متهم شمس‌آبادی پرسید: این فرایند شامل چه مقدار سوئیفت شد؟

متهم شمس‌آبادی پاسخ داد: ۱۱ میلیون و ۶۷۰ هزار یورو.

قاضی از متهم شمس‌آبادی پرسید: آیا از صرافی زرین قلم و اقتصاد نوین پولی پرداخت نکردید؟

متهم پاسخ داد: خیر.

قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم شمس‌آبادی گفت: شما در جلسات سابق صراحتاً اعلام کردید که با پرداخت ریال در قبال تنها، ارز تهیه و به شرکت پی‌سی‌سی پرداخت کردید.

متهم شمس‌آبادی اظهار داشت: بله؛ اما برای صرافی بانک اقتصاد نوین بوده است.

قاضی گفت: صرافی زرین قلم عین ارز را در خارج تحویل گرفته و در داخل تحویل داده است؛ خود صرافی نوشته که در این فعل و انفعالات ارزی ۲۰ میلیون سود کرده است.

متهم شمس‌آبادی گفت: من در جریان سود آن‌ها نیستم.

قاضی خطاب به متهم شمس‌آبادی گفت: شرکت خود شما یعنی امبیوارتر اعلام کرده که به شما مبالغ ارزی را داده و خرید ارز از داخل مد نظر امبیوارتر نبوده است، لذا شما با تبانی ارز را از داخل خریداری کرده و تحویل داده‌اید و لیست‌های صرافی‌ها نیز در این رابطه موجود است.

قاضی در ادامه خطاب به متهم شمس‌آبادی گفت: شما ارز را در خارج نگه می‌داشتید و با مابه‌التفاوت آن از داخل ارز می‌خریدید؛ بنابراین یا صورت‌های صرافی که شما به آن‌ها استناد می‌کنید کذب است و یا مدیران صرافی و بانک‌های مربوطه به ما کذب می‌گویند.

در ادامه قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم شمس‌آبادی گفت: شما در جلسات اولیه دادگاه صراحتاً اعلام کردید که ارز را از داخل خریدید.

متهم شمس‌آبادی گفت: ریالی که بابت خرید این ارز‌ها مصرف شده، ریال حاصل تسعیر ارز در صرافی‌های مجاز کشور است.

قاضی ادامه داد: همان تسعیر در یک معامله برای صرافی ۲۰ میلیون سود داشته است.

متهم شمس آبادی گفت: این موضوع به من ارتباطی ندارد.

قاضی گفت: اینکه می‌گویید به من ارتباطی ندارد خب شما خودت چند برابر سودش را گرفتید؟

متهم شمس‌آبادی گفت: در زمان تحریم امکان ارسال ارز از خارج به حساب‌های داخل ایران که پی‌سی‌سی اعلام کرده بود وجود نداشت؛ صورت حساب صرافی موجود است که چقدر ارز در خارج از کشور تحویل گرفتم و چقدر ریال در داخل گرفتم.

قاضی گفت: پس ارز را فروختید و ریال گرفتید؟

متهم شمس‌آبادی اظهار داشت: ام بی وارتر فروخته من نفروختم؛ من ریال در داخل دریافت کردم.

قاضی خطاب به متهم شمس‌آبادی اظهار داشت: پس قبول دارید ارز در خارج از کشور فروخته شده، ریال به شما در داخل داده شده و شما ریال را در داخل تبدیل به ارز کرده‌اید.

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم شمس آبادی گفت: شما باید مستندات مربوط به زمان خودتان و در سال‌های ٨٩،٩٠ و ٩١ را بیان کنید.

قاضی خطاب به این متهم، گفت: مواردی که شما می‌گویید ربطی به سال‌های اتهامات شما ندارد. شما باید درباره اتهامات خودتان پاسخگو باشید. شما مطالب را می‌پیچانید و فکر می‌کنید این جا کسی هیچ چیزی نمی‌داند.

متهم شمس آبادی ادامه داد: ارزی که به کشور وارد می‌شود در بانک‌ها امکان انتقال آن وجود ندارد.

قاضی خطاب به این متهم، تاکید کرد: شما ارزی که باید می‌آوردید را نیاوردید و آن ارز را از داخل تهیه کردید. ارزی که برای سیاست‌های پولی و مالی کشور بوده است.

قاضی ادامه داد: شما باید درباره اتهامات خودتان توضیح دهید. شما هیچگونه پاسخی به اتهامات خودتان نمی‌دهید. شما درباره سال های٨٩،٩٠و ٩١ توضیح بدهید.

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم گفت: ما صرافی‌ها را آوردیم، افرادی که تهدیدشان هم کرده بودید آوردیم، همه اسناد مشخص است و نشان می‌دهد که چقدر گرفتید و چقدر پرداخت کردید. همه این‌ها مشخص است. شما ارزی که باید وارد کشور می‌شد را در خارج از کشور نگه می‌دارید و می‌آیید از منابع داخلی ارز می‌خرید.
متهم پاسخ داد:اینطور نیست.

قاضی خطاب به متهم گفت: شما اسناد و سوییفت‌هایی را آورده اید که حتی یک مورد آن را پی. سی. سی نپذیرفته است و این سوییفت‌ها مورد تایید هیچ کس نیست.

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم شمس آبادی گفت: شما باید مستندات مربوط به زمان خودتان و در سال‌های ٨٩،٩٠ و ٩١ را بیان کنید.

قاضی خطاب به این متهم، گفت: مواردی که شما می‌گویید ربطی به سال‌های اتهامات شما ندارد. شما باید درباره اتهامات خودتان پاسخگو باشید. شما مطالب را می‌پیچانید و فکر می‌کنید این جا کسی هیچ چیزی نمی‌داند.

متهم شمس آبادی ادامه داد: ارزی که به کشور وارد می‌شود در بانک‌ها امکان انتقال آن وجود ندارد.

قاضی خطاب به این متهم، تاکید کرد: شما ارزی که باید می‌آوردید را نیاوردید و آن ارز را از داخل تهیه کردید. ارزی که برای سیاست‌های پولی و مالی کشور بوده است.

قاضی ادامه داد: شما باید درباره اتهامات خودتان توضیح دهید. شما هیچگونه پاسخی به اتهامات خودتان نمی‌دهید. شما درباره سال های٨٩،٩٠و ٩١ توضیح بدهید.

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم گفت: ما صرافی‌ها را آوردیم، افرادی که تهدیدشان هم کرده بودید آوردیم، همه اسناد مشخص است و نشان می‌دهد که چقدر گرفتید و چقدر پرداخت کردید. همه این‌ها مشخص است. شما ارزی که باید وارد کشور می‌شد را در خارج از کشور نگه می‌دارید و می‌آیید از منابع داخلی ارز می‌خرید.

متهم پاسخ داد:اینطور نیست.

قاضی خطاب به متهم گفت: شما اسناد و سوییفت‌هایی را آورده اید که حتی یک مورد آن را پی. سی. سی نپذیرفته است و این سوییفت‌ها مورد تایید هیچ کس نیست.

در ادامه جلسه دادگاه متهم شمس‌آبادی گفت: از ۱۱ میلیون و ۶۷۰ میلیون یورو عایدی من حدود ۷۴ میلیون تومان بوده است و این حق الزحمه نمایندگی من برای امبیوارتر بوده است؛ من نه ارزی را در خارج از کشور تصاحب کردم و نه اساساً عملیات صرافی بدون مجوز انجام دادم و ریالی که بدست آوردم حاصل از تسعیر بوده است.

در ادامه جلسه دادگاه، حسینی نماینده دادستان اظهار داشت: متهم شمس‌آبادی گفته که ارزش یک یورو همیشه برابر با یک یورو است، حال آنکه تا قبل از اعلام تحریم، ارز برای واردات قابلیت انتقال از داخل به خارج از طریق سیستم بانکی را داشته؛ این ارز، ارز با منشأ خارجی محسوب می‌شود. در زمان تحریم امکان انتقال ارز از طریق سیستم بانکی از داخل به خارج وجود ندارد؛ این نوع ارزها، ارز‌هایی هستند که فقط در داخل کشور قابلیت خرید و فروش را دارند؛ خب ارزش یک یورویی که فقط در داخل کشور قابلیت خرید و فروش دارد با یک یورویی که می‌توان با آن در خارج از کشور هم خرید و فروش انجام داد، یکسان نیست؛ بخشی از آنکه مورد سوء استفاده در پرونده قرار گرفته مربوط به این موضوع است.

نماینده دادستان تصریح کرد: عنصر مادی که به متهم شمس‌آبادی نسبت داده شده، دریافت وجوه حوالی ارزی در خارج از کشور و خرید ارز در داخل با منشأ داخلی است که قطعاً منافعی هم برای متهم داشته است.

در ادامه جلسه دادگاه وکیل متهم شمس‌آبادی با اعلام قاضی در جایگاه قرار گرفت و گفت: تعقیب کیفری در امور ارزی بر عهده بانک مرکزی است، حال آنکه این بانک نه تنها شاکی نیست بلکه طبق اظهارات صریح معاون ارزی بانک مرکزی در جوابیه بازپرس پرونده در صفحه ۴۷۱ کیفرخواست، عملیات مذکور یعنی واگذاری ارز حاصل از صادرات به صرافی‌ها و شرکت‌های تحت پوشش او در خارج و دریافت معوض ریالی در داخل تنها راه تأمین نیاز‌های وارداتی در دوران تحریم‌های ظالمانه دانسته شده است.

وکیل متهم شمس آبادی مدعی شد: این پرداخت‌ها در زمانی بوده است که تحریم بوده ایم و شرکت پی. سی. سی و بانک‌های کشور تماما مسدود بوده اند و امکان واریز وجوه ارزی به حساب‌های ارزی قبلی وجود نداشته است.

این وکیل ادامه داد: تمامی اقدامات موکل سه ماه بعد از صدور فاکتور‌ها و به تدریج انجام شده است. عملیات موکل من مورد شکایت بانک مرکزی نبوده است و فعل و انفعالات مالی موکل من در بستر قانون بوده است.

این وکیل ادامه داد: موکل من نه عنصر معنوی جرم و نه عنصر مادی جرم را نداشته است و اساسا رفتار موکل من در چارچوب قانون بوده است.

در ادامه نماینده دادستان درباره عدم وجود شکایت‌ها در این پرونده خطاب به این وکیل، گفت: شرکت ملی پتروشیمی و شرکت پی. سی. سی شکایت کرده اند.

متهم در ادامه گفت: من مدیرعامل نبودم، اینکه بعضی از متهمین می‌گویند من مدیرعامل بودم اینطور نیست.

متهم صمیمی با نشان دادن قرارداد‌هایی گفت: قرار داد‌ها از سال ٨١ بوده است و تمدید شده است.

قاضی خطاب به این متهم گفت: شما می‌گویید مجوز فروش ارز داشته اید اگر دارید ارائه دهید.

در ادامه جلسه دادگاه قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم صمیمی گفت: آیا شما در شرکت پی‌سی‌سی با ۳۹ میلیارد درآمد خالص سال ۸۸ و ۱۷ و نیم میلیارد سال ۸۹ و ۹۰ میلیارد درآمد خالص سال ۹۰ توانستید این مقدار از سهام شرکت‌های پتروشیمی را خریداری کنید؟ آیا می‌شود با این مقدار درآمد خالص این مقدار سهام خرید؟

متهم صمیمی پاسخ داد: این سهام‌ها را شرکت پی‌سی‌سی خریده است؛ مگر من خریده‌ام؟

قاضی مسعودی مقام از متهم صمیمی پرسید: چند نفر عضو هیئت مدیره شرکت پی‌سی‌سی بودند؟

متهم پاسخ داد: ۷ نفر؛ ۴ عضو خصوصی و ۳ عضو دولتی.

قاضی مسعودی مقام گفت: افرادی که شما نام آن‌ها را ذکر کردید و اعلام داشتید که عضو هیئت مدیره پی‌سی‌سی بودند، چه منع تعقیب خورده باشند و چه تعقیب نشده باشند، به دادسرای تهران اعلام می‌شود که اگر جرمی انجام داده‌اند، تحت پیگیری قرار گیرد.

در ادامه جلسه دادگاه متهم صمیمی در خصوص ارتباط شرکت یورونکست و پی‌سی‌سی و انتفاع خودش از این ارتباط، گفت: من هیچ درآمدی چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم از قرارداد همکاری یورونکست و پی‌سی‌سی نداشتم و در تفاهم‌نامه منعقد شده میان یورونکست و پی‌سی‌سی درج شده بود که چنانچه اختلافی میان آن‌ها پیش آمد، نظر هیئت حقوقی پی‌سی‌سی ملاک قرار می‌گیرد؛ همچنین باید بگویم که هیچ اطلاعی از نقل و انتقال و واریز پول از شرکت پی‌سی‌سی به حساب یورونکست ندارم.

قاضی خطاب به متهم صمیمی گفت: ارز برای شما نبوده است، ارز متعلق به شرکت‌ها بوده است، ارز‌ها باید برمی‌گشته است؛ برای چه ارز را از داخل خریداری کرده‌اید. سوئیفت که ندارید ارز را هم که فروخته‌اید بعد ارز را از داخل خریداری کرده‌اید، هرکاری دلتان خواسته است کرده‌اید، مبلغ ۶.۶ میلیارد یورو را شرکت پی‌سی‌سی تأیید کرده است. شما رییس هیئت مدیره بوده‌اید. ۶.۶ میلیارد یورو را تبدیل کرده‌اید. ۱.۳ میلیارد یورو هم بدون سوئیفت بوده است.

متهم صمیمی گفت: قریشی تحت دستور دُری انجام داده است و دُری هم دستورات را از تهران می‌گرفته است.

قاضی خطاب به متهم صمیمی گفت: شما که می‌گویید دُری دستورات را از تهران می‌گرفته است بگویید از چه کسی می‌گرفته است.

در ادامه این جلسه دادگاه قاضی از متهم دُری خواست در جایگاه قرار گیرد و خطاب به این متهم گفت: شما از واریز‌ها اطلاع داشتید؟

متهم دُری پاسخ داد: تمام مکاتبات من با قریشی بوده است و قریشی را صمیمی معرفی کرده است، این موضوع را در جلسات قبلی دادگاه نیز گفته‌ام، ما هر کاری انجام می‌داده‌ایم بر اساس دستورات مدیران ارشد پی‌سی‌سی از جمله احمدیان، خیری‌زاده و حمزه‌لو بوده است و آن‌ها در جریان بودند. قریشی را هم صمیمی معرفی کرده است.

قاضی خطاب به این متهم گفت: شما از اینکه این ارز‌ها در جای دیگری مصرف می‌شد اطلاعی نداشتید؟

متهم پاسخ داد: ما فکر می‌کردیم این کار‌ها در جهت منافع شرکت و دولت است؛ ما دستورات را پی‌سی‌سی می‌گرفتیم و نگاهمان این بود که پی‌سی‌سی با ام‌پی‌سی در ارتباط هستند البته ما حق اعتراض به مدیربالاتر را نداشته‌ایم.

قاضی با اعلام پایان این جلسه دادگاه، جلسه بعدی را شنبه هفته آینده ساعت ۹ بیان کرد.

دیگر خبرها

 • استقلال سرحال و قبراق است و پیروانی این موضوع را می‌داند
 • تامین علوفه برای وحوش؛ حکمی متفاوت برای یک تخلف
 • جاسوسی زن از موبایل شوهرش شرعا حرام است!
 • حکم قاضی برای متخلف محیط زیستی/ تامین علوفه برای جانوران وحشی
 • در شانزدهمین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی چه گذشت؟
 • سودهای میلیاردی قاچاقچیان ارز در بانک مرکزی
 • ماجرای تبدیل ۶/۶ میلیارد یورو ارز صادراتی | قاضی خطاب به متهمان: هرکاری دلتان خواسته کرده‌اید | جزئیات دادگاه متهمان بازرگانی پتروشیمی
 • جاسوسی زن از موبایل شوهر، شرعا حرام است!
 • جزئیات شانزدهمین جلسه دادگاه شرکت بازرگانی پتروشیمی
 • اعترافات صرافی ها علیه متهمان پرونده پتروشیمی / امروز در دادگاه رخ داد
 • ارکستر «خواجوی کرمانی» کنسرت آنلاین برگزار کرد
 • ارکستر «خواجوی کرمانی» کنسرت آنلاین برگزار کرد/ توصیه وحید تاج
 • قاضی خطاب به متهم شمس‌آبادی : ارز را در خارج نگه می‌داشتید و با مابه‌التفاوت آن از داخل ارز می‌خریدید
 • قاضی‌زاده هاشمی: اعضای کمیسیون بهداشت مجلس ازحوزه‌های برگزاری کنکور بازدید می‌کنند
 • قاضی‌زاده هاشمی: تعدادی از نمایندگان از حوزه‌های برگزاری کنکور سراسری بازدید می‌کنند
 • بورس انرژی امروز میزبان انواع فرآورده‌ نفت، گاز پتروشیمی
 • تفسیر قرآن رهبری/اهل کتاب باید قوانین الهی را در جامعه اسلامی رعایت کنند
 • میز فروش بورس انرژی آماده عرضه انواع فرآورده‌ هیدروکربوری می‌شود
 • مرگ سیاه بر تن ساحل بندر گناوه