به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، فواید هیدراته نگه داشتن بدن برای سلامت روانی و جسمانی انسان اثبات شده‌اند. در همین راستا، نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز توصیه شده است. اما برای بهره‌مندی از فواید نوشیدن آب، مصرف آن در دمای اتاق و پرهیز از مصرف آب یخ یا به اصلاح تگری توصیه شده است.

برخی افراد بر این باورند که نوشیدن آب سرد عادتی بد است که در بلندمدت می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت انسان داشته باشد. این باور بیشتر بر اساس آموزه‌های پزشکی سنتی هندی شکل گرفته است. برخی افراد نیز بر این باورند که پس از مصرف آب یخ، بدن باید سخت‌تر کار کند تا دمای داخلی ۳۷ درجه سانتیگرادی خود را حفظ کند.

بر اساس پزشکی سنتی هندی، آب یخ می‌تواند موجب یک بی‌تعادلی در بدن شده و روند گوارش را کند و مختل کند. این در شرایطی است که نوشیدن آب فراوان با دمای مناسب می‌تواند به دفع سموم از بدن، تقویت گوارش و پیشگیری از یبوست کمک کند.

اثر منفی بر گوارش

آب یخ و حتی نوشیدنی‌های سرد دیگر می‌توانند موجب منقبض شدن رگ‌های خونی شوند و بر همین اساس اثری منفی بر گوارش داشته باشند. همچنین نوشیدن آب یخ می‌تواند فرایند طبیعی جذب مواد مغذی از غذای مصرفی طی گوارش را مختل کند. به واسطه نوشیدن آب یخ، تمرکز بدن از گوارش بر تنظیم دمای بدن معطوف می‌شود که می‌تواند حتی موجب از دست رفتن آب و احساس تشنگی شود. دمای عادی بدن ۳۷ درجه سانتیگراد است و زمانی که چیزی با دمای بسیار کم مانند آب یخ یا بستنی مصرف می‌کنید، بدن تلاش می‌کند با صرف انرژی بیشتر دما را تنظیم کند. این میزان انرژی اضافه برای تنظیم دما در اصل باید در روند گوارش و جذب مواد مغذی صرف شود. بر همین اساس است که همواره نوشیدن آب در دمای اتاق توصیه می‌شود.

گلودرد

یکی دیگر از دلایل آشکار برای پرهیز از نوشیدن آب یخ افزایش احتمال ابتلاء به گلودرد و گرفتگی بینی است. نوشیدن آب یخ، به ویژه پس از یک وعده غذایی، می‌تواند به تجمع مخاط اضافه در دستگاه تنفسی منجر شود. زمانی که دستگاه تنفسی با گرفتگی مواجه می‌شود، آسیب پذیری آن نسبت به بسیاری از عفونت‌های التهابی افزایش می‌یابد.

کاهش ضربان قلب

برخی مطالعات نشان داده‌اند که آب یخ ممکن است در کاهش ضربان قلب نقش داشته باشد. نوشیدن آب یخ می‌تواند عصب واگ را تحریک کند. این عصب بخش مهمی از سیستم عصبی خودمختار بدن است و می‌تواند واسطه کاهش ضربان قلب باشد.

عامل شوک

بهتر است از مصرف آب یخ پس از انجام تمرینات ورزشی پرهیز کنید. زمانی که ورزش می‌کنید، بدن گرمای زیادی تولید می‌کند و نوشیدن آب یخ بلافاصله پس از تمرینات ورزشی به واسطه عدم تطابق دما‌ها می‌تواند اثر منفی بر دستگاه گوارش داشته باشد. برخی افراد دردی مزمن در معده به واسطه مصرف آب یخ پس از انجام ورزش را گزارش کرده‌اند. مصرف آب یخ بلافاصله پس از ورزش می‌تواند به بدن شوک وارد کرده و موجب معده درد شود.

یبوست

اگرچه نوشیدن آب در دمای اتاق به روند گوارش کمک می‌کند، اما نوشیدن آب یخ پتانسیل ابتلاء به یبوست را افزایش می‌دهد. آب یخ می‌تواند موجب سخت شدن غذا هنگام عبور از بدن شود، در شرایطی که به طور همزمان انقباض روده را در پی دارد که این شرایط می‌تواند خطر ابتلاء به یبوست را افزایش دهد.

کم آبی بدن

نوشیدن آب یخ می‌تواند به جای تسریع روند آبرسانی مجدد بدن، آن را کند سازد. پس از نوشیدن آب یخ بدن باید ابتدا آن را به دمای مناسب برساند. همچنین، آب یخ موجب انقباض رگ‌های خونی در بدن می‌شود. از سوی دیگر، کم آبی موجب کاهش گردش خون در بدن می‌شود، از این رو، نوشیدن آب یخ وخامت شرایط را افزایش می‌دهد.

افت انرژی

در شرایطی که نوشیدن آب یخ ممکن است در کوتاه مدت احساس بهتری در شما ایجاد کند، اما در بلند مدت موجب افت سطوح انرژی بدن می‌شود. این به دلیل آن است که بدن برای کاهش دمای آب مصرفی باید باید انرژی بیشتری مصرف کند.

محرک میگرن

اگر به میگرن یا یک عفونت سینوسی جدی مبتلا هستید، باید از مصرف منظم آب یخ پرهیز کنید. نوشیدن آب یخ موجب انسداد مسیر‌های هوایی و بینی می‌شود که به طور خودکار محرکی برای میگرن است. همچنین، آب یخ می‌تواند موجب شرایطی به نام «انجماد مغزی» شود. آب یخ می‌تواند بسیاری از اعصاب حساس در ستون فقرات را تحریک کند و آن‌ها بلافاصله پیام‌هایی را به مغز ارسال می‌کنند که موجب سردرد می‌شود.

تشدید آشالازی

برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افراد مبتلا به بیماری‌هایی که مری را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مانند آشالازی، باید از نوشیدن آب سرد پرهیز کنند. آشالازی یک بیماری نادر است که می‌تواند بلع غذا و نوشیدن را دشوار کند.

عدم تعادل دمای بدن

در پزشکی سنتی چینی، نوشیدن آب سرد به همراه غذای داغ به عنوان عاملی برای ایجاد بی تعادلی در بدن عنوان است. به طور معمول، وعده‌های غذایی در فرهنگ چینی همراه با آب گرم یا چای داغ سرو می‌شوند. برخی افراد باوری مشابه دارند که نوشیدن آب سرد در یک روز داغ نمی‌تواند به کاهش دمای بدن کمک کند. پژوهش‌های کافی درباره درستی یا نادرستی این باور انجام نشده‌اند.

مهار شکستن چربی‌ها

نوشیدن آب یخ پس از یک وعده غذایی می‌تواند موجب سخت شدن چربی‌های غذا‌های مصرفی شما شود و شرایط بدن برای شکستن چربی‌های ناخواسته را دشوار کند. بر همین اساس، خطر افزایش وزن بیشتر می‌شود.

منبع: عصر ایران

انتهای پیام/

دردسر‌هایی از جنس آب یخ!

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی بررسی کرد

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در گزارشی با عنوان «خطرات پیش روی جهان در سال 2019» نوشت: با وجود افزایش سطح بحران در جای جای کره زمین، در نیمه دوم سال 2019 این خطرات نزدیک و کوتاه‌مدت به نظر می‌رسند.

خالدی/

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در گزارشی با عنوان «خطرات پیش روی جهان در سال 2019» نوشت: با وجود افزایش سطح بحران در جای جای کره زمین، در نیمه دوم سال 2019 این خطرات نزدیک و کوتاه‌مدت به نظر می‌رسند.

تنش میان ایران و آمریکا؛ چیزی که هیچ کس نمی خواهد: تهران و واشنگتن در چند ماه اخیر وارد دوره‌ای از درگیری شده‌اند که هیچ کس از آن استقبال نمی‌کند. اقدامات یکجانبه واشنگتن با واکنش تند تهران روبه‌رو شده و نتیجه‌ای معکوس به بار آورده است. این در حالی است که در میانه بی‌عملی اروپا، ایران و آمریکا هیچ پایه دیپلماتیک برای بازگشت به مذاکرات پیدا نکرده‌اند.

ادامه اختلاف بازرگانی ایالات متحده و چین: واشنگتن و پکن بتازگی به طور موقت برای آتش‌بس تجاری موافقت کرده‌اند، اما واشنگتن تهدید کرده که اگر دو طرف به توافق جدید نرسند، کل صادرات چین به آمریکا را مشمول تعرفه ۲۵ درصدی خواهد کرد.

چالش برگزیت: به بن‌بست کشیده شدن موضوع جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در نهایت به استعفای ترزا می منجر شد. با انتخاب احتمالی بوریس جانسون که از حامیان سرسخت برگزیت است به عنوان نخست وزیر، چالش لندن و بروکسل ادامه خواهد داشت.

بحران شبه کره: با وجود آنکه دیپلماسی عاشقانه و عکس‌برداری تبلیغاتی ترامپ و کیم همچنان ادامه دارد، به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها مشکل به نظر می‌رسد.

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

بقایی سکته مغزی کرد

کلیدواژه: دانستنی ها خواندنی ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۲۵۷۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

  • دلایل وقوع همزمان کمر درد و اسهال
  • نوشیدن آب با غذا بالاخره مفید است یا مضر؟
  • وقتی قرار است متخصصین درد، درمان درد شما شوند! + نگاهی به رشته دردشناسی
  • خونریزی‌های درونی خبر از یک بیماری مرگبار می‌دهند
  • برگزاری دوره آموزشی مدیریت بحران ویژه بانوان در آوج
  • دوره آموزشی مدیریت بحران ویژه بانوان در آوج برگزار شد
  • آناتومی و فیزیولوژی دستگاه قلبی عروقی و عملکرد قلب انسان
  • بهترین زمان برای مصرف مواد غذایی مختلف
  • افزایش بی سابقه دمای هوا در بام ایران/ دما به بالای ۴۰ درجه رسید
  • کم آبی شدید بدن خطرناک است | راهکارهای مقابله با گرمازدگی
  • خواص خاکشیر برای بدن که معجزه می‌کند
  • خونریزی‌های درونی خبر از یک بیماری مرگبار می‌دهند/ زندگی پس از برداشتن طحال چگونه است؟
  • راهکار‌های طلایی که گرمازدگی را ضربه فنی می‌کند
  • راهکارهاي مقابله با گرمازدگي
  • ۵راه توقف تعریق بدن در تابستان
  • کم آبی شدید موجب مرگ می‌شود/راهکارهای مقابله با گرمازدگی
  • ۵ راه توقف تعریق بدن در فصل تابستان
  • ترفند‌هایی برای آنکه آتش داغ تابستان بدنتان را گرم نکند+ علائم و روش درمان گرمازدگی
  • گرمازدگی را با چند فرمول فیتیله پیچ کنید/ ترفندهایی برای آنکه آتش داغ تابستان بدنتان را گرم نکند