آفتاب‌‌نیوز :

روابط عمومی کل سپاه از سرنگونی یک فروند پهپاد جاسوسی امریکایی در ساعات اولیه بامداد امروز، پس از تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران مقابل منطقه کوه مبارک استان هرمزگان توسط آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه خبر داد.

به گزارش آفتاب‎نیوز به نقل از سپاه‌نیوز؛ روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک "امریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد.

ارتش آمریکا پرواز پهپاد در آسمان ایران را تکذیب کرده است.

به نوشته بی بی سی، صبح پنجشنبه، 30 خرداد (20 ژوئن)، به نقل از بیل اوربان، سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا - سنتکام - گزارش شد که " هیچ هواپیمای آمریکایی در حریم هوایی ایران پرواز نکرده است." وی در این مورد توضیح بیشتری نداد.

پیشتر ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) گزارش کرد که نیروهای ایرانی به سوی یک پهپاد آمریکایی بر فراز آب‌های دریای عمان شلیک کردند اما موشک شلیک شده از فاصله یک کیلومتری پهپاد عبور کرد و آسیبی به آن نرساند.

در بیانیه روز ۱۷ ژوئن سنتکام به حمله دیگری هم به یک پهپاد آمریکایی اشاره شده که به گفته سنتکام توسط حوثی‌های یمن صورت گرفته و به سقوط پهپاد منجر شده است.

رویترز: ایران پهپاد آمریکا را در قلمرو هوایی بین‌المللی سرنگون کرد

خبرگزاری رویترز در گزارشی ضمن تایید این خبر مدعی شد که پهپاد مذکور در قلمرو هوایی بین‌المللی سرنگون شده است.

 رویترز خبر خود را به نقل از «منبعی آمریکایی» بدون ذکر نام او منتشر کرده است.

به گفته منبع رویترز، پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز در منطقه خلیج فارس و توسط یک موشک زمین به هوای ایران هدف قرار گرفته است.

در حال تکمیل...

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

چرا ظریف تحریم نشد؟

ایجاد فشار و تنگناهای اقتصادی، هجمه و فضا سازی شدید رسانه ای و تلاش های گسترده در عرصه های مختلف بین المللی برای ضربه زدن به ایران، همه در واژه‌ای تحت عنوان "تحریم" خلاصه می شود. اما تحریم ظریف، بلوفی بود که هرگز رنگ امضا به خود ندید و به لیست نمایش های ناکام رسانه ای تیم "بی" اضافه شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، وزارت امور خارجه یکی از دستگاه های مهم سیاسی و دیپلماتیک در هر کشوری است که به عنوان یکی از راهبردی ترین سازمان های دولتی، تاثیر مهم و قابل توجهی در پیشبرد اهداف یک حاکمیت دارد. بر همین اساس وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر آن، محمد جواد ظریف نیز با توجه به تنش های سیاسی دائمی میان ایران و برخی از کشورها، از نقش مهم سیاسی و دیپلماتیکی در میان مسئولان ایرانی برخوردار است و هر گونه ایجاد تنش با این دستگاه و مقامات آن، ایجاد تنش با ایران و ایرانی محسوب می شود.

ادعاهای بی اساس "منوچین"

ایالات متحده آمریکا سه هفته پیش اعلام کرد می خواهد نام محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را در لیست جدید تحریم های خود قرار دهد، اما چند روز پیش خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع آگاه در وزارت خارجه ایالات متحده خبر داد که آمریکا فعلا قصد تحریم کردن ظریف را ندارد، خبری که پس از آن شاهد حضور هرچند محدود شده ظریف در نیویورک بودیم.

این در حالی است که وزیر خزانه داری آمریکا، منوچین رسما اعلام کرده بود که محمد جواد ظریف قرار است در اوایل تیر ماه در لیست جدید تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد و با این حال، انتشار خبر مذکور در خبرگزاری رویترز نوعی عقب نشینی برای ایالات متحده محسوب می شد.

رسانه های آمریکایی مدعی شده بودند که ایالات متحده قصد دارد با تحریم نکردن وزیر امور خارجه ایران، راه را برای مذاکره و بهبود روابط از طریق دیپلماسی باز بگذارد.

ظریف فرق می کند

لطف الله سلیمانی، پژوهشگر ارشد روابط ایران و آمریکا معتقد است تحریم یکی از راهکارهای اصلی ایالات متحده برای به زانو درآوردن همه حاکمیت ها در جهان است و اکنون دولت این کشور پس از ۴۰ سال به صورت تدریجی متوجه شده که شاید این نقشه برای ایران جوابگو نباشد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با اشاره به تحریم نهاد رهبری انقلاب اسلامی توسط ایالات متحده می گوید: ترامپ نشان داده که نه تنها حافظه خوبی دارد، بلکه بسیار کینه ای است و صحبت های رهبر انقلاب اسلامی درباره خودش به نخست وزیر ژاپن را هیچ گاه فراموش نمی کند.

این استاد دانشگاه ادامه می دهد: تحریم ظریف ادعایی بی اساس از سوی استیون منوچین وزیر خزانه داری ایالات متحده بود و ورود منوچین به عرصه سیاست خارجی ایالات متحده نشان می دهد، دستگاه دیپلماسی این کشور به تنهایی در برابر ایران و موضع گیری های وزارت خارجه این کشور قوی نیست و نیاز به مساعدت سایر دستگاه های آمریکایی برای وارد آوردن فشار سیاسی دارد.

سلیمانی اضافه می کند: به نظر می رسد منوچین پیش از این که پیشنهاد تحریم ظریف توسط آمریکا را به دونالد ترامپ و دستگاه دیپلماسی این کشور ارائه کرده باشد، آن را رسانه ای کرده تا شاید بتواند با به راه انداختن یک موج رسانه ای و تبلیغاتی حجم زیادی از توجه ها را به خود جلب کند.

وی یادآور می شود: ایالات متحده و دولت حاکم بر این کشور همواره در صدد افزایش فشار اقتصادی و سیاسی بر مردم ایران است و قصد دارد تا با تحریک آنها پروژه "رژیم چنج" را در ایران اجرا کند، اما آمریکایی ها هر روز بیشتر از قبل متوجه هوشمندانه بودن رفتار های ایرانیان و بر اساس برنامه بودن آنها می شوند.

این پژوهشگر ارشد روابط ایران و آمریکا خاطر نشان می کند: ایالات متحده گمان می کرد که ظریف هم برای مردم همچون سایر مقامات دولت است و از جایگاه ویژه ای در نزد مردم برخوردار نیست، اما اندکی بعد از صحبت های منوچین واکنش های ایرانیان در فضای مجازی نشان داد که ظریف فرق می کند. او یک دیپلمات محبوب در ایران است و کمتر ایرانی پیدا می شود که به او علاقه نداشته باشد.

قابل ذکر است که خبرگزاری رویترز نیز در یک گزارش عنوان کرد که روشن نیست انگیزه استیون منوچین از مطرح کردن طرح تحریم وزیر امورخارجه ایران چیست. البته منابع آگاهی که خبر لغو شدن تحریم محمد جواد ظریف توسط ایالات متحده را به رویترز داده بودند اظهارات دیگری نداشتند و همین امر نشان می دهد دستگاه دیپلماسی آمریکا هنوز در حال رصد کردن جایگاه سیاسی ظریف در ایران و منطقه است.

خبرگزاری بلومبرگ نیز چند ساعت پس از اعلام این اخبار از سوی رویترز با چند تن از مقامات وزارت خارجه ایالات متحده صحبت کرد و در گزارشی نوشته بود که هنوز مشخص نیست هدف امریکا از مطرح کردن این تحریم و لغو آن پس از دو هفته چیست. یکی از کارشناسان این خبرگزاری نیز ابراز امیدواری کرده بود که تحریم ظریف هنوز لغو نشده و وزارت خارجه ایالات متحده در حال بررسی ابعاد این فعالیت خود در منطقه است.

وزارت خارجه آمریکا در حال پیدا کردن راهی برای ارتباط با ایران بود

سیده فاطمه طباطبایی، تحلیلگر سیاسی و کارشناس مسائل بین المللی در این باره به خبرنگار ایمنا می گوید: پس از خروج ترامپ از برجام و افزایش تنش های میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی ایران، رییس جمهور آمریکا سعی کرد تا با وارد کردن فشار نظامی و سیاسی ایران را وارد بازی جدیدی کند و به ایجاد یک تنش فکری و رفتاری در مردم ایران فکر می کرد، اما سرنگون شدن پهپاد این کشور روابط دوجانبه ایران و آمریکا را وارد مرحله تازه ای کرد و وزارت خارجه آمریکا فهمید که باید از طریق دیپلماسی برخی از فعالیت های ترامپ را اصلاح کند.

وی ادامه می دهد: وزارت امور خارجه آمریکا در حال بررسی راهکار های دیپلماتیک و سیاسی برای نزدیک شدن به مقامات ایرانی بود و فرستادن نخست وزیر ژاپن نیز یکی از این راهکار ها بود و در حقیقت دستگاه دیپلماسی آمریکا دریافته بود که برای حفظ جایگاه خودش در منطقه هم که شده باید با ایران کنار بیاید.

طباطبایی اضافه می کند: در همین حال بود که وزیر خزانه داری ایالات متحده بدون هیچ گونه هماهنگی با تیم دولت طرح تحریم ظریف را مطرح کرد و تلاش های اتاق فکر وزارت خارجه آمریکا را به باد داد. به نظر می رسد در سایه این ادعای بی اساس منوچین روابط میان وی و ترامپ نیز تیره و تار شده است و شاید باید منتظر رسیدن قطار برکناری های ترامپ به وی در آینده ای نه چندان دور باشیم.

این تحلیلگر سیاسی و کارشناس مسائل بین المللی خاطر نشان می کند: تنش و اختلاف نظر در میان کابینه دولت ترامپ موضوع تازه ای نیست و در گذشته نیز چندین بار شاهد اختلاف نظر ها میان بولتون، ترامپ و پمپئو بوده ایم و اکنون به نظر می رسد منوچین نیز عضو این مثلت قدرت شده تا نقشی در افزایش فشار علیه ایران بازی کند.

طباطبایی ادامه می دهد: بالا گرفتن اختلاف نظر ها در کاخ سفید بر سر ایران در حالی است که دونالد ترامپ ادعا دارد می تواند یک نظام جهانی برپا کند، در حالی که نتوانسته از پس چیدمان یک کابینه در کاخ سفید بربیاید. این وظیفه مجلس نمایندگان ایالات متحده است که با استیضاح ترامپ و برکناری وی، از اندک حیثیت مانده مردم این کشور در مجامع بین المللی دفاع کند.

وی اضافه کرد: بر اساس نظر سنجی های منتشر شده در ایالات متحده مردم مناطق مختلف این کشور نیز تنفری روز افزون به دونالد ترامپ پیدا کرده اند و در مجامع بین المللی نیز صحبت های ترامپ جایگاه رییس جمهور آمریکا  را تنزل داده که بر  نتایج این نظر سنجی گواهی می دهد.

قابل ذکر است که ادعاهای بی اساس استیون منوچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده مبنی بر تحریم محمد جواد ظریف از سوی ایالات متحده در حالی بود که پمپئو مخالفت اشکار خود با این اظهارات را اعلام کرد و یک منبع آگاه در وزارت خارجه آمریکا نیز به رویترز گفته بود:" ما لزوما این اقدام را مفید نمی دیدیم و وزیر امورخارجه ایالات متحده، مایک پمپئو در حال حاضر مخالف قرار دادن نام ظریف در فهرست دور جدید تحریم ها است".

بسیاری از کارشناسان معتقدند موضع گیری های سخت گیرانه و تند اخیر وزیر امور خارجه کشورمان در مذاکرات و دیدار ها باعث ایجاد این نفرت از وی در کاخ سفید شده بود و منوچین اولین کسی بود که این تنفر را آشکار کرد و اکنون کاخ سفید سعی کرده با خویشتن داری از این اقدام غیر عقلانی جلوگیری کند.

همچنین حضور محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه در نشست سازمان ملل متحد در خصوص توسعه پایدار که هدف آن مبارزه با گرسنگی، برابری جنسیتی و تغییرات اقلیمی تا سال ۲۰۳۰ میلادی بود، مشروط به صدور ویزا برای وی از سوی ایالات متحده بود و واشنگتن با صدور ویزا نشان داد که فعلا و در برهه حساس کنونی به دنبال تحریم ظریف نیست.

تحریم ظریف نامتعارف بود

جواد فهری، کارشناس علوم سیاسی و استاد دانشگاه معتقد است ایالات متحده با صدور ویزا برای محمد جوادظریف نشان داد نمی تواند راه دیپلماسی با ایران را ببندد و به تبعات آن فکر نکند.

وی سفر اخیر محمد جواد ظریف به نیویورک را نقطه عطف اقتدار سیاسی ایران می داند و به خبرنگار ایمنا می گوید: برخی از دولتمردان داخلی معتقد بودند که وزیر امورخارجه در پاسخ به اظهارات منوچین نباید به آمریکا سفر می کرد اما سفر نکردن ظریف می توانست توپ را در زمین ایران بیاندازد و بسته شدن راه دیپلماسی را از سوی ایران نشان دهد.

این کارشناس علوم سیاسی و استاد دانشگاه خاطر نشان می کند: تحریم مقامات سیاسی و غیر دیپلماتیک کشورها از سوی یکدیگر پدیده ای پر تکرار و غیر قابل توجه است اما کمتر پیش آمده که یک کشور وزیر امورخارجه کشور دیگر را تحریم کند زیرا وزاری امور خارجه در زمان جنگ و تنش نظامی میان دو کشور نیز تحریم نمی شوند تا بتوانند رابطی برای توسعه روابط و راهکار های دیپلماسی باشد.

فهری ادامه می دهد: البته از لحاظ حقوقی هم به نظر نمی رسید که ایالات متحده بتواند با تحریم محمد جواد ظریف، محدودیت های دیپلماتیکی را در سراسر جهان برای او به وجود بیاورد. باید در نظر داشت که آمریکایی های قانون شکن هستند و در صورتی که قانون خاصی برای این تحریم نیز وجود داشت آنها با گستاخی تمام آن را زیر پا می گذاشتند.

وی اضافه می کند: تحریم ظریف نامتعارف بود و باید به مدرک و محل تحصیل استیون منوچین رجوع کنیم تا بتوانیم دریابیم که وی این ادعا را بر چه اساسی مطرح کرد و پیش نویسی از تحریم را در اختیار رسانه های آمریکایی قرار داد.

این کارشناس علوم سیاسی و استاد دانشگاه تصریح می کند: واکنش محمد جواد ظریف به ادعای تحریم خود از سوی ایالات متحده نیز بسیار هوشمندانه و قابل توجه بود زیرا در کمال آرامش خاطر اعلام کرد که اموالی در خارج از کشور ندارد و این تحریم برای وی از هیچ ارزشی برخوردار نیست.

فهری ادامه می دهد: ظریف تنها تاثیر این اقدام احتمالی واشنگتن را محدود ساختن امکانات ارتباطاتی و دیپلماسی این کشور دانست و این واکنش عقلانی موجب شد تا ایالات متحده و دستگاه دیپلماسی این کشور متوجه شوند آسیبی که می خواهند از این طریق به محمد جواد ظریف برسانند، ناچیز خواهد بود.

وی اضافه می کند: بی شک ایالات متحده به دنبال راهکار دیگری برای آسیب وارد کردن به قدرت دیپلماتیک ایران در منطقه است و باید منتظر اقدامات بعدی وزارت خارجه این کشور باشیم.

قابل ذکر است که پس از اعلام ادعای وزیر خزانه داری آمریکا، عباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه کشور نیز در صفحه شخصی اش ظریف را فرمانده دیپلماسی کشور خواند و نوشت: تحریم بی حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن راه دیپلماسی با دولت مستاصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه ساز و کار های جا افتاده بین المللی برای حفظ صلح و امنیت جهانی است.

آمریکا می خواست ترحم خود را نشان دهد

جمال نوذری، پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه نیز در این باره به خبرنگار ایمنا می گوید: ایالات متحده قصد داشت تا با مطرح کردن این ادعا موجی از ترس و وحشت را در افکار عمومی مردم ایران ایجاد کند و به آنها نشان دهد که شرایط وخیم تر شده و با بسته شدن راه دیپلماسی تنها راه جنگ مانده است.

وی ادامه می دهد: سیاستمداران آمریکا پس از مطرح کردن این ادعا با بی توجهی مردم ایران روبرو شدند و سعی کردند تا با دست برداشتن از این تحریم نسبت به مردم ایران ترحم کنند و خود را یک دایه مهربان تر از مادر معرفی کنند؛ اما باز هم مردم توجهی به آنها نکردند و این سیاست به صورت کامل شکست خورد.

نوذری یادآور می شود: شکست خوردن میانجی هایی که ایالات متحده به ایران روانه کرد نیز در این اقدام واشنگتن بی نتیجه نبود.

به گزارش ایمنا، مسئله تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حالی مطرح شد که محمد جواد ظریف از محبوبیت محسوسی در میان مردم برخوردار است و مردم علاقه زیادی به او دارند.این در حالی است که ایالات متحده هر روز با ادعاهای جدید خواهان برقراری مذاکره میان تهران و واشنگتن است و اکنون به نظر می رسد واشنگتن گمان کرده است که با تحریم ظریف، دیگر نمی تواند با مطرح کردن درخواست مذاکرات مشروط توپ را در زمین ایران بیاندازد.

گزارش از سپهر زارع_خبرنگار ایمنا

واکنش‌ها به مهاجرت مزدک میرزایی

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

حریق گسترده در مجتع تجاری بلوار کوهک

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۳۰۸۰۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ادعای جدیدآمریکادرباره سقوط پهپادایران
 • ادعای جدید آمریکا درباره سقوط پهپاد ایران
 • مکنزی: شاید پهپاد دیگر ایرانی هم ساقط کردیم!
 • رویترز: فرانسه، ایتالیا و دانمارک از طرح انگلیس درباره تشکیل ائتلاف دریایی حمایت کردند
 • ادعای بی‌سند دیگر آمریکا درباره «سرنگونی پهپاد ایران»
 • ادعای بی‌سند فرمانده سنتکام: دو پهپاد ایران را سرنگون کرده‌ایم!
 • ممکن است دو پهپاد ایرانی را سرنگون کرده باشیم!
 • ادعای فرمانده سنت‌کام: ممکن است دو پهپاد ایرانی را سرنگون کرده باشیم!
 • ادعای بی‌سند دیگر از فرمانده تروریست‌های آمریکایی درباره «سرنگونی پهپاد ایران»
 • هفته گذشته دو پهپاد ایرانی را سرنگون کردیم
 • ادعای دیگری از آمریکا درباره «سرنگونی پهپاد ایران»
 • ادعای مضحک ژنرال آمریکایی: هفته گذشته بیش از یک پهپاد ایرانی را سرنگون کردیم!
 • فرمانده نیروهای تروریستی سنتکام مدعی شد؛ ممکن است هفته گذشته دو پهپاد ایرانی را سرنگون کرده باشیم
 • ادعای واهی دوم آمریکا درباره سرنگونی پهپاد ایران!
 • آمریکا: ممکن است هفته گذشته 2 پهپاد ایرانی را سرنگون کرده باشیم
 • فرمانده سنتکام: ممکن است هفته گذشته 2 پهپاد ایرانی را سرنگون کرده باشیم
 • ادعای بی‌سند دیگری از آمریکا درباره «سرنگونی پهپاد ایران»
 • ممکن است هفته گذشته دو پهپاد ایرانی را سرنگون کرده باشیم
 • اقدام شجاعانه سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا دستاورد‌های بسیاری داشت/ دشمن از قدرت موشکی ما کاملا آگاه است