سردبیر فصلنامه نقد کتاب هنر در این آئین که با حضور جمعی از هنرمندان و علاقه مندان به تصویرگری کتاب کودکان برگزار شد، با اشاره به سابقه نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری مشترک ایران و اسلواکی اظهار داشت: این نمایشگاه شامل آثار منتخب تصویرگری دوسالانه براتیسلاوا بوده که از مهمترین رویدادها در زمینه تصویرگری کتاب کودک و نوجوان است.

علی بوذری با بیان اینکه نمایشگاه تصویرگری براتیسلاوا به کتاب‌های چاپ شده کودکان و نوجوانان پرداخته و از این جهت کاملاً منحصربفرد است، خاطرنشان کرد: نمایندگان هر کشور برای حضور در این نمایشگاه دوسالانه، توسط داوران هموطن خودشان انتخاب می‌شوند و از این جهت رویکردها و نیازهای بومی هرچه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از سال‌های نخستین برگزاری این نمایشگاه با آن همراه بوده است، گفت: ایران اولین جایزه خود در دوسالانه براتیسلاوا را در سال ۱۹۶۹ دریافت کرده و در ۵۴ سال گذشته موفق به دریافت ۱۲ جایزه بوده و ۸ داور از کشورمان نیز در دوره‌های مختلف در این نمایشگاه حضور داشته اند.

عضو هیأت مدیره انجمن تصویرگران کشور در پایان تصریح کرد: قم یکی از قطب‌های تصویرگری کتاب‌های کودکان و نوجوانان است و اکنون به عنوان پنجمین استان، میزبان نمایشگاه آثار منتخب دوسالانه تصویرگری است و در طی مدت برگزاری، کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید برجسته نیز برپا خواهد شد.

این نمایشگاه تا ۱۹ تیرماه امسال هر روز از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۷ تا ۲۰ در نگارخانه اشراق واقع در خیابان شهدا پذیرای علاقه مندان است، ۲۹ اثر از تصویرگران اسلواکی و ۱۳ اثر از تصویرگران ایرانی که موفق به دریافت جایزه دوسالانه براتیسلاوا شده اند، برای بازدیدکنندگان به نمایش درآمده است.

دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) هر دو سال یک بار با پشتیبانی یونسکو در شهر براتیسلاوا در کشور اسلواکی به مدت ۵۴ سال است که برگزار می‌شود.

۸۱۴۶ / ‏‬ ۱۱۷۵

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

میزان اعتبار طرح‌های فصلی کتاب ۳ برابر شود‌

به گزارش ایکنا، باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: محمدکاظم شمس مدیر سابق مجموعه کتابفروشی بوستان کتاب و از منتقدان طرح تابستانه کتاب،  با اشاره به بودجه ای که برای اجرای طرح در نظر گرفته شده است، گفت: اعتبار کتابفروشی ها در دو سه روز اول تمام می شود. برای همین کتابفروشی ها یا باید زمان اجرای طرح را محدود کنند یا میزان اعتباری که برای اجرای طرح تابستانه کتاب در نظر گرفته می شود، باید دو تا سه برابر افزایش یابد. امسال به دلیل  مشکل بودجه طرح عیدانه کتاب اجرا نشد؛ اما طرح تابستانه کتاب باید چندین بار در سال برگزار شود چرا که مخاطب اصلی کتاب از این کار استقبال می کند.

وی به حمایت ۲۵ درصدی از کتاب‌های تألیفی در طرح تابستانه کتاب و لزوم حمایت‌های جدی‌تر از این طرح اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه بودجه محدودی برای طرح تابستانه کتاب درنظر گرفته می‌شود، شش بار شدن برگزاری طرح مشکلی به وجود نمی‌آورد. هم اکنون در فصل‌های پاییز و زمستان هم نمایشگاه‌های استانی کتاب برگزار می‌شود. اما به دلیل همین تداخل زمانی، زمان برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب را تغییر می‌دهند.

نمایشگاه های استانی را در مناطق کم برخوردار برپا کنیم

مدیر سابق مجموعه کتابفروشی بوستان کتاب با اشاره به پیشنهادش برای برگزاری نمایشگاه‌های استانی کتاب و طرح‌های فصلی بیان کرد: در مراکز استان‌ها یا شهر‌هایی که بیش از هزار نفر جمعیت دارد، نمایشگاه‌های استانی کتاب نباید برگزار نشود. این نمایشگاه‌ها در مناطق کمتر برخوردار و شهر‌های دورافتاده‌تر برگزار شود، بهتر است. برای مثال به جای اینکه نمایشگاه استانی کتاب در شهر زاهدان استان سیستان و بلوچستان برگزار شود، این نمایشگاه را در شهر خاش که کتابفروشی کمتری دارد برگزار کنیم. طرح تابستانه کتاب را هم در شهر‌هایی اجرا کنیم که کتابفروشی دارد.

این منتقد طرح تابستانه کتاب ادامه داد: برخی شهرهایمان یک کتابفروشی دارند و تعداد کتاب های آن کتابفروشی زیاد نیست. وقتی نمایشگاه استانی کتاب در این شهر برپا شود، صدهزار کتاب در نمایشگاه عرضه می شود. این برای چنین شهری خوب است. دلیلی وجود ندارد که در شهرهایی که بزرگ هستند و کتابفروشی های زیادی دارند، نمایشگاه استانی کتاب برگزار شود. در برخی شهرها و استان ها تعداد کتابفروشی ها بسیار محدود است و مشارکت این استان ها در طرح های فصلی کتاب کم است. برای همین نمایشگاه های استانی کتاب باید در مناطق کم برخوردار برگزار شود.

شمس به اینکه معمولا تعدادی ناشر خاص به نمایشگاه‌های استانی کتاب می‌روند اشاره و اظهار کرد: در شهر‌های دور افتاده این نمایشگاه‌ها برگزار نمی‌شوند و ناشران مطرح هم به این نمایشگاه نمی‌روند. سال‌های طولانی این حمایت انجام شده اما از گلایه‌های بزرگ کتابفروشی شهر‌ها همین نمایشگاه‌های استانی است. مردم در استان‌ها کتابشان را از این نمایشگاه‌ها می‌خرند. طرح‌های فصلی کتاب برعکس کتابفروشی‌های شهرستان‌ها را تقویت می‌کند و یارانه کتاب را مستقیم در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد. با این کار کتابفروشی‌ها را رونق می‌دهیم و کنترل و تشخیص تخلف در طرح‌های فصلی کتاب راحت‌تر است. غیر از موارد جزئی به نظر می‌رسد طرح‌های فصلی کتاب از بهترین مدل‌های حمایتی است، اما نه به شکلی که تنها حالت رفع تکلیف داشته باشد.

صنعت نشر بدون حمایت رو به اضمحلال می رود 

مدیر سابق مجموعه کتابفروشی های بوستان کتاب  با اشاره به  اینکه صنعت نشر برای رسیدن به رشد و بالندگی  باید مستقل شود، تصریح کرد: هم اکنون صنعت نشر مشکلاتی دارد و اگر از صنعت نشر حمایت نشود، ممکن است این صنعت به سمت اضمحلال برود.  اما نباید به این نوع حمایت ها وابسته باشد؛  باید روند اصلی صنعت نشر بتواند به طور مستقل ادامه پیدا کند. وقتی قیمت کاغذ در یک سال ۵ برابر افزایش می‌یابد، ۵۰ مورد دیگر هم روی این صنعت تاثیر می گذارد.

وی درباره اینکه برای تحقق پیدا کردن طرح تابستانه کتاب و فروش قابل توجه کتابفروشی‌ها در این طرح ممکن است افراد را به تاسیس کتابفروشی ترغیب کنند، گفت: اگر بخواهیم تاثیری را که این نوع حمایت دولت از بخش کتاب می‌کند ارزیابی کنیم باید بگوییم طرح‌های فصلی کتاب بهترین نوع حمایت است.

انتهای پیام

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

بقایی سکته مغزی کرد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۳۴۱۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۷۰ اثر به دبیرخانه جشنواره و نمایشگاه مد و لباس کُردی رسید/ آغاز کار داوری آثار
 • یاسوج| کتاب زندگینامه شهید حسین عزیزی چاپ می‌شود
 • والدز: مثل دوران بازیگری، در مربی‌گری هم جاه طلب هستم؛ انگیزه زیادی برای کمک به لاماسیا دارم
 • دانلود غیرقانونی آثار موسیقی عین سرقت است / حذف قانون ۱۰ درصد از سال آینده
 • نمایشگاه اینفوگرافیک حقوق بشر آمریکایی در حوزه هنری افتتاح شد
 • به همت دانشگاه دخترانه رسام؛ نمايشگاه اينفوگرافيک حقوق بشر آمريکايي در حوزه هنري افتتاح شد
 • برگزاری هفتمین دوسالانه داستان کوتاه «نارنج»
 • هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج امسال برگزار می‌شود
 • رونمایی از پوستر دوسالانه داستان کوتاه نارنج در جهرم
 • فراخوان هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج جهرم
 • نقاشی کودک ایلامی برگزیده نمایشگاه بین المللی در چک شد
 • سریال تخریب عمدی آثار تاریخی در مازندران
 • گشایش الکامپ ۲۵ / سه ماه پس از سیل در شهرستان اردل وعده مسئولان به کجا می رسد؟
 • بودجه شوخی نیست/ دوسالانه شدن بودجه کشور را وارد مراحل عملیاتی می‌کند به جای کاغذ بازی!
 • گشایش نمایشگاه طراحی هنرمند آران و بیدگلی در گالری گلستان تهران
 • نمایشگاه گروهی عکس الف، ب در زابل گشایش یافت
 • هفته ای  همراه با حضور جهانی فرهنگ و هنر ایران
 • گشایش نمایشگاه خوشنویسی شوق دیدار در کاشمر
 • نمایشگاه خوشنویسی شوق دیدار در کاشمر گشایش یافت