به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا حبیبی عصر پنج شنبه در نشست مقامات قضائی و وکلای اصفهان اظهار داشت: ما همکاری خوب و تعامل مناسب با وکلا را ضروری می‌دانیم اما اعتقاد داریم که برای این همکاری لازم است که قاضی و وکیل هردو به سوگند خود یعنی تلاش برای احقاق حقوق مردم و کشف حقیقت عمل کنند.

وی با تاکید بر اینکه وکیل تضمین کننده حقوق متهم در برابر دولت در هر نظام و کشوری است، بیان داشت: وکیل باید در کنار متهم حضور داشته باشد تا در مراحل مختلف دادرسی حقی از وی تضییع نشود.

وکیل و قاضی دو بال پرواز فرشته عدالت هستند

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با اشاره به اینکه وکیل و قاضی دو بال فرشته عدالت هستند، بیان داشت: زمانی پرواز این فرشته موفقیت‌آمیز خواهد بود که هم قاضی و هم وکیل خط قرمزها را رعایت کنند و در راستای کشف حقیقت همکاری کنند.

وی بیان داشت: متأسفانه در موارد معدودی شاهد این نکته بودیم که برخی وکلا به دفاع از متهمی که اتهام وی بر اقدام علیه امنیت نظام است اقدام می‌کنند که این امر به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

حبیبی با توجه به انتقاد برخی وکلای حاضر در جلسه مبنی بر هجمه‌هایی از آنها در رسانه‌ها ابراز داشت: نباید اجازه دهیم برخی افراد از هر صنفی دستگاه قضا را با عملکرد خود زیر سوال ببرند، گاهی رفتار غلط برخی افراد یک صنف موجب تعمیم آن رفتار غلط به همه می‌شود؛ بر این اساس انتظار داریم که وکلا خودشان برخورد جدی با این افراد معدود داشته باشند.

ضرورت شفاف سازی وکلا درباره حق‌الوکاله های دریافتی

وی در این ارتباط به شفاف سازی در ارتباط با حق‌الوکاله‌ها اشاره کرد و گفت: هرچند قانون‌گذار توافق بین وکیل و موکل را قبول دارد اما باید در بحث حق‌الوکاله‌ها دقت نظر بیشتری شود به نوعی که مورد رضایت خداوند و عادلانه باشد.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان به مثالی در این ارتباط پرداخت و گفت: در مواردی شاهد بودیم که یک وکیل درباره تمامی موارد حقوقی که وکالت کرده بود یک مبلغ ثابت را به عنوان حق‌الوکاله ذکر کرده بود که مسلماً پذیرفتنی و باورکردنی نیست و شائبه‌های دیگری را به ذهن متبادر می‌سازد.

کد خبر 4646579

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شکایت شجریان از صداوسیما روی میز قاضیِ مشهور

محمدحسین آقاسی وکیل مدافع شجریان درباره شکایت شجریان از صداوسیما گفت: تیر ماه سال ۸۸ به خاطر پخش بدون رضایت آثار موکلم در صدا و سیما، شکایتی را مستند به ماده ۲۳ قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان از این سازمان در دادسرای کارکنان دولت مطرح کردم زیرا در این ماده قانونی صراحتاً آمده که اگر آثار کسی را بدون اجازه انتشار، پخش یا نشر دهند، مجازاتش ۶ ماه تا دو سال حبس است.

اخبار چهره ها _ وی افزود: بعد از مدت کوتاهی از طرح شکایت، بازپرس وقت شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، با این استدلال که صدا و سیما در پخش آثار موکل، سوء نیتی نداشته، شکایت را رد کرد. در آن زمان، نماینده دادستان یا دادیار اظهارنظر، با قرار صادر شده موافقت نکرد و دلیل عدم موافقت دادیار اظهارنظر این بود که مدیران صدا و سیما اطلاع داشتند که آثار پخش شده متعلق به محمدرضا شجریان است و بدون اجازه پخش کردند و فقدان سوء نیت، استدلال درستی نیست و پرونده را برای رسیدگی بیشتر به شعبه بازپرسی فرستاد.

آقاسی گفت: در این مدت، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت تغییر کرد و بازپرس جدید به نام قاضی فضلعلی رسیدگی بسیار دقیقی انجام داد و در خلال این مدت هر دلیلی که لازم بود ارائه و اعلام کردیم از جمله اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تایید کرد «آثار پخش شده» و «شرکت دل آواز» متعلق به شجریان است. بعد از دو سال، بازپرس شعبه دوم دادسرای کارکنان دولت، یک قرار ۲۴ صفحه ای صادر و در ۲۲ صفحه با برشمردن تمام جریان پرونده، نهایتاً عنوان کرد که پخش آثار تا سال ۸۳، مشمول مرور زمان شده و صدا و سیما از سال ۸۳ تا ۸۸ نیز سوء نیت نداشته است و صدا و سیما را از اتهام انتسابی مبرا کرد.

وکیل مدافع شجریان ادامه داد: به قرار صادره، اعتراض کردیم و رسیدگی به اعتراض ما یکسال طول کشید و خرداد سال ۹۱ سرانجام شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت که قاضی بسیار خوبی داشت، ما را برای اخذ توضیح در خصوص اعتراض به قرار احضار کرد. نهایتاً خرداد سال ۹۱ دادگاه قرار صادره را نقض کرد و صریحاً نوشت با توجه به اینکه صدا و سیما آگاه بوده که لازم است برای انتشار از صاحب اثر رضایت بگیرد، دلالت بر سوء نیت دارد. در نتیجه پرونده به دادسرا برگشت و شعبه بازپرسی، متهمان را احضار و تفهیم اتهام کرد و نهایتاً ۶ سال بعد یعنی در اردیبهشت سال گذشته (سال ۹۷)، پرونده برای رسیدگی، دوباره به شعبه ۱۰۶۰ که قاضی آن تغییر کرده است، ارسال شد و دادگاه ۱۱ شهریور سال ۹۷ به پرونده رسیدگی کرد.

آقاسی افزود: با توجه به اینکه موکل به دلیل بیماری امکان حضور در دادگاه را نداشت، من به عنوان وکیل پرونده در جلسه حضور یافتم و از صدا و سیما نیز وکیل، معاون مربوطه و یکی از مدیران آن در جلسه حضور یافتند و تفسیر قضایی، سلیقه و طرز تفکر قاضی این بود که صدا و سیما کار بدی نکرده و شاید پخش آثار به نفع موکل هم بوده است و هیچکدام از دلایل ما مورد توجه دادگاه قرار نگرفت و نهایتاً یک روز بعد یعنی ۱۲ شهریور)، شعبه دادگاه حکم خود مبنی بر رد شکایت را صادر و اعلام کرد پخش آثار موکل در صدا و سیما، موجب شهرت وی شده و به زیان او نبوده است.

این وکیل دادگستری گفت: با توجه به اینکه رأی صادره مغایر صریح قوانین است، به این حکم اعتراض کردیم که برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی مسعودی مقام ارسال شد.

وی با بیان اینکه شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، دوم شهریور امسال را برای رسیدگی به این پرونده تعیین کرده است اظهار داشت: بدون تردید اگر در مرحله تجدیدنظر دقت کافی صورت گیرد، این رأی باید نقض شود و گرنه پیام بدی برای هنرمندان دارد مبنی بر اینکه صدا و سیما دارد از این به بعد می‌تواند آثار هنرمندان را که وقت و هزینه صرف آثارشان می‌کنند، بدون موافقت صاحب اثر پخش کند.

قاضی مسعودی مقام که از قضات خوشنام و باسابقه دستگاه قضایی است، در حال حاضر علاوه بر ریاست شعبه ۶۸ دادگاه تجدیدنظر، ریاست شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران اقتصادی را به عهده دارد.

او رسیدگی به پرونده‌های سعید مرتضوی، حمید بقایی، حسین هدایتی، علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی (مدیران بانک سرمایه) سید محمدهادی رضوی، احسان دلاویز، پرونده ۶ هزار میلیارد تومانی پتروشیمی را در کارنامه کاری خود دارد.

 

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: محمدرضا حبیبی دادگستری اصفهان حق الوکاله وکیل دادگستری

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۳۴۳۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نمایندگان کمونیستی پارلمان یونان سوگند یاد کردند
 • کرمان| وکلا و کارشناسان قوه قضائیه نقش بسیار مهمی در احیای حقوق عامه دارند
 • کرمان| بدون مشارکت وکلا و کارشناسان قوه قضائیه امکان کاهش اطاله دادرسی وجود ندارد
 • بهادری: کارشناسان مرکز وکلا باید از نظر اخلاق‌گرایی سرآمد باشند
 • وکیل نجفی: مگر می‌شود ۵ گلوله شلیک شود و ۹ محل اصابت گلوله باشد؟/ شخص دوم چه کسی بود؟/ قاضی شهریاری: نجفی اعتراف کرده است
 • قاضی: وکیل نجفی مشغول موج‌سواری بر شایعات است/ ادعای شلیک ۹ گلوله صحت ندارد
 • ستون عدالت در آتش خبیث فساد
 • واکنش قاضی پرونده به اظهارات عجیب وکیل نجفی
 • نجفی: ادعای وکیل خانواده میترا درباره خارج کردن پول از حساب بانکی صحت ندارد
 • قاضی: رسانه‌ها مطالب خلاف عفت عمومی را منعکس نکنند/ نجفی: قتل عمد را قبول ندارم
 • اظهارات وکیل خانواده میترا استاد درباره ادعاهای نجفی
 • ختم رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم ارزی اعلام شد/ قاضی موحد: رای در مهلت قانونی صادر و به وکلای متهمان ابلاغ می‌شود
 • ختم رسیدگی به اتهامات ۱۴ متهم ارزی اعلام شد/ قاضی موحد: رای در مهلت قانونی صادر و به وکلای متهمان ابلاغ خواهد شد
 • چگونه دروغ را از حقیقت تشخیص دهیم؟
 • دهن‌کجی به قانون و آرای محاکم قضایی نقض سوگند نمایندگی است
 • فلسفه و حقیقت طواف خانه خدا چیست؟
 • قاضی خوشنام دستگاه قضا شکایت شجریان از صداوسیما را بررسی می کند
 • داروغه‌زاده: به عهدم وفادار ماندم/ فیلم توقیفی دیگر دغدغه نیست
 • روش تشخیص حقیقت از دروغ