به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن هاشمی رفسنجانی غروب پنجشنبه در شصت و سومین اجلاس مجمع رئیسان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها در رشت با بیان اینکه مشارکت شهروندان در توسعه شهری مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است، افزود: نقدینگی سرگردان موجب بروز مشکلاتی می‌شود که بایستی با برنامه ریزی مناسب، این نقدینگی‌ها برای توسعه شهری ورود باشد.

وی موضوع مشارکت مردم در توسعه شهری را از جمله موارد مورد بحث در اجلاس عنوان و اظهار کرد: برای این کار بحث‌های لازم انجام شد و به این نتیجه رسیدیم که افراد علاقمند به توسعه شهر را از پروژه‌هایی که می‌توان در شهر ایجاد کرد، آگاه کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: به این دلیل که در طول سال‌ها شهرداری‌ها سعی کردند با دولت و ارگان‌ها کار کنند، توان اصلی سرمایه گذاری را از دست داده ایم.

وی تصریح کرد: بایستی زمینه‌ای فراهم کنیم تا مشارکت کنندگان در سرمایه گذاری به جای اینکه لابه لای حرف‌های ما اطلاعات کسب کرده و با صحبت‌های ما مطمئن شوند، بتوانند به صورت یکپارچه مشارکت کنند و نقدینگی را در اختیار شهروندان و توسعه شهر قرار دهند.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نشست‌های کمیسیون‌های تخصصی شصت و سومین اجلاس مجمع رئیسان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها اظهار داشت: بررسی عملکرد مدیریت شهری در بحران سیل اخیر یکی از موارد مورد بررسی بود که بر اساس ارزیابی‌های به عمل آمده شهرداری‌ها و شوراها در این سیل به موقع به کمک هموطنان شتافتند.

رئیس مجمع مشورتی رئیسان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی ایران این تجربه بایستی طوری مدیریت شود تا از این به بعد زمانی که دچار بحران شدیم، با سرعت به کمک هموطنان بشتابیم و امدادی کارآمدتر را در اختیار آسیب دیدگان قرار دهیم.

نایب رئیس شورای عالی استان‌ها نیز در این اجلاس با بیان اینکه برخی مسئولان قصد دارند به دلایل مختلف شوراها را محدود کنند، گفت: عده‌ای اختلاف و دودستگی در شوراها را مانع تصمیم گیری در شهرداری‌ها می‌دانند و اینطور مطرح می‌شود که شوراها به وظایفی که دارند، به خوبی عمل نمی‌کنند.

موسوی بیان داشت: ما معتقدیم که شوراها در دستیابی به اهداف خود به طور نسبی موفق بوده‌اند و اگر هم در جایی موفق نبوده اند، موانعی وجود داشته است.

وی با بیان اینکه شوراها از قوانین موجود تاکنون نتوانسته‌اند استفاده کنند، خاطر نشان کرد: بایستی تلاش کنیم قانون شوراها را با استناد به قانون اساسی به سمت اصلاح ببریم و اصلاح ساختاری انجام شود.

وی با اشاره به نقش مهم آموزش برای شوراها اظهار داشت: برخی از مشکلاتی که برای شوراها پیش آمده، چه در بررسی و تصویب و یا اختلافات نتیجه آموزش ناکافی است و شورای عالی استان‌ها در این باره مسئولیت دارد.

موسوی با تاکید بر موضوع حفظ و تقویت شوراها بیان داشت: اگر به فکر نجات نهاد شورا هستیم بایستی فکری برای شوراهای کشور داشته باشیم و عمل در چارچوب قانون نکته مهمیست که بایستی مد نظر قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: جلب مشارکت‌های مردمی و افزایش اعتماد عمومی اهدافیست که برای شوراها تعریف شده که هر دو ریشه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دارند.

وی با تشریح اقدامات شورای عالی استان‌ها بیان داشت: برای آموزش به عنوان یک مأموریت جدی شورای عالی استان‌ها برنامه ریزی انجام داده ایم و تشکیل شورای نظارت از جمله دیگر اقدامات است.

شصت و سومین اجلاس رئیسان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها از صبح امروز (پنجشنبه) با نشست‌های تخصصی کمیسیون‌های چهارگانه شامل عمران و شهرسازی، حقوقی، حمل و نقل و خدمات شهری، فرهنگی و شهر هوشمند با حضور اعضای این کمیسیون‌ها در شورای اسلامی کلانشهر رشت آغاز شد.

در نشست‌های کمیسیون‌های تخصصی اجلاس مجمع مشورتی رئیسان شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها، مدل‌های مشارکت شهروندان در تحقق توسعه شهری و موضوعات مهم کلان و محلی در مناطق مختلف کشور مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی روند و تحلیل نتایج حاصل از اجلاس گذشته مجمع مشورتی و پیگیری انجام تعهدات سایر نهادها در قبال حوزه مدیریت شهری و مباحث خاص مبتلابه کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها از دیگر موارد دستور کار اجلاس در کمیسیون‌های تخصصی عنوان شد.

به منظور آشنایی شرکت کنندگان شصت و سومین اجلاس دو روزه مجمع رئیسان شورای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌ها از ظرفیت‌های عمرانی و فرهنگی کلانشهر رشت، برنامه‌های متنوع از جمله بازدید از بازار سنتی، بازار هنر و برنامه تئاتر خیابانی در پیاده راه فرهنگی رشت پیش بینی شده است.

۷۲۸۶/۲۰۰۷

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

محسن هاشمی: اقدام سپاه پاسخ محکمی به دزدی دریایی انگلیس بود

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه باید به بچه های سپاه دست مریزاد گفت، خاطرنشان کرد: اقدام اخیر سپاه پاسخ محکمی به دزدی دریایی انگلیسی ها بود.

به گزارش صدای ایران از فارس، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم بهره برداری از پارک پدر گفت: در همایش فصلی مدیران گفتم که باید سال ۹۸ سالی باشد که فعالیتهای شهرداری به خوبی قابل لمس برای مردم باشد.

وی افزود: در بهار امسال خط 6 مترو افتتاح شد، این در حالی است که میدان هفتم تیر هم به بهره برداری رسید که اهمیت ویژه ای در بهبود کیفیت زندگی مردم دارد.

هاشمی گفت: شاید برخی از این پروژه ها کم هزینه باشد اما تأثیر بسزایی در زندگی مردم محلات دارند و این را می شود در یک نظرسنجی بررسی کرد.

وی ادامه داد: وقتی پول برای پروژه های بزرگ کم داریم یادمان باید باشد که این پروژه های کوچک مقیاس را اجرا کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران به انتخابات شورایاری ها هم اشاره کرد و گفت سرانجام برگزاری این انتخابات قانونی ارزیابی شده است.

وی افزود شورایاری ها کمک میکنند تا ساختارهای دموکراسی در نظام جمهوری اسلامی تکمیل شود و هر کجای این ساختار ناقص باشد عملکرد نظام مخدوش می شود.

هاشمی گفت ۱۲ هزار نفر در این انتخابات کاندیدا شدند که تنها یک درصد آنها رد صلاحیت شدند که آن هم به دلیل نقص مدارک بوده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد این انتخابات در ۳۵۰ محله با ۱۷۰۰ شعبه رای گیری روز ۴ مرداد اجرا می شود.

وی درخصوص اقدام اخیر سپاه پاسداران در توقیف نفت کش انگلیسی هم گفت: دست مریزاد به بچه های خوب سپاه می گوییم.

هاشمی گفت: انگلیس باید پاسخ محکمی به واسطه دزدی دریایی اش می گرفت و این حرکت سپاه این پاسخ را به مسؤولان این کشور رساند.

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۳۴۳۷۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابلاغ رسمی مصوبه تشکیل شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآنی دانشگاه‌ها در استان‌ها
 • H_۳ عملیاتی که اجلاس سران غیرمتعهد‌ها را لغو کرد
 • علت اصرار برای برگزاری انتخابات غیرقانونی شورایاری‌ها
 • هفدهمين اجلاس سالانه مجمع خيرين تامين سلامت استان فارس برگزار مي شود
 • علت اصرار برای برگزاری انتخابات غیرقانونی شورایاری‌ها چیست؟!
 • اجلاس استانی فرصت خوبی برای انتقال اید‌ه ‌های ناب شهری است
 • جلسه توجيهي 1144 کانديداي پنجمين دوره انتخابات شوراياري ها در منطقه 5 پايتخت
 • باید به لوازم قانون شوراها تن دهیم/ در شرایط اوج دشمنی‌ها، در راستای آرام‎سازی جامعه تلاش کنیم
 • ضعف عملکرد شوراها ریشه‌یابی شود
 • لزوم مشارکت همگانی در انتخابات شورایاری
 • کشاورزی ایران با تصویب طرح مشارکت بخش دولتی و خصوصی توسعه می‌یابد
 • رجعت به قانون در حوزه شوراها ضروری است
 • تکمیل پروژه های محلی فرصتی برای بهبود رضایت شهروندان
 • اجرای پروژ‌ه‌های کم هزینه باید در اولویت برنامه‌های مدیریت شهری باشد
 • مدیران یزد با شهروندان هم قدم می‌شوند
 • قانون شوراها اصلاح می‌شود
 • عضو کمیسیون شوراها: نظر مجلس غیرقانونی بودن برگزاری انتخابات شورایاری‌ها است
 • توسعه کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی ابزاری برای مقابله با تحریم/ تمرکز واحدهای شهرستانی بر امور تحقیقاتی و آزمایشگاهی
 • برگزاری جلسه توجیهی کاندیداهای پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها در منطقه 5 پایتخت