به گزارش ایکنا از خوزستان، آیت‌الله سیدمحمدعلی موسوی جزایری، زعیم حوزه های علمیه خوزستان در اولین جلسه تبیین جایگاه بیانیه گام دوم انقلاب در کتاب و سنت، اظهار کرد: در شرح این بیانیه مباحث تاریخی و مسائل سیاسی و هرچه از باب مستندات چه از جایگاه فقهی و چه از جایگاه سیاسی نیاز است را بیان می‌کنیم.

وی با بیان اینکه این بحث چند مقدمه دارد، گفت: مقدمه اول شناخت بیشتر بیانیه است ضمن اینکه این بیانیه بسیار عالمانه و محققانه مکتوب شده، در عین حال دلسوزانه است و مقام معظم رهبری مانند پدری دلسوز و خیرخواه نسبت به آحاد جامعه این بیانیه را نوشته اند که فصل جدید و چشم انداز تازه ای را به روی ملت عزیز ایران باز کرده است.

آیت الله موسوی جزایری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب، افزود: عبارات ایشان برای ما تکلیف ساز است و لازم است که جلسه بگذاریم و این سخنان را شرح بدهیم. نکته دیگر این است در خصوص این بیانیه و عملیاتی کردن آن در جامعه باید جدی باشیم و صرف گفتار و جلسه نباشد. 

زعیم حوزه های علمیه خوزستان بیان کرد: نکته دوم این است که مخاطب این بیانیه ملت ایران است؛ ملت ایران در کشاکش حوادث به بلوغ سیاسی رسیده است. ملت ایران در دو مرحله علمی و عملی به بلوغ رسید. امیرالمومنین می فرماید: «فَلَمّا رَاَی اللهُ صِدقَنا اَنزَلَ عَلَینَا النَّصرَ وَ اَنزَلَ بِعَدُوِّنَا الکَبت» ما نیز چنین بودیم و بسیار امتحان شدیم و خداوند که صداقت ملت را دید که در میدان عمل عقب نشینی نمی کنیم آن گاه پیروزی را نصیب ما کرد. نکته دیگر این است که مطالب در این بیانیه مانند سنن خداست و به صورت قواعد هستند و تبدیل و تحویلی در آن نیست و ربطی به پوست و زبان و غیره ندارد؛ به این معنا که در هر کشور اسلامی که به آن عمل شود به نتیجه مطلوب خواهند رسید. 

وی بیان کرد: در این بیانیه توجه خاص مقام معظم رهبری به قشر خاصی از جامعه است و آن هم جوانان عزیز است.
زمان شاه میگفتند نسل سرگردان جوان اما امروز می گوییم نسل آینده ساز و قدرتمند و عزیز جوان؛ جوانان عزیز بدانند که تمدن سازی، پژوهش و تحقیق و تولید علم در دستشان است. پژوهش باید از مدرسه شروع شود و هر مقطعی در حد خودش به پژوهش بپردازد.

آیت الله موسوی جزایری عنوان کرد: سال 42 یا 43 به مشهد مشرف شدم و مهمان طلاب مدرسه نواب مشهد بودیم و از طلاب آنجا آوازه مقام معظم رهبری و روحیه انقلابی ایشان به گوش ما رسید و مرید ایشان شدیم. اولین بار در 15 خرداد سال 1358خدمت ایشان رسیدم البته ایشان تشریف آوردند اهواز و منزل ما در خیابان شهید کتانباف بود و نکته جالب این بود که ایشان تک و تنها و بدون محافظ در اوج ترورها آمدند.

انتهای پیام 

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روابط اقتصادی با همسایگان برای دفع تهدیدات جهانی ضروری است

عباسعلی منصوری آرانی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص گام دوم ایران در واکنش به بدعهدی طرف‌های اروپایی باقیمانده در برجام و اینکه آیا گامی عملیاتی در راستای تأمین منافع ایران در مدت زمان شصت روزه دوم بر خواهند داشت یا خیر، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از روزی که برجام را امضا کرد تا پیش از اجرای گام اول، به کلیه آنچه که در قالب برجام متعهد شده بود پایبند بود و گزارشات متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم این موضوع را تأیید کرده است.

وی گفت: متأسفانه با گذشت بیش از یک سال از خروج آمریکا از برجام طرف‌های باقیمانده و به خصوص کشورهای اروپایی نتوانستند گامی عملیاتی در راستای تأمین منافع ایران بردارند و لذا ایران را مجبور به استفاده از گزینه کاهش تعهداتش شد.

منصوری ادامه داد: برخلاف آنچه که در مواضع سیاسی و شعارها گفته شد طرف‌های اروپایی گام عملیاتی چندانی را در فرصت شصت روزه اول برنداشتند و به همین دلیل ما تصمیم به آغاز گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود گرفتیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه بدیهی است که ایران همچون دیگر کشورها در پی تأمین منافع ملی خود باشد و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نکند، تصریح کرد: ایران همواره طی چهار دهه اخیر به دنبال تنش زدایی در منطقه و عرصه بین‌الملل بوده و با همه توان خود در این راستا تلاش کرده است و همیشه خود را متعهد به رعایت کلیه قوانین و مقررات بین‌المللی دانسته و دیگران را هم به این مهم تشویق کرده است.

وی بیان کرد: منافع ملی کشور ایجاب می‌کند آنچه را که شورای عالی امنیت ملی تعیین می‌کند را دنبال کنیم. بر اساس آنچه که ایران گفته، هر زمان که طرف مقابل گامی عملیاتی را بردارد، ما متناسب با آن، اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

منصوری افزود: اگر شاهد برداشته شدن اقدامی عملیاتی در قالب اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ از سوی اعضای باقیمانده در برجام به خصوص کشورهای اروپایی نباشیم، طبیعی است که گام سوم ایران هم با قاطعیت و سرعت بیشتری دنبال خواهد شد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اگر اروپا یقین حاصل کند که جمهوری اسلامی ایران مصمم است متناسب با اقدامات آنها گام بردارد، قدم‌های عملیاتی و مؤثری را بر خواهد داشت.

وی در خصوص اهمیت برخورداری از کانال‌های مالی و پیمان‌های اقتصادی با کشورهای مختلف تصریح کرد: فارغ از اینکه در حال حاضر روابط ما با کشورهای مختلف چگونه است و از چه وضعیتی به دلیل سیاست‌های تحریمی برخورداریم، هرگونه پیمان اقتصادی با کشورهای بزرگ و منطقه‌ای از جمله روسیه، چین، هند، پاکستان، ترکیه و برخی دیگر که می‌تواند منافع اقتصادی ایران را تأمین کند برای ما یک ضرورت به حساب می‌آید.

منصوری با بیان اینکه عقل سیاسی و عقل اقتصادی ایجاد می‌کند که ایران در مسیر پیمان‌ها و ائتلاف‌های منطقه‌ای منافع ملی خود را تأمین کند، تاکید کرد: برخورداری از ۱۵ کشور همسایه یک امتیاز بزرگ برای ایران به حساب می‌آید که همزمان تهدیدات و فرصت‌هایی را برای ما به همراه دارد، هوشمندی در سیاست خارجی آنجا ارزش بیشتری پیدا می‌کند که بتوانیم فرصت‌ها را افزایش و تهدیدات را کاهش دهیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: یکی از بهترین روش‌های که می‌تواند تهدیدات را کاهش دهد توسعه هر چه بیشتر روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه است. اکثر کشورهای منطقه ما، مسلمان هستند و توسعه روابط با کشورهای مسلمان در دکترین سیاست خارجی ایران دیده شده و به نظر می‌آید در شرایط فعلی باید توجه بیشتری به این مهم داشته باشیم.

کد خبر 4665139 محمد مهدی ملکی

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

بقایی سکته مغزی کرد

کلیدواژه: ایکنا خوزستان سیاست و اقتصاد آیت الله موسوی جزایری بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۳۴۳۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انتشار کتاب «روش‌شناسی تفسیر متن‌به‌متن در بیانیه گام دوم» از سوی بسیج اساتید
 • نباید قلم خود را با پول عوض کنیم
 • مسلمین ابتدا باید خود مقتدر باشند تا تمدن ایجاد کنند/ تأکید بر توجه به محورهای بیانیه گام دوم در تمدن‌سازی
 • جشنواره مبل و منبت ملایر و چند نکته
 • بیاینه گام دوم انقلاب تفسیر قرآن کریم است
 • کشاورزان بیانیه گام دوم انقلاب را سرلوحه کار‌های خود قرار دهند
 • تئوری پنجره‌ شکسته را بیشتر می‌پسندم
 • گام دوم انقلاب در پرتو مدیریت جوانان انقلابی
 • نشست تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در حوزه کوثر 4 برگزار شد
 • «گام دوم انقلاب، قانون‌مداری و بی‌طرفی و انسجام ملی»؛ ‌شعار انتخابات ٩٨
 • استفاده از ظرفیت جوانان ضرورت و نیاز کشور است
 • امیری: با وجود تمام سنگ‌اندازی‌ها، کشور در مسیر توسعه قرار گرفت
 • با مسائل اجتماعی، مسئولانه و عملیاتی برخورد کنیم
 • دشمن از روش‌های مختلف به دنبال القای ناکارآمدی نظام است
 • همایش تبیین بیانیه گام دوم انقلاب در قم
 • شعار مرگ بر آمریکا ملت ایران تا ریشه کنی استکبار ادامه دارد
 • اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی تو دهنی به اروپای دلال آمریکا زد
 • آیت‌الله خامنه‌ای پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ چه گفتند؟/گوش‌های نامحرمی که نباید رازهای قطعنامه را می‌شنید
 • اجرای گام دوم در کاهش تعهدات برجامی یعنی ایستادن مقابل یکه‌تازی آمریکا و اروپا