به گزارش ایلنا، بازی تازه شروع شده است. این پایان ماجرای انتخاب سرمربی استقلال نیست. شاید بلاتکلیفی‌ها به نقطه آخر رسیده باشد اما تازه داستان آغاز شده است. استقلال با استراماچونی به زودی در لیگ دیده خواهد شد و این مرد نزدیک به 2 ماه فرصت خواهد داشت تا استقلال را همان گونه که انتظار می‌رود بسازد. برای استراماچونی که عقبه پررنگی هم ندارد و چهره محبوبی هم میان ایرانی‌ها نیست - بر خلاف بسیاری از مربیان مشهور فوتبال ایتالیا- نمی‌توان زمان آنچنانی را متصور بود. او باید همان گونه که در اینتر کارش را بسیار امیدوار کننده آغاز کرد، در استقلال نیز همان گونه باشد بی‌آنکه بهانه‌ای بیاورد. استراماچونی اگر با این دیدگاه وارد استقلال شده باشد بدون شک می‌توان به آینده این باشگاه که ناکامی‌های بسیاری را در سال‌های اخیر تجربه کرده، دل بست و قهرمانی در لیگ را بار دیگر تجربه کرد. با او قرارداد 2 ساله امضا شده که این شرط برای باشگاه استقلال و مدیرانش به مثابه یک شمشیر تیز دو لبه است. از این قرارداد می‌شود هم بهره برد و هم از آن لطمه خورد. این بستگی به نتایج مردی دارد که از این پس برای ما چهره‌ای آشنا خواهد بود.

با چهره‌ای مواجه‌ایم که از تحلیل آنچه در آینده برایش رخ خواهد داد، عاجزیم. آندره استراماچونی هرگز در فوتبال ایتالیا مغزی متفکر نبوده است. او نه تراپاتونی است، نه آریگو ساچی و نه کاپلو و مالدینی و لیپی. فوتبال ایتالیا یک قطار مربی نامی در خود دارد که نام‌شان در کتاب تاریخ فوتبال جهان می‌درخشد.

 در مدح استراماچونی هرگز نمی‌توان از واژه‌های پرطمطراقی بهره گرفت. مردی بدون لقب و بی‌آنکه جامی را در تاریخ مربیگری خود به دست آورده باشد. گرچه در توصیف او به قهرمانی در سال 2012 با تیم جوانان ایتالیا در قاره اشاره شده است. همانطور که سران باشگاه اینتر به دنبال اعتمادی که در همان سال به مرد جوان کردند، بعد از چند ماه همکاری هدایت این تیم را از او گرفتند و به والتر ماتزاری سپردند تا حضور استراماچونی در یکی از مهم‌ترین باشگاه‌های فوتبال اروپا به یک فصل هم نرسد و خیلی زود از روی عرشه نراتزوری پیاده شود.

  استراماچونی به اودینزه رفت و آنجا هم فصلی کم فروغ را تجربه کرد. نتایجی که باعث شد اخراج شود و جای خودش را به استفانو کولانتونو بدهد. مرد جوان راهی یونان  شد تا رویاهای تازه‌ای را در پاناتینایکوس دنبال کند اما همچون اینتر حضورش در این تیم یونانی نیز به یک سال نرسید. این داستان برای سرمربی استقلال در اسپارتاپراگ جمهوری چک نیز تکرار شد. استرا با این تیم هم قراردادی برای یک فصل منعقد کرده بود اما این قرارداد 10 ماه دوام آورد، فقط 10ماه.

به رغم آنکه استرا با این تیم یک فصل دیگر قرارداد داشت اما باز هم نتوانست بدون وقفه به کار ادامه دهد و یک سال دیگر در انتظار پیشنهادهای تازه بود تا اینکه سرانجام استقلال را برگزید. تیمی که بعد از سال‌ها ناکامی و در شرایطی که بعد از فصل دوازدهم فقط یک جام حذفی نه چندان با ارزش را به چنگ آورده و پی در پی شاهد موفقیت‌های رقیب سنتی‌اش پرسپولیس بوده، زدودن غبار ناکامی‌های این سال‌ها را در وجود این مربی جست‌وجو می‌کند.

آیا استرا می‌تواند نقطه پایان ناکامی‌های استقلال باشد؟ آیا سرنوشتی که در اینتر، اودینزه، اسپارتاپراگ و پاناتینایکوس رخ داد در استقلال هم تکرار خواهد شد؟

مدیران باشگاه استقلال درست یا غلط به این مرد دل بسته‌اند و انتظار می‌کشند ماچونی تمام آنچه را که استقلال با وینفرد شفر به دست نیاورد به چنگ آورد. او احتمالا شنبه‌ای که از راه خواهد رسید، تمرینات استقلال را با دستیارانش آغاز خواهد کرد و قدم در مسیری خواهد گذاشت که انتهایش برای خیلی‌ها گنگ و ناپیدا است. با استراماچونی در قدوم اول بی‌شک نمی‌توان خیال بافی کرد. او نه مانند برانکو است که یادگاری‌های زیادی در ذهن ایرانی‌ها کاشته باشد و با هیبتی امیدوارکننده گام به تیمش بگذارد و نه همچون دنیزلی پر جاذبه.

استقلال سکوی پرتاب در فوتبال خاورمیانه

 ماچونی را باید این گونه تعبیر کرد که خود نیز آمده تا شاید تمام آن ناکامی‌ها و تیره‌روزهایی که در فوتبال اروپا تجربه کرده از رزومه‌اش پاک کند.

استرا می‌تواند استقلال را سکوی پرتابی کند برای ساختن چهره‌ای متفاوت از خود در فوتبال خاورمیانه. او نیک می‌داند و شاید هم در نهان همین هدف را با استقلال دنبال می‌کند. موفقیت با ارتش آبی و برخورداری از پیشنهاد‌های مالی اغواکننده از سوی تیم‌های عربی.

استقلال این ظرفیت‌ها را برای مرد ایتالیایی فراهم خواهد کرد همان گونه که بسیاری از مربیان شاغل در فوتبال ایران بعد از موفقیت‌هایی که به دست آوردند راهی لیگ‌های عربی شدند و حتی سکان هدایت تیم‌های ملی کشورهای دور و بر را به دست آوردند. همان سرنوشتی که برای برانکو ایوانکوویچ رقم خورد، برای استرا نیز محتمل است وابسته به آنکه مرد جوان، همان باشد که در روزهای آغازین ورودش به نراتزوری بود.

 مانند استراماچونی 36 ساله‌ای که هفته‌های باقی مانده به فصل 2013-2012 را با 5 پیروزی، 2 تساوی و 2 شکست پشت سر گذاشت و توانست برای اینتر سهمیه لیگ اروپا بگیرد. اینتری‌ها به همین سبب یک فصل دیگر به استراماچونی اعتماد کردند.

تیم او در آغاز لیگ بعد 9 بازی پشت سر هم را برد و دو هفته به پایان مرحله گروهی، جواز حضور به مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ اروپا را کسب کرد اما از ماه دسامبر همان سال برایش همه چیز دگرگون شد. تاتنهام، نراتزوری را در مرحله یک هشتم نهایی لیگ اروپا حذف کرد.

اینتر سپس در نیمه نهایی جام حذفی ایتالیا به رم باخت و در نیمه دوم فصل هم تنها 19 امتیاز کسب کرد. استقلال حالا می‌خواهد استرا را در هیبت و سیمای همان مرد موفق ماه‌های آغازین کار در اینتر ببیند و این وابسته به فاکتورهای بسیار است. اینکه استرا چه اندازه به لحاظ ذهنی آماده و مهیای کار در محیط شلوغ و پرحاشیه استقلال باشد و اینکه مدیران باشگاه استقلال چه اندازه او را در رسیدن به موفقیت یاری کنند.

در دوران بازیگری هم ناکام بود؛ چه ظالمانه

 درباره استراماچونی نوشته‌‌اند که روز 13 ژوئن با استقلال قرارداد دو ساله بسته است. در نوجوانی فوتبالش را با تیم روموئلا شروع کرد؛ جایی که آن را در سن 14 سالگی ترک کرد تا به بولونیا برود. تنها 18 سالش بود که فوتبال حرفه‌ای‌اش آغاز شد و به ترکیب اصلی تیمش در سری C1 رسید اما به دلیل مصدومیت شدید از ناحیه زانو، دوران بازیگری او خیلی دوام نداشت.

مینیسک و رباط‌های زانوی او به شدت آسیب دید و به این ترتیب تقدیری ظالمانه گریبانش را گرفت تا دیداری که می‌توانست مهم‌ترین مسابقه دوران بازیگری‌اش باشد، متأسفانه به آخرین بازی او به‌عنوان فوتبالیست تبدیل شود. بعد از آن به هر دری زد نتوانست در قامت بازیکن به فوتبال بازگردد و در نهایت مجبور شد که کفش‌‌هایش را آویزان کند. در مواجهه با چنین سرنوشت تلخی، پسر جوان ایتالیایی وارد وادی مطالعه و کسب دانش شد و به توصیه مدیر برنامه‌ها خودش را برای تبدیل شدن به یک مربی آماده کرد.

استراماچونی از سن 25 سالگی زندگی حرفه‌ای جدیدش را به‌عنوان سرمربی آغاز کرد. ابتدا در تیم AZ اسپورت (تیمی در رده جوانان در شهر رم) و سپس در روموئلا مشغول به کار شد و تا سال 2005 در آنجا ماند. او سال 2003 مدرک مربیگری‌اش برای هدایت تیم‌های جوانان را کسب کرده بود.

سال 2005 بعد از کسب دو عنوان ملی در سال‌های 2007 و 2010 به کادر فنی تیم جوانان باشگاه رم پیوست. او را برونو کونتی (سرمربی سابق رم و رییس فعلی تیم‌های پایه این باشگاه) به این باشگاه برد و تا 6 سال بعد در جالوروسی حضور داشت.

در آن 6 سال، استراماچونی دو عنوان قهرمانی در لیگ جوانان ایتالیا کسب کرد که یکی از آنها بدون حتی یک شکست بود. در همان حال که جوانان رم را هدایت می‌کرد، استراماچونی توانست در رشته حقوق از دانشگاه شهر رم فارغ‌التحصیل شود. او سپس راهی میلان شد تا جای فولویو پئا، سرمربی تیم پریماورا (جوانان) اینتر را بگیرد.

منبع: ایلنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

استراماچونی: استقلال من را بزودی خواهید دید/ روی جوان‌ها خیلی حساب کرده‌امسرمربی ایتالیایی تیم فوتبال استقلال درباره آخرین شرایط تیمش صحبت کرد.

به گزارش خبرورزشی، آندره‌آ استراماچونی درباره آخرین وضعیت آبی‌پوشان در تمرینات پیش‌فصل گفت: اردوی خوب و رضایت‌بخشی در ترکیه داشتیم. ما در این ایام که از ایران دور بودیم و در اردوگاه‌مان در ترکیه حضور داشتیم صبح و بعدازظهر تمرین کردیم؛ تمریناتی که همگی هدفمند بود. همکارانم پیش از سفر به ترکیه نحوه کار را طراحی کرده بودند و خوشبختانه همه اهداف ما همانطور که خواستیم پیش رفت.

وی افزود: می‌خواهم صراحتا به شما اعلام کنم که من روی این تیم و جوان‌هایش خیلی حساب کرده‌ام و عمیقا به موفقیت استقلال امیدوارم. به‌زودی شما استقلال را خواهید دید و با من هم‌عقیده خواهید شد. بسیاری نسبت به استقلالی که اکنون شکل گرفته حس امیدوارانه‌ای ندارند، دلیل‌شان هم جدایی بسیاری از بازیکنان نامی و حضور بازیکنان کم‌نام‌و‌نشان و جوان است. ما قدم‌به‌قدم جلو رفتیم و از بازی‌های نسبتا آسان‌تر شروع کردیم و به بازی‌های سخت‌تر رسیدیم.

سرمربی استقلال گفت: بازی‌های تدارکاتی ما ادامه خواهد داشت، اما این بازی‌هایی که برگزار کردیم به شناخت من از توانایی بازیکنان کمک بسیاری کرد و من کاملا راضی‌ام.


احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

واکنش فائزه هاشمی به ولنگار خطاب‌کردن زنان توسط علم‌الهدی و کمپین «چهارشنبه‌های طلایی»: اگر صاحبان قدرت به دنبال وزن‌کشی هستند، اجازه دهند کسانی که مانند آنها فکر نمی‌کنند هم تجمع برگزار کنند| سیاست‌های چکشی دیگر جوابگو نیست

بقایی سکته مغزی کرد

کلیدواژه: استقلال تهران آندره آ استراماچونی

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۳۴۴۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مراسم تکریم و معارفه فرمانده انتظامی میاندورود
 • بازتاب برد شاگردان استراماچونی در یک رسانه رومانیایی
 • هافبک جدید استقلال: استراماچونی به تیم نظم داده است
 • بیاتی نیا: استقلال مثل منچستریونایتد کاپیتان انتخاب کرد / استراماچونی برای نتیجه گرفتن نباید باج بدهد
 • آذری: فصل گذشته شایسته بازی‌های بیشتری برای استقلال بودم/ استراماچونی از من خواست که در اردو بمانم
 • بازگشت استراماچونی به تهران
 • آذری: استراماچونی به استقلال نظم داده است / امیدوارم فرصت بیشتری برای حضور در ترکیب داشته باشم
 • بازگشت استراماچونی به تهران و اعلام زمان تمرین امروز استقلال
 • استراماچونی به ایران بازگشت
 • استراماچونی تمرینات استقلال را از دست نداد
 • استراماچونی نگذاشت حسینی برابر گالاتاسرای بازی کند/ استقلال یک گلر دیگر جذب می‌کند
 • پیشنهاد جالب قشقایی به باشگاه استقلال
 • تصاویر/ معارفه نماینده ولی فقیه هرمزگان توسط رئیس دفتر رهبری در نماز جمعه
 • استقلال از فردا در تهران استارت می زند
 • زرینچه: هواداران استقلال دل‌شان به جوان‌های تیم قرص باشد
 • بگوویچ: بحث تاریخ شروع لیگ، تمرکز ما را به‌هم ریخته است/ گل‌گهر زنگ تفریح رقیبان نیست
 • زرینچه: تعویق لیگ به سود استقلال است؛ هواداران دل‌شان به تیم قرص باشد
 • زرینچه: هواداران استقلال دل‌شان به جوان‌های تیم قرص باشد/ در برخی از پست‌ها نیاز به بازیکن داریم
 • این لیست استقلال به امضای استراماچونی رسید+عکس