به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز ، پرونده قتل روزنامه نگار منتقد سعودی «جمال خاشقجی» و پیامدهای ناشی از آن برای چند ماه سیاست خارجی عربستان را در محاق فرو برد. اگرچه با فروکش کردن این بحران، عربستان تصور می کرد با حمایت های کاخ سفید می تواند از تبعات منفی این جنایت شانه خالی کند با این حال انتشار تحقیقات جدید سازمان ملل و نقش غیرقابل انکار ولیعهد سعودی «محمد بن سلمان» یک بار دیگر قتل خاشقجی را به کانون توجهات بین المللی بازگرداند.

پس لرزه های پرونده خاشقجی تنها به عربستان محدود نشده است بلکه این پرونده همچنین به سنگ محک میزان تعهد و پایبندی دولت آمریکا در حمایت از ارزش های لیبرال دمکراسی تبدیل شده است. روند تحقیق این پرونده مخوف نشان می دهد که رابطه مستقیم و همبستگی مثبتی در میان نادیده گرفتن ارزش های غربی و دلارهای کثیف نفتی وجود دارد.

کابوس خاشقجی میهمان همیشگی بن سلمان

عربستان براساس دیپلماسی دلار، همواره سعی کرده است جایگاه خیرخواهانه ای برای خود در نظام بین الملل و افکار عمومی جهانی ایجاد کند. پوست اندازی در ساختار قدرت در ریاض و اوج گرفتن ستاره بخت بن سلمان این راهبرد را وارد فاز جدیدی کرد. به ویژه آنکه بن سلمان با طرح اصلاحات اجتماعی در داخل قصد داشت خود را به عنوان یک مصلح به جهان معرفی کند.

اگرچه بحران یمن و لشکرکشی سعودی ها، مداخله در عراق و لبنان و همچنین حمایت از بنیادگرایی وهابی تا اندازه ای سایه سنگینی بر اعتبار و جلوه سعودی ها درجهان وارد می کرد اما سلاخی کردن خاشقجی نه تنها پرده از ماهیت اصلی دولت عربستان برداشت بلکه اعتبار بین المللی این کشور را نیز با سوال جدی روبرو کرد.

در روز 2 اکتبر روزنامه نگار منتقد سعودی جمال خاشقجی وارد ساختمان کنسولگری کشورش در استانبول شد اما هیچ گاه از آن خارج نشد. سعودی ها در ابتدا هرگونه ارتباط با این پرونده را رد کردند. بعدها و با افزایش فشارهای بین المللی و تلاش افکار عمومی جهانی، سعودی ها به این جنایت اذعان کردند.

محمد بن سلمان و تیم مشاورانش در تلاش بودند با اقداماتی همچون دادگاهی برخی از عاملان درجه دوم و سوم، روند پرونده را تغییر دهند در این میان زمان نیز به آنان کمک کرد. نقشه بن سلمان با کمک های مستشاری آمریکا نتیجه داد و پرونده خاشقجی به بایگانی رفت. اما به یک باره کابوس خاشقجی دوباره بن سلمان را در موضع ضعف قرار داد.

یک کمیته مستقل حقوق بشری وابسته به سازمان ملل که در مورد مرگ خاشقجی، تحقیق می‌کند در گزارشی 101 صفحه ای با نشان اسناد جدید این پرونده انگشت اتهام را به سمت بن سلمان نشانه رفت. این گزارش تاکید دارد که شواهد جدی درمورد نقش غیرقابل انکار ولیعهد سعودی در این جنایت وجود دارد.

آیا سناریو مرحله اول تکرار می شود؟

در هفته ها و ماه های اول قتل خاشقجی و براساس برنامه تیم مستشاران کاخ سفید یک تقسیم کار در میان ریاض و واشنگتن صورت گرفت. براساس این سناریو عربستان با قبول این جنایت، آن را همچون اقدامی خودسر به برخی از مقامات اطلاعاتی منتسب می کرد.

بخش دیگر این تقسیم کار برعهده شخص رئیس جمهور ایالات متحده، وزیر خارجه این کشور و رسانه های وابسته به آنان محول شد. «دونالد ترامپ» بر خلاف ارزش های مورد ادعای این کشور همچون اهمیت حقوق بشر، آزادی رسانه و حقوق روزنامه نگاران ضمن بی اهمیت دانستن این پرونده اقدام خاصی برای تنبیه شریک منطقه ای خود نکرد.

رسانه ها نیز با شیفت و انتقال افکار عمومی از این مساله، توجه جهانی را به مسائل دیگر منتقل کردند. بدین ترتیب و به رغم تلاش های متعدد مرحله اول بررسی پرونده خاشقجی بدون دادگاهی عناصر اصلی آن پایان یافت.

اما آیا به رغم گزارش شفاف سازمان ملل سناریوی مرحله اول در این برهه نیز تکرار می شود؟ به نظر می رسد استراتژی تقسیم کار مرحله اول دوباره در حال شکل گیری است. بلافاصله «عادل الجبیر»وزیر مشاور در امور خارجی عربستان با استراتژی نخ نمای خاص سعودی ها این گزارش موثق را فاقد اهمیت دانست.

در همین حال رئیس جمهور آمریکا بدون توجه به هرگونه موازین انسانی و اخلاقی موضع قابل تامل خود را نشان داد. ترامپ ضمن بی توجهی به گزارش سازمان ملل از اهمیت دلار سعودی برای خرید تسلیحات سعودی گفت و یک بار دیگر این طنز تلخ تاریخ را به رخ کشید که حقوق بشر غربی ها تنها علیه مخالفان و رقبا مطرح می شود و در مسائل دیگر به ورطه فراموشی سپرده می شود.

کودتا علیه لیبرالیسم

برای بررسی این پرونده و تبیین پیامدهای جدید آن با یک کارشناس مسائل خاورمیانه به گفت و گو نشستیم. پرونده خاشقجی نشان داد قدرت، منافع و سود تنها پارمترهای تعیین کننده سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه محسوب می شودن. این بخشی از سخنان «احمد بخشایش اردستانی» بود.

این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی براین باور است ترامپ و دولت فعلی کاخ سفید نه تنها علیه لیبرالیسم دست به کودتا زده بلکه علیه تظاهر در کاخ سفید نیز کودتا کرده است.

اردستانی معتقد است تا پیش از این براساس یک سنت، دولت آمریکا همواره به نوعی از تظاهر در رابطه با پایبندی به ارزش های لیبرالی متوسل می شد اما ترامپ در پرونده خاشقجی نشان داد تنها سود و دلارهای سعودی برای آمریکا اولویت دارد.

سخن آخر

جهان غرب به ویژه آمریکا از دوره جنگ سرد تاکنون در قالب نظام معرفت شناختی، غول های رسانه ای و ساختار سیاسی سعی کرده است خود را به عنوان منادی و مدافع سرسخت ارزش های لیبرالی همچون حقوق بشر، آزادی رسانه .... به تصویر بکشد.

اگرچه سرمایه گذاری کلان غرب باعث جذب تعدادی از کشورها و برخی از اقشار اجتماعی در سراسر جهان شده است با این حال رخدادهایی به عنوان نقاط عطف تاریخی، ماهیت عریان و ضد اخلاقی ارزش های غرب را نمایان می سازد.

گزارش جدید مرگ خاشقجی و واکنش رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه «دلار سعودی را بگیرید و این اهمیت دارد» گویای عمق ابتذال در لیبرال دمکراسی و دوگانگی ارزش های غربی بود. ارزش هایی که در مقابل کشورهایی که هژمونی غرب را قبول ندارند همچون آتشفشان فوران می کنند اما در پرونده خاشقجی، کودکشی در یمن ... به ارابه کش بربریت تبدیل می شوند. به نظر می رسد این دوگانگی ارزشی در بلند مدت مهمترین عامل پسرفت نظام لیبرال دمکراسی حتی در میان متحدین غرب خواهد بود.

183 / 156 امریکا عربستان خاشقجی پرونده لیبرال دمکراسی

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شروط بن سلمان برای آزادی سفر «الحوالی»

به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، العهد جدید در صفحه توییتری خود نوشت که عربستان تصمیم گرفته تا رسما به فعالیت های عبدالعزیز بن عثمان التویجری مدیر سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی (آیسسکو) پایان دهد.

این صفحه در چندین کامنت خود اشاره کرد که التویجری به دنبال اعلام این خبر مجبور شد تا به دلیل عدم تکمیل شدن زمان فعالیتش در آیسسکو عذرخواهی کند. صفحه توییتر العهد الجدید همچنین تاکید کرد که این عذرخواهی پس از رسیدن نامه ای از دادگاه سلطنتی که مستقیما به دستور محمدبن سلمان ارسال شده بود انجام شد. این صفحه توییتر تصریح کرد که در این نامه از عبدالعزیز خواسته شده بود تا فورا از منصب خود کناره گیری کند.

طبق اطلاعات صفحه توییتر العهد الجدید، اخراج التویجری پس از انتشار گزارش عناصر دادگاه سلطنتی مبنی بر ارتباط وی با اخوان المسلمین و قطر،صورت گرفت.

شرط بن سلمان برای آزادی یک زندانی مفتی و پاسخ جالب وی
یک صفحه در توییتر با نام مجتهد، نوشت که مقامات سعودی از یک بازداشتی مفتی به نام سفر الحوالی خواسته اند تا به منظور آزادکردن وی با آنها دیدار کند.
مجتهد در صفحه توییتری خود نوشت که مقامات به الحوالی گفته اند که اگر عذرخواهی کرده و از افکار و اظهارات خود بازگردد، وی را آزاد می کنند؛ در غیر این صورت شکنجه ها را ضد او بیشتر خواهند کرد.

این کاربر تصریح کرد که سفر الحوالی روی کاغذ چیزی برای آنها نوشت که آنها گمان کردند عذرخواهی کرده است. اما نوشته او مختصری از نظر و دیدگاهش نسبت به آل سعود و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان بود. وی درنوشته های خود هشدار داده بود که اگر مقامات عربستان ظلم و فساد خود را متوقف نکنند، عواقب بدی در انتظار آنها خواهد بود.

لازم به ذکر است که مقامات عربستان در 12 ژوئیه 2018، سفر الحوالی و سه فرزند او را دستگیر کردند. این دستگیری در ضمن بازداشت های فعالان و دانشگاهیان به دستور بن سلمان انجام شده بود. همچنین این دستگیری چند روز پس از انتشار کتاب مسلمانان و فرهنگ غربی نوشته سفر الحوالی اتفاق افتاد. وی در این کتاب به انتقاد از خانواده سلطنتی و هیئت روحانیون نزدیک به مقامات پرداخته بود. کپی متن خبر

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: امریکا عربستان خاشقجی پرونده لیبرال دمکراسی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۸۰۹۳۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحرکات جدید کنگره آمریکا علیه عربستان
 • مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا علیه عربستان
 • تحرکات جدید کنگره آمریکا علیه عربستان در دو پرونده قتل خاشقجی و حقوق بشر
 • تصویب لایحه مواخذه عوامل قتل خاشقجی توسط مجلس نمایندگان امریکا
 • تصویب 2 لایحه علیه عربستان در مجلس نمایندگان آمریکا
 • البناء: عربستان سعودی نمی‌تواند الحریری را برکنار کند
 • لوایح مجلس نمایندگان آمریکا برای تنبیه سعودی‌ها در پرونده خاشقجی و جنگ‌ یمن
 • مجلس نمایندگان آمریکا قطعنامه تحریم عاملان قتل خاشقجی را تصویب کرد
 • عقب نشینی عربستان از جنگ علیه یمن/ بن سلمان: از راه‌حل سیاسی در یمن حمایت می‌کنیم!
 • پیش‌نویس طرح بازخواست عاملان قتل خاشقجی در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد
 • نامه‌ای حیرت برانگیز از سوی مفتی سعودی به «بن‌سلمان»
 • نامه‌ای شوکه‌کننده از سوی مفتی سعودی به محمدبن‌سلمان
 • نامه‌ای شوکه‌کننده از سوی مفتی سعودی به «بن‌سلمان»
 • بن سلمان دست به دامن قبایل یمن شد
 • پاسخ مفتی سعودی به بن سلمان
 • بن سلمان دنبال جنایتی جدید/ هشدار پلیس فدرال آمریکا به معارضان سعودی: سرنوشت خاشقچی در انتظارتان است
 • پاسخ مفتی سعودی به بن سلمان؛ عواقب ناگواری در انتظارتان است
 • پاسخ مفتی زندانی سعودی به بن سلمان
 • یک نشریه آنلاین انگلیسی فاش کرد عربستان به دنبال تکرار سناریوی قتل خاشقچی