«فرهاد دژپسند» امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران به صندوق حمایت از مستاجران اشاره و بیان کرد: این بحث در فصل جابجایی مستاجران در اولویت قرار گرفت و از آنجا که مستاجران هم اکنون فشاری مضاعف را تحمل می‌کنند، به دنبال این بودیم تا رابطه بین رهن و اجاره را به نفع مستاجران ساماندهی کنیم.

وی با اشاره به طرح تاسیس صندوق حمایت از مستاجران و پیشنهاد آن به رئیس جمهوری بیان کرد: طبق پیش بینی‌های صورت گرفته وجوهی در این صندوق قرار می‌گیرد که از طریق آن به مستاجر وام داده می‌شود؛ این وام با نرخی متمایز که در حال متعادل سازی است باید تسویه شود تا فشاری به مستاجران وارد نشود.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: با توجه به اهمیت این مساله، تلاش می‌کنیم هر چه زودتر به جمع بندی نهایی دست یابیم.

دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود به تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا اشاره کرد و افزود: تحریمهای اعمال شده بیانگر این است که آمریکایی‌ها به طور کامل متوجه شده‌اند در روش های به کار گرفته شده در برابر ایران موفق نبوده‌اند؛ به همین دلیل متوسل به روش های غلط و خارج از عرف بین الملل شده‌اند.

وی با بیان اینکه ستاد مبارزه با تحریم به طور مرتب در وزارت اقتصاد برگزار می‌شود، گفت: ما همه راه‌های لازم برای مقابله با تحریم و جلوگیری از تحقق آثار منفی که آمریکایی‌ها دنبال می‌کنند را پیش‌بینی کرده‌ایم؛ یک اهتمام جدی در کشور وجود دارد و می‌توان امیدوار بود که این مرحله را با سربلندی طی کنیم.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزارت اقتصاد چه تمهیداتی را برای جلوگیری از متواری شدن برخی از صرافان در نظر گرفته است، گفت: نظارت بر کار صرافی‌ها بر عهده بانک مرکزی است؛ در این زمینه پیگیری‌های لازم از سوی رییس بانک مرکزی صورت خواهد گرفت.

وزیر اقتصاد و دارایی به آخرین وضعیت طرح بخشودگی جرایم وام‌های ۱۰۰ میلیون تومانی اشاره و بیان کرد: به واسطه ایرادهای مالی که این طرح دارد، مراحل تصویب آن هنوز طی نشده و ابلاغ نهایی از سوی مجلس انجام نشده است.

وی در خصوص اتهام‌هایی که علیه سازمان خصوصی سازی مطرح شده اشاره کرد و گفت: به حاشیه ها توجه نشود، اتهام باید در محاکم قضایی مورد بحث قرار گیرد، سازمان خصوصی سازی در این زمینه پاسخ داده و اعلام کرده که تخلفی صورت نگرفته است.

دژپسند با اشاره به دریافت مالیات از خریداران سکه گفت: آنچه که مسلم است به موجب قانون بر مالیات مستقیم هر نوع فعالیتی که صورت گیرد، از درآمد لازم برخوردار باشد و آن درآمد از حد معافیت بیشتر باشد مشمول مالیات خواهد شد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

دولت از ورود سرمایه گذاران به بازار مسکن استیجاری حمایت می کند

عباس فرهادیه روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص اینکه مستأجران چگونه می‌توانند در طرح اقدام ملی گنجانده شوند، گفت: به احتمال قوی دولت سهم خود از طرح اقدام ملی وارد بازار فروش می کند اما هنوز تصمیم قطعی نگرفتیم و البته ممکن است این پیشنهاد مطرح شود که این آپارتمان ها به عنوان موجودی بازار مسکن در خدمت بازار اجاره ای قرار بگیرند.

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تایید افزایش جمعیت اجاره نشین کشور ادامه داد: این پیشنهاد (تخصیص بخشی از آپارتمان های طرح اقدام ملی به بازار اجاره) باید مطرح، جمع بندی و سپس نتیجه اعلام شود.

وی با تایید افزایش مستاجران سرگردان در خصوص برنامه وزارت راه و شهرسازی برای مسکن استجاری گفت: ماده ۲ قانون حمایت کاملاً شفاف به وزارت راه اجازه می دهد به کسانی که می خواهند وارد اجاره داری حرفه ای شوند امکانات دهد. مثلاً اکنون زمین را به سازنده واگذار کرده و ۷ سال بعد به قیمت کارشناسی هزینه زمین را دریافت کند.

به گفته فرهادیه تشویق به اجاره داری برنامه مهم وزارت راه برای کنترل بازار اجاره است و این موضوع اکنون به جد پیگیری می شود.

فرهادیه اضافه کرد: بحث اجاره داری حرفه ای از طرف شخص وزیر راه به صورت جدی پیگیری می شود و کسانی که با استفاده از ماده ۲ قانون ساماندهی اقدام به ساخت مسکن استجاری کنند ۱۰۰ درصد مود حمایت قانونی دولت قرار می گیرند.

وی اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد تا تمام امکانات قانونی را در اختیار افرادی بگذارد که تصمیم دارند وارد بازار نظام اجاره داری حرفه ای شوند.

خروج ۶۰ درصدی تقاضا از بازار مسکن و افزایش جمعیت مستاجران در پی کاهش قدرت خرید، تقاضا در بازار اجاره را افزایش داده است و در همین راستا کارشناسان معتقد هستند که موجودی بازار مسکن بهتر است در خدمت عرضه آپارتمان های اجاره ای قرار بگیرد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، خرداد امسال قیمت مسکن نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۰۴ درصد رشد داشته است و صف جاماندگان از خرید مسکن را افزایش داده است.

کارشناسان معتقد هستند که برنامه تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا سال ۱۴۰۰ که اکنون در دستور کار قرار دارد می تواند بخشی از نیازهای بازار اجاره را تامین کند.

در این طرح که زمین به عنوان آورده دولت و هزینه تمام شده ساخت به عنوان آورده سرمایه گذار است واحدهای ساخته شده میان آنها تقسیم می‌شود اما هنوز مشخص نیست که سهم طرفین وارد بازار فروش یا اجاره می شود.

فردین یزدانی، کارشناس مسکن در این باره به ایرنا گفت: تعمیق شکاف قیمت‌ها نسبت به درآمد خانوار منجر به افزایش حجم مستأجران شده است.این شکاف با شدت بیشتری در حال افزایش است و افزایش تقاضای اجاره تورم اجاره‌بها را افزایش داده و از سهم مالکان به طور جهشی کاسته است. در همین راستا بهتر این است که با هدف کنترل تورم اجاره بها که ناشی از افزایش اجاره نشینی است دولت سهم واحدهای خود در طرح اقدام ملی را وارد بازار اجاره کند.

مهدی روانشادنیا کارشناس مسکن و استاد دانشگاه نیز معتقد است که هر از یک طرفین بخش خصوصی و دولت بهتر است سهمی از خانه های ساخته شده را به مسکن استیجاری اختصاص دهند.

وی به خبرنگار ایرنا گفته است: با توجه به افزایش جمعیت اجاره نشین سهم مسکن اجاره ای در طرح اقدام ملی مشخص شود چرا که این اقدام می تواند در بلندمدت فضای اجاره داری حرفه‌ای را در کشور توسعه دهد.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۱۹۸۹۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فشار گرانی مسکن و اجاره بها به بازنشستگان
 • فشار گرانی مسکن و اجاره بها به بازنشستگان/ مسکن مهر به بازنشستگان واگذار شود 
 • رهن و اجاره خانه در شیراز؛ تنها ۲۰ هزار تومان
 • شرکت در کمپین نه به اجاره‌های نامتعارف غیرقانونی است!
 • مشهد| پویش حال اجاره‌بها را خوب نمی‌کند
 • اجاره آپارتمان‌های ۲ میلیون تومانی در تهران +جدول
 • اجاره آپارتمان‌های ۲ میلیون تومانی در تهران
 • نجفی جایگزین مشایی شد/ خبر خوش مدیریتی برای کارمندان مسن/ جسد صدام بعد از نبش قبرش کجاست؟
 • گیشه ناموفق سینما با حذف بلیت‌های نیم بها/ هیچ‌کسی تا ساعت 15 سینما نمی‌آید
 • دولت رکورد ۱۰ ساله افزایش اجاره بها را هم شکست
 • علت محقق نشدن سهم تعاون از اقتصاد ملی؛کیک اقتصاد بزرگ نشد؟
 • وام رهن خانه، راهگشا نیست
 • صاحبخانه‌ها می‌خواهند کل هزینه زندگی‌‎شان را از جیب مستأجران دربیاورند
 • تشکیل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی کازرون
 • مالیات بر عواید مسکن؛ مُسکنی بر دردهای مسکن می شود؟!/جای خالی برنامه ملی برای جبران عقب ماندگی مسکن
 • راهنمای رهن و اجاره خانه در منطقه ۱۲ تهران
 • سهم مسکن اجاره ای در طرح اقدام ملی مشخص شود
 • چرا هیچ جزئیاتی از اصلاح بودجه منتشر نشده است؟/ آمارهای روحانی با واقعیت تطابق ندارد/ ۲۲ درصد واحدهای صنعتی راکد هستند
 • ۶ نسخه برای ساماندهی بازار اجاره