به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و پنجاه و چهارمین جلسه شورا بعد از ارائه گزارش معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعضای شورا نقطه نظرات خود را ایراد نمودند.

 

شهربانو امانی: آیا مناطق را ملزم به تهیه اطلس آلودگی هوا کرده اید؟

رییس کمیته ایمنی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به گزارش پور سید آقایی به طرح سوالاتی از وی پرداخت گفت: در خصوص نظارت بر طرح کاهش آلودگی هوا آیا تعداد دوربین ها تکمیل است و بگویید کنترل به عهده کیست؟

امانی در ادامه افزود: آیا پیش بینی کردید که اجرای این طرح در زمان بازگشایی مدارس چگونه خواهد بود؟

امانی اضافه کرد: شما امروز از اوزن به عنوان آلاینده جدید شهر تهران نام بردید آیا بررسی هایی صورت گرفته است که این آلاینده می تواند سبب مرگ و میر باشد یا خیر؟

این عضو شورا در ادامه گفت: آنچه که در اجرای این طرح بسیار به کار می آید پایش آلودگی هوا است آیا مناطق را ملزم به تهیه اطلس آلودگی هوا کرده اید یا نه؟

 

مرتضی الویری: میزان پیمایش در طرح شما چگونه دیده شده است؟

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: میزان آلایندگی، نحوه ورود و خروج و نحوه پرداخت سه عامل اساسی برای متقاضیان تردد در محدوده طرح است.

اما عامل چهارمی هم باید در نظر گرفته شود که میزان پیمایش است. در خصوص پیمایش خودرو ورودی به طرح چه اقدامی انجام داده اید؟

وی گفت: اگر خودروها به جی پی اس متصل باشند و ملزم به این امر شوند می توان نظارت در این زمینه را نیز انجام داد.

 

سید محمود میر لوحی: انرژی های پاک نظیر بایو دیزل را مد نظر قرار دهیم/ گزارش های هزینه کرد به صورت مستند ارائه شود

رییس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: همانطور که اقدامات مدیریت شهری سبب شد تا 5 آلاینده مهم در آلودگی هوا کاهش یابد امروز نیز باید برای آلاینده ششم که اوزن است نیز تدبیری اندیشیده شود.

میر لوحی با دفاع از اجرای طرح کاهش آلودگی هوا و طرح ترافیک گفت: این مسیر باید ادامه پیدا کند، به یاد دارید که ما 40 هزار کارت ترافیکی خواص را رد کردیم و امروز شهروندان از طرح ترافیک جدید استقبال می کنند لذا در اجرای طرح جدید نیز باید با جدیت آن را دنبال کنیم و نهاد های مستقل ، دانشگاه ها و ان جی او ها نیز باید به کمک بیایند.

میر لوحی با تاکید بر لزوم ارائه گزارش ها با مستندات در خصوص هزینه کرد های درآمد های وصولی ناشی از این طرح ها گفت: رقبای ما می گویند این پول ها را صرف چه کرده اید حتی رییس شورای قبل نیز گفته اند مدیریت شهری در دوره جدید یک متر تونل هم نساخته است، بسیار خب البته ما قرار نیست تونل بسازیم اما اقدامات بسیار دیگر را انجام داده ایم و لذا معاونت حمل و نقل باید با گزارش های مستند هزینه کرد درآمد های وصلی را ارائه نماید.

میر لوحی در ادامه افزود: در موضوع سوخت نیز باید گفت امروز سوخت ان پی دی ای از سوخت های مضر است و لذا می توان جایگزینی سوخت های پاک نظیر بایو دیزل را بیش از گذشته مد نظر قرار داد.

بهاره آروین: هیچ چیزی جز شفافیت نمی تواند اعتماد سازی کند

بهاره آروین رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران نیز با دفاع از رویکرد تحول گرای این معاونت گفت: هر نوع تغییری با مقاومت روبرو می شود و امیدواریم معاونت حمل و نقل براین رویکرد استقامت ورزند .

 

وی در ادامه افزود: شفافیت در هزینه کرد موجب اعتماد سازی خواهد شد و پیشنهاد می‌شود درآمد حاصله از طرح ترافیک در یک حساب جداگانه واریز و پرینت حساب را حتی به صورت روزانه منتشر کنیم تا مردم بدانند که پول‌های طرح ترافیک صرف چه موضوعی می‌شود.

آروین در ادامه افزود: ، فرآیند اثبات سکونت در محدوده سخت است و موجب ایجاد صف‌های طولانی سکنه در دفاتر خدمات شده است.

 

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه امیدواریم به سمت حل مشکلات در اجرای این طرح پیش برویم ،گفت: درباره نرخ تملک موتور سیکلت‌ها باید چاره اندیشی شود هر چند که تحول یک شبه سیستم را عوض نمی‌کند و باید با اولویت بندی پله به پله جلو برویم و در دو سال باقی مانده مشکلات اجرای این طرح را حل کنیم.

 

زهرا نژاد بهرام : این موضوع بهترین فرصت برای شکل گیری مدیریت یکپارچه است/ میزان درآمد شهرداری از طرح های ترافیکمی جدید کاهش پیدا کرده است

رییس کمیته شهر سازی شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: در اجرای این طرح باید گزارش گیری مداوم صورت گیرد تا نقاط ضعف و قوت شناسایی شود.

وی ادامه داد: در خصوص طرح کاهش آلودگی هوا شورای عالی ترافیک تصمیم گیری می کند و در این شورا بسیاری از نهاد های ذیربط نماینده دارند لذا از آنجا که مدت ها می شود به دنبال ایجاد مدیریت یکپارچه شهری هستیم این بهترین فرصت برای تصمیم گیری جمعی و اجرای تعدات نهاد های ذیربط خواهد بود. تصمیم گیری مانع از این نمی شود که نها دها احساس مسئولیت نکنند. در هر صورت باید به تصمیم مشترک برسند.

نژاد بهرام گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر آلاینده اوزن در تهران به عنوان آلاینده عمده شناخته می شود لذا خروجی این جلسه این می تواند باشد که معاونت حمل و نقل با استفاده از توان تخصصی و دانشگاهی این مورد را نیز کاهش دهد. البته به گفته کارشناسان آلاینده اوزن که یک آلاینده ترکیبی است به واسطه کاهش آلاینده های دیگر از لایه های پایینی حرکت کرده و امروز بروز و ظهور نموده است.

نژاد بهرام در ادامه گفت: مدام می گویند که شهرداری از اجرای این طرح ها دنبال کسب درآمد است در حالی که از زمان اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا درامد شهرداری کاهش یافته است.

در ادامه محسن پور سید آقایی برای پاسخگویی به اعضای شورا پشت تریبون قرار گرفت.

پور سید آقایی: نقطه ضعف ما گسترش استفاده از موتور سیکلت ها بوده است/ نصب کاتالیست ها می تواند منجر به کاهش اوزن شود

محسن پور سید آقایی معاون حمل و نقل شهرداری تهران در ادامه این جلسه گفت: این طرح افتخار آمیز و مایه افتخار این دوره مدیریت شهری است که البته باید ایرادات آن برطرف شود. این طرح به هیچ عنوان فاقد پیوست های کارشناسی نبوده و به مانند طرح زوج و فرد که آنی خلق شد وهیچ پستوانه کارشناسی نداشت و سالها اجرا گشت نیست.

پور سید آقایی گفت: ما هم معتقدیم طرحی که منجر به رضایتمندی شهروندان نشود طرح تحولی نخواهد بود اما امروز میزان رضایتمندی مردم از شروع طرح ترافیک در سال 97 تا امروز را ببینید در ابتدا ما با چه هجمه هایی مواجه بودیم وامروز مردم از آن رضایت دارند.

وی ادامه داد: نظر سنجی های ما از معتبر ترین مراکز نظر سنجی گرفته شده است و ما حاضریم تمام پرسشنامه ها را در اختیار اعضای شورا قرار دهیم. ما از خدا می خواهیم اعضای شورا وارد جزییات شوند.

پور سید آقای با انتقاد از برخی سخنان مبنی بر کاسب کارانه بودن طرح کاهش و طرح ترافیک شهرداری تهران گفت: طرح های محدودیت زا در شروعش با مخالفت مواجه می شوند و این موارد ناشی از این دیدگاه است. این در حالی است که در سال 96 ما 364 میلیارد تومان از محل عوارض طرح ترافیک درآمد داشتیم و در سال97 بالغ بر 270 میلیارد تومان و این یعنی کاهش درآمد شهرداری تهران. حال انکه ترافیک و آلودگی هوا نیز کاهش پیدا کرده و منجر به کاهش هزینه های مردم نیز شده است.

پور سید آقایی گفت: قرار نیست تمام مشکلاتن شهر با این طرح حل شود، در مورد موتور سیکلت ها باید بگوییم که نقطه ضعف ما گسترش استفاده از این وسایل نقلیه بوده ولی ما موفقیت خوبی هم داشتیم که اجازه شماره گزاری موتور های کاربراتوری را ندادیم. در سال 97 با فشار شهردار تهران در جلسه هیات دولت، دولت اجازه شماره گزاری این مهم را نداد.

پور سید اقای گفت: امروز 96 معبر ورودی و خروجی به طرح با دوربین ها کنترل می شود و از این بابت کمبودی وجود ندارد.

وی افزود: ما در تابستان شاهد کاهش ترافیک بوده ایم و امیدواریم در مهر ماه و زمان بازگشایی مدارس نیز نسبت به مهر سال گذشته این اتفاق بیافتد.

 

پور سید آقایی گفت: اگر شهر آلوده تر شده ربطی به این طرح ندارد. اوزون ترکیباتیک آلاینده ثانویه است که هر چقدر آلاینده های دیگر کمتر شود با افزایش تابش خورشید بیشتر می شود و امسال هم که گرما از سالهای قبل بیشتر است. پمپ بنزین ها از منابع شکل گیری این آلاینده است که البته با نصب کاتالیست و در صورت درست کارکرئدن نها می توان از بروز و ایجاد این آلاینده جلوگیری کرد.

معاون شهردار تهران در ادامه گفت: درآمد های وصولی از طرح ترافیک جز در توسعه حمل و نقل عمومی به کار گرفته نشده است اما در کمال تعجب می گویند حمل و نقل عمومی توسعه نیافته ، جز این است که ما خط 6 و 7 مترو را راه اندازی کردیم، 118 دستگاه می نی بوس جدید به کار گرفته شده اند، 13 دستگاه بی آرتی خریداری شده و تا آبان ماه 10 رام (70 واگن)قطار جدید وارد شبکه حمل و نقل عمومی می شود. این در حالی است که ما سرفاصله حرکت قطار ها را هم کم کرده ایم. آیا این ها توسعه حمل و نقل عمومی نیست. در شرایطی که به سبب شرایط اقتصادی و ارزی امکان واردات اتوبوس هم نیست.

معاون شهردار تهران افزود: امروز اگر شاهد شب مردگی هستیم به واسطه تصمیمات اشتباه 38 سال قبل است. هر چقدر در این 38 سال به ساکنان محدوده طرح ترافیک اجحاف شده ما آمدیم گفتیم شما حق دارید.

 

منبع: پارسینه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.parsine.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «پارسینه» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۴۳۴۹۴۲۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خودرو دوباره گران می‌شود/ خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز مجوز گرفتند

آفتی که کیان جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند| سناریوی بعدی تندرورها چیست؟

ماجرای جدایی پویان مختاری و نیلی افشار چیست؟

عکس| فوت مهرداد سپهری در جریان دستگیری‌/ واکنش دادستان نظامی

آغاز عملیات اجرایی انتقال آب به مزارع کشاورزی منطقه سیستان

خبر بعدی:

تهران و کلانشهرها بايد حداقل دو هفته تعطيل شوند

خبرگزاری آریا- رئیس شورای شهر تهران با اشاره به شیوع گسترده ویروس کرونا تاکید کرد: هنوز معتقدیم تهران و کلانشهر‌ها باید حداقل دو هفته تعطیل شوند.
به گزارش خبرگزاری آریا، محسن هاشمی گفت: ویروس کرونا جلوتر از ما حرکت می‌کند و مشکل امروز درباره کرونا، مشکل اقتصادی است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از صدا و سیما، وی درباره طرح ترافیک نیز گفت: در طرح ترافیک ما هیچ دخالتی نداریم و ستاد ملی کرونا توجهی به نظر شورای شهر ندارد.

دیگر خبرها

 • شفاف‌سازی لازمه اجرای تمام و کمال طرح توسعه سواحل مکران است
 • افزایش ۲.۵ برابری درآمدهای وصولی خراسان شمالی
 • حقوق مدیران دولتی با مزایا و کارانه تبدیل به حقوق نجومی می‌شود
 • مارک شوارتزر: قبل از ورود مندی، چک آماده ترین دروازه بان چلسی بود
 • لزوم شفاف‌سازی نحوه و دلایل اخذ مالیات/ در برابر اقشار کم‌درآمد رأفت داشته باشید
 • جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان پروژه ۶۰۰۰ هکتاری باهوکلات را شفاف کند
 • عملکرد ضعیف بانک مرکزی در شفاف سازی
 • سلبریتی‌ عراقی به تیتر روزنامه ایرانی ابراز علاقه‌مندی کرد
 • ​جزئیات بهره مندی کارگاه ها در صورت جذب نیروی از معافیت های بیمه ای/ افراد فاقد پوشش تامین اجتماعی از بیمه بیکاری کرونا بهره مند می شوند
 • فیلم: بهره مندی از مواهب ارتباطات در دریا و صیادی
 • معیارهای افزایش تعداد نمایندگان شفاف نیست
 • اصلاح و بهینه سازی موتورخانه ها هزینه گاز را ۱۰ درصد کاهش می دهد
 • ترافيک امروز پايتخت ده درصد کاهش داشته است
 • آغاز احداث تقاطع غیرهمسطح بزرگراه های شهید یارجانی وشهید تندگویان
 • ترافیک و رفت و آمدها در تهران کاهش یافت؟
 • پاسخ صریح ربیعی به ادعای حساب خاص رئیس جمهور /برخی طرح‌های مجلس رضایت آنی ولی تلخی بلند مدت دارد/آمریکا بخواهد به برجام بازگردد باید تعهد بدهد
 • شفاف‌سازی گردش مالی خیریه‌های استان البرز برای پیشگیری از پولشویی
 • بهره مندی ۱۰هزار و ۵۰۷ نفر از آموزش های نسرا/ ۵۳۰ محتوای سواد رسانه ای در لرستان تولید و منتشر شد
 • اعمال محدودیت های جدید کرونایی در شهرستان دره شهر/ لزوم همکاری شهروندان