به گزارش فارس، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد که سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) آماده است روابط خود را با ایالات متحده آمریکا از سر بگیرد.

به نوشته خبرگزاری صفای فلسطین، «نبیل ابوردینه» پنجشنبه (۲۰ تیر) در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی در باره سازش فلسطینیان با صهیونیست‌ها گفت که سازمان آزادی بخش فلسطین هیچ وقت مذاکرات و یا ابتکار عمل‌ها در خصوص طرح سازش را رد نکرده است.

او گفت که سازمان ساف این آمادگی کامل را دارد که روابط و تماس‌ها با دولت آمریکا را از سر بگیرد مشروط بر آنکه آمریکا نیز به مفاد و اصول مبتنی بر «راه‌حل دودولتی» بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ و در چارچوب قطعنامه‌های قانونی سازمان ملل و طرح صلح عربی که قدس را سرزمین اشغالی می‌داند، پایبند باشد.

راهکار دو دولتی بعد از جنگ شش روزه بین رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی (۱۹۶۷) در مقابل طرح تک دولتی (دولت رژیم صهیونیستی) مطرح شد و به دنبال ایجاد دو دولت (دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی و دولت رژیم صهیونیستی) در سرزمین تاریخی فلسطین است. این طرح در مقایسه با راهکار تک دولتی مورد استقبال بیشتر کشورها است.

به دنبال شناسایی شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی دولت دونالد ترامپ در دسامبر ۲۰۱۷، «محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همه روابط خود با آمریکا را قطع کرد و این کشور نیز در مقابل، به کمک‌های مالی و حمایت‌های سیاسی خود از تشکیلات خودگردان پایان داد.

با این حال، روزنامه اسرائیل الیوم دوشنبه این هفته به نقل از منبعی بلند پایه در رام‌الله، محل استقرار تشکیلات خودگردان مدعی شد که اخیرا بین عباس و آمریکا پیام‌هایی با این مضمون که زمان پایان دادن به قطع روابط بین طرفین فرا رسیده است.

منبع مذکور مدعی شده است که مقام‌های مسؤولی از تشکیلات خودگردان به ریاست «ماجد فرج»، رئیس سرویس اطلاعات این تشکیلات به زودی به آمریکا جهت گفت‌وگو با مقامات این کشور سفر خواهند کرد و این سفر محرمانه خواهد بود.

      

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ظریف: سیاست‌های آمریکا باعث وخیم‌تر شدن مساله فلسطین شده است

وزیر امور خارجه در جلسه کمیته فلسطین وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد در ونزوئلا تاکید کرد که سیاست‌های آمریکا باعث وخیم‌تر شدن مساله فلسطین شده است.

به گزارش ایسنا، متن کامل سخنرانی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این جلسه که ۲۹ تیر برگزار شد به این شرح است:
 
بسم الله الرّحمن الرّحیم
آقای رئیس،
عالیجنابان،  
خانم ها و آقایان،
 
امروز در زمانی دور هم گرد آمده ایم که مردم فلسطین در وضعیتی نامطمئن و بی ثبات به سر می برند. پی گیری سیاست یکجانبه گرایانه افراطی و نادیده انگاری حقوق بین الملل توسط دولت کنونی آمریکا مسأله فلسطین را تشدید کرده است. این سیاست اثری سه گانه بر جای نهاده است:
اول این که دولت آمریکا با تمام توان در پی آن است تا موضوع فلسطین را به حاشیه رانده و مرکزیت و ربط آن به عنوان مسأله محوری در خاورمیانه را کاهش دهد. در دستیابی به این هدف، کوشش هایی برای اولویت بخشیدن به برخی موضوعات غیر مهم و جایگزین کردن آنها بجای مسأله فلسطین در دستور کار برخی کشورهای وابسته در منطقه در حال انجام است. مایه تأسف است که برخی در این دام گرفتار آمده اند و با تمرکز بر موضوعات غیر مهم، در مسیر پیشبرد دستور کار آمریکا و رژیم اسرائیل گام برداشته و در نتیجه توجهات را از آلام مردم فلسطین منحرف می سازند. این مسأله ای مهم است که جنبش ما باید در مقابل آن مقاومت کرده و تمامی کوشش خویش را برای خنثی ساختن آن مصروف دارد.
دوم این که دولت آمریکا اکنون پرده از چهره فریبکارانه اسلاف خویش بر افکنده و با تمامی قوا در صدد برآمده است تا حقوق مردم فلسطین به ویژه حق تعیین سرنوشت آنان را به محاق برده و لگدمال نماید. زیرپا نهادن حقوق بین الملل در اینجا بیش از هر جای دیگری، تکان دهنده و شنیع است. با وجود قطعنامه های صریح مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره قضیه فلسطین، آمریکا از این که به صراحت الزام مربوط به ایجاد یک دولت فلسطینی پایدار به عنوان اولین گام اجتناب ناپذیر برای رسیدگی به دیگر جنبه های مسأله فلسطین از جمله وضعیت اقتصادی فاجعه آمیز فلسطینی ها را نادیده انگارد، شرم نمی کند. تحرکات شرورانه ای مانند شناسایی قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل و انتقال سفارت خود به این شهر که هر گونه کوشش برای یافتن راه حلی عادلانه و ماندگار برای بحران فلسطین را مانع شده و ناکام می سازد، وضعیت را وخیم تر ساخته است.
سوم این که تلاش های ساده لوحانه و ناشیانه در زمینه تحمیل به اصطلاح «معامله قرن» بر فلسطینی ها و منطقه نمایان گر آن چیزی است که آمریکا برای فلسطین در انبان خویش دارد. آنان در توهم این اندیشه قرار دارند که صلح و رفاه اقتصادی می تواند بدون پرداختن به موضوع اشغال که در مرکزیت مسأله فلسطین قرار دارد، محقق گردد. از آنجا که این طرح توطئه آمیز حق فلسطینیان برای تعیین سرنوشت خویش را انکار می کند و معامله خرید استقلال سیاسی و تشکیل دولت فلسطینیان در مقابل برخی کمک های مالی را مطرح می سازد، پر واضح است که تلقی تمامی فلسطینیان از آن به عنوان یک پیشنهاد غیر قابل قبول و غیر قابل اجرا، امری قطعی باشد. تردیدی نیست که هر گونه ابتکار منفصل از حقوق بین الملل و مخالف حقوق انسانی و سیاسی فلسطینیان، شدنی و عادلانه نخواهد بود و بنا بر این، با نگون بختی و خواری شکست را پذیرا خواهد شد.
 
آقای رییس،
 
حمایت مطلق آمریکا از اشغالگر فلسطین تنها و تنها صهیونیست ها را برای به زیرپا نهادن حقوق بین الملل، دامن زدن به نقض حقوق بشر و ارتکاب اعمال بیرحمانه علیه مردم فلسطین و استعمار سرزمین آنان تشجیع نموده است. سیاست خشنود سازی اسرائیلی ها هرگز جواب نداده است و در آینده نیز کارساز نخواهد بود. صلح، تنها از طریق خاتمه دادن به اشغالگری، پایان بخشیدن به نظام آپارتاید و اجازه به فلسطینیان برای برخوداری از یک دولت کامل متعلق به آنان قابل دستیابی است. به منظور تحقق این مهم، اقدامات جدی باید فوراْ توسط جامعه بین المللی به منظور پاسخگو نمودن رژیم اسرائیل صورت گیرد. برای موارد نقض و تعدی، باید پیامد و عقوبتی باشد.
 
نیاکان ما در جنبش عدم تعهد حق داشتند که موضوع فلسطین را در اولویت دستور کار خویش قرار دهند. در شرایط ناخوشایندتر و دشوارتر کنونی برای فلسطین، لازم است که ما بر این سیاست پایمردی و پایداری بورزیم. در شرایط حاضر، وظیفه ما است که متحد بمانیم و در صفی واحد با دیگر سازمان های همفکر و اکثریت قریب به اتفاق اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد علیه تاکتیک های قلدرمآبانه و نقض حقوق بین الملل ایستادگی نماییم و برای مواجهه با دشمنی رژیم اسرائیل و آمریکا نسبت به فلسطین تردیدی به خود راه ندهیم.

انتهای پیام

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۳۷۰۴۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحلیلگر فلسطینی: حماس به دنبال ازسرگیری روابط با دمشق از طریق تهران است
 • گزارش|وزیر خارجه بحرین؛ حرکت در مسیر سرنوشت انور سادات
 • آغاز اردوی تشکیلات دانش‌آموزی در یزد
 • اسرائیل اعطای تسهیلات اقتصادی به تشکیلات خودگردان فلسطین را بررسی می‌کند
 • واکنش تشکیلات خودگردان فلسطین به عملیات «وادی الحمص»
 • نزدیکی به محور مقاومت راهبرد جدید حماس
 • بحران‌هایی که گریبانگیر تل‌آویو شده است/ رژیم‌صهیونیستی به پایان خود نزدیک می‌شود؟
 • رژیم صهیونیستی تخریب ده‌ها منزل فلسطینی‌ در جنوب قدس را آغاز کرد
 • سیاست‌های آمریکا، علت وخیم‌تر شدن مساله فلسطین
 • ظریف: باید در برابر قلدرمآبی آمریکا و رژیم صهیونیستی ایستادگی کنیم
 • «معامله قرن» نمایان‌گر چیزی است که آمریکا برای فلسطین در انبان دارد
 • ظریف: برای مواجهه با دشمنی رژیم اسرائیل و آمریکا نسبت به فلسطین تردیدی به خود راه ندهیم
 • سیاست‌های آمریکا باعث وخیم‌تر شدن مساله فلسطین شده است
 • ظریف: برای مواجهه با دشمنی آمریکا نسبت به فلسطین تردیدی به خودراه ندهیم
 • برای مواجهه با دشمنی آمریکا نسبت به فلسطین تردیدی به خودراه ندهیم
 • عباس: نمی‌گذاریم عده‌ای روابط عالی ما با لبنان را تخریب کنند
 • جنجال بر سر جانسون در خیابان های لندن
 • محمود عباس: فلسطینیها هرگز معامله قرن را نمی پذیریم
 • واکنش تشکیلات خودگردان به اظهارات بی شرمانه گرینبلات