کارآفرینی از جمله موضوعاتی است که مورد توجه همه مکاتب اقتصادی قرار گرفته است؛ چراکه نقشی تعیین کننده در حیات اقتصادی کشورها و به ویژه در زمینه توسعه اشتغال و رشد اقتصادی دارد. در کشور ما به عنوان کشوری اسلامی و مذهبی، علاوه بر ضرورت تقویت کارآفرینی از بُعد متعارف آن، تقویت این بخش از اقتصاد کشور از جنبه مذهبی نیز دارای اهمیت است. در ایران، تاکنون استارت آپ‌ها و شتاب دهنده‌های متعددی در زمینه دینی و قرآنی شکل گرفته‌اند که برخی از آن‌ها به موفقیت و بازدهی نیز رسیده‎اند، هرچند که تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله زیادی وجود دارد و لازم است کارآفرینان دینی و مذهبی، از جمله استارت آپ‌ها به میزان بیشتری مورد توجه و حمایت مسئولان اقتصادی کشور قرار گیرند. در این راستا موضوع تأمین مالی کارآفرینان به ویژه از طریق بازار سرمایه و ابزارهای مالی اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مجید پیره، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره تأمین مالی اسلامی و مزایای این بازار و همچنین نحوه تأمین مالی شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها از طریق ابزارهای اسلامی در بازار سرمایه پرداخت و اظهار کرد: موضوع تأمین مالی اسلامی از موضوعاتی است که بعد از انقلاب اسلامی و تغییراتی که در قوانین و مقررات به وجود آمد، در نظام مالی ایران هم مطرح شد و به این خاطر، این مسئله مورد توجه قرار گرفت که سازوکاری که برای تأمین مالی مورد توجه قرار می‌گیرد، تا چه اندازه با موازین شریعت اسلام سازگار است.

منظور از تأمین مالی اسلامی چیست؟

وی با اشاره به مفهوم تأمین مالی اسلامی ادامه داد: بر این مبنا کارشناسان و محققان و فقها، راهکارهایی را ارائه کردند که این راهکارها بتواند بخشی از نیاز بنگاه‌ها و شرکت‌ها جهت تأمین مالی به گونه‌ای که این معاملات با ضوابط شریعت اسلام هم سازگار باشد را پاسخ دهند. ماحصل این تلاش‌ها منجر به شکل‌گیری برخی از الگوها شد که با نام تأمین مالی اسلامی معروف شدند.

پیره به نحوه تأمین مالی اسلامی شرکت‌ها و بنگاه‌ها پرداخت و گفت: در مورد سازوکار تأمین مالی اسلامی باید عرض کنم که در این شیوه، بدین منوال رفتار می‌شود که با استفاده از ظرفیتی که قراردادها در فقه اسلام دارند، شرکت‌ها بتوانند برای تأمین مالی خود از این قراردادها استفاده کنند.

انتشار سهام؛ راهکاری بنیادین برای تأمین مالی و افزایش سرمایه

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به بیان نقش مهم انتشار سهام در تأمین مالی و افزایش سرمایه شرکت‌ها پرداخت و یادآور شد: برخی از قراردادها همانند مضاربه، جعاله و مرابحه این توانمندی را دارند که برای تأمین مالی بنگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرند و بر این مبنا سازوکار تأمین مالی اسلامی مطرح شده است. در بازار سرمایه هم انتشار سهام، یکی از راهکارهای قدیمی و بنیادین برای تأمین مالی و افزایش سرمایه شرکت‌ها محسوب می‌شود که شرکت‌ها می‌توانند از محل این سهام، تأمین مالی کنند.

این کارشناس مالی اسلامی به اهمیت سازوکار انتشار اوراق مشارکت اشاره و تصریح کرد: در کنار انتشار سهام و عرضه اولیه آن، راهکار دیگری که شرکت‌ها می‌توانند در کنار نظام بانکی، در بازار سرمایه برای تأمین مالی خود از آن استفاده کنند، استفاده از سازوکار انتشار اوراق مشارکت است که شرکت‌ها به دفعات از این سازوکار برای تأمین مالی خود استفاده کرده‌اند. بعد از سال 1389 در کنار عرضه اولیه سهام و انتشار اوراق مشارکت، راهکارهای جدیدی در بازار سرمایه برای تأمین مالی اسلامی مطرح شد که انتشار اوراق اجاره و اوراق مرابحه، دو نمونه از این راهکارها برای تأمین مالی اسلامی محسوب می‎شوند.

نقش مهم کمیته فقهی سازمان بورس در تنوع‌ بخشی به ابزارهای مالی

پیره با اشاره به وضعیت تأمین مالی اسلامی در سایر کشورها ادامه داد: تأمین مالی اسلامی، در کشورهای مختلفی هم که جمعیت مسلمان آنها تقاضای تأمین مالی اسلامی دارند به وجود آمده است و در حال حاضر در حوزه تأمین مالی اسلامی، کشور مالزی، کشوری پیشرو است و توانسته است با تنوع‌ بخشی به راهکارهای تأمین مالی اسلامی، بخش زیادی از سرمایه‌های مسلمانان را جذب کند و پیشرو بودن خود را هم حفظ کرده است.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به اقدامات بازار سرمایه اشاره و یادآور شد: بازار سرمایه ما هم به مدد قوانینی همانند قانون بازار اوراق بهادار، در این مسیر اقدامات خوبی انجام داده است و سازو کار تأمین مالی اسلامی در بازار سرمایه همچنان در حال گسترش و توسعه است.

پیره در پایان به نقش کمیته فقهی سازمان بورس اشاره و تأکید کرد: در این راستا باید از نقشی که کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در این مسیر ایفا می‌کند هم یاد کنیم. فعالان بازار سرمایه می‌دانند که توسعه‌ای که در حوزه تأمین مالی اسلامی در بازار سرمایه مطرح شده است در بسیاری از ابعاد مدیون بررسی‌های فقهی است که توسط کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار صورت گرفته است و توانسته است در این مسیر، الگوهای منطبق با شریعت اسلام را برای تأمین مالی اسلامی معرفی کند.
انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

انگلیس که خود را استاد سیاست می‌داند چگونه در دام آمریکا افتاد؟/ ناامن شدن تنگه هرمز بیشترین آسیب را به کشورهای منطقه وارد می‌کند/ آمریکایی‌ها با ته کشیدن ابزارهای تحریم علیه ایران مواجهه شده‌اند

«حشمت‌الله فلاحت‌پیشه»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا، در خصوص «شکایت انگلیس به شورای امنیت علیه ایران» گفت: ایران باید پیشدستی و از انگلیس شکایت می‌کرد زیرا نفتکش انگلیسی تخطی کرده و جرم بین‌المللی و جرم تخطی از حاکمیت ملی ایران را مرتکب شده است. باید ایران از نفت‌کش انگلیسی شکایت کند زیرا ماهیت کار ایران با کاری که در جبل‌الطارق انجام دادند، تفاوت دارد. این موضوع باید در محافل حقوقی هم مورد بررسی قرار گیرد.

او در ادامه بیان کرد: انگلیسی‌ها هیچ‌کاری را تا انتها به تنهایی پیش نبردند و این موضوع هم در انتها به سمت تنش زدایی پیش خواهد رفت.

فلاحت‌پیشه درخصوص ناامنی‌ها در تنگه هرمز بیان کرد: ناامن شدن تنگه هرمز بیشترین آسیب را به کشورهای منطقه وارد می‌کند. ایران راهبردش مبتنی بر ثبات است. ایران برای ثبات در خلیج فارس همواره هزینه داده و ثبات این منطقه در اختیار ایرانی‌هاست. نوع رفتاری که امارات و عربستان نشان دادند، کاهش تنش است زیرا می‌دانند ببیشترین آسیب را می‌بینند.

او در پایان بیان کرد: راهبرد ایران ثبات است و در مقابل آمریکایی‌ها راهبردشان مبتنی بر بی ثباتی است. از زمانی که لشکرکشی آمریکایی‌ها صورت گرفته منطقه دچار بی‌ثباتی شده به گونه‌ای که خیلی از کشورها مانند عربستان و امارات حاضر نشدند درون پازل آمریکا عمل کنند. از انگلیسی‌ها تعجب می‌کنم خود را استاد سیاست می‌دانند اما چگونه در دام آمریکا افتادند. آمریکایی‌ها با ته کشیدن ابزارهای تحریم علیه ایران مواجه شده‌اند و به همین دلیل سعی می‌کنند، موضوعات و بازیگران بیشتر را وارد کنند که بعید می‌دانم در این راه موفق شوند.

خبرنگار: رستمی

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

(تصاویر +16) قتل دختر مشهور اینستاگرامی و انتشار تصاویر خون‌آلودش در اینستاگرام!

کلیدواژه: خبرگزاری ایکنا سیاست و اقتصاد استارت آپ بورس تامین مالی بازار سرمایه اسلامی

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۳۷۰۸۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برخورداری شیراز از نماد بورس اوراق مشارکت
 • تصمیمات درست را در زمان‌های غلط می‌گیرند!
 • تامین مالی ۳۰۰ میلیارد تومانی ایران خودرو از طریق بازار سرمایه
 • ارزش بازار اوراق بهادار به بالاترين مقدار در يکسال اخير رسيد
 • اگر بانک رفاه واگذار شود، تامین اجتماعی دچار مشکلاتِ بسیار جدی خواهد شد/ در وزارت بهداشت و سازمان برنامه گوش شنوایی برای راهکارهای کاهش هزینه‌های طرح تحول نظام سلامت پیدا نکردیم/ شرکت‌های زیان‌ده شستا قطعا واگذار می‌شوند
 • تیر باقی‌مانده در ترکش آقای رئیس
 • راهکار اجرائی برای کمک به ایجاد و توسعه اشتغال یادداشتی از مشاور مدیرعامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک توسعه تعاون
 • مردم سالاری دینی تنها شرکت در انتخابات نیست/ ابزارهای مادی قادر به سد کردن نفوذ انقلاب اسلامی در دنیا نیستند
 • دولت در سود و زیان پروژه‌های استارتاپی شریک می‌شود/ به رسمیت شناختن نهادهای مالی فعال بازار سرمایه در حوزه فناوری
 • ابزارهای پزشکی ساخت ایران به کمک ضایعه‌های پوستی آمدند
 • توسعه اقتصاد هوشمند در دستور کار وزارت اقتصاد/ضرورت راه اندازی پیام‌رسان مالی جایگزین سوئیفت
 • ابزارهای حمایتی غیر مستقیم کمک موثری برای توسعه استارت‌آپ‌ها هستند
 • تلاش برای ظهور شرکتهای با فناوری پیشرفته و مساله‌محور در عرصه اقتصاد
 • رشد چشمگیر شاخص بورس اوراق بهادار تهران
 • گفتگوی تفصیلی| پروفسور امین: از رای به روحانی پشیمانم/ توسل به بیگانه برای حل مشکلات ایران احمقانه است
 • شیراز به عنوان نخستین کلان‌شهر کشور از نماد بورس اوراق مشارکت برخوردار شد‌
 • گشایش نماد اوراق مشارکت شهرداری شیراز با نام «مشیر ۱۱۲» در بورس تهران
 • تیر باقی‌مانده در ترکش آقای رئیس/ پست‌کردن پول، بدتر از ربا و معادل دزدی و استثمار است
 • بازار سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری را جایگزین بانکها می کنیم