دانشگاه تربت حیدریه چند سالی است به واسطه وجود صنعت نوغانداری در این شهرستان رشته نوغانداری را راه‌اندازی کرده است؛ اما عواملی از جمله نبود آینده شغلی مناسب باعث شده تا دانشجویان رغبت چندانی به این رشته نشان ندهند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- مریم ذوالفقاری منظری؛ یکی از اتفاقات مبارکی که در سال‌های اخیر در حوزه دانشگاهی رخ داده، طرح آمایش دانشگاهی است.
در این طرح دانشگاه‌ها براساس موقعیت‌های جغرافیایی و استفاده درست از ظرفیت‌های منطقه دسته بندی می‌شوند.
تربت حیدریه و به خصوص منطقه بایگ این شهرستان از سالیان دور یکی از قطب‌های تولید ابریشم و صنعت نوغانداری در کشور بوده است.
شهر «بایگ» یکی از بخش‌های تربت حیدریه به عنوان یکی از کانون‌های ابریشم کشی در ایران است که با وجود بیش از یکهزار دستگاه ابریشم کشی در آن و روستا‌های تابعه بیش از ۷۰ درصد ابریشم کشور را تولید می‌کند و از این لحاظ مقام نخست تولید ابریشم کشور را در اختیار دارد.
این حرفه نیز مانند همه حرفه‌های با قدمت طولانی در فراز و نشیب‌های روزگار دستخوش تغییر و تحولاتی شده و روز به روز از تعداد شاغلان این حرفه کاسته می‌شود.
همه این موارد باعث شد تا اساتید دانشگاه تربت حیدریه رشته نوغانداری در این دانشگاه را فعال کنند، اما دلایل متعددی باعث شد تا این رشته آنطور که باید و شاید مورد استقبال دانشجویان قرار نگیرد.
عدم استقبال از رشته نوغانداری احمد احمدیان، عضو هیات علمی دانشگاه تربت حیدریه و موسس رشته نوغانداری در دانشگاه تربت حیدریه در این رابطه به خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو گفت: با توجه به اینکه صنعت نوغانداری در تربت حیدریه در حال تبدیل شدن به صنعتی رو به افول بود، حدود ۱۰ سال گذشته پیشنهاد تدریس این رشته به عنوان یک رشته دانشگاهی داده شد تا به این صنعت به صورت علمی و آکادمیک پرداخته شود.
احمدیان با اشاره به اینکه پس از راه اندازی این رشته در دانشگاه تربت حیدریه متاسفانه استقبال از سوی دانشجویان صورت نگرفت، افزود: این عدم استقبال دلایل متعددی از جمله نبود حمایت از سوی وزارت علوم و سازمان سنجش، نبود این رشته در اولویت‌های اول انتخابی دانشجویان، نبود تبلیغات مناسب برای این رشته و ... را داشت.
نبود آینده شغلی مناسب عضو هیات علمی دانشگاه تربت حیدریه از مهم‌ترین عوامل عدم استقبال دانشجویان نسبت به رشته نوغانداری را نبود آینده شغلی روشن و جایگاه اجتماعی مناسب برای این رشته عنوان کرد و افزود: علاوه بر این تغییر فرهنگ سختکوشی و کار کردن به فرهنگ کار نکردن، مصرف گرایی و کسب بیشترین درآمد با کمترین میزان کار باعث شد تا رشته‌های پر زحمتی همچون نوغانداری به حاشیه رانده شود.  
وی خاطرنشان کرد: در گذشته یکی از سیاست‌ها در تشکیل کلاس‌های دانشگاهی به این صورت بود که کلاس‌ها باید به حد نصاب حداقل ۱۵ نفر می‌رسیدند. در رشته نوغانداری دانشجو‌ها به حد نصاب نمی‌رسیدند و گاه دانشجویان یک یا دو ترم در این رشته تحصیل می‌کردند و پس از آن تغییر رشته می‌دادند. در واقع دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تربت حیدریه در رشته نوغانداری هیچ فارغ التحصیلی تاکنون نداشته است.
الگوگیری از صنایع موفق احمدیان گفت: در حال حاضر در دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی بیشترین رشته‌ای که مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرد رشته گیاهان دارویی است چرا که این رشته بازار کار فراوانی از کشت گیاهان دارویی گرفته تا فرآوری و صنعت و داروسازی دارد و دانشجو با فارغ التحصیلی به راحتی می‌تواند اشتغال مورد نظر خود را دنبال کند. اما متاسفانه این روند در رشته‌هایی همچون نوغانداری به خوبی دیده نشده است.
وی راه نجات صنعت نوغانداری و تولید ابریشم در تربت حیدریه را الگوگیری از صنعت چغندرقند در این منطقه عنوان کرد و افزود: چغندر قند از مرحله کشت، تامین منابع اولیه، تهیه بذر مرغوب، خرید تضمینی محصول از کشاورز توسط کارخانه و دیگر عوامل باعث شده تا این محصول در بین کشاورزان منطقه به خوبی پرداخته شود. در واقع در محصول چغندر قند چرخه کاملی در نظر گرفته شده که درآمد کسب شده از این محصول را تضمین می‌کند و کشاورزان میل و رغبت خوبی نسبت به پرورش چغندرقند از خود نشان می‌دهند.
موسس رشته نوغانداری در دانشگاه تربت حیدریه با بیان اینکه تا زمانی که چنین چرخه کاملی برای صنعت نوغانداری دیده نشود، نمی‌توان انتظار بهبود شرایط را داشت، تاکید کرد: تعاونی‌ها و شرکت‌های متعدد ابریشم وجود دارد، اما همه آن‌ها دچار ناامیدی شده اند و در این میان افراد سودجو بیشترین بهره برداری را از این محصول می‌کنند.
فرآوری مناسب محصول وی فرآوری سنتی و غیراقتصادی را از دیگر عوامل عقب ماندگی تولیدکنندگان داخلی ابریشم در رقابت با دنیا دانست و تصریح کرد: ما برای فرآوری این محصول نیاز به دستگاه‌های پیشرفته داریم. برای مثال در خراسان دستگاه‌های تبدیل نخ ابریشم خام به نخ قابل استفاده را نداریم. وجود این دستگاه در تربت حیدریه یا استان باعث کاهش بخشی از مشکلات نوغانداران شده و همچنین اشتغالزایی مناسبی هم برای مردم به دنبال خواهد داشت.  
احمدیان فرآوری و پرداختن به فرآورده‌های جانبی محصول ابریشم را راه دیگری برای نجات این صنعت در منطقه عنوان کرد و افزود: برای مثال شفیره کرم ابریشم منبعی غنی از پروتئین و غذایی مناسب دام و طیور است که می‌توان به عنوان یک محصول فرعی پس از جدا کردن رشته‌های ابریشم از کرم مرده (شفیره) مورد استفاده قرار گیرد و تا زمانی که حتی مقدار کمی ابریشم به شفیره چسبیده باشد نمی‌تواند مورد استفاده دام قرار گیرد. چون جدا کردن ابریشم باقی مانده از شفیره دشوار است معمولا نوغانداران از این منبع درآمد به راحتی عبور می‌کنند که این مساله نیازمند حمایت برای تهیه دستگاه‌های مخصوصی است تا نوغانداران از مرحله به مرحله تولید ابریشم نهایت استفاده را ببرند.
موسس رشته نوغانداری در دانشگاه تربت حیدریه یکی از فرآورده‌های جانبی ابریشم را ساخت داروی مفرح ابریشمی عنوان کرد که از ابریشم و زعفران ساخته می‌شود و خاصیت ضد افسردگی دارد و درباره تولید این دارو گفت: دو شرکت در ایران این دارو را تولید می‌کنند. با نگاه جدی به تولید آن می‌توان ارزآوری بسیاری را برای کشور به ارمغان آورد.
وی در نهایت اشاره‌ای به طرح آمایش دانشگاه‌ها داشت و افزود: با توجه به اینکه تربت حیدریه یکی از قطب‌های تولید ابریشم است این طرح می‌تواند در صورت پیگیری مسئولان شهرستان و دانشگاه، رشته نوغانداری را در دانشگاه تربت حیدریه زنده کند.
کیفیت پایین ابریشم چینی در برابر ابریشم ایرانی جواد صداقت جعفری، معاون مرکز جهادکشاورزی بایگ نیز در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، از مشکلات نوغانداران این منطقه گفت.
صداقت جعفری با بیان اینکه کیفیت کرم‌های ابریشم ایرانی نسبت به کرم‌های چینی و وارداتی بسیار بیشتر است و تلفات آن کمتر، اظهار کرد: جعبه‌های کرم ابریشم چینی بین ۲۲ تا ۲۵ هزار کرم دارد و جعبه‌های ایرانی بین ۲۰ تا ۲۲ هزار. هر کرم ابریشم نیز یک پیله دو گرمی تولید می‌کند و ۲۰ هزار کرم ایرانی ۴۰ کیلو ابریشم خالص و ۲۵ هزار کرم چینی ۵۰ کیلو ابریشم تولید می‌کند. اما پایین بودن کیفیت کرم چینی به همان میزان کیفیت ابریشم تولیدی را هم پایین می‌آورد، موضوعی که در کرم داخلی دیده نمی‌شود.
معاون مرکز جهادکشاورزی بایگ به روند واردات کرم چینی به کشور اشاره‌ای کرد و افزود: در مزایده‌ای که دولت بین شرکت‌های نوغانداری می‌گذارد یکی از شرکت‌ها مزایده را برنده می‌شود. این شرکت بنا بر مصالح و منافع خود و با توجه به قیمت دلار، کرم ابریشمی وارد می‌کند که سود خودش در آن باشد و متاسفانه به کیفیت توجهی ندارد. سود این کار در وهله اول به جیب شرکت وارد کننده می‌رود، اما نوغانداری که بیشترین زحمت این چرخه را می‌کشد متضرر اصلی می‌شود.  
ضرر اصلی حرفه نوغانداری در جیب تولیدکنندگان وی با اشاره به اینکه در منطقه بایگ یکهزار و ۲۰۰ کارگاه ابریشم کشی وجود دارد که تنها ۳۰۰ کارگاه از آن فعال است، گفت: کیفیت پایین کرم‌های ابریشم، ابریشم نامرغوبی را تولید می‌کند و در نهایت خرید این ابریشم از نوغاندار با مشکلاتی روبرو می‌شود و این مسائل باعث می‌شود تا رغبت مردم به این حرفه کم شود.
صداقت جعفری یکی دیگر از مشکلات حرفه نوغانداری را خشکسالی و کاهش تعداد درختان توت (منبع اصلی غذایی کرم‌های ابریشم) دانست و خاطرنشان کرد: نوغاندار برای تهیه غذای کرم‌های ابریشم ناچار است با هزینه زیاد آن را از مناطق اطراف خریداری کرده و این به نفع نوغاندار نیست.
وی تولید نخ‌هایی توسط چین مشابه نخ ابریشم را یکی دیگر از مشکلات بر سر راه صنعت نوغانداری کشور دانست و گفت: وقتی صنایع قالی بافی و پارچه بافی با قیمت کمتر می‌توانند این نخ‌های چینی را تهیه کنند، هیچگاه به تولید ابریشم خالص با قیمت بیشتر توسط نوغانداران روی نمی‌آورند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: صنعت نوغانداری نوغانداری کرم ابریشم ابریشم کشی دانشگاه تربت حیدریه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت snn.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری دانشجو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

واکنش علی مطهری به سخنان عجیب نماینده شازند درباره مسلمانان چین

حضور استاندار در جهاددانشگاهی واحد گلستان

خبر بعدی:

استقبال سرد بخش خصوصی از ترخیص نهاده‌های دامی بنادر مازندران

به گزارش خبرنگار ایرنا ، کندی ترخیص نهاده های دامی دپو شده در بنادر مازندران موضوع مطرح شده در نشست گفت و گوی بخش خصوصی مازندران با دولت بود که امروز پنجشنبه در استانداری برگزار شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در این نشست خواهان تسریع در ترخیص نهاده های دامی موجود در بنادر استان شد و گفت : براساس آمار گمرکات استان، مقادیر زیادی نهاده های دامی اعم از جو و ذرت در بنادر استان دپو شده که مشکلاتی را ایجاد کرده است.
حسن خیریانپور اضافه کرد : در حالی نهاده های دامی در بنادر استان دپو شده که در داخل تولیدکنندگان مرغ ما در تامین نهاده های دامی با مشکل مواجهند و باید هر چه سریعتر نسبت به ترخیص این نهاده ها به خصوص از سوی وارد کنندگان بخش خصوصی اقدام شود.
دپوی بیش از ۴۰۰ هزار تن نهاده های دامی  
مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام استان مازندران هم در این نشست گفت : هم اکنون ۴۱۶ هزار تن نهاده های دامی شامل جو و ذرت در بنادر استان وجود دارد .
سید محمد جعفری افزود : در شرایط فعلی اکثر نهاده های دامی از انبارهای بنادر استان از جمله بندر امیرآباد که حجم زیادی از نهاده ها در این بندر دپو شده بود، خارج و در انبارهای بیرون ذخیره سازی شده است.
وی گفت : تاکنون حدود ۵۰ هزار تن از نهاده ها ترخیص و در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت و حدود ۳۰ هزار تن دیگر نیز مجوز ترخیص دریافت کرده و بزودی در اختیار تولید کنندگان استان قرار می گیرد.
جعفری افزود : در چهار ماهه سال جاری حدود ۹۰ هزار تن نهاده های دامی با نرخ ارز دولتی در اختیار تولید کنندگان قرار گرفت و بقیه نیز طبق قانون پس از ترخیص سایر نهاده ها نیز در در بین تولیدکنندگان توزیع خواهد شد.
مدیرکل پشتیبانی امور دام استان مازندران دلیل اصلی کندی در ترخیص نهاده های دامی از بنادر استان را مشکل تامین ارز دانست و خواهان مساعدت گمرکات برای ترخیص نهاده های دامی شده است.
تامین ارز
مدیرکل گمرکات مازندران هم از کندی ترخیص نهاده های دامی از بنادر استان انتقاد کرد و خواهان تسریع در ترخیص این نهاده ها شد.
یوسفی منش  طولانی شدن ترخیص را باعث بروز مشکلاتی در ذخیره سازی این نهاده ها در داخل بنادر و گفت : در حالی بخش خصوصی نسبت به ترخیص این نهاده ها اقدام نمی کند که در بازار کمبودهایی وجود دارد.
رییس اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی استان مازندران خواهان ساماندهی بخش توزیع نهاده های دامی از جمله سامانه بازار گاه شد و گفت : بررسی کارشناسی نشان می دهد که برای رفع مشکل توزیع نهاده های دامی، باید این نهاده ها در اختیار کارخانجات قرار گیرد.
عبدالله مهاجر افزود  : هم اکنون حدود ۵۰ کارخانه خوراک دام در استان مازندران با ظرفیت تولیدی ۲ میلیون تن وجود دارد که با نیمی از ظرفیتشان فعالیت می کنند و در اختیار قراردادن نهاده ها دامی به این واحدها می تواند ظرفیت تولیدی آنها را افزایش دهد.
وی دلیل کندی ترخیص نهاده ها از بنادر استان را عدم تامین به موقع ارز اعلام کرد.
در استان مازندران دو هزار و ۲۰۰ واجد مرغداری دارای مجوز و ۵۰۰ واحد غیرمجاز با ظرفیت بیش از ۲۰۰ هزار تن در سال فعالیت دارد و حدود چهار هزار نفر نیز در این واحدها اشتغال دارند.

برچسب‌ها ساری اتاق بازرگانی ایران مازندران

دیگر خبرها

 • برگزاری آزمون جامع اولین دوره دانشجویان دکتری تخصصی رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
 • زالی: مردم استان تهران از زدن ماسک استقبال کردند
 • شهروندان مناطق کم برخوردار مشارکت بیشتری با شهرداری دارند
 • توزیع ۵۵۰بسته مواد غذایی در بین نیازمندان تربت حیدریه، مه ولات و زاوه
 • فرماندار ساری : از انتقاد خبرنگاران استقبال می‌کنیم
 • توزیع ۵۵۰ بسته مواد غذایی در ششمین مرحله رزمایش کمک‌های مومنانه
 • استقبال ۹۵ هزار خودرو از طرح تبدیل رایگان به دوگانه سوز
 • خريد توافقي 3000 کيلو پيله ابريشم در استان آذربايجان‌شرقي
 • خرید توافقی ۳۰۰۰ کیلو پیله ابریشم در استان آذربایجان‌شرقی
 • کشف حوض انباری تاریخی در تربت حیدریه
 • صعود کوهنوردان تربت حیدریه به چهارقله مرتفع کشور
 • تولید آفت‌کش‌نانو برای حفظ محیط‌زیست
 • هفت میلیون قطعه جوجه‌ ریزی در تربت‌جام انجام شد
 • توزیع 730 بسته کمک معیشتی در جلگه رخ تربت حیدریه
 • تشکیل نخستین کارگروه املاک و کاداستر در تربت جام
 • افزایش ظرفیت نوغانداری در تمام شهر‌های گلستان
 • هفت میلیون قطعه جوجه‌ریزی در تربت‌جام انجام شد
 • دانشگاه، بنگاه رؤیافروشی!
 • طرز تهیه یک دسر خوشمزه و پرملات