آفتاب‌‌نیوز :

سرویس اقتصادی- سایت "اسکیفت" (Skift) که سایتی امریکایی و فعال در زمینه انتشار اخبار مرتبط با گردشگری و سفرهای خارجی است در گزارشی اشاره می‌کند که علیرغم فشارهای دولت امریکا، درخواست گردشگران خارجی برای برگزاری تورهای سفر به ایران در حال رشد بوده‌اند.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ این سایت می‌نویسد: "برخلاف افزایش تنش در روابط ایران و امریکا در دوران زمامداری ترامپ، تنها برخی از گردشگران امریکایی در مورد برنامه‌ریزی سفر خود خود به منظور سفر به ایران تجدیدنظر کرده‌اند. شرکت‌های گردشگری برگزارکننده تور اشاره می‌کنند که ایران مقصدی امن و همراه با مهمان‌نوازی شهروندان‌اش حتی برای گردشگران امریکایی است. همزمان با افزایش تنش لفظی میان ایران و امریکا و افزایش احتمال خطر وقوع جنگ میان دو کشور، شرکت‌های گردشگری اشاره می‌کنند که تقاضای سفر به ایران در میان امریکایی‌ها قدری کاهش یافته است و برخی از آنان برنامه سفر خود به ایران را لغو کرده‌اند. با این حال، تقاضا از نقاط دیگر جهان برای سفر به ایران با رشد بیشتری همراه بوده است".

"جانت مور" فعال در حوزه گردشگری و برگزارکننده تورهای مسافرتی به ایران در طول 20 سال گذشته می‌گوید: "اکثر پرسش‌های گردشگران از ما درباره ضریب امنیت در ایران و مسائل سیاسی در آن کشور بوده است. در ماه های اخیر اما پرسش‌ها و ابهامات در این‌باره جدی‌تر بوده است. گردشگران نگران شعارهای پرزیدنت "ترامپ" رییس‌جمهوری امریکا و "جان بولتون" مشاور امنیت ملی او هستند. آنان نمی‌خواهند به جایی بروند که خطر درگیری نظامی در آنجا وجود دارد".

او می‌گوید: "از آنجا که روند گرفتن ویزا برای سفر به ایران بسیار وقت‌گیر است ما پروسه مربوط به آن را اغاز کرده‌ایم. باید ببینیم در دو هفته آینده چه اتفاقی می‌افتد تا شفاف‌تر به پرسش‌های گردشگران و ابهامات آنان پاسخ دهیم".

شرکت Journeys International که از سال 2015 میلادی به ایران تورهای مسافرتی دارد، می‌گوید در ماه‌های اخیر علاقه گردشگران به منظور سفر به ایران در حال رشد بوده است. او می‌گوید: "برخی از گردشگران امریکایی قصد سفر به ایران را ندارند و برنامه جایگزینی دارند. آنان علیرغم آن که احساس می‌کنند ایران احتمالا هنوز کشور امنی است قصد دارند برنامه سفر به ایران را به تعویق انداخته تا همه چیز آرام شود".

این سایت در ادامه می‌نویسد: "Kim McCabe مدیر ارتباطات در G Adventures دفتر مسافرتی‌ای که تورهای 14 سفر به ایران را برگزار می‌کند می‌گوید که خرید تورها توسط گردشگران امریکایی در سال جاری به میزان 14 درصد کاهش یافته است. با این حال، او اشاره می‌کند که در همان فاصله زمانی گردشگران غیرامریکایی درخواست‌های‌شان برای سفر به ایران افزایش یافته است". او می‌گوید: "علاقه‌مندی جهانی نسبت به بازدید از ایران نسبتا در حال افزایش است".

در این میان Jenny Gray مدیر برگزارکننده تورها به مقصد ایران در شرکت مسافرتی Intrepid Travel که مقر آن در استرالیا است و به تازگی تورهای مختص زنان را برای ایران برگزار می‌کند، می‌گوید مورد چندانی در کنسل کردن برنامه سفر از سوی گردشگران نداشته است. او می‌گوید: "مشتریان با ما تماس می‌گیرند و درباره وضعیت ایران می‌پرسند. با این حال، اکثر درخواست‌های گردشگران انجام شده‌اند و درخواستی برای لغو سفر نداشته‌ایم".

این سایت در ادامه می‌نویسد: " وزارت خارجه امریکا از سال 1979 میلادی به اتباع امریکایی و شرکت‌های گردشگری هشدار داده که در ایران خطر گروگان‌گیری، آدم‌ربایی و بازداشت شهروندان امریکا وجود دارد. با این حال، مدیران تورهای گردشگری که با "اسکیفت" صحبت کرده‌اند به شدت مخالف این نظر رسمی دولت امریکا هستند و می‌گویند به آنان ثابت شده که ایران جای امنی برای سفر است و مردمان مهمان‌نوازی از جمله در قبال گردشگران امریکایی دارد. "گری" می‌گوید: "اغلب از ایران تصویری ارائه شده به عنوان کشوری که روی خوشی نسبت به گردشگران از خود نشان نمی‌دهد. واقعیت اما دقیقا غیر از این است. ایرانیان مردمانی گرم و با رفتاری دوستانه هستند و مشتاق پذیرایی از خارجی‌ها هستند".

"پولاک" برگزار کنند دیگر تورهای گردشگری به ایران می‌گوید حتی یک مورد مسئله‌ساز و دارای مشکل هم در جریان سفر گردشگران به ایران نداشته است. او می‌گوید: "ایرانیان بسیار کنجکاو هستند و از گردشگران سوال می‌پرسند. آنان درک می‌کنند که گردشگران امریکایی بازتاب دهنده رفتار دولتمردان امریکایی نیستند".

این سایت در ادامه می‌نویسد: "امریکایی‌ها کمتر از 1 درصد از 6.5 میلیون گردشگر جهانی به ایران را در هر سال تشکیل می‌دهند.

طبق گزارش سازمان گردشگری جهانی سازمان ملل متحد، علاقه امریکایی‌ها برای سفر به ایران رو به رشد بوده است. در گزارش آن نهاد امده است که تعداد گردشگران امریکایی سفر کرده به ایران در فاصله سال‌های 2014 تا 2016 میلادی با رشدی 62 درصدی همراه بوده است".

این سایت می‌نویسد: "تقاضا برای سفر به ایران با افت و خیز همراه بوده است. چهار سال پیش تقاضا در نقطه‌ای عالی قرار داشت. در سال 2017 میلادی مشکلاتی ایجاد شد، زمانی که ترامپ ممنوعیت سفر مسلمانان و اخذ ویزا توسط آنان را برای سفر به امریکا اعلام کرد. در آن زمان برخی برنامه سفر به ایران را لغو کردند. با این حال، علیرغم ناکامی‌ها، شرکت‌های گردشگری در مورد رشد سفر گردشگران به ایران در بلندمدت خوش‌بین هستند".

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

استفاده از ظرفیت جامعةالمصطفی(ص) در جذب گردشگران خارجی

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی‌فر، مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی امروز اول مردادماه در نشست خود با رئیس نمایندگی جامعةالمصطفی(ص) العالمیه خراسان که در جامعةالمصطفی(ص) العالمیه مشهد برگزار شد، گفت: پرواز مستقیم، امنیت و اقامت از جمله مولفه‌های اصلی برای جذب گردشگر خارجی است که خراسان رضوی هر سه مورد را دارد، هم چنین در استان نیز زیرساخت‌های حمل و نقلی به خوبی فراهم است.

وی به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های استان و به‌ویژه مشهد اشاره کرد و ادامه داد: در استان 162 تأسیسات گردشگری دارای مجوز از این اداره‌کل با ظرفیت بیش از 102 هزار نفر شب اقامت فعال است.

مکرمی‌فر تصریح کرد: سیاست‌های توزیع و هدایت سفر به شهرستان‌های خراسان رضوی اجرا شده است، تاکنون 58 اقامتگاه بوم‌گردی در استان به بهره‌برداری رسیده است و تقریباً در تمام شهرستان‌ها اقامتگاه بوم‌گردی وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به ظرفیت‌های صنایع دستی و گردشگری استان اشاره و عنوان کرد: سال گذشته برای 28 شهرستان خراسان رضوی کتابچه و راهنمای گردشگری در قطع پالتوئی به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده است که تاکنون با توجه به حمایت‌هایی که از سوی بخش خصوصی و برخی شهرداری‌ها بوده، به چاپ رسیده است.

وی ادامه داد: پیش از این، تفاهم‌نامه‌ای میان اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و جامعةالمصطفی(ص) العالمیه به امضا رسید که در راستای توسعه گردشگری همکاری‌های لازم صورت گیرد و این نشست برای اجرایی شدن این تفاهم‌نامه برگزار شد.

مکرمی‌فر اظهار کرد: محتوی معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری و صنایع دستی استان آماده شده است. باید گفت طلاب، دانشجویان جامعةالمصطفی(ص) العالمیه و خانواده‌های آن‌ها بهترین زمینه برای معرفی استان هستند.
وی با بیان این‌که جامعةالمصطفی العالمیه ظرفیت‌های ملی و بین‌المللی دارد، گفت: بیش از 7000 دانشجو، پژوهشگر و طلبه در راستای ارزش‌های دینی و معنوی در این مؤسسه حضور دارند و می‌توانند در زمینه توسعه گردشگری کمک کنند.

همچنین حجت‌الاسلام محمدرضا صالح رئیس جامعة‌المصطفی(ص) العالمیه خراسان در این نشست برای همکاری در توسعه روابط و گردشگری خراسان رضوی با کشورهای هدف جامعة‌المصطفی(ص) اعلام آمادگی کرد و گفت: این مؤسسه نهادی علمی، حوزوی و بین‌المللی است که بیش از 7000 طلبه از 50 کشور جهان در مشهد حضور دارند.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که در جامعةالمصطفی(ص) طلاب از کشورها با زبان‌های مختلفی حضور دارند، می‌تواند معرفی‌کننده مناسب ظرفیت‌های گردشگری، مذهبی و صنعتی و دیگر ظرفیت‌های استان خراسان رضوی باشد.

صالح تصریح کرد: مشهد برای صدها میلیون نفر از پیروان و عاشقان اهل‌ بیت(ع) و صدها میلیون نفر از سایر مذاهب اسلامی و حتی غیرمسلمانان که علاقه‌مند به زیارت این شهر مقدس هستند، دارای جاذبه است و بر همین اساس نباید از این ظرفیت عبور کنیم، در همین راستا مذاکراتی با مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی انجام و مقرر شد با ارتباطاتی که میان جامعةالمصطفی(ص) وجود دارد، این ظرفیت گردشگری را احیا کنیم.

وی ادامه داد: معرفی ظرفتیت‌های علمی، گردشگری سلامت و... از دیگر مواردی است که با استفاده از ظرفیت‌های جامعةالمصطفی(ص) العالمیه معرفی و جذب گردشگر انجام خواهد شد.

انتهای پیام

واکنش‌ها به مهاجرت مزدک میرزایی

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

حریق گسترده در مجتع تجاری بلوار کوهک

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۳۷۷۹۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الشمری: عراق نیروی هوایی قدرتمندی دارد
 • شورای امنیت در برابر تهدیدات اسرائیل علیه لبنان سکوت نکند
 • آمریکا فشارها علیه رئیس جمهوری ونزوئلا را تشدید می کند
 • ترامپ علی‌رغم تهدید‌ها تمایلی به درگیری با ایران ندارد
 • نتانیاهو: فشارها بر ایران باید ادامه یابد
 • فشارها بر ایران باید ادامه یابد
 • رونق گردشگری گناباد سرمایه‌گذار می‌خواهد
 • ارائه خدمات مطلوب به رونق گردشگری در ابرکوه کمک می‌کند
 • ترامپ علی‌رغم تهدیدها تمایلی به درگیری با ایران ندارد
 • مقام‌های آمریکایی: ترامپ علی‌رغم تهدیدها تمایلی به درگیری با ایران ندارد
 • ايران مقصد گردشگران جمهوري آذربايجان
 • سفر به یکی از محروم ترین نقاط ایران (+عکس)
 • استان اردبیل بیش از ۲ هزار جاذبه گردشگری دارد
 • مهمترین زیرساخت توسعه گردشگری آموزش است
 • توسعه گردشگری روستائی و عشایری در شرق شهرستان اصفهان
 • دریاچه ارومیه برای گردشگران آماده می‌شود
 • تامین زیرساخت‌های گردشگری در سواحل دریاچه ارومیه ضروری است
 • تعریف مسیر جدید گردشگری به مقصد هیرکانی/خراسان شمالی مقصدی بکر برای گردشگری
 • فشارها موجب نخواهد شد که ایران از موضع خود در موضوع فلسطین کوتاه بیاید