رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: بعید است استقلال و پرسپولیس تا پایان سال ۹۸ شرایط لازم برای پذیرش در فرابورس را دارا شوند. ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۱ ورزشی فوتبال ایران نظرات - اخبار ورزشی -

میرعلی‌اشرف عبدالله ‌پوری حسینی, در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره آخرین وضعیت خصوصی‌سازی دو تیم استقلال و پرسپولیس, اظهار داشت:‌ مجلس شورای اسلامی حکمی را در قانون بودجه آورده که باید این دو باشگاه تا شهریور‌ماه سال 98 در فرابورس عرضه شوند اما برای انجام این کار باید سازوکاری فراهم باشد که متاسفانه فعلاً مهیا نیست و باشگاه‌ها فاقد این شرایط هستند.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه «بعید است شرایط دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا دو, سه ماه آینده برای پذیرش در فرابورس مهیا شود» عنوان کرد: باید ابتدا شرایط لازم در دو باشگاه فراهم باشد و بعد حکم مجلس اجرا شود که با توجه به وضعیت باشگاه‌ها بعید به نظر می‌رسد این اتفاق تا شهریور رخ بدهد. در این صورت باید تدبیری کنیم که چگونه تا پایان سال این کار را انجام دهیم.

پوری‌حسینی در پاسخ به این سؤال که چه شرایطی باید در باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای پذیرش در فرابورس وجود داشته باشد, تصریح کرد: طبق مباحثی که 2 ماه پیش در جلسات مربوط مطرح شد, شرکت‌های استقلال و پرسپولیس باید سهامی عام داشته باشند. همچنین این باشگاه‌ها باید حداقل سهام را داشته باشند اما الان یکی از آنها فقط یک میلیون و دیگری 10 میلیون تومان سهام دارد! علاوه بر این باید صورت‌‌های مالی در این باشگاه‌ها شفاف باشد و در سازمان امور مالیاتی وضعیت خوبی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دو تیم بزرگ تهرانی هیچ یک از شرایط فوق را برای پذیرش در فرابورس ندارند یادآور شد: صورت‌‌های مالی 3/31 و 4/31 سال 97 این باشگاه‌ها داری ابهام هستند و صورت‌های مالی جدید این باشگاه‌ها نیز باید بررسی شوند. هرچند اخیراً با تلاش‌های سلطانی‌فر و همکاران‌شان در وزارت ورزش در این باشگاه‌ها اصلاح ساختار خوبی انجام شده و نسبت به چند سال قبل که این باشگاه‌ها قرار بود خصوصی‌سازی شود, پیشرفت چشمگیری کرده‌اند. قبلاً در این باشگاه‌ها صورت‌ مالی پیدا نمی‌شد اما الان حداقل صورت‌های مالی هرچند با ابهام وجود دارد.

پوری‌حسینی با تاکید روی این موضوع که «بعید است, استقلال و پرسپولیس حتی تا پایان سال 98 شرایط لازم برای پذیرش در فرابورس را دارا شوند» به تسنیم گفت: ابتدا با مصوبه سال 1388 مجلس نام استقلال و پرسپولیس در لیست خصوصی‌سازی قرار گرفت و در سال‌های 93 نیز اقدامات خوبی انجام شد و حتی سازمان خصوصی‌سازی برای واگذاری این باشگاه‌ها آگهی منتشر کرد اما در مرداد سال 94 دولت مصوبه‌ای تصویب کرد که این باشگاه‌ها از فهرست خصوصی‌سازی خارج شدند و الان دوباره از آذر 97 مصوبه‌‌ای برای خصوصی‌سازی این باشگاه‌ها صادر شده است با این تفاوت که امسال مجلس برای نحوه خصوصی‌سازی حکمی داده که باید فقط این باشگاه‌ها در فرابورس واگذار شوند که این تاکنون انجام نشده و بعید می‌دانم با این شرایط حالا حالا‌ها انجام شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره اینکه نحوه عرضه این باشگاه‌ها در فرابورس به چه صورت خواهد بود و آیا همه هواداران و علاقه‌مندان می‌توانند این سهام‌ را خریداری کنند, عنوان کرد: در مرحله اول 5 تا 10 درصد سهام این باشگاه‌ها به عموم واگذار می‌شود تا در ادامه قیمت مشخص شود البته کسی مدعی نیست که کل سهام باشگاه‌ها ریز ریز و به افراد مختلف واگذار شود. باید مالکیت 51 درصد سهام, صاحب مشخص داشته باشد تا بتواند برای باشگاه مدیر تعیین کند و به دیگر کارها بپردازد.

پوری‌حسینی با بیان اینکه «مجلس نگفته که باید کل سهام باشگاه‌ها به صورت خرد به مردم عرضه شود» خاطرنشان کرد: این کار در فرابورس سلسله مراتب دارد و بعداً سهام بلوکی باید قیمت‌گذاری شود, حال اینکه آیا این نحو از واگذاری درست است یا خیر حرف دیگری است. فعلاً که الزامات مد نظر برای پذیرش در فرابورس انجام نشده و بعید هم به نظر می‌رسد که فعلاً انجام شود اما اگر مجلس به این نتیجه برسد که به روش دیگری خصوصی‌سازی انجام شود می‌توان راهکار‌هایی پیدا کرد که این کار با سرعت بیشتری انجام شود. در این حالت هیئت واگذاری تشکیل می‌شود و کار را جلو می‌برد اما الان شرایط عرضه در فرابورس به هیچ وجه فراهم نیست.

سلطانی‌فر: استقلال و پرسپولیس باید تا شهریورماه به فرابورس بروند

 

انتهای پیام/

R7878/P1015135/S3,27/CT1 واژه های کاربردی مرتبط استقلال تهران پرسپولیس تهران

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آخرین تحولات پرریسک‌های فرابورسی

استفاده از چنین معیارهایی در دعوت از حضار جلسه، اقدام بسیار شایسته‌ای بود زیرا معمولا بیشتر جلسات مشابه براساس دعوت از فهرست تقریبا ثابتی از فعالان بازار صورت می‌گیرد که بسیاری از آنها مدیران یا کارشناسان نهادها و شرکت‌های حقوقی‌ها یا نمایندگان آنها هستند که ممکن است در بطن ماجرا نباشند یا دستی از دور بر آتش داشته باشند. با خبرهای منتشر شده از این جلسه مشخص شد که پیشنهادهای فعالان بازارپایه در چند بخش مورد موافقت مدیران بورس قرارگرفته و قرار است مدون و به شورای عالی بورس برای تصمیم‌گیری نهایی ارائه شود. به نظر می‌رسد با توجه به تاکید رئیس سازمان بورس بر اولویت رضایت سهامداران بازار پایه در مورد قوانین جدید، بیشتر شرکت‌کنندگان در این جلسه درباره لزوم اجرای تغییرات قانع شده‌اند و دیگر مخالفتی با اصل تغییرات وجود نداشته باشد، به‌ویژه آنکه برخی از پیشنهادهای فعالان هم مورد توجه سازمان بورس قرار گرفته است. در گزارش پیش‌رو به برخی رویدادهای یک‌هفته گذشته در «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

پس از جلسه مزبور صحبت‌های درگوشی و بعضا هشدارهای آشکاری از برخی دارندگان کانال و سایت شنیده می‌شد که به سهامداران توصیه می‌کردند در بازارپایه احتیاط کنند. برخی هم صحبت از اراده مسوولان به هدایت نقدینگی به سمت نمادهای بنیادی در بازارهای اصلی بورس و فرابورس می‌کنند که البته به نظر می‌رسد بیشتر نظر مسوولان بر کنترل بازارپایه باشد حتی اگر نتیجه آن هدایت سرمایه‌ها به بخش کم‌ریسک بازار و تامین منافع سرمایه‌گذاران باشد. شاید همین هشدارها سبب شد روز دوشنبه نمادهای بازارپایه عمدتا در قیمت‌های منفی و صف فروش معامله شوند، گرچه در تابلوهای بورس و فرابورس هم بیشتر رنگ قرمز به چشم می‌آمد. همین امر سبب شد برخی بر نظر خود مبنی براینکه «ایجاد محدودیت در بازارپایه فقط روی این بازار اثر منفی نمی‌گذارد و کل بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد»، دوباره تاکید کنند. اما روز سه‌شنبه اوضاع متفاوتی پیش آمد، طوری که بیشتر نمادهای بازار سرمایه اعم از بورس و فرابورس و بازارپایه شاهد صف‌فروش بودند که عمدتا تا پایان وقت هم جمع نشد و کمتر از ۵ درصد کل نمادها مثبت بودند. تلاش برای یافتن علت این رویداد بازار، به «سامانه مدیریت ریسک» منتهی شد که پس از چند مرحله اجرای آزمایشی در بخشی از ساعات معاملاتی بازار، از روز سه‌شنبه در تمام مدت معاملات بازار اجرایی شد. همان‌گونه که پیش از این اشاره شد، سازمان بورس زمان خوبی را برای پیاده کردن این سامانه انتخاب کرد که هدف نهایی آن اجرای عدالت بین سهامداران در استفاده از اعتبار است. بدون این سامانه، معامله‌گران کارگزاری‌ها در ایستگاه‌های معاملاتی (استیشن) می‌توانستند برای فردی بدون اینکه پول نقد در حساب خود داشته باشد یا اعتباری از سوی کارگزاری برای وی تعریف شده باشد، دستور خرید سهام در سامانه معاملات وارد کنند. در صورتی که سفارش انجام می‌شد خریدار تا پایان همان روز با فروش سهامی دیگر یا واریز وجه نقد، حساب خود را تسویه می‌کرد. البته این امکان در اختیار همه سهامداران و به‌صورت سیستمی نبود و تنها بعضی از افرادی که با برخی معامله‌گران کارگزاری ارتباط داشتند از آن بهره می‌بردند. ‌اینک اما با اجرای این سامانه همه افراد می‌توانند با داشتن اعتبار که روز(های) قبل توسط کارگزاری تخصیص می‌یابد معامله انجام دهند و معامله‌گران کارگزاری نمی‌توانند برای خود سیستم اعتباردهی (به ظاهر) مجزا از کارگزاری داشته باشند. زمان مناسب اجرای این سامانه سبب شد اثر شدید آن به روز سه‌شنبه منحصر و از روزهای بعد کم‌کم وضعیت عادی بر معاملات حاکم شود. درباره قوانین جدید بازارپایه هم که به‌نظر می‌رسد طی یکی ‌دوماه آینده اجرایی شوند، این امیدواری وجود دارد که اگر بناست اصلاحی در قیمت‌ها صورت گیرد، به تدریج باشد تا زیان عمده‌ای دامن‌گیر سهامداران آن نشود.

«پتروشیمی دهدشت» با نماد دهدشت که در بازار پایه «ج» حضور دارد یکی از طرح‌های ناکام دولت نهم و دهم است که در سال ۱۳۸۸ تاسیس شد و قرار بود کمتر از ۴۰ ماه بعد به بهره‌برداری برسد. دهدشت بخشی از یک طرح بزرگ به نام «خط لوله اتیلن دنا» بود که از جنوب کشور شروع می‌شد و تا مرکز کشور و مناطقی محروم از استان‌های «چهارمحال و بختیاری» و «کهگیلویه و بویراحمد» ادامه می‌یافت. زنجیره این طرح بزرگ از «پتروشیمی گچساران» آغاز می‌شود که خوراک خود را از «پالایشگاه بیدبلند» دریافت می‌کند و محصول خود را داخل خط لوله اتیلن دنا می‌فرستد. چهار مجتمع پتروشیمی در سرراه این خط لوله بودند که یکی از آنها دهدشت و سه تای دیگر پتروشیمی‌های «ممسنی»، «کازرون» و «بروجن» بودند. ممسنی و کازرون در بازار پایه «ب» حضور دارند اما بروجن نزد سازمان بورس ثبت نشده است. دهدشت قرار است اتیلن دریافتی را به ۳۰۰ هزارتن «پلی‌اتیلن سنگین» تبدیل کند. نکته‌ای که در چینش این پنج پروژه پتروشیمی مورد نظر قرار گرفت این بود که هر کدام از چهار مجتمع پایین‌دستی حدود ۲۰ درصد از سهام مجتمع بالادستی یعنی گچساران را در مالکیت خود داشتند. ساخت پتروشیمی گچساران چند سال قبل شروع شد و در حال حاضر حدود ۶۰ درصد پیشرفت داشته و طبق برنامه باید تا پایان سال ۱۳۹۹ تکمیل شود. سرمایه دهدشت که در ابتدا کمتر از ۴۰ میلیارد تومان بود پس از چند مرحله افزایش در حال حاضر بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان است که منابع این افزایش سرمایه‌ها درواقع صرف اجرای پروژه پتروشیمی گچساران شده است. دولت وقت در هنگام تصویب این طرح، ساخت خط لوله را (احتمالا با استفاده از بودجه‌های محرومیت‌زدایی) متقبل شده بود که چون در زمان مناسب اقدام به این کار نکرد، با کاهش قیمت نفت، اجرای تحریم‌ها و نهایتا تغییر دولت در سال ۱۳۹۲ قضیه لوث شد و ظاهرا دولت فعلی با بهانه‌هایی از تعهد دولت قبلی شانه خالی کرد. سهامدار عمده دهدشت و سه پروژه دیگر «گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان» (پترول) است. خود پترول هم چند سال پیش بابت تسویه بدهی به «صنایع پتروشیمی خلیج فارس» (فارس) واگذار شد. از آنجا که پترول بدهی سنگینی به سهامدار عمده فعلی خود دارد قرار شده بابت آن بیش از ۵۲ درصد پتروشیمی دهدشت و ۴۵ درصد از پتروشیمی بروجن را به همراه حدود ۱۰ درصد از پتروشیمی گچساران به فارس واگذار کند. با توجه به حضور دهدشت در بازار پایه آگهی واگذاری آن از طریق بازار سوم فرابورس منتشر شده و برای دوشنبه ۲۸ مرداد امسال برنامه‌ریزی شده است. در صورت انجام این انتقالات هلدینگ خلیج فارس سهامدار عمده «پتروشیمی بروجن» و «پتروشیمی دهدشت» خواهد شد و از طریق مالکیت این دو در «پتروشیمی گچساران» و با ۱۰ درصد سهامی که مستقیما از پترول می‌گیرد، سهامدار عمده گچساران هم خواهد شد. فارس ضمن به‌دست آوردن دارایی جدید، می‌تواند با استفاده از منابع خود، پیشرفت این دو پروژه گچساران و دهدشت را سرعت بخشد. به‌ویژه آنکه چند سال است پالایشگاه بیدبلند را خریده و به سرعت در حال راه‌اندازی آن که تامین‌کننده خوراک پتروشیمی گچساران است، می‌باشد. از سوی دیگر با مسکوت ماندن احداث خط لوله دنا علی‌الظاهر چهار پروژه پایین‌دستی دهدشت، ممسنی، کازرون و بروجن توجیه ساخت خود را از دست دادند اما براساس آخرین تصمیم پترول قرار شده از بین این چهار پروژه، دهدشت که فاصله نسبتا کمی (۱۲۰ کیلومتر) با «خط لوله اتیلن غرب» دارد با ایجاد یک انشعاب از خوراک اتیلن آن لوله استفاده کند. به همین خاطر آخرین تصمیم مبنی بر ساخته شدن دهدشت گرفته شده و تا کنون هم حدود ۱۰ درصد پیشرفت داشته است. در سناریوی عدم ساخت خط دنا، پتروشیمی گچساران نیز اتیلن تولیدی خود را به خط اتیلن غرب تزریق می‌کند که مشتریان زیادی در سر راه خود تا شمال غرب کشور دارد. انجام این معامله اثرات سود و زیانی و قیمتی با سهام مرتبط دارد. در درجه اول پترول با فروش این دارایی‌ها سود مناسبی شناسایی خواهد کرد. مثلا با توجه به قیمت تمام شده حدود ۱۳۲ تومانی دهدشت برای پترول، با فرض فروش در قیمت پایه ۴۶۷ تومانی، پترول حدود ۱۸ تومان به ازای هر سهم شناسایی خواهد کرد، البته بخشی از سهام دهدشت متعلق به زیرمجموعه خود پترول است اما در محاسبه سود تغییر چندانی ایجاد نمی‌کند. سود حاصل از ۴۵ درصد بروجن و ۱۰ درصد گچساران هم پس از انجام معامله (احتمالا خارج از فرابورس و از طریق آگهی مزایده)، قابل محاسبه خواهد بود. انجام این معامله بین پترول و فارس که با قیمت‌گذاری پتروشیمی گچساران همراه است قیمت سهام سه شرکت دهدشت، کازرون و ممسنی را هم که هرکدام مالک بیش از ۲۰ درصد گچساران هستند، مشخص‌تر خواهد کرد.

      

واکنش‌ها به مهاجرت مزدک میرزایی

پاسخ تهدیدآمیز کریمی قدوسی به نماینده تربت جام

حریق گسترده در مجتع تجاری بلوار کوهک

کلیدواژه: استقلال تهران پرسپولیس تهران استقلال تهران پرسپولیس تهران

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۳۷۷۹۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • وزیر صنعت: جدی هستیم که دو خودروساز بزرگ را تا سال آینده خصوصی کنیم
 • رحمانی از خصوصی‌سازی دو شرکت خودروساز بزرگ در سال‌ها ۹۸ و ۹۹ خبر داد
 • شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک دی
 • انتشار صورت‌های مالی 3 ماهه بانک خاورمیانه
 • معاملات فرابورس ۲۵۵ درصد رشد کرد
 • اطلاعات صورت‌های مالی بانک گردشگری شفاف شد
 • معاملات فرابورس ۲۵۵ درصد افزایش یافت
 • ابهام در زمان و محل دیدار تدارکاتی تیم‌های پیکان و پرسپولیس
 • سود ۱۰درصدی فرابورس در شروع تابستان
 • دولت برای واگذاری سرخابی‌ها تا شهریور فرصت دارد/ یکی از غیر شفاف‌ترین بنگاه‌های اقتصادی استقلال و پرسپولیس بودند/ همه چیز سرخابی‌ها روی یک برگه کاغذ بود
 • واکنش مجری زن تلویزیون به مهاجرت مزدک میرزایی: بعید نبود!
 • آیا «بیرانوند» به تورینو می‌رود؟
 • وضعیت خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس از زبان سخنگوی دولت
 • ابهام‌ مالی نود
 • واکنش یک مجری تلویزیون به مهاجرت مزدک میرزایی: بعید نبود این اتفاق!
 • گلر پرسپولیس روی جلد روزنامه ایتالیایی/ بیرانوند در راه تورینو +عکس
 • بیرانوند در راه تورینو
 • فیض: بازی با آرژانتین برای ما مثل یک فینال بود/ بعید می‌دانم توخته مشکل خاصی داشته باشد
 • اظهارنظر سخنگوی دولت در مورد خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس