Web Analytics Made Easy - Statcounter

معاون اول رئیس جمهور گفت: از 13380 ميليارد تومان تسهيلات مصوب تا كنون 8021 هزار میلیارد تومان به متقاضيان و مجريان طرح هاي اشتغالزا پرداخت شده كه منجر به ايجاد 144 هزار شغل شده است.به گزارش بلاغ،اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در جلسه شصت و ششمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، با اشاره به گزارش ارائه شده در خصوص عملکرد اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، اقدامات انجام شده را مثبت ارزیابی و بر ضرورت تلاش هر چه بیشتر در جهت تداوم و استمرار اجرای این قانون تأکید کرد.

 

وی با اشاره به موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده در طرح های اشتغال روستایی و عشایری گفت: هدف ایشان از موافقت با این برداشت اشتغالزایی در روستاها و ماندگاری مردم در مناطق روستایی بود تا به دنبال آن شاهد کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها، کاهش حاشیه نشینی در اطراف شهرها و بازگشت روستاییان از حاشیه شهرها به روستاها و نیز کاهش آسیب های اجتماعی باشیم. 
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که از زمان آغاز اجرای این طرح این دغدغه وجود داشت که ممکن است این منابع با ایجاد رانتی بزرگ، زمینه ای برای سوءاستفاده فراهم کند، افزود: خوشبختانه با سیستم نظارتی و سامانه های نظارتی و کنترلی که برای این برنامه طراحی شد، زمینه ایجاد رانت و سوء استفاده از این تسهیلات به حداقل ممکن کاهش یافت و این منابع به شکل صحیح در طرح های اشتغالزا در مناطق روستایی و عشایری مورد استفاده قرار گرفته است. 
رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از سازمان برنامه و بودجه و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم خواست گزارشی جامع از اقدامات انجام شده و عملکرد دستگاه ها در قالب برنامه ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری تدوین کنند تا بر اساس آن بتوان بازپرداخت این تسهیلات را نیز مجدداً به چرخه اشتغالزایی در مناطق روستایی و عشایری اختصاص داد. 
جهانگیری همچنین با اشاره به وجود برخی موانع و مشکلات پیش روی اجرای طرح های اشتغالزا نظیر زمان طولانی صدور مجوزها و استعلام های مختلف، بر لزوم ایجاد پنجره واحد و تفویض اختیارات به کارگروهی مشخص در هر استان تأکید کرد و گفت: باید مدت زمان انتظار برای دریافت مجوزها و استعلام های مختلف برای کارآفرینان و مجریان طرح های اشتغالزا کاهش پیدا کند. 
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: با توجه به اینکه به همت جوانان تحصیلکرده روستایی فعالیت استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان به روستاها نیز تسری پیدا کرده، لازم است تدابیری اندیشیده شود تا اینگونه فعالیت ها که با اشتغالزایی فراوانی نیز در روستاها همراه است بتوانند از منابع و تسهیلات اشتغالزای پایدار در مناطق روستاهایی و عشایری برخوردار شوند. 
جهانگیری همچنین بر ضرورت حضور مستمر اعضای دولت که بعنوان معین استان ها در حوزه اقتصاد مقاومتی تعیین شدند در استان های ذی ربط تأکید کرد.
در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، نیرو، تعاون کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس کل بانک مرکزی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و رئیس اتاق بازرگانی نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از عملکرد اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ارائه کرد. 
وی در این گزارش با اشاره به روند تحول جمعیت کشور و مناطق روستایی، گزارشی از نرخ بیکاری جمعیت روستایی کشور به تفکیک استان های مختلف ارائه کرد و به تشریح اقدامات صورت گرفته برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری پرداخت.
بر اساس این گزارش 45 درصد از تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به بخش کشاورزی و منابع طبیعی، 20 درصد به بخش صنعت، 25 درصد به بخش خدمات و 10 درصد به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر 10 هزار نفر اختصاص یافته است.
نماینده دبیرخانه ستاد همچنین با اشاره به توزیع استانی تسهیلات ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری، گفت: استان سیستان و بلوچستان با 5.46 درصد بیشترین سهم و استان قم با 1.69 درصد کمترین سهم را داشته اند.
وی در ادامه گزارشی از عملکرد نهادهای اصلی مسئول در روند اجرای قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری شامل صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی، موسسات عامل، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستگاه های اجرایی، نهادهای حمایتی و کارگروه های اشتغال ملی و استانی تا تاریخ 22 تیرماه ارائه کرد و گفت: از 13380 میلیارد تومان تسهیلات مصوب تا کنون 8021 هزار میلیارد تومان به متقاضیان و مجریان طرح های اشتغالزا پرداخت شده که منجر به ایجاد 144 هزار شغل شده است.
در ادامه این جلسه گزارشی نیز از بازنگری در کارگروه‌های برنامه‌های ملی اقتصاد مقاومتی مصوب پنجمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارائه شد و نماینده دبیرخانه ستاد در این خصوص گفت: پس از بازنگری در چارچوب و فعالسازی کارگروه‌های برنامه‌های ملی، از 12 کارگروه موجود 8 کارگروه با تغییر در عنوان، چیدمان اعضا و یا چارچوب فعالیت متناسب با مقتضیات کنونی اقتصاد کشور مواجه شد و کارگروه جدید سازگاری با تحولات زیست‌محیطی نیز به کارگروه های 12 گانه اضافه شد.
بر اساس این گزارش 8 کارگروه ملی که متناسب با شرایط اقتصادی کشور با تغییراتی همراه بودند عبارتند از: پیشبرد برونگرایی اقتصاد، تقویت درونزایی و رونق تولید، بهبود معیشت و رفاه اجتماعی، اصلاحات ساختاری بودجه و برقراری انضباط مالی در بخش عمومی، توسعه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد و تقویت نظام تامین مالی.
تغییر چیدمان و بازنگری در جانشینان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که پس از بحث و تبادل نظر، جانشینان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استانهای مختلف تعیین شدند.
در این جلسه همچنین مسئولیت کارگروه گفتمان سازی و فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محول شد.

صرافی ارز دیجیتال

تبلیغات در خبربان

منبع: بلاغ مازندران

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.bloghnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «بلاغ مازندران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۴۴۱۷۵۰۶ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

سواحل نيازمند مديريت پايدار و واحد است

خبرگزاری آریا- نماینده عالی دولت در استان اظهار کرد :تعدادی از طرح های ایجاد مجتمع رفاهی و گردشگری را به مجموعه ای در استان برای هدفگذاری 8 نقطه ساحلی به میزان 16 میلیارد تومان واگذار کردیم که تا 15 روزآینده این طرح ها ایجاد می شود . ‎

به گزارش خبرذگارآریادفترمازندران درشهرستان ساری، سید محمود حسینی پور با بیان اینکه در حوزه آزاد سازی سواحل ،مرحله اول را به خوبی پشت سر گذاشتیم ،گفت :در مرحله بعد می بایست پس از آزادسازی بستری  فراهم شود تا مردم بتوانند به سهولت از ساحل دریا استفاده کنند .

استاندار مازندران با اشاره به اینکه دریای مازندران خشن است،تاکید کرد: امسال جان 280 نفر از گردشگران توسط ناجیان غریق در سواحل استان نجات پیدا کرده است که تاکنون 57 درصد کاهش تلفات غریق را داشتیم .

نماینده عالی دولت در استان اظهار کرد :تعدادی از طرح های ایجاد مجتمع رفاهی و گردشگری را به مجموعه ای در استان برای هدفگذاری 8 نقطه ساحلی به میزان 16 میلیارد تومان واگذار کردیم که تا 15 روزآینده این طرح ها ایجاد می شود .

وی با اعلام اینکه با پیشنهاد استانداری ، شهرداری های ساحلی 2 پلاژ را در دستور کار خود قرارمی دهند،گفت : البته در برخی از شهر ها دو پلاژ توسط شهرداری در حال خدمات رسانی هست و مابقی شهرداری ها نیز زودتر باید اقدام کنند.

استاندار مازندران با بیان اینکه سواحل نیازمند مدیریت پایدار و واحد است ،اظهار کرد: سواحل در حال حاضر به لحاظ ساختاری متولی ندارد هرچند سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری از منظرمالکیت و سندیت و صرفا از باب حفاظت محیط ساحل متولی می باشد ولو اینکه این سازمان امکانات نگهداری و صیانت،پاکسازی از سواحل را ندارد و جزءوظیفه این سازمان نیست.

وی با اشاره به اینکه اگر می خواهیم اقتصاد ساحل در اختیار مردم قرار بگیرد می بایست مدیریت سواحل واحد شود ،گفت: در استان های ساحلی باید مدیریت کامل بر عهده استانداران باشد تا بر اساس ظرفیت و پتانسیل های موجود در هر استان ،برای اقتصاد ساحل برنامه ریزی و هدفگذاری کنند .

حسینی پور با بیان این که اقتصاد ساحل مورد تاکید مقام معظم رهبری می باشد و حسب نظر معظم له از ظرفیت ساحل و دریا می بایست بهره مند شویم افزود: با توجه به درخواست های فراوان از خارج و داخل کشور جهت سرمایه گذاری در سواحل ،در صدد ایجاد بستر های لازم برای جذب این سرمایه گذاری ها هستیم.

نماینده عالی دولت در استان سامان دادن به وضعیت فرهنگی سواحل را یکی از مسائل مهم دانست و گفت: کشور ما ،کشوری است اسلامی و باید با توجه به معیار های اسلام ، ساحل را در اختیار مردم قرار بدهیم .

وی تاکید کرد : استان مازندران دیار علویان و ولایتمدار است می بایست در سواحل ارزش های دینی و اسلامی را رعایت شود .

وی در پایان از مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به استان مازندران و استفاده از ساحل را دارند ،خواست: برای حفظ جانشان از مناطقی که طرح های ساماندهی اجرا می شود استفاده کنند تا در صورت بروز حادثه ،تیم های امداد و نجات مستقر در این طرح ها سریعا اقدام شود .

 

دیگر خبرها

  • سواحل نيازمند مديريت پايدار و واحد است
  • ایجاد آبشخورهای دام در مناطق عشایری دامغان/ چرای ۱۶۲ هزار دام در مراتع شهرستان
  • ایجاد آبشخورهای دام در مناطق عشایری دامغان/ چرای 162 هزار دام در مراتع شهرستان
  • مشکلات برق‌رسانی مناطق روستایی و عشایری جهرم مرتفع می شود
  • بی توجهی دولت به سند جامع اقتصاد مقاومتی/ هزینه تراشی برای کشور با ایجاد مناطق آزاد جدید
  • اوراسیا ریویو: اقتصاد مقاومتی ایران تحریم‌ها را از کار انداخته است
  • اقتصاد مقاومتی ایران تحریم‌ها را از کار انداخت
  • بازگشت 3 هزار کارگر به چرخه کار
  • بازگشت ۳ هزار و ۲۳۰ کارگر به چرخه کار در اصفهان
  • ۱۰ هزار نفر از جامعه عشایری ایلام تحت پوشش بیمه قرار گرفتند