رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس شورای عالی قضایی عراق، گفت: امروز رفتار آمریکایی‌ها باعث شده جریان‌های سیاسی ایران بیش از هر زمان دیگر متحد شوند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی امروز (سه شنبه، ۲۵ تیر ماه) در دیدار با فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق ضمن خوشآمدگویی به طرف عراقی از اینکه عراق دوران سختی را پشت سر گذاشته و امروز روابط مناسبی با ایران دارد، ابراز خرسندی کرد.

وی روابط ایران و عراق را ریشه‌دار و تاریخی توصیف کرد و ادامه داد: یک نمونه از عمق روابط بین ایران و عراق برگزاری باشکوه مراسم اربعین است که ریشه در اعتقادات دو کشور دارد که جا دارد به خاطر میهمان‌نوازی و میزبانی گرم عراقی‌ها از شما تشکر کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری موضوع لغو روادید دائم بین ایران و عراق این موضوع را مسئله‌ای دانست که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و عنوان کرد: این اتفاق در روابط ایران با سایر کشورهای همسایه نیز محقق شده است و در نهایت لغو روادید بین ایران و عراق به سود کشور عراق است.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور کشورمان به عراق یادآور شد: یکی از مصوبات این سفر لایروبی اروندرود طبق قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر بود که این موضوع بیش از ایران به سود عراق است چرا که عراق تنها همین ساحل را برای دستیابی به دریا دارد.

رئیس قوه مقننه عنوان کرد: اگر در این زمینه موانع قانونی و حقوقی وجود دارد باید بین دو کشور برطرف شود.

لاریجانی موضوع همکاری‌های اقتصادی از طریق سرمایه‌گذاری و فعالیت پیمانکاران در دو کشور را یکی دیگر از اقدامات مهم برای توسعه اقتصادی دو کشور دانست و عنوان کرد: ما باید شرایط را طوری رقم بزنیم که پیمانکاران و سرمایه‌گذاران در دو کشور مورد صیانت دولت‌ها قرار گیرند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از گذشته به دنبال جدایی بین ملت ایران و عراق بودند، گفت: اما نتیجه این سیاست‌های آمریکا صدامی بود که نهایتاً بر سر خود آمریکایی‌ها خراب شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز نیز آمریکایی‌ها ادعا کردند که فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند و کشور ایران را از درون به جان هم می‌اندازند در حالی که نه تنها فروش نفت ایران به صفر نرسید بلکه اقشار مختلف کشور و جناح‌ها و جریان‌های سیاسی بیش از هر زمان دیگری با یکدیگر متحد شدند.

لاریجانی، عادی سازی روابط کشورهای اسلامی و عربی با اسرائیل را مسئله ای خطرناک دانست و گفت: نقش عراق در این زمینه بسیار اهمیت دارد چرا که نباید اختلافات با کشورهای اسلامی موجب صلح و هدایت آنها به سمت اسرائیل شود.

فائق زیدان: ایستادگی در کنار ایران را وظیفه خود می‌دانیم

فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق ضمن خرسندی از دیدار با رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: من حامل سلام و درودهای دولت و ملت عراق به ویژه رئیس جمهور هستم و باید بگویم که عراقی‌ها هرگز فراموش نخواهند کرد که برادران ایرانی در مبارزه با داعش چگونه از خودگذشتگی نشان دادند.

وی با بیان اینکه همواره ما به دنبال توسعه روابط با ایران هستیم، یادآور شد: روابط تاریخی ایران و عراق بر ما حکم می‌کند که در برابر دشمنان جمهوری اسلامی ایران ایستادگی کنیم و عراق هرگز در مسیری نخواهد بود که دشمنان بخواهند هدف خود را از آن پیش ببرند. ایستادگی در کنار ایران را وظیفه خود می‌دانیم.

رئیس شورای عالی قضایی عراق درباره لایروبی اروندرود گفت: قطعاً بهره‌برداری و لایروبی از اروندرود به نفع عراق خواهد بود و در بازگشت به عراق این موضوع را از طریق دستگاه‌های مسئول پیگیری خواهم کرد چنانچه موانع و مشکلات حقوقی بر سر این مسیر باشد باید آن را برطرف کنیم.

فائق زیدان یکی از نعمت‌های بزرگ خداوند را حضور زوار در عراق برشمرد و یادآور شد: فقط ما نیستیم که پذیرای زوار ایرانی در عراق هستیم بلکه ایرانیان نیز در طول سال میزبانی زوار عراقی را می‌کنند و این رابطه از پیشینه بلندی برخوردار است.

وی تقویت و تحکیم همکاری‌های اقتصادی از طریق شرکت‌های پیمانکاری فعال در دو کشور را مسئله بسیار مهمی دانست و عنوان کرد: می‌دانیم که دشمنان جمهوری اسلامی ایران در این راستا مانع ایجاد می‌کنند و فشارهای زیادی را به بانک مرکزی عراق برای عدم همکاری با شرکت‌های ایرانی وارد می کنند البته پاسخ ما به این فشارها برخلاف میل غربی‌ها است.

رئیس شورای عالی قضایی عراق با تأکید بر اینکه به شما و ملت ایران اطمینان می دهیم که عراقی‌ها همواره در کنار شما خواهند بود، تصریح کرد: هرگز فراموش نمی‌کنیم که ایرانیان در خط مقدم مبارزه با داعش آن هم در بغداد شهدای بسیاری را دادند و امروز به هیچ عنوان عراق، ایران را تنها نخواهد گذاشت و این پیوند عمیق سرنوشتی است که برای دو ملت مقدر شده است.

فائق زیدان عادی سازی روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل را بزرگترین خطر در منطقه عنوان و اضافه کرد: اگرچه کنفرانس اخیر منامه که در این راستا بود با شکست مواجه شد اما تلاش‌های آمریکا برای تحقق این هدف شوم ادامه خواهد داشت و ما نیز نباید در این راستا سکوت کنیم.

وی با اشاره به جنایات سعودی‌ها در یمن عنوان کرد: اگر فقط ۵ درصد از این جنایات در هر جای دیگری از دنیا رخ می‌داد، دنیا در برابر آن شدیدترین مواضع را اتخاذ می‌کرد ولی امروز شاهد سکوت بسیاری از کشورها هستیم.

فائق زیدان تصریح کرد: عادی سازی روابط با اسرائیل خط قرمز عراق و نوعی خودکشی سیاسی برای این کشور است و دلیل آن هم مسئله عقیدتی است که در کشور ما وجود دارد.

رئیس شورای عالی قضایی عراق اضافه کرد: تلاش می‌کنیم که کشورهای منطقه و سعودی را در این زمینه متقاعد و از راه خطایی که رفته‌اند بازگردانیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لاریجانی: ترامپ صحنه سیاست را با صحنه نمایش اشتباه گرفته است

آفتاب‌‌نیوز :

«علی لاریجانی» در گفت و گو با لستر هولد خبرنگار شبکه تلویزیونی آمریکایی NBC و در پاسخ به این سوال که‌ آیا شما از پیشنهاد گفت و گو که ترامپ مطرح کرده حمایت می کنید، اظهار داشت:‌ شما اگر جای ما بودید این کار را می‌کردید؟ زمانی آقای اوباما در دولت قبل پیشنهاد مذاکره کرد که ایران پذیرفت. چرا؟ چون برداشت ما این بود که اوباما اصولی دارد. دشمن ما بود اما دشمن دانا بود و با دشمن دانا می‌شد مذاکره کرد اما با دشمن نادان و حتی دوست نادان نمی‌توان مذاکره کرد. امروز چه روزی است؟ ۲۸ مرداد. در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ چه اتفاقی افتاد؟ آیا می‌دانید؟

رئیس مجلس با یادآوری کودتای ۲۸ مرداد به خبرنگار آمریکایی بیان کرد: وزیر اسبق خارجه شما به این سوال پاسخ داد و از ایران عذرخواهی کرد چرا که آمریکایی‌ها پشت این کودتا بودند پس به آقای هوک که اخیرا گفته بود آمریکایی‌ها در این ماجرا هیچ نقشی نداشتند این موضوع را یادآوری کنید. مشکل این است که آنها تاریخ نمی‌دانند و من فکر می‌کنم ملت آمریکا گرفتار رهبران دن کیشوتی شده که توهماتی نسبت به صحنه بین‌المللی دارند.

معیارهای ما برای مذامره همان است که در توافق هسته ای‌آمده است

رئیس قوه مقننه در پاسخ به این سوال که معیارهای ایران برای مذاکره چیست، گفت:‌ معیارها همان‌هایی است که در توافقنامه هسته‌ای آمده است. بعد از ۲ سال مذاکره یک توافق هسته‌ای به وجود آمد و در شورای امنیت نیز درباره آن قطعنامه صادر شد، اما آمریکایی‌ها از آن خارج شدند. پس باید به چارچوب تعیین شده آن بازگردند.

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که گام بعدی ایران در راستای کاهش این تعهدات چیست؟ تصریح کرد: تصور می‌کنم این اقدام مسأله عادلانه‌ای است. ما به توافق هسته‌ای پایبند بودیم که البته مبنایی داشت و مبنای آن این بود که به میزانی به آن پایبند باشیم که طرف مقابل نیز پایبند است.

برجام می‌توانست پایه‌ای برای موضوعات مهم‌تر باشد

وی در پاسخ به این سوال که به غیر از موضوع بازگشت آمریکا به برجام، آیا موضوع دیگری برای مذاکره با آمریکا می‌بینید؟ گفت: رفتار آمریکا باید درست شود. ترامپ یک اشتباه استراتژیک کرد. وقتی توافق هسته‌ای انجام شد رهبر انقلاب ایران نکته مهمی را بیان کرده و فرمودند ما این توافق را تست می‌کنیم اگر به درستی جلو رفت آنگاه وارد موضوعات دیگر می شویم اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و ترامپ یک فرصت را خراب کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا توافق برجام از اساس اشتباه بود؟ بیان کرد:‌ از نظر من نه. ما یک توافق هسته ای داشتیم که کشورهای مهم دنیا با ما مذاکره کردند و به این توافق رسیدیم و می‌توانست پایه‌ای برای موضوعات مهمتر باشد و امنیت پایدار در منطقه ایجاد کند اما آن را به هم زدند. البته این توافق در داخل کشورمان مخالفان جدی هم داشت اما در مجموع ایران آن را پذیرفت ولی در نهایت با رفتاری که انجام شد خیلی از شرایط تغییر کرد.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به این سوال که جمهوری اسلامی تا چه مرحله‌ای می‌تواند برای حفظ ساختار و ایجاد موانع در برابر تحریم پیش برود؟ خاطرنشان کرد:‌ قطعا تحریم‌ها تأثیر داشته است اما باید به نکته‌ای توجه کرد و آن اینکه بر اساس قانون برنامه توسعه ششم که در مجلس تصویب شد ما تا پایان مدت برنامه باید بودجه اداره کشور را از نفت جدا می‌کردیم. حالا این کار ۲ سال جلو افتاد البته کمی سختی دارد اما می‌توانیم به جایی که در قانون برنامه در نظر گرفته بودیم، برسیم. مشکلاتی نیز در زمینه اقتصادی باید حل می‌شد و بودجه کشورمان نباید متکی به نفت تدوین می‌شد که حالا تحریم‌ها دستیابی به این هدف را نیز جلو انداخت.
وی افزود: در ایران ظرفیت‌های مهمی از نظر نیروی انسانی متخصص وجود دارد و وقتی مشکلاتی به وجود می‌آید به اقتصاد درونی بیشتر توجه می‌کنیم و به دنبال آن زمینه‌های تولید بیشتری هم فراهم می‌شود. وقتی واردات ما کاهش پیدا کند، مجبور می‌شویم نیازهای خود را در داخل تولید کنیم لذا ما به این زمان نیاز داشتیم. علاوه بر این کشوری را که دارای مرزهای آبی و خاکی بسیاری است، نمی‌توان به سادگی تحریم کرد.
لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا به نظر شما هدف غایی دولت آمریکا تغییر حکومت ایران است؟ اظهارداشت:‌ ممکن است چنین توهمی داشته باشند و در ۴۰ سال بعد از انقلاب نیز گاهی دولت‌های آمریکا چنین هوس‌هایی داشتند. نمونه آن زمانی بود که صدام را علیه ایران تحریک کرده و به او کمک کردند تا با ما وارد جنگ شود اما موفق نشدند از این رو تصور می کنم مختصر عقلی دارند که دنبال این هدف‌ها نروند.

آقای ترامپ صحنه سیاسی را با صحنه نمایش اشتباه گرفته است

رئیس مجلس در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کره شمالی با آمریکا رابطه دشمنی دارد اما در عین حال ترامپ به این کشور سفر می‌کند و رهبر کره شمالی را در آغوش می گیرد. این موضوع را چگونه تفسیر می کنید؟ عنوان داشت:‌ به نظر ما این موضوع عاطفی نیست. در آغوش گرفتن مسأله نیست و باید دید صحنه چقدر از پایه‌های معقول برخوردار است. باید دید آنها از در آغوش کشیدن رهبر کره شمالی چه به دست می‌آورند؟ و در واقعیت چه اتفاقی افتاد؟ آیا مشکل مسابقه تسلیحاتی در شبه جزیره کره حل شد؟ آیا تحریم‌های کره شمالی برداشته شد؟
لاریجانی خاطرنشان کرد: آقای ترامپ صحنه سیاسی را با صحنه نمایش اشتباه گرفته است. صحنه سیاسی باید نتیجه ملموس داشته باشد. آنها چند بار ملاقات کردند اما نتیجه چه شد؟ حداقل ما به دنبال نمایش نیستیم.

کاری به انتخابات ۲۰۲۰ نداریم

وی در پاسخ به این سوال که‌ آیا ایران تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا مقاومت می‌کند تا دولت جدیدی روی کار بیاید، گفت: راه ما مشخص است. کاری به سال ۲۰۲۰ نداریم بلکه یک هدفگذاری بلندمدت را دنبال می‌کنیم. ما فقط با آمریکا مشکل داریم اما با کشورهای دیگر مشکلی نداریم. با همسایگان و دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی، روسیه و چین ارتباط خوبی داریم.

وی در پاسخ به این سوال که در این مقطع چه راهکاری به حکومت ایران توصیه می‌کنید، گفت: من از کسانی بودم که از گذشته در جریان مذاکرات هسته ای بودم و موضوع توافق هسته‌ای را پیگیری می‌کردم. ممکن است اشکالات تاکتیکی در توافقنامه وجود داشته باشد ولی در کل کار قابل قبولی بود و اصل کار این بود که ما بتوانیم مسأله هسته ای را بر اساس توافق حل کنیم.

مردم ایران پیام‌های تصویری پمپئو را به شوخی می‌گیرند

وی با بیان این که شما چه پیامی برای مردم و نه دولت‌ آمریکا دارید، بیان کرد: ملت ایران پیام‌های تصویری را که آقای پمپئو و دیگران می‌فرستند، به شوخی می‌گیرند و اگر شما هم با مردم صحبت کنید، متوجه می‌شوید که رفتارهایی که آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، باعث شده همبستگی ملی در کشور بسیار گسترش یابد. ایرانی‌ها ملت با تمدن و ریشه‌داری هستند و با چهار پیام که در آن دلقک بازی وجود دارد، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

دولت آمریکا گرفتار یکسری دوستان نادان در منطقه شده است

رئیس مجلس یادآورشد: تصور می‌کنم دولت آمریکا گرفتار یکسری دوستان نادان در منطقه شده و رهنمودهایی به او می‌دهند که هزینه آمریکا را بالا می‌برد. مثلا فرض کنید اقداماتی که آمریکایی‌ها برای سرنگونی «ربانی» در افغانستان کردند، چه نفعی برای آنها داشت؟ یا کاری که درعراق کردند. آیا این مسیرها نفعی برایشان داشت؟ کشورهای منطقه، دوستانی برای آمریکا هستند که پیشنهادهای غلطی به او می‌دهند. آقای اوباما قدری این موضوع را درک کرده بود.


رفتارهای آقای ترامپ به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می‌زند

لاریجانی با بیان اینکه باید روی واقعیات منطقه فکر کرد، اظهارداشت: ملت آمریکا، ملت کوچکی نیست و حق آنها نیست که رهبران متوهم داشته باشند. البته این فقط مشکل ما نیست و آقای ترامپ پیش از این از توافق آب و هوای پاریس هم خارج شد و توافق مشابهی را هم که با روسیه داشت، لغو کرد. از موارد دیگر نیز توافق‌هایی با چین است که از بین رفت. اینگونه رفتارها به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می‌زند. ملت آمریکا را ملتی غیرقابل اعتماد می‌کند که این برای آنها خوب نیست.

رئیس قوه مقننه درباره احتمال رویارویی نظامی ایران و آمریکا هم بیان کرد:‌ نگاه کوتاهی به رفتار گذشته آمریکا نشان می‌دهد که به سادگی دچار چنین خطایی نمی‌شوند. ترامپ می‌گفت ما در عراق و منطقه ۶ هزار میلیارد دلار هزینه و چند هزار کشته داده‌ایم. آیا ملت آمریکا مجددا می‌پذیرند که با تشییع جنازه از سربازان خود استقبال کند و این ظرفیت را دارد؟ به نظر من این مسأله هم یک هیاهوست. درباره افغانستان و عراق چه سودی کردند؟

وی با یادآوری سالگرد جنگ ۳۳ روزه گفت: ابتدا که صهیونیست‌ها جنگ را آغاز کردند خانم رایس گفت ما در خاورمیانه زایمان جدیدی خواهیم داشت و خاورمیانه جدیدی به وجود خواهد آمد. همین آقای بولتون می‌گفت صحبت از صلح و آتش بس نکنید و الان زمان جنگ است. حتی در رُم کنفرانسی برای آتش بس گذاشتند که خانم رایس آن را برهم زد اما بعد از دو هفته دستپاچه شدند. آن زمان بنده دبیر شورایعالی امنیت ملی بودم. آنها تماس‌های مختلفی با واسطه می‌گرفتند که چگونه آتش بس ایجاد کنیم و این نتیجه حرف‌های ناپخته‌ای بود که زدند.

لاریجانی یادآورشد: تصور کنید اسرائیل حتی با همکاری آمریکا هم از پس فلسطینیان در غزه برنیامد و از حزب الله هم شکست خورد. پس آنها نمی‌توانند میدانی وسیع‌تر برای خود باز کنند.

استراتژی جمهوری اسلامی جنگ نیست اما اگر کسی تعرض کند رهایش نمی‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم، گفت: زمانی که آمریکایی‌ها صدام را برای جنگ علیه ایران تحریک کردند هم دنبال جنگ نبودیم. در این ۴۰ سال حتی یک تجاوز به کشوری نداشته‌ایم. استراتژی جمهوری اسلامی جنگ نیست، اما اگر کسی تعرضی کند به صورت جدی دفاع کرده و رهایش نمی‌کنیم که نمونه آن نیز صدام است.

لاریجانی با یادآوری اقدامات مداخله‌جویانه ‌آمریکا در منطقه بیان داشت:‌ همین آقای ترامپ در تبلیغات خود ایراداتی به تیم اوباما گرفت و گفت شما داعش را به وجود آوردید که راست می گفت. چون آنها به وجود آوردند و خانم کلینتون نیز آن را تأیید کرد.

وی گفت:‌ آمریکا گروه‌هایی در افغانستان ایجاد کرد که از جانب آنها اقداماتی داشته باشد اما ما نیازی به چنین کارهایی نداریم. چرا حزب الله به وجود آمد. واقعیت تاریخی آن چه بود؟ زمانی که اسرائیلی‌ها به لبنان حمله کرده و تا بیروت آمدند، جریان مقاومت شکل گرفت. مدت مدیدی بیروت در دست آنها بود. شما اگر به جای یک لبنانی باشرف بودید، مقاومت نمی‌کردید؟ این نتیجه رفتار آنها بود که حزب الله به وجود آمد.

رئیس مجلس ادامه داد: قضیه فلسطین هم به همین شکل بود. اسرائیل به کدام یک از توافقات صلح پایبند بود؟ یاسر عرفات با آنها توافق کرد که البته از نظر ما کار اشتباهی بود اما بالاخره توافق کرد، اما اسرائیل به آن پایبند نبود که در نهایت باعث شد جریان مقاومت در آنجا شکل بگیرد.

آرزوی ما بازگشت ملت فلسطین به سرزمینشان است

لاریجانی گفت: وقتی ملتی را آواره می‌کنند، چاره‌ای جز این برای آنها باقی نمی‌ماند. این موضوع نباید برای ملت آمریکا افتخار باشد که ملت فلسطین را از سرزمین خود آواره کرده است. آقای ترامپ می‌خواهد موضوع را به صورت تجاری حل کند، لذا می‌گوید به فلسطینیان پول می‌دهیم که در کشورهای دیگر بمانند.

وی در پاسخ به این سوال که ‌آیا شما شخصا آرزوی از بین رفتن اسرائیل را دارید؟ تصریح کرد:‌ آرزوی ما بازگشت ملت فلسطین به سرزمین خود است و برای آن طرح روشنی ارائه کردیم که پایه‌های کاملا دموکراتیک دارد. ما گفتیم همه ملت فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی در یک رفراندوم شرکت کنند و خودشان حکومت خود را تشکیل داده و تصمیم بگیرند چگونه زندگی کنند. آیا این پیشنهاد که ما در اجلاس‌های مختلف هم اعلام کرده‌ایم، پیشنهاد جنگ طلبانه‌ای است؟

رئیس مجلس گفت: ما در تمام مناقشاتی که در منطقه وجود دارد، راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز برای مسائل داریم. درباره یمن از اول گفتیم به ایجاد دولتی با وحدت ملی معتقد هستیم. منتها برخی کشورها جنگ را دنبال کردند، لذا نظر ما این است که باید بر اساس خواسته فلسطینیان تصمیم‌گیری شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

نزدیکی در دوران نامزدی تا چه اندازه باشد؟

کلیدواژه: ايران و عراق علي لاريجاني

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۷۰۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اخبار عراق|از واکنش نمایندگان به انفجارهای اخیر تا درخواست برای برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان
 • زیباکلام: دعوا با کیهان بر سر برخی مفروضه ها بود/سال1329 نفت را ملی کردیم اما نتوانستیم مدیریت کنیم/ از یک زمانی به بعد آمریکایی ها مخالف مصدق شدند/هرمیداس باوند: انگلستان و روسیه مخالف مصدق و ملی کردن نفت بودند /فریدون مجلسی: بزرگترین خطای مصدق برخورد با
 • انتقاد عارف از شکاف انداختن برخی اصلاح‌‌طلبان در جریان اصلاحات
 • ضرورت رفع کدورت بین 2فقیه شورای نگهبان
 • سفر ظریف، مقدمات تنش زدایی در منطقه
 • رئوفیان: کج فهمی و سوء تدبیر به فروپاشی نظام های سیاسی منجر می شود
 • سوال چالشی لاریجانی از خبرنگار آمریکایی که بی‌پاسخ ماند
 • پاسخ عارف به انتقادات از شورای عالی سیاستگذاری /ماموریت عده‌ای، شکاف انداختن در جریان اصلاحات است
 • درماندگی خبرنگار آمریکایی در پاسخ به سوال لاریجانی/ کودتای ۲۸ مرداد را به آقای هوک یادآوری کنید/ برای تمام مناقشات منطقه راه حل‌های مسالمت آمیز داریم/ هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم
 • جدال روسیه در شورای امنیت با پمپئو: از ایران امپراطوری شر ساخته اید/ انگلیس از آمریکا حمایت نکرد
 • بزرگان و ضرورت مراقبت ویژه/ عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها
 • تیغ عدالت بر گلوی یقه سفیدها/مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه
 • نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد خواستار پایان سیاست تحریم آمریکا علیه ایران شد
 • شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورا در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده است
 • شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نقش مؤذن انقلاب را دارد/ در جریان فتنه ۸۸ با حضور مردم کاری صورت گرفت که با هیچ اقدام امنیتی قابل انجام نبود/ تعداد کارمندان شورای در کل کشور از ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند/ متأسفانه یک تبلیغات غلط درباره بودجه شورا به وجود آمده اس
 • فرار بقایای داعش
 • لاریجانی: رفتار‌های ترامپ به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می‌زند
 • دیدار لاریجانی با رئیس مجمع عالی خلق کره شمالی/ ایران از پیشنهادها برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور استقبال می کند
 • عملیات «حشد شعبی» در محورهای شمالی و شرقی عراق/ فرار بقایای داعش