درمان زگیل تناسلی سریع

زگیل تناسلی یا کوندیلوما آکومیناتا (Condylomata Acuminata ) همراه عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی (ویروس اِچ‌پی‌وی از ویروس‌های دی‌ان‌ای دار) بوجود می‌آید. زگیل تناسلی یکی از همه‌گیرترین بیماری‌های آمیزشی در جهان است.

زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی فرق دارد. تبخال تناسلی را ویروس هم‌خانواده تب‌خال صورت ایجاد می‌کند.

علائم زگیل تناسلی :

زگیل تناسلی به صورت برجستگی‌های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کم‌رنگ‌تر یا پررنگ‌تر روی سطح خارجی ولو یا دیواره‌های داخلی واژن و نیز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم (سرویکس) رشد می‌کنند. در مردان، ممکن است در نوک آلت تناسلی یا در طول بدنه آن یا روی سطح کیسه بیضه و نیز مقعد رشد کنند. سطح این زگیل‌ها ممکن است صاف یا کمی زِبر باشد.

- برآمدگی های کوچک و همرنگ پوست یا بیرنگ در ناحیه تناسلی

- چندین زگیل تناسلی می توانند در یک جا جمع شوند و شبیه گل کلم گردند

- خارش و احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی

- اغلب زگیل های تناسلی به قدری کوچک و صاف هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. اما گاهی اوقات به شکل چند دسته بزرگ هستند.

علل اصلی زگیل تناسلی:

- HPV یا ویروس پاپلیوم انسانی

- مقاربت جنسی با فرد آلوده

- استفاده بیش از اندازه قرصهای بارداری

- داشتن رابطه جنسی در سنین پایین

- تماس جنسی بدون استفاده از مانع یا حفاظت

- استفاده از اشیاء آلوده به HPV، از قبیل روکش تخت یا حوله.

زگیل تناسلی با تبخال دستگاه تناسلی تفاوت دارد

عوارض زگیل تناسلی

- سرطان: ویروس HPV تناسلی می تواند باعث سرطان گردن رحم شود. همچنین باعث سرطان فرج، سرطان سوراخ مقعد و سرطان آلت تناسلی در مردان می شود.

البته این ویروس همیشه باعث سرطان نمی شود، اما زنان باید آزمایش پاپ اسمیر را برای تشخیص این عفونت ویروسی به طور مرتب انجام دهند.

- مشکلات بارداری: زگیل تناسلی در زنان باعث بروز یک سری مشکلات در طی بارداری می شود.

این زگیل ها می توانند به قدری بزرگ شوند که ادرار کردن را دچار مشکل کنند.

زگیل های دیواره واژن، توانایی باز شدن واژن را در طی زایمان طبیعی کاهش می دهند.

به ندرت، نوزاد متولد شده از یک مادر مبتلا به زگیل تناسلی، دچار زگیل در ناحیه گلو می شود. چنین نوزادی ممکن است برای پیشگیری از انسداد راه تنفسی در گلو (خفگی)، نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

تشخیص زگیل تناسلی

به دلیل اینکه اغلب پیدا کردن زگیل های تناسلی مشکل است، پزشک ابتدا یک محلول استیل اسید ملایم را روی ناحیه تناسلی فرد مبتلا می ریزد تا هر نوع زگیل سفید شود. سپس از طریق میکروسکوپ آن ها را می بیند.

- تست پاپ اسمیر: زنان بایستی به طور منظم معاینه لگن توسط پزشک و آزمایش پاپ اسمیر (تصویر کناری) را انجام دهند تا تغییرات واژن و دهانه رحم در اثر زگیل تناسلی یا علائم زودرس سرطان گردن رحم مشخص شود.

در این آزمایش، پزشک نمونه ای از سلول های گردن رحم (ناحیه بین واژن و رحم) را بر می دارد و زیر میکروسکوپ بررسی می کند.

- تست HPV: فقط انواع کمی از HPV تناسلی باعث سرطان گردن رحم می شوند.

نمونه ای از سلول های گردن رحم برای تشخیص انواع سرطان زای HPV آزمایش می شود. این آزمایش برای زنان 30 سال به بالا توصیه می شود. این آزمایش در زنان کمتر از 30 سال نیاز نیست، زیرا سیستم ایمنی بدن آن ها معمولا انواع سرطان زای HPV تناسلی را از بین می برد.

تشخیص زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی:

درمان زگیل تناسلی با فریز با نیتروژن مایع (کرایوتراپی):

یکی از بهترین روشهای درمانی زگیل تناسلی است.

الکترو کوتریزاسیون روشی برای رفع زگیل تناسلی:

روش دیگری در درمان زگیل تناسلی است که اشکال آن دردناک بودن آن است.

کرایوتراپی روش درمان زگیل تناسلی :

امروزه به دلایلی که خواهیم گفت بهترین و آسانترین و کوتاه ترین و کم عارضه ترین روش حذف زگیل تناسلی می باشد:در یک جلسه و در برخی 5-10 دقیقه همه زگیل های تناسلی را می توان درمان کرد.منجربه پخش زگیل تناسلی نمی شود و نیاز به تکرار درمانی نیست. همچنین از نظر زیبایی محل پوست آلوده نسبت به روش های دیگر حداقل آسیب بافتی را دارد.

سرپایی و با حداقل درد و تحریک محل نسبت به روش های دیگر می باشد و لذا نکات فوق باعث شده است که امروزه کرایو به عنوان خط اول درمانی زگیل تناسلی در بسیاری از مراکز درمانی مورد استفاده قرار گیرد .

بهترین، سریعترین و اثربخش ترین درمان زگیل تناسلی لیزر می باشد:

لیزردرمانی دی اکسید کربن فرآیندی است که در آن پرتوهای فروسرخ مستقیماً به طور متمرکز به سوی آسیب های زگیلی هدف گیری می شود. بافت آسیب دیده، لیزر را جذب و به انرژی گرمایی تبدیل می کند و به این وسیله ناحیه ی مورد نظر را تبخیر می نماید .فایده ی بالقوه ی این روش درمانی آن است که قابلیت نفوذ لیزر در عمق، امکان تهاجم کامل تری را به ویروس فراهم می کند و موجب شده تا لیزردرمانی، روش مورد انتخاب برای درمان افراد دارای ضعف ایمنی باشد. طبق مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است میزان پاکسازی زگیل تناسلی توسط لیزر CO2 حدود دو برابر موثر تر از کرایوتراپی در درمان زگیل تناسلی است میزان عود زگیل تناسلی در افرادی که لیزر می کنند کمتر از کسانی است که که کرایو می کنند. به عبارت ساده تر خیلی اوقات برای پاکسازی یک زگیل نیاز به دو یا تعداد بیشتری جلسات کرایوتراپی است و گاهی اصلا پاسخگو نبوده و نیاز به تغییر روش درمان هست در حالی که در درمان با لیزر در همان جلسه اول زگیل از بین خواهد رفت و عود نخواهد کرد.

درمان خانگی زگیل تناسلی:

1. سرکه سیب

سرکه سیب یک داروی مؤثر برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی است. خیلی ساده یک توپ پنبه‌ای را در سرکه سیب فرو کنید و آن را روی زگیل‌ها استعمال کنید. اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند و سپس این ناحیه را شستشو دهید.

* نکته: اگر بیش از حد درد دارید، تا زمانی که می‌توانید اجازه بدهید سرکه در این ناحیه بماند و سپس آن را بشویید.

2. روغن کرچک

روغن کرچک ممکن است بوی بدی داشته باشد اما کمک می‌کند تا زگیل‌های تناسلی از بین بروند. یک توپ پنبه‌ای را در این روغن خیس کنید و سپس آن را روی زگیل قرار دهید. این توپ پنبه‌ای را دست کم سه بار در روز عوض کنید.

3. پیاز

پیاز یکی از موثرترین داروها برای درمان زگیل تناسلی است. چند تکه پیاز را بردارید و آنها را با گاز بر روی زگیل‌ها بگذارید. بعد از هر ۳ تا ۴ ساعت دوباره این روش را تکرار کنید. آب پیاز در ناپدید کردن زگیل‌ها جادو می‌کند!

4. جو دوسر

جوی دوسر به حذف زگیل تناسلی کمک نمی‌کند، اما تا حد زیادی باعث تسکین احساس سوزش، خارش و درد می‌شود. یک وان را با آب گرم پر کنید و مقداری پودر بلغور جوز دوسر را در آن بریزید و خوب مخلوط کنید. منطقه‌ی آسیب‌دیده را در این آب خیس کنید، تا کمی تسکین بیابد.

5. سیر

۸ حبه سیر پوست کنده را بردارید و آنها را له کنید تا به صورت خمیر دربیایند. خمیر حاصل را روی زگیل‌های‌تان بمالید و بعد از یک ساعت آن را با آب بشویید. این کار را هر روز و تا زمانی که زگیل‌ها ناپدید شوند انجام بدهید.

6. ویتامین C

قرص ویتامین C را بردارید و آن را خرد کنید. سپس پودر قرص را با آب مخلوط کنید تا یک خمیر آماده شود. خمیر به‌دست آمده را روی زگیل بمالید. این ناحیه را با استفاده از باند به مدت یک روز بپوشانید. این روش ویروس را از بین خواهد برد.

7. الکل

فقط مقدار کمی الکل بردارید و دو بار در روز آن را روی زگیل بمالید. این روش درمانی به آرامی تاثیر خود را می‌گذارد و ممکن است بیش از یک ماه طول بکشد تا شاهد نتایج آن باشید.

8. نوار چسب برزنتی

شاید عجیب و غریب به نظر برسد، اما نوار چسب برزنتی به حذف زگیل تناسلی کمک می‌کند. فقط یک تکه از این چسب نواری را جدا کنید و با آن زگیل‌های‌تان را به مدت شش روز پوشش دهید. سپس آن را بکَنید و یک سوهان روی آنها بکشید. این روش درمانی را تکرار کنید، تا زمانی که زگیل‌ها ناپدید شوند.

9. جوش شیرین

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین بردارید و آن را با روغن کرچک مخلوط کنید. خمیر حاصل را روی زگیل‌های تناسلی استعمال کنید. این روش درمانی را دو بار در روز و به مدت سه هفته انجام دهید.

10. آلوورا

ژل را از داخل آلوورا خارج کنید و به طور سخاوتمندانه‌ای آن را در ناحیه‌ی آسیب‌دیده بمالید. این کار را ۳ تا ۴ بار در روز تکرار کنید و انجام آن را به مدت ۲ تا ۳ هفته ادامه بدهید. این ژل یکی از داروهای طبیعی برای از بین بردن زگیل است.

11. ریشه‌ی شیرین‌بیان

ریشه‌ی شیرین‌بیان را له کنید و سپس آن را روی زگیل استعمال کنید. می‌توانید این ماده را به طور مستقیم روی زگیل بمالید یا آن را در منطقه‌ی آلوده پخش کنید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید.

پیشگیری از تبخال تناسلی:

واکسن

واکسن زگیل تناسلی بنام گارداسیل (به انگلیسی: Gardasil) است. گارداسیل یک واکسن چهارگانه است که در سه نوبت استفاده می‌شود. گارداسیل سبب پیشگیری از ابتلا به انواعی از ویروس که عامل زگیل تناسلی و سرطان هستند می‌شود. استفاده از این واکسن برای مردان تا ۲۶ سال و برای ۳۵ تا۴۰ سال حتمی و به زنان ۹ تا ۲۶ سال و مردان از سن ۱۲ تا ۲۶ سال توصیه می‌شود.

پس از فراخوان سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۶ (میلادی) برای مبارزه با این ویروس، تا سال ۲۰۱۸ (میلادی) واکسن گارداسیل در هشتاد کشور دنیا در دسترس مردم قرار گرفت.

کاندوم

کاندوم از انتقال ویروس اچ‌پی‌وی جلوگیری می‌کند. مگر آنکه ویروس از پوست ناحیه‌ای که کاندوم نمی‌پوشاند منتقل شود.

شستشو

شستشوی مناسب اندام‌های جنسی پیش و بعد از آمیزش جنسی با آب و صابون لازم است.

همبستران

پرهیز از داشتن شرکای جنسی بسیار، مهم است.

گردآوری : بخش زناشویی بیتوتهدانستنیهای قبل و بعد از ازدواج

منبع: بیتوته

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

علت و نشانه‌های مهم ابتلا به سرطان مغز استخوان

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مولتیپل میلوما موجود در گلبول‌های سفید که با نام سلول‌های پلاسمایی شناخته می‌شوند سلول‌های سرطانی در مغز استخوان را شکل می دهند و بروز  این سرطان ممکن است در برخی موارد مربوط به عوامل ارثی شود که از این رو امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا به بررسی علت و نشانه‌های مهم ابتلا به سرطان مغز استخوان بپردازد.

سرطان مغز استخوان، دقیقا چه نوع سرطانی است؟

مولتیپل میلوما، (Multiple myeloma) یا میلوم متعدد تکثیری بدخیم در پلاسماسل‌ها محسوب می‌شوند که از یک کلون منفرد ایجاد شده‌اند و تظاهرات آن به صورت درد استخوان یا شکستگی، نارسایی کلیه، استعداد به عفونت، کم خونی، هیپرکلسمی است .

مولتیپل میلوما در گلبول‌های سفیدی که با نام سلول‌های پلاسمایی شناخته می‌شوند، شکل گرفته و سبب ظهور سلول‌های سرطانی در مغز استخوان می‌شود.

با گذشت زمان، این سلول‌های سرطانی موجب خروج سلول‌های پلاسمای سالم می‌شوند که مسئول مبارزه با عفونت‌ها و تولید پادتن‌های مورد نیاز برای مقابله با میکروب‌ها و عفونت هستند.

این مطلب را از دست ندهید: همه چیز درباره بیماری «لوسمی»

باید بدانید که در عوض، سلول‌های سرطانی تولید شده توسط مولتیپل میلوما منجر به تولید پروتئین‌های غیر طبیعی می‌شود که در نهایت مشکلات سلامت قابل توجه برای افراد مبتلا، به طور ویژه مشکلات کلیوی را در پی دارد.

از آنجایی که مولتیپل میلوما سلول‌های سالم در مغز استخوان را هدف قرار می‌دهد، اغلب به عنوان سرطان مغز استخوان شناخته می‌شود.

همانند انواع دیگر سرطان، عامل کلیدی برای مقابله با این شرایط تشخیص نشانه‌ها و علائم بیماری و اتخاذ اقدام‌های مناسب پیش از جدی شدن شرایط است.

علت بروز سرطان مغز استخوان

باید بدانید که اینگونه سرطان‌ها معمولا در افرادی اتفاق می‌افتد که تحت درمان‌های رادیوتراپی و شیمی درمانی برای سایر بیماری‌ها باشند.

بزرگسالان مبتلا به بیماری پاژه (یک وضعیت غیر سرطانی که با تولید سلول‌های استخوانی جدید، غیرطبیعی مشخص می‌شود) در معرض افزایش خطر سرطان استخوان قرار دارند.

علت سرطان مغز استخوان در برخی موارد مربوط به عوامل ارثی است.

نشانه‌های مولتیپل میلوما یا سرطان مغز استخوان خستگی بیش از اندازه

یکی از نخستین نشانه‌های مولتیپل میلوما احساس خستگی بیش از اندازه است که حتی پس از استراحت کافی و دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم از بین نمی‌رود.

این احساس خستگی به واسطه روش حمله مولتیپل میلوما به سلول‌های سالم در مغز استخوان شکل می‌گیرد که در بسیاری موارد می‌تواند به کم خونی یا تولید سیتوکین ناسازگار منجر شود.

این مطلب را از دست ندهید: سرطان؛ بیماری خطرناک که سالیانه ۶۰ هزار نفر را به کام مرگ مى‌کشاند

از آنجایی که احساس خستگی بسیار شایع است، این نشانه باید در ترکیب با نشانه‌های دیگر مولتیپل میلوما که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، فردی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان، به ویژه مولتیپل میلوما، را دارد، در صورت تجربه خستگی برای چند روز یا چند هفته باید برای بررسی ابتلا به این بیماری آزمایش شود.

کم خونی

کم خونی درست در  زمانی رخ می‌دهد که تعداد گلبول‌های قرمز خون به سطوح بسیار پایین می‌رسد، می‌تواند ناشی از ابتلا به مولتیپل میلوما باشد، زیرا این بیماری موجب سرکوب یا بیرون راندن گلبول‌های قرمز سالم می‌شود.

شایع‌ترین عارضه جانبی کم خونی احساس خستگی شدید بوده که ممکن است با دنبال کردن رژیم غذایی سالم، استراحت کافی، مصرف مایعات، یا محرک‌هایی مانند کافئین از بین نرود.

این احساس خستگی بیش از اندازه می‌تواند برای روز‌ها یا حتی هفته‌ها ادامه یابد اما با این وجود، باید به این نکته اشاره داشت که کم خونی تنها با مولتیپل میلوما و ابتلا به سرطان مغز استخوان مرتبط نیست.

دلایل بسیاری می‌توانند زمینه ساز شکل گیری کم خونی شوند که از بارداری تا قاعدگی و کمبود آهن و ویتامین را شامل می‌شوند.

گاهی اوقات مصرف آهن به میزان کافی می‌تواند کم خونی را درمان کند.

درد در استخوان‌ها

یکی از نشانه‌های آشکار و متمایز مولتیپل میلوما احساس درد در استخوان‌هاست.

مولتیپل میلوما در مغز استخوان شکل می‌گیرد و با گذشت زمان گلبول‌های قرمز سالم را سرکوب می‌کندکه می‌تواند نازک شدن و تضعیف استخوان را به همراه داشته باشد.

در نتیجه، پوکی استخوان شکل می‌گیرد و با رسیدن به این مرحله، احتمال ترک خوردن یا شکستن کامل استخوان تحت تاثیر قرار گرفته به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

این مطلب را از دست ندهید: علائم نشان دهنده سرطان استخوان را بشناسید

همچنین، این شرایط به احساس درد خفیف تا متوسط در و اطراف استخوان منجر می‌شود در صورتی که استخوان‌های کلیدی و مهم مانند ستون فقرات که مسئول پشتیبانی از چندین بخش بدن است، تحت تاثیر بیماری قرار گرفته باشند، این درد ممکن است هرچه بیشتر مشهود باشد.

این درد با حرکت افزایش می‌یابد و ممکن است به طور قابل توجهی هنگام شب و اوایل صبح تشدید شود.

بی حسی

از آنجایی که مولتیپل میلوما گلبول‌های قرمز سالم مغز استخوان را هدف قرار می‌دهد می‌تواند موجب تضعیف استخوان‌های بیمار شود.

این شرایط اغلب موجب شکنندگی و احساس درد در استخوان‌ها می‌شود همچنین می‌تواند به احساس بی حسی منجر شود؛ این احساس بی‌حسی بیشتر زمانی شکل می‌گیرد که مولتیپل میلوما به مهره‌های ستون فقرات حمله می‌کند.

با گسترش مشکل در ستون فقرات، بیماری موجب تضعیف استخوان‌ها می‌شود و مهره‌ها در تماس با یکدیگر و اعصاب اطراف ستون فقرات قرار می‌گیرند.

در تماس با این اعصاب بسیار حساس، مولتیپل میلوما در سیگنال‌هایی که بین مغز و ستون فقرات حرکت می‌کنند، اختلال ایجاد کرده و بی حسی آن ناحیه را موجب می‌شود.

مشکلات کلیوی

مولتیپل میلوما می‌تواند در نهایت به شکل گیری مشکلات کلیوی چشمگیر منجر شود. توسعه مولتیپل میلوما به شکل گیری پروتئین‌هایی منجر می‌شود که تولید بیش از اندازه آن‌ها می‌تواند فشار مضاعف بر کلیه‌ها وارد کرده و آسیب دیدن آن‌ها یا حتی نارسایی کلیوی را موجب شود.

سرطان مغز استخوان

جالب است بدانید در حالت ایده آل، بیمار نشانه‌ها و علائم دیگر ابتلا به مولتیپل میلوما را تشخیص داده و اقدامات لازم را پیش از این که بیماری به ظهور مشکلات کلیوی منجر شود، انجام می‌دهد.

هایپرکلسمی

طی گذشت زمان، مولتیپل میلوما به تولید سلول‌های سرطانی منجر می‌شود، که خروج سلول‌های سالم را از مغز استخوان به همراه دارد.

این شرایط ضعف، درد و به طور بالقوه بی حسی در استخوان را موجب می‌شود. در این زمان، بیماری می‌تواند ترک خوردگی یا شکستگی کامل استخوان را موجب شود.

این مطلب را از دست ندهید: مراقب سرطان «سارکوما» باشید/ دردهای استخوانی را پشت گوش نیندازید!

همچنین این فرسایش استخوان در نتیجه بیماری مولتیپل میلوما به شکل گیری شرایطی به نام هایپرکلسمی یا فزونی کلسیم منجر می‌شود که در نتیجه مقدار بیش از اندازه کلسیم در خون شکل می‌گیرد.

هایپرکلسمی اغلب در افراد مبتلا به مولتیپل میلوما دیده می‌شود. هایپرکلسمی با نشانه‌هایی مانند خستگی بیش از اندازه، یبوست و مشکلات کلیوی خود را نشان می‌دهد.

کاهش وزن

فرد مبتلا به مولتیپل میلوما می‌تواند روند سریع کاهش وزن خود را تجربه کند. این بیماری می‌تواند زمینه ساز علائم بسیاری از قبیل خستگی بیش از اندازه و درد شدید شود، که اشتها را سرکوب می‌کنند.

مولتیپل میلوما می‌تواند ورزش کردن و کالری سوزی که به تقویت سوخت و ساز و افزایش اشتها کمک می‌کنند را دشوار سازد.

به طور خلاصه، اگر فردی بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود یا فعالیت‌های جسمانی با روند کاهش وزن مواجه شود، ممکن است با یک مشکل سلامت چشمگیر و زمینه‌ای در پس پرده مواجه باشد.

سردرگمی روانی

احساس سردرگمی می‌تواند در نتیجه بسیاری از علائم مرتبط با مولتیپل میلوما، از جمله هایپرکلسمی و آسیب کلیوی، شکل بگیرد.

در اصل، بدن در مواجهه با از بین رفتن مغز استخوان می‌تواند سیگنال‌هایی گیج کننده به مغز ارسال کند.

به همین دلیل، سردرگمی روانی به ندرت در مراحل اولیه مولتیپل میلوما، یعنی زمانی که بدن همچنان به طور کلی سالم است، دیده می‌شود.

بیماری‌های مکرر

مولتیپل میلوما با حمله به مغز استخوان موجب از بین رفتن استخوان می‌شود. این شرایط نه تنها شکل گیری مشکلات جدی برای بیمار به واسطه تضعیف استخوان را در پی دارد، بلکه تعداد سلول‌های سالم که توانایی مبارزه با عفونت‌ها را دارند نیز کاهش می‌دهد.

در این زمان، مولتیپل میلوما می‌تواند سیستم ایمنی بیمار را تضعیف کند و وی را هرچه بیشتر مستعد ابتلا به عفونت سازد؛ در حقیقت، این شرایط می‌تواند این احساس را در بیمار ایجاد کند که به طور مداوم در حال مبارزه با بیماری‌ها است.

همچنین مولتیپل میلوما شرایط را برای غلبه بر بیماری و بهبودی، به ویژه برای افرادی که دستگاه تنفسی و ریه‌های آن‌ها تحت تاثیر عفونت قرار گرفته است، دشوارتر می‌کند.

دانلود کنید: درد و تق تق استخوان‌ها مقدمه‌ای برای ابتلا به پوکی استخوان

درمان

تالیدومید همراه با دگزامتازون (خط اول درمان)، دارو‌های ضدسرطان (شیمی درمانی)، بیس فسفونات‌ها ازجمله زولدرونیک اسید و آلندرونیت، دارو‌های کورتونی، مسکن‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت‌ها و تزریق خون در صورت شدید بودن کم‌خونی، پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان به روش اتولوگ و آلوژن قابل انجام است.

در صورتی‌که طحال بیمار بزرگ شده باشد، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی برداشت طحال (اسپلنکتومی) (Splenectomy) پیدا کند؛ اگر میزان پروتئین - M موجود در خون خیلی زیاد باشد، ممکن است خون بیمار نیاز به تصفیه و تعویض پلاسما داشته باشد که تحت عنوان پلاسما فرز (Plasmapheresis) نامیده می‌شود.

درمان با روش کریسپر

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا با پذیرش دو داوطلب (که یکی از آن‌ها به مولتیپل میلوما و دیگری بهسارکوم مبتلا بودند) که درمان‌های متداول نتوانسته بود جلوی پیشرفت بیماری آن‌ها را بگیرد، از روش کریسپر استفاده کرده و سلول‌های سیستم دفاعی بدن آن‌ها را با نمونه‌های دستکاری و تقویت شده جایگزین کردند.

البته هنوز از میزان تأثیرگذاری روش جدید در درمان سرطان این دو داوطلب اطلاعی در دست نیست و محققان اظهار کرده‌اند که تا پایان دوره درمانی  همچنین آزمایش کریسپر روی ۱۶ داوطلب دیگر، جزئیات پژوهش منتشر نخواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید: مفاصل را با این مواد غذایی به راحتی حذف کنید

در آزمایش اخیر، سلول‌های دفاعی بیماران خارج از بدن آن‌ها دستکاری شده و سپس به بدن باز گشته‌اند؛ دانشمندان هنوز موفق به دستکاری ژنتیکی سلول‌های داخل بدن نشده‌اند.

انتهای پیام/

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

منبع این خبر، وبسایت beytoote.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۷۲۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عراقچی معاون پیشین بانک مرکزی: همتی اقدامات من در دوره مدیریتم را تایید کرد/با دستگیری سالار آقاخانی قیمت ارز دچار شوک شد
 • انجام روش های غیر جراحی فیستول رگ های خون رسان در کشور
 • دلیل اصلی نازایی در زنان چیست؟
 • متخصص کاشت ایمپلنت دندان بدون درد و جراحی
 • روش‌های اشتباه درمان سوختگی
 • سریع ترین ترن هوایی های اروپا که باید تجربه کنید
 • سکته مغزی از علل و علائم تا روش‌های درمانی و پیشگیری از سکته مغزی
 • کارگاه انواع روش های تمرین در آکادمی ملی المپیک برگزار شد
 • درمان خانگی سوختگی و ترمیم آثار آن
 • یحیی سریع: تأسیسات نفتی «آرامکو» را با ۱۰ پهپاد هدف قرار دادیم
 • دومین همایش ملی روش‌های تحلیل اطلاعات برگزار می‌شود
 • مؤثرترین روش کنترل"استرس"
 • نکات و روش‌های نگهداری برنج در خانه
 • مؤثرترین روش کنترل استرس چیست؟
 • روش نوینی که سکته مغزی را شکست می‌دهد
 • بهترین روش برای ترک شیشه
 • روش ائمه(ع) مقابل دشمن، اجرای برنامه مستقل در درون جریان امامت بود
 • روش ائمه در مقابل دشمن، اجرای برنامه مستقل در درون جریان امامت بود
 • بهترین روش ترک شیشه