ساعت24- مقایسه بین دو سرشماری سال‌های ۹۰ با ۹۵ نشان می‌دهد که خانوارهای اجاره نشین از ۲۶.۷ درصد در کل کشور در سال ۱۳۹۰ به ۳۰.۷ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در کشور مربوط به سال ۱۳۹۵، جغرافیای استانی مالک و مستأجران در کشور با تغییرات زیادی همراه شده است؛ به طوری که نسبت به پنج سال قبل یعنی سرشماری سال ۱۳۹۰ سهم مالکان واحدهای مسکونی ۲.۲ درصد کاهش یافته است و تعداد خانوارهای مستأجر نیز در کل کشور ۴ درصد رشد داشته است. با این حال این آمار نشان می‌دهد که سهم واحدهای مسکونی ۷۵ مترمربع و کمتر، از واحدهای مسکونی کشور کاهش یافته و بر تعداد واحدهای مسکونی بیش از ۱۵۰ متر مربع افزوده شده است.

بر اساس گزارش جدید مرکز آمار ایران، در سرشماری سال ۱۳۹۵، از تعداد ۲۳ میلیون و ۵۸۰ هزار و ۲۲۱ خانوار کشور ساکن در واحدهای مسکونی، ۶۰.۵ درصد از خانوارها مالک عرصه و اعیان (زمین و بنا) بوده‌اند که بیشترین درصد مالکیت عرصه و اعیان به ترتیب در استان‌های اردبیل با ۷۱.۵ درصد، مازندران ۷۱.۴ درصد، خراسان جنوبی ۷۱.۲ درصد، زنجان ۶۹.۹ درصد، گیلان ۶۹.۸ درصد، آذربایجان شرقی ۶۹.۵ درصد و گلستان با ۶۹.۳ درصد اختصاص داشته است.

کمترین سهم مالکیت واحدهای مسکونی در میان استان‌های کشور نیز در این سال، مربوط به استان‌های تهران با ۴۸.۸ درصد، قم ۴۹.۹ درصد، البرز ۵۱.۸ درصد، خوزستان ۵۶.۸ درصد و کرمانشاه با ۵۷.۲ درصد است. در آبان سال ۱۳۹۰ از تعداد ۲۱ میلیون و ۴۹ هزار و ۹۳۴ خانوار، ۶۲.۷ درصد از خانوارها مالک عرصه و اعیان بوده‌اند. مقایسه سرشماری سال‌های ۱۳۹۰ با ۱۳۹۵ نشان می‌دهد که درصد خانوارهای مالک از ۶۲.۷ درصد در کل کشور در سال ۱۳۹۰ به ۶۰.۵ درصد در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است.

تهران، اجاره‌نشین‌ترین استان

همچنین بر پایه این آمارها، در سرشماری سال ۱۳۹۵، ۳۰.۷ درصد خانوارها اجاره نشین بوده‌اند. بیشترین درصد خانوارهای اجاره نشین به ترتیب در استان‌های تهران با ۴۳.۵ درصد، البرز با ۴۱ درصد، قم ۳۹.۳ درصد، کرمانشاه ۳۵.۲ درصد و خراسان رضوی با ۳۴.۲ درصد تعلق داشته است. کم‌ترین تعداد اجاره‌نشین‌ها نیز در استان‌های اردبیل با ۱۹.۴ درصد، گلستان ۲۱.۱ درصد، خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی هر کدام ۲۱.۴ درصد و چهارمحال و بختیاری با ۲۱.۸ درصد ساکن بوده‌اند. در آبان ۱۳۹۰ از تعداد ۲۱ میلیون و ۴۹ هزار و ۹۳۴ خانوار ۲۶.۶ درصد خانوارها اجاره نشین بوده‌اند.

مقایسه بین دو سرشماری سال‌های ۹۰ با ۹۵ نشان می‌دهد که خانوارهای اجاره نشین از ۲۶.۷ درصد در کل کشور در سال ۱۳۹۰ به ۳۰.۷ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

واحدهای مسکونی بزرگ‌تر شده

در سرشماری سال ۱۳۹۵، از تعداد ۲۲ میلیون و ۸۳۰ هزار واحد مسکونی کشور، مساحت زیربنای ۳۰.۹ درصد از واحدها ۷۵ متر مربع و کمتر از ۱۰.۶ درصد از واحدهای مسکونی بیش از ۱۵۰ متر مربع بوده است. بررسی مساحت زیربنای واحدهای مسکونی در استان‌ها نشان می‌دهد، بیشترین درصد واحدهای مسکونی با مساحت زیربنای بیش از ۱۵۰ متر مربع، مربوط به استان‌های یزد با ۲۹.۹ درصد، اصفهان با ۲۰.۸ درصد، چهارمحال و بختیاری با ۲۰.۴ درصد، فارس با ۱۸ درصد، سیستان و بلوچستان با ۱۶.۸ درصد، خوزستان ۱۶.۶ درصد و آذربایجان غربی با ۱۵.۷ درصد بوده‌اند.

بیشترین واحدهای مسکونی با مساحت زیربنای ۷۵ متر مربع و کمتر مربوط به استان‌های تهران با ۴۹.۶ درصد، گیلان با ۴۴.۸ درصد، قزوین ۴۰.۱ درصد، خراسان شمالی با ۳۷.۲ درصد، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی با ۳۶.۹ درصد و کرمان با ۳۶.۷ درصد بوده‌اند. در آبان ۱۳۹۰، از تعداد ۱۹ میلیون و ۹۵۴ هزار و ۷۰۸ واحد مسکونی در کل کشور مساحت زیربنای ۳۲.۵ درصد از واحدها ۷۵ متر مربع و کمتر و ۱۰.۸ درصد از واحدهای مسکونی دارای مساحت زیربنای بیش از ۱۵۰ متر مربع بوده است.

مقایسه دو سرشماری سال‌های ۹۰ با ۹۵ نشان می‌دهد تعداد واحدهای مسکونی با مساحت زیربنای ۷۵ مترمربع و کمتر به جز استان‌های گیلان، گلستان، همدان و قزوین در سایر استان‌ها کاهش داشته است اما تعداد واحدهای مسکونی با مساحت زیربنای بیش از ۱۵۰ متر مربع در اکثر استان‌ها افزایش داشته است.

منبع: روزنامه ایران

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۳۳۰۰ خانواده محروم در قم زیر تیغ اجاره‌نشینی/اهمیت پویش‌های مردمی

اکبر میرشکار در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲۲ هزار خانواده از حمایت‌های دائم کمیته امداد قم بهره می‌برند، اظهار کرد: در این راستا خانواده‌هایی که از سالمند نگهداری می‌کنند، خدمات ویژه‌ای دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به شمار خانواده‌هایی که زنان سرپرستی آنها را برعهده دارد، گفت: از مجموع ۲۲ هزار خانواده که از خدمات کمیته امداد بهره می‌برند ۱۴ هزار و ۸۸۰ خانواده زن سرپرست خانوار هستند.

مدیرکل کمیته امداد استان قم عنوان کرد: آمار خانوارهایی که زنان سرپرستی آن را در قم برعهده دارند رقمی قابل توجه بوده و نسبت به آمار کشوری بالاتر است.

وی یکی از مشکلات اساسی خانواده‌هایی که زیر چتر حمایتی کمیته امداد قرار دارند، به‌ویژه خانوارهایی که زنان سرپرستی آن را برعهده دارند را مسکن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۳ هزار و ۳۰۰ خانوار شناسایی شدند که بی سرپناه هستند و در مسکن استیجاری سکونت دارند.

میرشکار با اشاره به مشکلاتی که براثر افزایش قیمت ناگهانی مسکن رخ داد، گفت: با تلاطمی که در سال ۹۷ به وجود آمد قیمت مسکن روند افزایشی بی‌سابقه و غیر قابل کنترلی را طی کرد و به تبع آن که در سال ۹۸ نیز سرانه اجاره‌ها افزایش یافت و فشار مضاعفی به خانواده‌های مستضعف وارد شد.

وی با تأکید بر اینکه منابع کمیته امداد، بسیار محدود است، گفت: نمی‌توانیم بر اساس تورم منابع تأمین کنیم تا برای مددجویان نسبت به خرید خانه اقدام کنیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم با اشاره به برنامه این نهاد برای تهیه مسکن مددجویان در سال‌های پیشین، گفت: در سال‌های گذشته برای خانواده‌ها نسبت به خرید مسکن اقدام می‌کردیم و در این راستا تا سقف ۴۵ میلیون تومان به صورت وام و یا بلاعوض به خانواده‌ها اعطا می‌شد و باقی مانده آن مبلغ را خانواده‌ها تأمین می‌کردند و به این صورت با مبلغی اندکی می‌توانستند صاحب خانه شوند.

میرشکار بیان کرد: اما در حال حاضر با توجه به تورم به وجود آمده خانواده‌ها دیگر نمی‌توانند زیر ۲۰۰ میلیون تومان نسبت به تهیه مسکن اقدام کنند و این مسئله موجب شده خانواده‌ها در فشار بسیار زیادی قرار بگیرند.

تأمین ۳۰۰ هزار تومان اجاره مسکن به مددجویان

وی افزود: برای رفع مشکل خانواده‌های تحت حمایت سه اقدام از سوی در این راستا کمیته امداد برای حمایت از مددجویان انجام می‌شود و در این راستا رویکردمان را از سمت خرید مسکن به سمت ودیعه مسکن هدایت کردیم.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم گفت: در نخستین گام سرانه پرداخت اجاره که بیش از هزار و ۳۰۰ خانوار اجاره نشین را از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان افزایش داده شد.

وی با عنوان اینکه در سه ماه نخست امسال به ۲۸۱ خانواده میانگین ۵ تا ۱۵ میلیون تومان ودیعه مسکن پرداخت شده است، گفت: این ودیعه بلاعوض نبوده و به صورت قرض الحسنه اما با ضمانت آسان و طولانی مدت به مددجویان پرداخت شد و مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت.

وام مسکن تا سقف ۳۰ میلیون تومان و کمک بلاعوض را با کمک خیرین تا سقف ۲۵ میلیون تومان افزایش داده شده است

میرشکار با تأکید بر کاهش خرید مسکن برای مددجویان در سال جاری خبر داد و بیان کرد: با توجه به اینکه خانواده‌ها مانند گذشته توانایی خرید مسکن را ندارند در طی برنامه‌ای وام مسکن تا سقف ۳۰ میلیون تومان و کمک بلاعوض را با کمک خیرین تا سقف ۲۵ میلیون تومان افزایش داده شده است.

وی اضافه کرد: با و جود افزایش سرانه وام و کمک بلاعوض برای تهیه مسکن هنوز خانواده‌ها قدرت خرید و آورده خودشان را پیدا نکرده‌اند که در این راستا ما از مردم درخواست داریم کسانی که برایشان امکان‌پذیر است در صندوق امداد ولایت مبلغی را به صورت امانی قرار دهند تا ما به صورت ودیعه به خانواده‌هایی که دارای مشکل هستند بدهیم تا بتوانند نسبت به اجاره مسکن اقدام کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان قم با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم که آورده مددجویان را برای تهیه مسکن خیرین قبول کنند، گفت: در ماه مبارک رمضان یک خیر برای دو باب منزل ۱۰۰ میلیون هدیه داد که چندی قبل این دو خانواده به منزل خودشان رفتند. همچنین با وجود وضعیت آشفته مسکن توانستیم در سه ماه نخست سال جاری تعداد ۹ واحد مسکن برای نیازمندان تهیه کنیم.

کمک ۵۰۰ میلیونی کمیته امداد برای تعمیر مسکن مددجویان

وی اضافه کرد: بحث تعمیر مسکن نیز از دیگر اقداماتی است که کمیته امداد انجام می‌دهد و در سه ماه نخست ۵۳۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض به مددجویان پرداخت شد.

اگر خانواده‌ها خانه‌ای خالی دارند به کمیته امداد اعلام کنند تا برای مدتی محدود در اختیار مددجویان قرار گیرد

میرشکار بیان کرد: در سه ماه نخست امسال ۶۵ هزار و ۸۴۵ درخواست نیاز به خدمت در کمیته امداد به ثبت رسیده است که از این شمار به ۶۱ هزار و ۵۲۶ مورد پاسخ مثبت دادیم.

وی یادآور شد: در گذشته مسکن مهر مشکلات بسیاری از خانواده‌ها را برطرف کرد اما در حال حاضر زمین و منابع برای ساخت مسکن وجود ندارد و در این راستا مردم باید کمک کنند و صاحبخانه‌ها در پویش مردمی شرکت کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان قم خاطرنشان کرد: اگر خانواده‌هایی هستند که خانه‌ای خالی دارند به کمیته امداد اعلام کنند تا برای مدتی محدود در اختیار مددجویان قرار دهیم تا مردم نیازمند را از این بحران نجات دهیم.

کد خبر 4696446

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۸۱۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تهرانی‌ها به خانه‌های کوچک رو آورده‌اند
 • تهرانی‌ها به خانه‌های کوچک‌تر رو آورده‌اند
 • اردو جهادی کارمندان بسیجی حوزه شهید رجایی ادارات کل در روستای کلاغ نشین
 • توجه ویژه به مشکلات اجاره نشین‌ها دغدغه نخست امام جمعه جوان همدان
 • نرخ اجاره ۳۵ درصد گران شد
 • ۴۰ واحد مسکونی به سیل‌زدگان مازندران تحویل می‌شود
 • رشد ١٧٤.٦درصدی قیمت زمین در یکسال/ اجاره بها ۳۵درصد گران شد
 • افزایش ۱۷۶ درصدی نرخ زمین/ نرخ اجاره ۳۵ درصد گران شد
 • ساخت و بازسازی ۲۰۸۷ واحد مسکونی در بافت های فرسوده مرکزی تا پایان دولت دوازدهم/ حل مشکل مسکن در ساوه با ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی
 • اتمام تعمیرات 5500 واحد خسارت دیده مازندران در هفته دولت/ تحویل واحدهای سیل‌زده مازندران تا پایان امسال
 • اگر به سرعت تدابیری نشود، چند میلیون نفر دیگر حاشیه‌نشین می‌شوند
 • اگر به سرعت تدبیری اندیشیده نشود، چند میلیون نفر دیگر حاشیه‌نشین می‌شوند
 • سیاست دولت تدبیر و امید توسعه صنعت ساختمان در شهرهاست
 • مالیات بر خانه‌های خالی یکی از راه‌های کاهش قیمت مسکن
 • با روند کنونی افزایش اجاره مسکن، تعداد حاشیه نشینان رشد چشمگیری خواهد یافت
 • هشدار توکلی به مسئولان نظام برای رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان بشنویم
 • خودکشی دختر 13 ساله و پسر 15 ساله تهرانی در اتاق مسافرخانه / آن دو عاشق هم بودند ! + عکس
 • سالی که برای اجاره نشینان به اندازه ۲۰ سال گذشت!
 • سالی که برای اجاره نشینان به اندازه ۲۰ سال گذشت!/ آمارها درباره بازار مسکن چه می‌گویند؟