رویداد۲۴ کریم امیری با بیان اینکه هر سال با گرم شدن هوا شاهد طغیان جمعیت کنه‌ها و شیوع بیماری تب کریمه کنگو در کشور هستیم، گفت: البته گاهی نیز ممکن است عکس این اتفاق رخ دهد به عنوان مثال هوا آنقدر گرم شود که جمعیت خود کنه‌ها را نیز از بین ببرد و باعث نابودی آنها شود ولی در گرمای هوا معمولاً با افزایش جمعیت کنه‌ها مواجه هستیم، به ویژه در تیر و مردادماه این اتفاق زیاد رخ می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه هر سال بیشترین موارد بیماری را در این ماه‌ها داریم، ادامه داد: به همین دلیل به مردم و به ویژه دامداران توصیه می‌کنیم در تیر و مرداد نسبت به این مساله هوشیار باشند و به خصوص دامداران به سمپاشی دام‌ها و جایگاه آنها اقدام کنند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مردم از کشتار و ذبح دام خارج از کشتارگاه جدا خودداری کنند، تصریح کرد: درست است که این بیماری توسط کنه از دام به دام و از دام به انسان منتقل می‌شود اما یک راه مستقیم انتقال نیز وجود دارد و آن این است که افرادی که دام مبتلا را سر می بُرند اگر هنگام کشتار، بدن این افراد کوچک‌ترین زخمی داشته باشد یا اینکه خون دام مبتلا به گوشه چشم آنها بپاشد احتمال اینکه این فرد هم مبتلا شود بسیار زیاد خواهد بود.

امیری ادامه داد: همچنین مصرف گوشت دام آلوده به صورت ناپخته و یا مصرف جگر آن به صورت خام یا نیم پز احتمال آلودگی به بیماری را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه براساس آمار وزارت بهداشت تاکنون حدود ۶۱ نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده اند، اضافه کرد: تعداد افراد مبتلا نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰ نفر کمتر است. سال گذشته در همین زمان تعداد افراد مبتلا بیش از ۸۰ نفر بوده و تا آخر سال تعداد مبتلایان به ۱۵۸ نفر رسید. امسال امیدواریم تعداد مبتلایان به ۱۰۰ نفر هم نرسد.

چگونه خطر ابتلاء به تب کریمه را از بین ببریم؟

امیری درباره دلایل کاهش ابتلاء به این بیماری در سالجاری توضیح داد: افزایش آگاهی مردم از جمله دلایل این امر است، چون بهترین راه پیشگیری از این بیماری آموزش عنوان شده و هرچقدر مردم آگاه‌تر باشند تعداد مبتلایان نیز کاهش می‌یابد. آموزش اولین حرف را در کنترل این بیماری می‌زند. مردم اگر گوشت‌های بهداشتی مصرف کنند و از ذبح غیربهداشتی خودداری کنند از بیماری پیشگیری خواهد شد. به کسانی هم که با دام سر و کار دارند توصیه می‌کنیم سمپاشی دام و جایگاه آن را به موقع انجام دهند که عمل به این توصیه‌ها کنترل را آسان می‌کند.

وی افزود: سازمان دامپزشکی نیز به محض اینکه یک مورد را وزارت بهداشت گزارش می‌کند، در منطقه حضور می‌یابد، تمام آن منطقه را تا شعاع سه کیلومتر سمپاشی می‌کند و تمام عواملی را که می‌تواند باعث انتقال بیماری شود از بین می‌برد.

این مقام مسئول با بیان اینکه اگر مردادماه را پشت سر بگذاریم با فروکش بیماری مواجه خواهیم بود، ادامه داد: تاکنون ۵ نفر در کشور بر اثر ابتلاء به این بیماری فوت کرده اند.

امیری اظهارداشت: کسانی که فوت کرده اند در استان‌های سیستان و بلوچستان، گیلان و اردبیل بوده اند برخی از این افراد نیز یا مبتلا به سرطان خون بوده اند یا سن آنها زیاد بوده است.

منبع: مهر برچسب ها: رویداد24 ، تب کریمه کنگو ، گوشت دام آلوده ، وزارت بهداشت ، سازمان دامپزشکی ، سرطان خون سرگرمی

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

غذاهایی که بلای جان مادران است

برای زنان باردار بسیار مهم است که با شناختن رژیم غذایی سالم از خطرات تغذیه‌ای این دوران مصون بمانند. ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش کروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، بارداری یکی از مهمترین و حساس‌ترین دوره‌های زندگی یک زن است. بنابراین، برای زنان باردار بسیار مهم است که با شناختن رژیم غذایی سالم از خطرات تغذیه‌ای این دوران مصون بمانند. مادران باید به آنچه می‌خورند توجه کنند و حتما از خوردن غذا‌ها و نوشیدنی‌های مضر، خودداری کنند. بعضی از غذا‌ها باید به ندرت مصرف شوند، در حالی که باید از مصرف کامل سایر مواد جلوگیری شود.

در اینجا فهرستی ازغذا‌ها و نوشیدنی‌های خطرناک برای مادران باردار در دوران بارداری آورده شده است.

ماهی با جیوه بالا

جیوه یک عنصر بسیار سمی است و بیشتر در آب‌های آلوده مشاهده می‌شود. این عنصر سمی در مقادیر بالاتر می‌تواند برای سیستم عصبی، سیستم ایمنی بدن و کلیه‌ها سمی باشد. همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی در رشد در کودکان شود. از آنجا که در دریا‌های آلوده یافت می‌شود، انواع بسیاری از ماهی‌های دریایی می‌توانند مقادیر زیادی جیوه را در بدنشان انباشته کنند. بنابراین، به خانم‌های باردارتوصیه می‌شود که مصرف ماهی دریایی با جیوه بالا را به کمتر از 1 تا 2 وعده در ماه محدود کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه ماهی‌ها سرشار از جیوه نیستند و فقط انواع خاصی از جمله ماهی تن و کوسه را شامل می‌شوند. مصرف ماهی کم جیوه در دوران بارداری بسیار سالم است و این ماهی‌ها تا 2 بار در هفته قابل خوردن هستند. ماهی‌های چرب سرشار از اسید‌های چرب امگا 3 هستند که برای کودک مهم هستند.

 

ماهی خام

ماهی‌های خام، به ویژه صدف‌ها، می‌توانند عفونت‌هایی را ایجاد کنند که این عفونت‌ها می‌توانند ویروسی، باکتریایی یا انگلی باشند. برخی از این عفونت‌ها فقط مادر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود او دچار کمبود و ضعف شود. عفونت‌های دیگر ممکن است به نوزاد متولد نشده با عواقب جدی و یا حتی کشنده منتقل شود. زنان باردار به ویژه در معرض عفونت‌های لیستریا هستند. در حقیقت، زنان باردار تا 20 برابر بیشتر از جمعیت عمومی به لستریا مبتلا می‌شوند. این باکتری را می‌توان در خاک و آب آلوده یا گیاهان یافت.

لیستریا می‌تواند از طریق جفت به جنین منتقل شود، حتی اگر مادر هیچ علامتی از بیماری نشان ندهد و این باکتری در نهایت می‌تواند منجر به زایمان زودرس، سقط جنین، فوت و سایر مشکلات سلامتی جدی شود؛ بنابراین به زنان باردار توصیه می‌شود از ماهی‌های خام و صدف خودداری کنند که شامل بسیاری از سوشی‌ها است.

گوشت نپخته، خام و فرآوری شده

خوردن گوشت نپخته یا خام باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت با چندین باکتری یا انگل از جمله توکسوپلاسما، E. coli، لیستریا و سالمونلا می‌شود. این باکتری‌ها ممکن است سلامتی جنین را تهدید کند، احتمالاً منجر به سقط یا بیماری‌های عصبی شدید، از جمله ناتوانی ذهنی، کوری و صرع می‌شود. در حالی که بیشتر باکتری‌ها در سطح تکه‌های گوشتی یافت می‌شوند، باکتری‌های دیگر ممکن است در داخل فیبر‌های عضلانی بمانند. برخی از برش‌های گوشتی از جمله تاندون‌ها و راسته از گوشت گاو، گوسفند ممکن است در صورتی که کاملا پخته نشوند بی خطر باشد. این تنها در صورتی است که تکه گوشت کامل و برش‌نخورده باشد و سطح خارجی آن پخته شود. گوشت خرد شده، از جمله خلال گوشت، همبرگر، گوشت چرخ کرده را هرگز نباید به صورت خام یا نیمه‌پخته مصرف کرد. زنان باردار نباید فرآورده‌های گوشتی فرآوری شده را مصرف کنند، مگر آنکه تا دوباره گرم شوند.

 

تخم مرغ خام

تخم‌مرغ‌های خام ممکن است با سالمونلا آلوده شده باشند. علائم عفونت سالمونلا معمولاً فقط در مادر مشاهده می‌شود و شامل تب، حالت تهوع، استفراغ، انقباضات معدهو اسهال می‌شود. با این حال، در موارد نادر، عفونت ممکن است باعث انقباضات رحم شود و منجر به زایمان زودرس یا زایمان شود. بیشتر محصولات تجاری که حاوی تخم مرغ خام هستند اگر با تخم مرغ پاستوریزه تولید شوند برای مصرف بی خطر هستند. زنان باردار همیشه باید تخم مرغ را به طور کامل بپزند یا از تخم مرغ پاستوریزه استفاده کنند.

کافئین

کافئین رایج‌ترین ماده روانگردان در جهان است که به طور عمده در قهوه، چای، نوشابه و کاکائو یافت می‌شود. به خانم‌های باردار معمولاً توصیه می‌شود میزان مصرف کافئین خود را به کمتر از 200 میلی گرم در روز یا حدود 2-3 فنجان قهوه محدود کنند. کافئین خیلی سریع جذب می‌شود و به راحتی به درون جفت و جنین منتقل می‌شود. از آنجا که نوزادان متولد نشده و جفت آن‌ها دارای آنزیم اصلی لازم برای سوخت و ساز کافئین نیستند، سطح بالاییاز آن می‌توانند در بدن آن‌ها ایجاد شود.

جوانه‌های خام

جوانه‌های خام، شامل جوانه‌های یونجه، شبدر، تربچه و جوانه لوبیا، ممکن است با سالمونلا آلوده باشند. محیط مرطوب مورد نیاز بذر برای شروع جوانه زدن برای این نوع باکتری‌ها ایده آل است، و پاک کردن آن‌ها تقریبا غیرممکن است. به همین دلیل به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از جوانه‌های خام به طور کلی خودداری کنند. با این حال، جوانه‌ها پس از پخته شدن، بی خطر هستند.

میوه و سبزیجات شسته نشده

ممکن است سطح میوه‌ها و سبزیجات شسته نشده با چندین باکتری و انگل شامل توکسوپلاسما، E. coli، سالمونلا و لیستریا آلوده شود که از طریق خاک یا از طریق دست منقل می‌شوند. آلودگی می‌تواند در هر زمان و در حین تولید، برداشت، فرآوری، ذخیره سازی و حمل و نقل رخ دهد.

باکتری‌ها هم به مادر و هم به نوزاد متولد نشده او، آسیب می‌رسانند. یکی از انگل‌های بسیار خطرناک که ممکن است روی میوه و سبزیجات بماند توکسوپلاسموز نام دارد. اکثر افرادی که به مبتلا می‌شوند، هیچ علائمی ندارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است احساس کنند که آنفولانزا را برای یک ماه یا بیشتر دارند.

بیشتر نوزادانی که هنوز در رحم به توکسوپلاسما آلوده شده اند، از بدو تولد هیچ علامتی ندارند. اما علائمی مانند نابینایی یا ناتوانی ذهنی ممکن است بعداً در آن‌ها ایجاد شود. علاوه بر این، درصد کمی از نوزادان آلوده هنگام تولد آسیب جدی به چشم و مغز دارند. در حین بارداری، به حداقل رساندن خطر عفونت با شستشوی کامل، لایه برداری یا پخت و پز میوه و سبزیجات بسیار مهم است.

شیر، پنیر و آبمیوه‌های غیرپاستوریزه

شیر خام و پنیر غیرپاستوریزه می‌تواند حاوی مجموعه‌ای از باکتری‌های مضرمانند لیستریا، سالمونلا و کمپیلوباکتر باشد. همین امر در مورد آبمیوه هم که مستعد آلودگی باکتری‌ها است، صادق است و عفونت با آن‌ها می‌توانند عواقب خطرناکی برای یک نوزاد متولد نشده به همراه داشته باشند. پاستوریزاسیون موثرترین روش برای از بین بردن هر گونه باکتری‌های مضر است، بدون اینکه ارزش غذایی محصولات را تغییر داده باشد.

غذا‌های فرآوری شده

بارداری زمان رشد سریع است و در نتیجه، زنان باردار به مقدار زیادی از مواد مغذی اساسی از جمله پروتئین، فولات و آهن نیاز دارند. با این حال، اگرچه در اصل برای دو نفر غذا می‌خورید، شما به کالری دو برابر احتیاج ندارید و حدود 350-500 کالری اضافی در روز در سه ماهه دوم و سوم کافی باشد.یک رژیم غذایی مطلوب در دوران بارداری عمدتاً شامل غذا‌های کامل و دارای مقدار زیادی مواد مغذی برای تأمین نیاز‌های مادر و کودک در حال رشد است. آشامیدنی‌های فرآوری شده به طور کلی از نظر مواد مغذی کم و دارای کالری زیاد، قند و چربی‌های اضافی دارند.

علاوه بر این، شکر اضافه شده به آن با افزایش خطرناک ابتلا به چندین بیماری از جمله دیابت نوع 2 و بیماری‌های قلبی ارتباط دارد. در حالی که افزایش وزن در دوران بارداری لازم است، افزایش وزن بیش از حد با عوارض و بیماری‌های بسیاری شامل افزایش خطر دیابت حاملگی در ارتباط است. همچنین می‌تواند خطر ابتلای شما به فرزند با اضافه وزن را افزایش دهد که این مسئله باعث مشکلات سلامتی طولانی‌مدت می‌شود، زیرا کودکان دارای اضافه وزن به احتمال زیاد در بزرگسالی هم اضافه وزن دارند.

منبع:باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R41383/P/S9,1299/CT12

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

کلیدواژه: رویداد24 تب کریمه کنگو گوشت دام آلوده وزارت بهداشت سازمان دامپزشکی سرطان خون

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۸۱۷۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سرمربی یوونتوس به بیماری ذات الریه مبتلا شده است
 • باشگاه یوونتوس: مائوریتسیو ساری به بیماری ذات‌الریه مبتلا شده است
 • آب آلوده ۷۸ نفر در خوزستان را به بیماری روده ای مبتلا کرد
 • طبع محبوب‌ترین نوشیدنی در جهان گرم است یا سرد؟
 • تب کریمه کنگو و چالش‌های نظام مراقبت
 • ۲ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در آذربایجان غربی مداوا شدند
 • اصفهان| افزایش ۳ برابری بیماری فشارخون؛ خطر ابتلای زنان بیشتر از مردان است
 • جراحی بیماری های نشیمنگاهی را فراموش کنید! لیزر بهترین جایگزین برای جراحی
 • توخل: نیمار بدون جذب بازیکن جانشین از پاری سن ژرمن جدا نخواهد شد؛ نمی‌توانیم پس از یک باخت همه چیز را زیر سوال ببریم
 • باید مقابل داوران جوان صبرمان را بالا ببریم
 • جستجوی راحت در اینترنت برای افراد مبتلا به نقص بینایی ممکن می‌شود
 • ابتلای 296 نفر به تب کریمه کنگو در "هرات و کابل"
 • تب کنگو چگونه می‌تواند مرگ‌آور شود
 • چگونه از روی شیرینی مورد علاقه افراد به شخصیت‌شان پی ببریم؟ + تصاویر
 • آیا سرطان موروثی است؛ احتمال به ارث رسیدن کدام سرطان‌ها بیشتر است؟
 • خطر ابتلا به آلرژی و کم خونی در کودکان بیش فعال
 • غذا به جای دارو؟
 • رمزگشایی مغز به منظور کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های روانی
 • تب کریمه کنگو چگونه می‌تواند مرگ‌آور شود؟