طاهر یارویسی از نوازندگان پیشکسوت موسیقی مقامی کرمانشاه، ظهر روز سه‌شنبه ۲۵ تیر بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان بیستون کرمانشاه دارفانی را وداع گفت.

یارویسی از نوازندگان و سازندگان مطرح تنبور است که سال ۱۳۱۹ در شهر گهواره شهرستان دالاهو از توابع استان کرمانشاه به دنیا آمد.

او نواختن تنبور را از سن ۱۰ سالگی شروع کرد و از همان سنین اولیه مشغول فراگیری آواهای مقامی این ساز نزد استاد چنگیز فرمانی شد.

اولین و تأثیرگذارترین استاد او، سیدولی حسینی است که از نوادر نوازندگان عصر خود بود. استاد بیرخان (لالوبیرخان) از اساتید بنام منطقه زرده دالاهو نیز از جمله استادان او بوده‌است.

یارویسی هنر ساختن تنبور را در محضر چنگیز فرمانی فراگرفت و شاگردان بسیاری در تهران، کرمانشاهان و منطقه گوران در محضر او مشغول به فراگیری تنبور شده‌اند.

۵۷۲۴۳

کد خبر 1280365

منبع: خبرآنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

روز خوش تنبک نوازان در رودکی/ بچه‌ها دوباره به سمت کلاسیک و نوازندگی‌های قدیمی‌تر روی آورده‌اند

به گزارش ایلنا، هفدهمین روز از سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان در بخش موسیقی دستگاهی به ساز تنبک اختصاص داشت و نفرات راه یافته به مرحله نهایی مقابل هیأت داوران قرار گرفتند. در این روز نوید افقه، سیامک بنایی، پژمان حدادی، مهدی خاکساران، پدرام خاورزمینی، کامبیز گنجه‌ای و حمید قنبری هیأت داوران ساز تنبک را تشکیل می دادند.

بر اساس این گزارش، بخش نخست هفدهمین روز جشنواره موسیقی جوان به رده سنی الف اختصاص داشت و این رده سنی به دو گروه الف 1 و الف 2 تقسیم شده بودند. در ابتدا منصور صادق‌نژاد‌آئینی از رده سنی الف 1 به روی صحنه آمد و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او، مشتاق معتضدیان، هومان خوش‌بین، باربد مشیدی، عارف مشایخ، حسین حسنوند، نگین نجابت‌قمصری و ایلیا فرج‌زاده از این رده سنی به نوبت به روی صحنه حاضر شدند و به اجرای قطعات خود پرداختند.

پس از استراحتی کوتاه نوبت به رده سنی الف 2 رسید. محمدامین جانعلی‌نژاد، نیما رنجبریان، آرش مهدیه نجف‌آبادی، کیان کیوان‌فر، یزدان درمیانی، مهرشاد فرضی پور، ملیکا رحیمی، میلاد ملکی و متین هاشمی ثابت نفراتی بودند که از این رده سنی به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

بخش دوم و پایانی روز هفدهم جشنواره، به نوازندگان رده‌های سنی ب و ج اختصاص داشت و در ابتدا شیوا سادات‌واحدی از رده سنی ب به روی صحنه حاضر شد و قطعات خود را اجرا کرد. پس از او، محمدعلی رفیعیان، عارف اسفندپور، محمود جعفری، علیرضا زارع، مائده شفیعی، علی احمدیان و شهریار صابونی از این رده سنی به نوبت مقابل هیات داوران قرار گرفتند و به تنبک نوازی پرداختند.

پس از استراحتی کوتاه، نوبت به گروه سنی ج رسید. امید مقیمی‌نژاد، عرفان بطلانی اصفهانی، آرش سروستانی، علیرضا احمدی، فرزاد ذوالجناحی، ایمان شجاعیان و سعید نیک‌رفتار نفراتی بودند که به روی صحنه حاضر شدند و قطعات خود را اجرا کردند.

حضور بهمن رجبی نوازنده و مدرس پیشکسوت تنبک از نکات جالب توجه روز هفدهم جشنواره ملی موسیقی جوان بود.

رضایت از رده سنی الف

مهدی خاکساران عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تنبک در مورد اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: اجراهای بسیار خوبی را شاهد بودیم و تمام شرکت‌کنندگان اجراهای خوب و باکیفیتی داشتند و بنده از اجراهای امروز راضی هستم. شرکت‌کننده‌های امروز از بین تمامی نوازندگانی که فیلم‌هایشان را ارسال کرده بودند انتخاب شده بودند و حدود یک ماه نیز فرصت داشتند که تمرین کنند و برای اجرای امروز آماده باشند و علت اینکه بنده در حین اجراها از نوازندگان سوالی نپرسیدم این بود که به اعتقاد من فردی که تمرین کرده و وقت گذاشته و امروز اجرا کرده، پس قطعا با آمادگی بالا در این جشنواره شرکت کرده است.

وی ادامه داد: امروز آقای بهمن رجبی بعد از سال‌ها به‌ عنوان مهمان در جشنواره موسیقی جوان حاضر شدند و حضور ایشان برکتی برای جشنواره موسیقی جوان بود. امیدوارم که تأثیرات بزرگان موسیقی کشور از جمله آقای رجبی در چنین جشنواره‌هایی پررنگ تر شود.

خاکساران در مورد نقاط ضعف و قوت نوازندگان نیز بیان کرد: تمام اجراهای امروز را دوست داشتم اما به شخصه از اجراهای رده سنی الف رضایت بیشتری داشتم. نقطه ضعفی که در رده‌های سنی ب و ج مشاهده کردم و بسیار مشهود بود، این بود که تمام نوازندگان این رده‌ها یکنواخت ساز نواختند و همانند سال‌های گذشته پیشرفت چندانی نداشتند.

مهدی خاکساران در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد بسیار بزرگ و مهم است و به نظر من جزو بهترین جشنواره‌هایی است که در کشور برگزار می‌شود و فرصتی برای جوانان کشور است که بتوانند خودشان را معرفی کنند و محک بزنند. امیدوارم که تمام نوازندگان تنبکی که در سنین مختلف مشغول نواختن هستند بتوانند در این جشنواره شرکت کنند و وجود چنین جشنواره‌هایی باعث می‌شود که نوازندگان جوان پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

نوازندگانی که در سنین بالاتر قرار می‌گیرند، کم کار می‌شوند

کامبیز گنجه‌ای عضو دیگر هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تنبک در مورد اجراهای امروز گفت: کیفیت اجراها نسبت به سال‌های گذشته خوب بود و به شخصه از اجراهای گروه سنی الف رضایت بیشتری داشتم اما از نوازندگان گروه سنی ج چندان رضایت نداشتم و متأسفانه نوازندگانی که در سنین بالاتر قرار می‌گیرند، کم کار می‌شوند و فکر می‌کنند که در نواختن این ساز تبحر خاصی دارند اما این موضوع غلط است و بیشتر باید تلاش کنند.

وی همچنین در مورد نقاط ضعف و قوت نوازندگان بیان کرد: نقاط ضعف نوازندگان در این بود که زیادی غرق تکنیک هستند و این موضوع به آن‌ها صدمه می‌زند زمانی که برای آن‌ها موسیقی پخش کردیم، نتوانستند همراه با موسیقی ساز بنوازند و موسیقی را درک نمی‌کنند و باید تلاش بسیار زیادی برای رفع این نقیصه انجام دهند. به نظر من باید زیر نظر اساتید برجسته کشور آموزش ببینند تا نقاط ضعف‌شان برطرف شود.

کامبیز گنجه‌ای در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان گفت: جشنواره موسیقی جوان یک رویداد مهم و بزرگ است و از همین‌جا از تمام مسئولان برگزاری جشنواره تشکر می‌کنم و به هر حال همین که چنین جشنواره‌هایی در جهت رشد و پیشرفت نوازندگان جوان برگزار می‌شود، بسیار خوب است و امیدوارم که این جشنواره در سال‌های آینده نیز ادامه پیدا کند.

ساز تنبک بسیار به ادبیات و موسیقی وابسته است

پژمان حدادی دیگر عضو هیأت داوران بخش موسیقی دستگاهی در بخش ساز تنبک در مورد اجراهای روز هفدهم جشنواره موسیقی جوان گفت: نکته‌ای که در تمام دوره‌هایی که جشنواره موسیقی جوان برگزار شده در قسمت نوازندگان تنبک وجود دارد این است که معمولا رده سنی ب از نظر نوازندگی و حس موسیقایی از رده سنی ج بهتر بودند و به نظر من دلیل آن در پشتیبانی که باید بشود و یا انگیزه‌هایی که روز به روز در جامعه ما کمرنگ تر می‌شود است. به طور کلی زمانی که سن انسان بالاتر می‌رود، انگیزه‌ها و علاقه‌مان نیز کمرنگ‌تر می‌شود و این موضوع نیز در مورد تکنیک و محتوا کاملا مشهود است.

وی افزود: همچنین در اجراهای امروز در قسمت همنوازی با موسیقی نیز اختلاف سطح مشهود است، البته که به طور کلی نکته‌ای که در اجراهای امروز بسیار به چشم خورد این بود که نوازندگان تنبک و حتی سایر نوازندگان دیگر موسیقی کمتر گوش می‌دهند و این موضوع بسیار به نوازندگان لطمه می‌زند. در موسیقی فرهنگ ما به خصوص‌ساز تنبک بسیار به ادبیات و موسیقی وابسته است و ریتم ما با شعر و موسیقی پیوند ناگسستنی دارد. حدادی تصریح کرد: نکته ضعف دیگر نوازندگان این است که به هیچ عنوان با ریشه موسیقی ایرانی آشنایی نداشتند و اگر هم موسیقی گوش می‌دهند، از یک دوره‌ای به بعد موسیقی را گوش کرده‌اند و این موضوع برای من به عنوان یک نوازنده تنبک بسیار جای تعجب دارد.

این نوازنده در ادامه بیان کرد: نکته مثبتی که در اجراهای امروز دیدم این بود که سبک نوازندگی بچه‌ها نسبت به سال‌های گذشته که فقط یک خط را دنبال می‌کردند، بسیار بهتر شده است و دوباره به سمت کلاسیک و نوازندگی های قدیمی تر روی آورده‌اند.

پژمان حدادی در پایان در مورد برگزاری جشنواره موسیقی جوان خاطرنشان کرد: جشنواره موسیقی جوان اتفاق بسیار خوبی است و امیدوارم که این جشنواره پا برجا بماند. به هر حال با تمام مشکلات و تهاجم فرهنگی که وجود دارد و همین موضوع باعث شده تا موسیقی اصیل ایرانی در حال نزول باشد، برگزاری چنین جشنواره ای می‌تواند بسیار مفید باشد.

آئین اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، روز سه شنبه پنجم شهریورماه از ساعت 18 در تالار وحدت برگزار می شود.

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

کلیدواژه: موسیقی نواحی نوازنده و آهنگساز موسیقی باشگاه پرسپولیس ایالات متحده آمریکا شورای نگهبان ایران و آمریکا تیم ملی فوتبال ایران محمدجواد ظریف بازار طلا و ارز سینمای ایران

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۸۲۰۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کنسرت‌های «چند شب موسیقی ایرانی» در شیراز برگزار شد
 • امسال تعداد زائران زیاد میشود
 • امسال تعداد زائران زیاد می‌شود/حضور نیروهای مسلح برای تامین امنیت
 • احتمال حضور عبدالعلی چنگیز در آکادمی باشگاه استقلال به عنوان مدیر فنی؛ مهاجم دهه 60 آبی‌ها به باشگاه بازخواهدگشت؟
 • برنامه حاجیلو برای حضور چنگیز به عنوان مدیر فنی آکادمی استقلال
 • بازی با گل‌های قالی سابقه پژوهشی در حوزه فرش به حساب نمی‌آید
 • از شعر جدید قاسم صرافان در وصف امیرمومنان تا غزلی که ۱۴ سال پیش در محضر رهبری خوانده شده بود
 • حضور فعال نیروهای مسلح برای تأمین امنیت زائران اربعین
 • وزیر کشور عراق: قطعا امسال تعداد زائران افزایش می‌یابد/حضور فعال نیروهای مسلح برای تأمین امنیت
 • آماده تر از گذشته در خدمت زائران اربعین هستیم
 • اجرای تمبک‌نوازان به تالار رودکی
 • فهرست و مقام‌های جشنواره کهن‌ آواهای تنبور منتشر شد
 • در هفدهمین روز از جشنواره‌ی موسیقی جوان، نوازندگان تنبک نواختند
 • موسیقی نواحی را به حال خود بگذارید +‌ ویدئو
 • موسیقی نواحی را به حال خودش بگذارید +‌ ویدئو
 • بهمن رجبی مهمان ویژه جشنواره موسیقی جوان شد / روز خوش تنبک نوازان در رودکی
 • درخشش ستارگان جوان موسیقی در تالار رودکی
 • تمبک‌نوازان به تالار رودکی آمدند
 • مکان‌های سری دنیا را بشناسید +عکس