به گزارش سرویس اقتصادی ایسکانیوز ، وزیر نفت چندی پیش پروژه‌های اولویت‌دار وزارت نفت را ابلاغ کرد که در بخش پالایشی این پروژه‌ها ساخت مجتمع پالایشگاهی سیراف به همراه پروژه توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان و همچنین احداث خط لوله جدید بندرعباس - سیرجان – رفسنجان به‌عنوان اولویت شرکت ملی پالایش و پخش به چشم می‌خورد. این در حالی است که مجری پالایشگاه ستاره خلیج فارس بارها از آمادگی اجرای فاز چهارم این پالایشگاه خبر داده است. با این وجود به نظر می‌رسد اجرای فاز ۴ پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس جایی در اولویت‌های پالایشی وزارت نفت ندارد، با این توجیه که با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری، رقم فعلی ۴۱۰ هزار بشکه‌ای این پالایشگاه میعانات گازی به ۴۸۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.

مزیت ساخت فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج فارس

یک منبع آگاه در این خصوص گفت: یکی از مزیت‌های ساخت فاز چهارم این است که بسیاری از زیرساخت‌های انجام این پروژه مهیاست و بخشی از تجهیزات مانند لوله‌ها و کمپرسورها در دسترس است. همچنین نیازی به احداث واحد یوتیلیتی نیز نیست و مهندسی پروژه نیز انجام شده است.

وی با تأکید بر اینکه ساخت فاز چهارم به کمتر از دو سال زمان نیاز دارد تصریح کرد: یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه پیشنهاد ساخت فاز چهارم را مطرح کرده و از آمادگی خود برای فاینانس این پروژه خبر داده است اما وزارت نفت بدون توجه به موضوع مهم تولید میعانات گازی که با توجه به کاهش صادرات نفت، یک خطر بزرگ برای اقتصاد و صنعت کشور محسوب می‌شود، این پیشنهادات را مسکوت گذاشته است.

این منبع آگاه اضافه کرد: شرکت ملی پالایش و پخش می‌گوید با بودجه خود می‌تواند به ظرفیت پالایشی این واحد بیفزاید که خبر خوبی است ولی هیچ تضادی برای احداث فاز چهارم ندارد زیرا هر چه به ظرفیت این پالایشگاه افزوده شود، به سود کشور است.

چالش میعانات گازی

یکی از مشکلات کشور در زمان تحریم‌ها موضوع فروش میعانات گازی است که هم در دوره گذشته تحریم‌ها و هم در دوره فعلی، کشور را با خطرات بسیاری مواجه کرده است. در صورت به فروش نرفتن میعانات گازی، باید آن را درون مخازن و نفتکش‌ها ذخیره کرد که با توجه به هزینه سنگین دموراژ نفتکش‌ها (هزینه معطلی نفتکش‌ها)، نه‌تنها سودی حاصل نمی‌شود بلکه ضررهایی نیز به کشور تحمیل می‌شود.

از سویی دیگر، با توجه به محدودیت ذخیره‌سازی میعانات گازی کشور، تنها راه برای برون‌رفت از این معضل را می‌توان کاهش تولید از میدان مشترک پارس جنوبی دانست که اگر چنین اتفاقی رخ دهد، بسیاری از صنایع، نیروگاه‌ها و مصرف‌کنندگان داخلی با چالش‌های بسیاری مواجه خواهند بود.

نکته مهم دراین‌باره، تعدد مصرف‌کنندگان میعانات گازی است که بسیار محدود هستند و کشورهای امارات و کره جنوبی مشتریان اصلی ایران بودند که پس از تحریم‌ها، به‌جای خرید میعانات از ایران، نیاز خود را از کشورهایی مانند قطر و آمریکا تأمین کردند. به گفته کارشناسان با توجه به این مسئله، بهترین راهکار برای مواجه نشدن با بن‌بست‌های احتمالی، افزایش ظرفیت پالایش میعانات در کشور است.

پالایشگاه‌های میعاناتی

به‌جز پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که هم اکنون مشغول تولید بنزین است، پتروفیلد پارس و مجتمع سیراف واحدهای پالایشی هستند که برای تبدیل میعانات گازی به فرآورده نفتی دارای مجوز هستند. پروژه پتروفیلد پارس که به‌طور کامل متوقف‌شده است و سیراف نیز وضعیتی شبیه به این پروژه دارد. ظرفیت پتروفیلد پارس ۱۲۰ هزار بشکه و ظرفیت پالایشگاه‌های سیراف ۴۸۰ هزار بشکه در روز است. در صورت تکمیل این دو پروژه و همچنین افزایش ظرفیت ستاره خلیج‌فارس به ۴۸۰ هزار بشکه، بیش از یک‌میلیون بشکه میعانات گازی تبدیل به فرآورده می‌شود. این در حالی است که روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی به پتروشیمی نوری اختصاص می‌یابد. با توجه به این مصارف، تولید میعانات باید به رقم یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه افزایش یابد تا امکان تأمین تمام این مصارف وجود داشته باشد.

اما این عدد یک رقم کاغذی است چراکه با توجه به افت مخازن پارس جنوبی، سقف تولید میعانات گازی در صورت راه‌اندازی همه پروژه‌های پارس جنوبی به ۸۰۰ هزار بشکه نیز نخواهد رسید. این در حالی است که بر اساس اطلاع متخصصان هم‌اکنون برخی فازهای پارس جنوبی کمتر از عددی که باید، میعانات تولید می‌کنند؛ به‌عنوان نمونه در فازهای ۱۲ و ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تولید میعانات گازی کمتر از ۵۰ درصد برنامه در نظر گرفته شده است و همین روند و حتی وخیم‌تر از آن نیز برای سایر فازها پیش‌بینی می‌شود.

نمایی از یک شکست پالایشی

مجوز احداث ۸ پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه‌ای در سال ۹۳ از سوی معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت صادر شد؛ مجوزی ۱۲ ساله که در سال ۱۴۰۵ باطل می‌شود و دیگر شرکت ملی نفت تکلیفی برای تأمین روزانه ۴۸۰ هزار بشکه میعانات گازی ندارد. طبق عرف رایج، از زمان صدور موافقت نامه خوراک تا ۱۲ سال بعد وزارت نفت مکلف به تأمین ۸۰ درصد خوراک موردنیاز است و پس از سال ۱۴۰۵ هر چه که میعانات گازی مانده باشد، به‌صورت مساوی میان ۸ پالایشگاه تقسیم می‌شود.

علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل فعلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی که در سال ۹۳ مدیریت شرکت زیرساخت فراگیر پالایشی سیراف را بر عهده داشت در نشستی خبری اعلام کرد که بهره‌برداری از این پالایشگاه در سال ۹۶ انجام خواهد شد اما باوجود سپری شدن دو سال از وعده صادق‌آبادی، این پروژه در عملیات خاک‌برداری متوقف‌شده است.

از طرفی یکی از شروط پایدار ماندن مجوز خوراک این ۸ پالایشگاه، این است که اگر پیشرفت فیزیکی پالایشگاه ۶ ماه متوقف شود، وزارت نفت می‌تواند مجوز خوراک این واحدهای کاغذی پالایشی را باطل کند. با توجه به این بند، وزارت نفت طی سال‌های گذشته و توقف کامل پروژه می‌توانست به‌راحتی مجوز این پالایشگاه‌ها را باطل کند، پالایشغگاه‌هایی که هیچ‌یک از سرمایه‌گذاران آن حاضر به آغاز عملیات احداث آن نیستند.

با توجه به شرایط موجود، انصراف صاحبان ۸ پالایشگاه، منتفی شدن قرارداد فاینانس، کمبود اعتبار داخلی و … این پروژه‌ها چنانچه امسال هم کلید بخورند تا ۵ سال آینده نیز به اتمام نخواهند رسید. با این وجود مشخص نیست چرا وزارت نفت اصرار دارد تا بخاطر پالایشگاه‌هایی که فقط روی کاغذ هستند، توسعه فاز چهار پالایشگاه ستاره خلیج فارس معطل بماند.

هم‌اکنون روزانه بین ۵۲۰ تا ۵۳۰ هزار بشکه میعانات گازی در داخل مصرف می‌شود که در صورت افزایش ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و همچنین اجرای فاز چهارم این پالایشگاه، تمام میعانات گازی کشور به مصرف داخلی خواهد رسید.

منبع : مهر

156 / 156 وزیر نفت پتروشیمی پالایشگاه پالایشگاه ستاره خلیج فارس

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افت رشد تقاضا برای نفت هنوز ادامه دارد

دو سازمان انرژی در جدیدترین گزارش‌های‌شان، چشم‌انداز تقاضا برای نفت خام را تنزل داده‌اند.

به گزارش ایسنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا چشم انداز رشد تقاضا برای نفت خام را ۷۰ هزار بشکه در روز و آژانس بین‌المللی انرژی ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده است.

در وهله نخست این آمار چندان قابل ملاحظه نیست با این حال نگاه دقیق‌تر نشان می‌دهد که این آمار نگرانی‌های رو به رشد درباره کندی رشد تقاضای جهانی برای نفت را تقویت می‌کند.

مشکل مثل همیشه مربوط به فرضیات است. جولیان لی، تحلیلگر بلومبرگ در مقاله‌ای به این موضوع اشاره کرده که چطور بازبینی‌های نزولی اکنون مدتی است که در جریان است زیرا آمار تقاضای واقعی جایگزین پیش‌بینی‌های انجام شده بر مبنای مدل‌های پیش‌بینی، می‌شوند.

در اینجا تغییرات قابل توجه نیست و به میزان ۷۰ هزار بشکه در روز است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی برآوردشان از رشد تقاضا در سه ماهه دوم امسال را در فاصله ژانویه تا ژوئن به میزان ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند. در ژانویه رشد تقاضا برای نفت در سه ماهه دوم حدود ۱.۶ میلیون بشکه در روز برآورد شده بود و در ژوئن که آمار تقاضای واقعی منتشر شد، این رقم به ۷۰۰ هزار بشکه در روز بازبینی شد.

هر آژانسی که درباره عوامل عرضه و تقاضای یک کالا پیش‌بینی می‌کند ناچار است چندین فرضیه را طرح کند. این اطلاعات هرگز کامل نیستند و بازارها همچون مسائل ژئوپلیتیکی پویا هستند. در مورد نفت خام، یکی از فرضیاتی که اشتباه از آب درآمد درباره جنگ تجاری آمریکا و چین بود.

در بهار به نظر می‌رسید اوضاع رو به بهبود است و مقامات واشنگتن از نزدیک شدن به توافق با چین خبر می‌دادند. سپس دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا درباره این که مذاکرات طولانی شده است به توییت پرداخت و تهدید کرد دور دیگری از تحریم‌ها را اعمال خواهد کرد. این تهدیدات علاوه بر ماجرای شرکت هواوی بود که به بهبود روابط دوجانبه کمکی نکرد. پکن به نوبه خود واکنش نشان داد و در ماه میلادی جاری تنش‌ها میان دو کشور شدت گرفت. اکنون که بانک مرکزی چین اجازه داده است ارزش یوان به رکورد پایین کم سابقه ای در برابر دلار آمریکا سقوط کند، صحبت از جنگ ارزی است.

گاهی یک فرضیه اشتباه باعث می شود پیش‌بینی‌ها درباره عوامل عرضه و تقاضا درست نباشد و این موضوع درباره رشد تقاضا برای نفت صدق می‌کند. جنگ تجاری آمریکا و چین دلیل ذکر شده از سوی اقتصاددان‌هایی بود که در نظرسنجی موسسه اقتصادی Ifo آلمان آهسته شدن روند رشد اقتصاد جهانی را پیش‌بینی کردند.

کلمنز فوئست، رییس موسسه Ifo اظهار کرده است که کارشناسان ضعیف شدن قابل توجه رشد تجارت جهان را پیش‌بینی می‌کنند. شرکت کنندگان در نظرسنجی مصرف خصوصی ضعیف‌تر، فعالیت سرمایه گذاری کمتر و کاهش نرخ‌های بهره کوتاه مدت و بلندمدت را انتظار دارند.

این نشان می‌دهد که بازبینی نزولی رشد تقاضا ادامه خواهد داشت و این بازبینی صعودی نمی‌شود مگر این که معجزه ای در روابط میان پکن و واشنگتن صورت بگیرد. همچنین صحبتهایی درباره کاهش بیشتر تولید اوپک مطرح شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوپک هر بار که قیمت نفت پایین رفته است به کاهش جدید تولید و کاهش بیشتر تولید اشاره کرده است. با این حال چنین اقدامی در حال حاضر که کاهش تولید نفت تمدید شده و به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا بسیار بالاتر از میزان توافق شده بوده است ممکن است به معنای آن باشد که وضعیت تقاضا حتی از آنچه که توسط آژانس بین‌المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا بازبینی شده، وخیم‌تر است.

انتهای پیام

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

کلیدواژه: وزیر نفت پتروشیمی پالایشگاه پالایشگاه ستاره خلیج فارس

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۸۲۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • محمدرضا امامی نیا: پالایشگاه کرمانشاه در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد
 • فاز دوم پالایشگاه ایلام بزودی احداث می شود
 • تغلیظ گازهای اسیدی در پالایشگاه گاز هاشمی‌نژاد
 • آغاز واگذاری پروژه‌های جدید نفتی به بخش‌خصوصی
 • عملیات تعمیرات اساسی پالایشگاه ایلام به اتمام رسید
 • حضور مدیر عامل پالایشگاه گاز ایلام در خبرگزاری برنا
 • گام بلند پالایشگاه گاز هاشمی‌نژاد در نصب برج پروژه تغلیظ گازهای اسیدی
 • افت رشدتقاضابرای نفت هنوزادامه دارد
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۵/۲۸|هر بشکه برنت ۵۹ دلار و ۲۸ سنت
 • حساب‌های فرد خاطی در پرونده ۳۶ هزار کولر گازی قاچاق بلوکه شد/‌حکم دادگاه اجرا می‌شود
 • احداث فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام در آینده‌ی نزدیک
 • اهمیت شرکت در کلاس های آموزش تعمیرات کولر گازی چیست
 • تقدیر مسئول بسیج کارمندان از هیئت مدیره پالایشگاه کرمانشاه
 • شورای همیاری پالایشگاه گاز ایلام بستری برای شکوفایی ایده‌های نوین است
 • فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در کُما
 • هدف‌گذاری صادرات ۱۰ میلیون بشکه نفت از پایانه نفتی جاسک
 • جلوگیری از سوزاندن 1.4 میلیون بشکه نفت خام در نفت و گاز کارون
 • توسعه شرکت‌های قیرساز، منابع نقدی پالایشگاه‌ها را کاهش داده است
 • توسعه شرکت‌های قیرساز منابع نقدی پالایشگاه‌ها را کاهش می‌دهد