رویداد۲۴ پخت غذا با حرارت بالا باعث افزایش تشکیل ترکیباتی موسوم بهگلیکوزیله پیشرفته (AGEs) می‌شود؛ این ترکیبات گروهی از ترکیبات شامل شکر، پروتئین و سایر مولکول‌های بزرگ هستند.

محصولات نهایی گلیکوزیله پیشرفته (AGEs)، از طریق برخی مکانیسم‌ها شامل افزایش التهاب و فشار اکسایشی، خطر ابتلاء به بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهند.

آنها همچنین قادر به اتصال به گیرنده RAGE هستند؛ این گیرنده، پروتئین‌های بتاآمیلوئید را در سد خونی مغز عبور داده و با بروز بیماری‌هایی مانند آلزایمر در ارتباط است.

محققان دانشکده پزشکی آیسان بیمارستان مونت‌سینای نیویورک اقدام به پخت ۵۴۹ غذا با روش‌های مختلف طبخ کرده و محتوای AGEs آنها را در غذای پخته شده اندازه‌گیری کردند.

بررسی موش‌ها با رژیم غذایی دارای مقادیر بالای AGEs نشان می‌دهد، این موش‌ها دارای میزان بالای AGEs به همراه رسوب پروتئین بتاآمیلوئید در مغز هستند.

به گفته محققان، حرارت بالا در هنگام پخت غذا با سطوح بالای AGEs و احتمال ابتلاء به بیماری آلزایمر در ارتباط است.

منبع: مهر برچسب ها: رویداد24 ، آلزایمر ، پخت غذا با حرارت بالا ، پروتئین بتاآمیلوئید در مغز ، پیشگیری از آلزایمر سرگرمی

منبع: رویداد24

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

خواص بی نظیر انگور در درمان و پیشگیری از بیماری‌ها

 انگور از جمله میوه‌هایی است که نژاد‌ها و رنگ‌های مختلفی دارد؛ رنگ‌های قرمز، سبز، بنفش و انگور بی دانه. نزدیک به ۸۰۰۰ سال پیش، مردم برای اولین بار درخت انگور را در خاور میانه کشت کردند. امروزه ۷۲ میلیون تن انگور در سال در سراسر جهان برداشت می‌شود.

رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها خطر بیماری‌های مختلف قلبی، دیابت، سرطان و چاقی را کاهش می‌دهد. انگور هم از جمله میوه‌های پر خاصیت است و در پیشگیری از سرطان، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و یبوست نقش موثری دارد.

انگور همانند هر میوه دیگری سرشار از فیبر و آب است. وجود آنتی اکسیدان‌های مختلف در انگور خواص شگفت انگیز آن را دو چندان می‌کند. در این مطلب تلاش کرده ایم به ویژگی‌های منحصر به فرد انگور در حفظ سلامت بدن و پیشگیری و درمان بیماری‌ها اشاره کنیم.

سرطان
انگور به داشتن آنتی اکسیدان‌های قدرتمندی به نام پلی فنول‌ها مشهور است. پلی فنول‌ها به داشتن ویژگی‌های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی شهرت دارند. رزوراتول یکی از این پلی فنول‌ها است که در پوست انگور قرمز پیدا می‌شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده است که رزوراتول می‌تواند رشد تومور در غدد لنفاوی، کبد، معده، پستان، روده بزرگ، سرطان پوست و لوسمی را کاهش دهد یا از آن پیشگیری کند. فلاونویید کوئرستین یکی دیگر از ضد التهاب‌های طبیعی است که در انگور وجود دارد. مطالعات نشان داده اند این ترکیب هم در پیشگیری از سرطان یا کند کردن سرعت آن نقش دارد.

سلامت قلب
مطالعات حیوانی نشان داده اند که کوئرستین و رزوراتول خطر آترواسکلروز –تصلب شرایین- را کاهش می‌دهند و از آسیب‌های ناشی از لیپوپروتیین با چگالی پایین –LDL- یا کلسترول بد حفظ می‌کنند. در این مطالعات اغلب از دوز‌های بسیار بالای این فلاونویید‌ها استفاده می‌کنند که از مقدار معمولی که بوسیله انسان مصرف می‌شود خیلی بیشتر است.

پلی فنول‌های انگور مثل رزوراتول به نظر می‌رسد عملکرد‌های آنتی اکسیدانی، کاهنده لیپید و ضد التهابی دارند که به کاهش خطر بیماری‌های قلب و عروق کمک می‌کنند. این کار با جلوگیری از تجمع پلاکت‌ها و کاهش فشار خون و خطر ضربان قلب نامنظم انجام می‌شود.

انگور پتاسیم و فیبر هم دارد که هردو برای سلامت قلب مفیدند. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند برای کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب دریافت پتاسیم را افزایش و مصرف سدیم را کاهش دهید. وقتی دریافت پتاسیم شما بالا باشد خطر سکته مغزی در شما کم می‌شود، توده عضلانی تان حفظ می‌شود و از کاهش تراکم استخوان شما جلوگیری می‌شود.

فشار خون
افزایش جذب پتاسیم اثرات منفی بالا بودن سدیم در رژیم غذایی را خنثی می‌کند. پتاسیم محتوای پتاسیم بالایی دارد. این ویژگی اثرات منفی سدیم را در مبتلایان به فشار خون بالا از بین می‌برد. فیبر هم برای حفظ سلامت قلب و عروق لازم است. انگور همانطور که گفتیم فیبر بالایی دارد.

یبوست
انگور محتوای آب و فیبر بالایی دارد. وقتی انگور مصرف می‌کنید بدنتان هیدراته باقی می‌ماند و حرکات روده‌ای در ادامه می‌یابد و خطر ابتلا به یبوست در شما کم می‌شود.

آلرژی
اثرات ضد التهابی کوئرستین، انگور را به یک ضد آلرژی تبدیل کرده است. اگر آلرژی دارید انگور مصرف کنید تا آبریزش بینی، اشک ریزی و کهیر زدن در شما بهبود پیدا کند. البته مطالعات انسانی برای اثبات این تئوری انجام نشده است.

دیابت
مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد و در مجله «BMJ» منتشر شد نشان داد که برخی میوه ها، و نه آب آنها، می‌توانند خطر دیابت نوع ۲ را کاهش دهند. در طول این مطالعه که ۱۸۷۳۸۲ نفر در آن شرکت کرده بودند و ۲۲ سال طول کشید، ۶.۵ درصد از افراد به دیابت دچار شدند. با این حال، کسانی که ۳ بار در هفته انواع توت، انگور، کشمش، سیب یا گلابی مصرف کرده بودند در مقایسه با کسانی که چنین برنامه‌ای نداشتند ۷ درصد شانس دیابت ۲ را کاهش دادند.

سوالی که مبتلایان به دیابت می‌پرسند این است که با وجود محتوای بالای قند در انگور آیا آن‌ها مجاز به مصرف آن هستند؟ انجمن دیابت آمریکا توصیه می‌کند انگور و سایر میوه‌ها را تا زمانی که مقدار کربوهیدرات مصرفی شما به عنوان بخشی از برنامه غذایی حساب شده است.

وجود ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر در انگور آن را به یک خوراکی مناسب دندان شیری تبدیل کرده است.

نوروپاتی و رتینوپاتی دیابتی
نوروپاتی دیابتی بر عملکرد اعصاب تاثیر می‌گذارد. برخی مطالعات نشان داده اند که رزوراتول نوروپاتی دیابتی را بهبود می‌بخشد. دانشمندان می‌گویند شاید اثرات محافظت کننده عصبی این ترکیب است که چنین نتیجه رضایت بخشی از خود به جای می‌گذارد. همچنین مطالعات حیوانی نتایج سودمندی از تاثیر رزوراتول بر رتینوپاتی نشان داده اند؛ بیماری که بر بینایی تاثیر می‌گذارد. نوروپاتی و رتینوپاتی دیابتی وقتی بروز می‌کنند که بیمار دیابتش را به خوبی کنترل نکند.

سلامت چشم
انگور سرشار از لوتئین و زیگرانتین است که به حفظ سلامت چشم کمک می‌کنند. این دو ترکیب اثر رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. به این شکل که استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهند و مانع آسیب به شبکیه می‌شوند. به این ترتیب از بیماری‌های چشم از جمله آب مروارید پیشگیری می‌شود.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند رزوراتول از چندین بیماری مختلف چشمی از جمله دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، آب سیاه، آب مروارید و... پیشگیری می‌کند. با این حال اینکه این کار دقیقا چطور انجام می‌شود و چطور انسان‌ها از آن سود می‌برند هنوز معلوم نیست.

آکنه
نتایج یک آزمایش در محیط کشت –in vitro- که در مجله «Dermatology and Therapy» به چاپ رسید نشان داد رزوراتول نقش مهمی در درمان آکنه دارد؛ به ویژه اگر با بنزول پراکسید به عنوان یک درمان موضعی استفاده شود.

سایر بیماری‌ها
رزوراتول در بهبود علایم بیماری‌های دیگری مثل آلزایمر، کنترل گلوکز خون، آرتروز و تقویت سیستم ایمنی هم نقش دارد. با این وجود این سوال همچنان در برخی مطالعات مطرح است که رزوراتول برای انسان‌ها هم می‌تواند چنین نتایج سودمندی داشته باشد؟

عوارض مصرف انگور
گروهی معروف به «کارگروه محیط زیست» هر سال فهرستی از میوه‌ها و سبزیجات با بالاترین سطح باقیمانده آفت کش منتشر می‌کنند. انگور در این فهرست در جایگاه هشتم ایستاده است. خرید انگور‌های ارگانیک می‌تواند راه حل این مشکل باشد.

بتا بلاکر‌ها دارو‌هایی هستند که در برخی بیماری‌های قلبی تجویز می‌شوند. این دارو‌ها ممکن است غلظت پتاسیم خون را بالا ببرند. کسانی که بتابلاکر مصرف می‌کنند باید در مصرف خوراکی‌های پر پتاسیم زیاده روی نکنند.

بیمارانی که دارو‌های رقیق کننده خون مصرف می‌کنند هم بهتر است پیش از مصرف مقادیر بالای انگور با پزشک خود مشورت کنند. چون رزوراتول ممکن است اثر ضد انعقادی این دارو‌ها را افزایش دهد؛ شبیه به همان کاری که ویتامین K. می‌کند. از دارو‌های رایج رقیق کننده خون می‌توان به وارفارین و کومادین اشاره کرد.

مصرف زیاد پتاسیم در کسانی که کلیه شان خوب کار نمی‌کند هم مضر است. چون کلیه نمی‌تواند پتاسیم اضافی را از خون دفع کند و می‌تواند کشنده باشد. انگور قرمز و سبز هر دو دارای رزوراتول هستند، اما انگور قرمز و به ویژه پوست آن سهم بیشتری از این ماده دارند. اگر می‌خواهید از فواید رزوراتول بهره‌مند شوید به شما توصیه می‌کنیم بیشتر انگور تازه مصرف کنید تا محصولات جانبی انگور.

رزوراتول به شکل مکمل هم قابل تهیه است اما، با مصرف انگور علاوه بر رزوراتول از فواید دیگر آن مثل فیبر و انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هم سود خواهید برد.     منبع:بهداشت نیوز

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

کلیدواژه: رویداد24 آلزایمر پیشگیری از آلزایمر

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۸۲۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • طبع محبوب‌ترین نوشیدنی در جهان گرم است یا سرد؟
 • تئاتر «آلزایمر» به کارگردانی داریوش ثمر روی صحنه می رود
 • پخت ۲۰ هزار پرس غذا در دزفول آغاز شد
 • 9 اشتباه تغذیه ای که باعث چاق شدن ما می شود
 • چرت‌زدن، معیاری برای تشخیص آلزایمر!
 • هدف‌گیری دارو‌های آلزایمر با مدل‌های مغزی جدید
 • ضیافت ۱۴ هزار نفری عید غدیر در دزفول
 • پخت بیش از ۲۸ هزار پرس غذا در شب عید غدیر
 • درمان آلزایمر و پارکینسون به کمک ریاضی!
 • تغذیه بعد ورزش برای کسانی که می‌خواهند لاغر شوند
 • درمان آلزایمر و پارکینسون به کمک مدل‌های ریاضی
 • برای کاهش وزن، بعد از ورزش چه باید خورد؟
 • پخش جلسات دادگاه‌ در کاهش جرائم موثر است و جنبه پیشگیری دارد
 • پخت بره کامل در طبیعت
 • غذا به جای دارو؟
 • رمزگشایی مغز به منظور کمک به بیماران روانی
 • رمزگشایی مغز به منظور کمک به بیماران مبتلا به بیماری‌های روانی
 • نانوایان خاش شیوه‌های نوین پخت نان را فراگرفتند
 • انواع پیوند مغز استخوان