مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی در آیین امضای این تفاهم‌نامه گفت: برای رصد و پایش عواملی که فقر را تولید کند، نیازمند همکاری پژوهشی هستیم.

رضا سلم‌آبادی با اشاره به اینکه کمیته امداد در حوزه فقر نقش درمانگر را دارد افزود: اما عواملی که فقر را تولید می کنند، متعدد هستند که ما در آن نقشی نداریم.

وی شتاب فقر در چند سال اخیر را بیشتر از حد نرمال دانست و گفت: با شتاب موجود منابع کمیته امداد برای رفع فقر کفاف نمی دهد لذا باید برنامه های درازمدت، میان مدت و کوتاه مدت برای شناسایی عوامل مولد فقر طراحی شود.

مدیرکل کمیته امداد استان خراسان جنوبی با اشاره به وجود دانشجویان و دانش آموزان نخبه در حوزه مددجویان کمیته امداد ادامه داد: این افراد در تحصیلات تکمیلی نیازمند حمایت از سوی دانشگاه هستند.

وی بر تشکیل شبکه نیکوکاری بین دانشجویان دانشگاه تاکید کرد و گفت: این شبکه ها می توانند در بحث محرومیت زدایی کمک فکری کرده و به توانمندسازی محرومان در ابعاد اقتصادی، فکری و فرهنگی کمک کنند.

سلم آبادی اظهار داشت: در بومی سازی برنامه هایی که از سطح کلان کشور ابلاغ می شوند نیز به هم اندیشی علمی دانشگاه نیازمندیم که در قالب این تفاهم‌نامه به آن پرداخته می شود.

وی با اشاره به فعالیت کمیته امداد در حوزه جهادگران، کارآفرینان خیر و راهبران کارآفرینی گفت: مهمترین مشکل در بحث کارآفرینی، بازاریابی است که باید این حلقه مفقود ایجاد شود.

وی به توانمندی مددجویان کمیته امداد در بافت فرش اشاره کرد و افزود: ۹۹ درصد فرش خراسان جنوبی صادر می شود و در حوزه صنایع دستی هم رایزنی هایی برای صادرات انجام شده است.

رئیس دانشگاه بیرجند نیز گفت: اقدامات کمیته امداد در راستای توانمندسازی مددجویان باعث جلب اعتماد مردم شده است.

احمد خامسان افزود: فقر را هیچ وقت نمی توان نابود کرد اما باید تلاش کنیم تا کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به بروز آسیب‌های جدید گفت: زباله‌گردی در این حجم گسترده زیبنده شهر نیست و باید با برنامه ریزی درست این آسیب ها را مدیریت کرد.

رئیس دانشگاه بیرجند با بیان اینکه با نیازمندان واقعی باید شناسایی و به شکل هدفمند به آنها کمک شود افزود: صندوق نیکوکاری دانشگاه بیرجند با هدف توانمندسازی دانشجویان نیازمند راه اندازی شده که با آموزش در کوتاه مدت دانشجویان برای اشتغال و توانمندسازی آماده می شوند.

وی اضافه کرد: پنج کارگاه کارآفرینی هم در دانشگاه بیرجند با هدف اشتغال برای دانشجویان راه اندازی می‌شود.

خامسان بیان کرد: شرکت های دانش بنیان در حوزه بازاریابی و راهبری شغلی مددجویان کمیته امداد می توانند موفق عمل کنند که دانشگاه بیرجند نیز از این قبیل شرکت ها حمایت می کند.

از اهداف تفاهم نامه همکاری کمیته امداد و دانشگاه بیرجند ایجاد تعامل، همفکری و هم‌افزایی در جهت بهره گیری از توان علمی، پژوهشی و فناوری دانشگاه بیرجند در کاربردی سازی پژوهش‌ها و بهره برداری از تجربیات کمیته امداد امام خمینی (ره) برای حمایت و امداد محرومان و مستضعفان و خودکفا کردن آنان است.

استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و استارت آپ‌ها برای محرومیت زدایی، همکاری در تدوین راهبردها، سیاست‌ها و اقدامات در راستای اهداف محرومیت‌زدایی و پیشنهاد به مراکز تصمیم گیری ذیربط، توسعه پژوهش‌های کاربردی در زمینه‌های علوم انسانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مرتبط با ماموریت‌های امداد، ایجاد ساز و کار حمایتی در زمینه‌های آموزشی، پژوهشی، فناوری، برگزاری کنفرانس‌ها و نشست های تخصصی علمی - تخصصی در حوزه محرومیت زدایی از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه مشترک است.

ایجاد بستری برای راه اندازی و توسعه شتاب دهنده فعالیت‌های تخصصی کمیته امداد به ویژه در زمینه کارآفرینی و همچنین شبکه‌سازی اساتید، دانشجویان و فعالیت حوزه محرومیت زدایی با نگاه جهادی و داوطلبانه از دیگر اهداف همکاری مشترک دانشگاه بیرجند و کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان جنوبی ذکر شده است.

۹۸۹۳*۳۰۲۸

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

امضای تفاهم‌نامه مشترک به منظور توسعه شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان و نوآور

تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان معاونت تعاون وزارت کار و صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور به منظور توسعه هر چه بیشتر شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و نوآور کشور به امضاء رسید.

به گزارش ایسنا، در جلسه‌ای که با حضور محمد کبیری، معاون تعاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی؛ البرز محمدی، مدیرکل تعاونی‌های تولیدی کشور؛ به همراه رضا نقی‌پور اصل، مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته و دیگر اعضای هیأت مدیره صندوق در محل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته برگزار شد، تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دو طرف به امضاء رسید.

محمد کبیری، معاون تعاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در این مراسم اظهار کرد: ما برای توسعه تکنولوژی نیاز داریم با بخش‌های مختلف علمی و حمایتی در سطح کشور همکاری داشته باشیم و از این رو در نخستین اقدام، همکاری مشترکی را با صندوق نوآوری و شکوفایی آغاز کرده‌ایم.

وی هدف از همکاری فوق را ایجاد "مراکز نوآوری بخش تعاون" عنوان و تشریح کرد: دو هدف اصلی تشکیل این مراکز، افزایش بهره‌وری و نفوذ دادن تکنولوژی در شرکت‌های تعاونی و حمایت از تعاونی‌های دانش‌بنیان و نوآور است.

معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: در این بین تعاونی‌هایی هم وجود دارند که دانش بنیان نیستند اما اقداماتشان شفاف و نوآورانه است که به دنبال رسمی کردن این نوع تعاونی‌ها هم هستیم. در ادامه این مسیر و به‌خصوص به منظور توسعه هدف دوم این طرح، نیازمند همکاری جدی با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته نیز هستیم.

کبیری با بیان اینکه به دنبال این اقدامات مقدمه حمایت از تعاونی‌های دانش‌بنیان یا تعاونی‌های نوآور  فراهم می‌شود، گفت: علاقه داریم برای سرعت بخشیدن به این حرکت به فصل مشترکی با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته برسیم که در این زمینه اولویت ما همکاری مشترک در بحث سرمایه گذاری ریسک پذیر با صندوق است؛  در این راستا سعی داریم از انباشت تجربه گرانبهای اعضای صندوق در این حوزه استفاده کرده و تجربه موفق در حمایت از شرکت‌ها را به بخش تعاون منتقل کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از اولویت‌های حمایتی ما شرکت‌های استارتاپی هستند و به دنبال این هستیم که شرکت‌های استارتاپی را در قالب تعاونی فعال کنیم و به این منظور نیازمند فعال کردن مراکز نوآوری هستیم.

توجه ویژه به اشاعه دانش فنی

در ادامه این جلسه رضا نقی‌پور اصل، مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته گفت: امیدوارم با حضور دکتر کبیری به عنوان مدیری جوان در رأس مجموعه معاونت تعاون وزارت کار، شاهد پویایی و به‌روزرسانی بیشتر شرکت‌های تعاونی کشور باشیم.

مدیرعامل صندوق اعلام کرد: بر اساس برنامه راهبردی صندوق، هدف ما حمایت حداکثری در بخش‌های ارائه تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه، ارائه خدمات کارشناسی و سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر است که امید است این تفاهم‌نامه مقدمه‌ای بر توسعه حمایت‌های ما از سرمایه گذاری ریسک پذیر خواهد بود و این مهم با وجود توانمندی‌های معاونت تعاون وزارت کار یقیناً محقق خواهد شد.

نقی پور اصل افزود: در بحث ارائه خدمات کارشناسی به شرکت‌ها نیز طبق اساسنامه جدید صندوق و توجه ویژه به مبحث اشاعه دانش فنی در آن، این امر بر عهده صندوق گذاشته شده و به صورت خاص در برنامه مدیران این شرکت قرار دارد. ما همچنین به تجاری‌سازی دانش انباشته شده و اشاعه آن، هم در درون مرزها و هم بیرون از مرزها، توجه ویژه ای داریم و بحث انتقال و تجاری‌سازی دانش انباشته مراکز علمی و فنی کشور، در دستور کار مسئولین نیز قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، در پایان این جلسه دو طرف ضمن امضای تفاهم نامه، تعهد خویش به منظور عملیاتی شدن مفاد تفاهم نامه را اعلام و بیان کردند که اجرای این تفاهم‌نامه می تواند اثرات خوبی بر روند توسعه هر چه بیشتر شرکت‌های تعاونی دانش بنیان و نوآور کشور داشته باشد.

انتهای پیام

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

کلیدواژه: کمیته امداد خراسان جنوبی دانشگاه ها

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۲۸۶۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک میان معاونت تعاون وزارت کار و صندوق
 • انعقاد قرارداد تفاهم‌نامه مشارکت دولت در احداث پروژه راه آهن بیرجند ـ بافق ـ مشهد
 • هشدار خطر فقر برای ۱۰۰ میلیون اروپایی
 • یورو نیوز درباره خطر فقر برای ۱۰۰ میلیون اروپایی هشدار داد
 • یورو نیوز از خطر فقر برای ۱۰۰ میلیون اروپایی هشدار داد
 • تامین اعتبار 8 هزار و 400 میلیارد تومانی برای رفع فقر مطلق در کشور / لزوم تشکیل سازمان تخصصی برای 3 میلیون و 200 هزار خانوار زنان سرپرست خانوار
 • لزوم همراهی تمامی ارکان حاکمیتی و مردمی برای کاهش فقر و رفع شکاف­‌های اجتماعی
 • اعتبار رفع فقر مطلق 20 درصد افزایش یافت
 • انعقاد تفاهم نامه بین بسیج مهندسین سپاه ناحیه عسلویه و کمیته امداد امام خمینی(ره)
 • دانشگاه سمنان با مرکز آموزش بازرگانی استان تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد
 • تفاهم نامه همکاری اداره ورزش و جوانان با سپاه الغدیر امضاء شد
 • تفاهم‌نامه مشارکت برای برگزاری برنامه‌های هنری پهنه رودکی امضا شد
 • تفاهم‌نامه همکاری با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران امضا شد
 • تفاهم‌نامه همکاری برقی ایران و افغانستان
 • تفاهم‌نامه همکاری برقی ایران و افغانستان امضا شد
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت گاز و پارک علم و فناوری قزوین
 • ایران و افغانستان تفاهم‌نامه همکاری برقی امضا کردند
 • تفاهم‌نامه همکاری با سازمان فضای مجازی سراج امضا شد
 • تفاهم‌نامه‌ علمی و تحقیقاتی میان دانشگاه مازندران و شرکت مخابرات این استان امضا شد