دکتر سید محمد رحیم فاضلی نژاد، سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی کشور و مدیر بهزیستی شهرستان تهران، با گرامیداشت سی و نهمین سالروز شهادت دکتر فیاض بخش، بانی تاسیس سازمان بهزیستی کشور، به تشریح خدمات و برنامه های متنوع برای جامعه هدف این سازمان در اقصی نقاط کشور پرداخت و گفت: براساس اصول 21 و 29 قانون اساسی سازمان بهزیستی مکلف است با ارائه طرح ها  وبرنامه های تخصصی در راستای ارتقای سطح رفاه اقشار آسیب پذیر جامعه گام بردارد. در این چهار دهه رویکرد سازمان بهزیستی تخصصی محور بوده و به سراغ آسیب دیدگان و آسیب رسانان و معلولان درحوزه های مختلف رفته و فعالیت های خود را در سه حوزه دنبال می کند؛ سطح اول خدمات فراگیر بوده و ویژه همه گروه های سنی شامل اقدامات آگاه سازانه بوده است.

وی ادامه داد: تلفن 1480 ویژه مشاوره به تمامی خانواده هایی است که به هر دلیلی نیازمند خدمات مشاوره ای هستند و خدمات آنها کاملا رایگان و مکالمات محرمانه است به طوری که نه کسی آنها را بشناسد و نه اطلاعات آنها جایی ثبت شود. در ارتباط با این موضوع هیچ مشخصاتی از تماس گیرنده ثبت نمی شود و از یک کد برای ادامه فرایند مشاوره می تواند استفاده کنند.

 فاضلی نژاد، خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست امسال 60 هزار مکالمه تلفنی مرتبط با موضوع بهزیستی در استان تهران ثبت شده که این تعداد تماس در مدت مشابه سال قبل 41 هزار مکالمه بوده است.

مشاوران برجسته و متخصص سازمان بهزیستی از ساعت 8 صبح تا 8 شب آمده پاسخگویی و ارائه مشاوره به شهروندان در زمینه مشکلات خانوادگی، مباحث روحی و روانی، طلاق، خشونت های خانوادگی و مباحثی از این دست هستند. وی افزود: سطح خدمات بگونه ای بوده است که روز به روز شاهد افزایش متقاضیان دریافت این نوع سرویس هستیم و آمارها نشان دهنده موفقیت این طرح  بوده است.

سرپرست امور مجلس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: یکی دیگر از خدمات بهزیستی غربالگری شنوایی نوزادان است. با تفاهمنامه ای که بین وزارت بهداشت و درمان و بهزیستی منعقد شده تمامی نوزادان از بدو تولد تحت غربالگری شنوایی قرار می گیرند و وضعیت  شنوایی آنها رصد می شود؛ چنانچه نیازمند خدمات درمان ومداخله باشند این کار صورت میگیرد تا کودکان در آینده تبدیل به افراد ناشنوا نشوند.

طرح آمبلیوپی چشم نیز از دیگر خدمات بهزیستی به افراد جامعه است تا  در آینده جامعه معلولان نابینا و کم بینا کمتر شود. در این طرح کودکان 3 تا شش سال به صورت صد درصدی زیر پوشش طرح  برای سه سال پیاپی تحت حمایت طرح سنجش تنبلی چشم قرار می گیرند و به موقع تشخیص و اقدامات درمانی برای مبتلایان انجام می شود.

در بحث پیشگیری از آسیب ها اجتماعی ساز وکارهای متنوعی داریم و در راستای پیشگیری از اعتیاد، طلاق و بحرانهای خانوادگی و خودکشی ورود می کنیم آموزش های مختلفی با همکاری ان جی او ها و آموزش و پرورش انجام می شود و تا جایی که مقدور باشد آموزش و آگاه سازی صورت میگیرد تا به موقع از بروز آسیب های اجتماعی در آینده جلوگیری کنیم .

 وی با اشاره به آمار معلولان در جامعه، گفت: نرم 10 درصد افراد جامعه که به نوعی دچار معلولیت های خفیف، متوسط و یا شدید هستند، 5 میلیون نفر در سطح سازمان بهزیستی کشور شناسایی و برای آنها پرونده تشکیل شده که خدمات مستمر و غیر مستمر از سازمان دریافت می کنند. که از این تعداد یک میلیون و 860هزار نفر مستمری دریافت می کنند.

مدیر بهزیستی شهرستان تهران، در مورد خدمات به مستمری بگیران بهزیستی تصریح کرد:  پارسال میزان مستمری مددجویان افزایش دو تا 5 برابری داشته است و خانواده ها به تناسب بعد خانواده افزایش مستمری  داشته اند.

فاضلی نژاد افزود: تا سال گذشته فقط معلولان سرپرست خانوار مستمری دریافت می کردند اما از ابتدای سال 98 به منظور تامین معاش خانواده ، برای تمامی اعضای خانوار هم افزایش مستمری لحاظ می شود.   

وی در مورد واحد های مسکونی معلولان گفت: تا کنون بالغ بر 140 هزار واحد مسکونی برای معلولان ساخته شده و روز پنجشنبه با حضور مهندس شریعتمداری و رئیس سازمان بهزیستی 2100 واحد مسکونی ویژه خانواده های دارای دو معلول واگذار شد و 50 هزار واحد نیز در دست اقدام داریم.

همچنین در این مراسم خیرین، احداث 1600 واحد مسکونی برای معلولان درنقاط مختلف کشور را متقبل شدند.   

در بحث درمان معتادان نیز خدمات برجسته ای صورت گرفته و زیر ساخت های خوبی را فراهم کرده ایم در این راستا برای معتادانی که داوطلبانه متقاضی درمان و بهبودی هستند فضا مهیا شده است هم در بحث مراکز اقامتی، مشاوره ای سرپایی مجوزهایی داده شده که با نظارت هایی که انجام می شود و  این افراد با هماهنگی سیستم قضایی و انتظامی شناسایی و در مراکز شبانه روزی تحت درمان قرار می گیرند. در راستای کمک به طیفی که دچار آسیب شده اند 23هزار معتاد متجاهر پارسال در استان تهران شناسایی و پذیرش شدند.

 

منبع: بسیج نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طومار معلولان خطاب به رئیس جمهور رونمایی شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، دستِ کم ده هزار معلول از سراسر کشور با امضای طوماری خطاب به حسن روحانی خواستار اجرایی شدن قانون حمایت از حقوق معلولان و تصویب‌نامه سال ۹۴ هیئت دولت شدند.

روز گذشته طی یک نشست خبری از این طومار رونمایی شد.

متن این طومار به شرح زیر است:

ما امضاکنندگان ذیل طومار جمع کثیری از افراد دارای معلولیت، خانواده‌ها، حامیان و سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه معلولیت با تأکید بر حقوق برابر همه شهروندان کشور ایران (مندرج در قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی) و با تصریح بر ضرورت فرصت‌های برابر میان شهروندان دارای معلولیت با سایر آحاد جامعه به منظور تحقق هدف نهایی زندگی مبتنی بر عزت نفس توأم با رفاه اجتماعی و جایگزینی رویکرد توانمندسازی معلولان به جای تداوم چرخه معیوب مستمری ناچیز و کمک‌های کوچک، موقت و سطحی مجدانه خواهان ایجاد بستر عملی برای مشارکت همه‌جانبه افراد دارای معلولیت در روند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های کلان کشور و ظرفیت‌سازی برای تحقق مفاد «پیمان‌نامه بین‌المللی حقوق افراد دارای معلولیت» در کشور هستیم و صراحتاً تامین بودجه و اجرای کامل قانون حمایت از حقوق معلولان و نیز اجرای کامل تصویب‌نامه سال ۹۴ هیأت دولت را جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی ناشی از فقر مالی، آگاهی و فرهنگی برای میلیون‌ها تن از شهروندان دارای معلولیت خواستاریم.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۶۲۰۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فعالیت مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی  بهزیستی  شهرستان  ملارد/برگزاری کمیته مناسب سازی و سی بی آر اداره بهزیستی شهرستان ملارد
 • سامانه الکترونیکی ارائه خدمات به مددجویان کمیته امداد کردستان راه‌اندازی شد
 • معاون اجتماعی قوه قضاییه و رئیس سازمان پزشکی قانونی از فرآیند گزینش متقاضیان اخذ پروانه مشاوره خانواده بازدید کردند
 • تماس تلفنی نخست وزیر انگلیس با مودی درباره مسئله کشمیر
 • آزار معلولان؛ خشونتی که گزارش نمی‌شود!
 • نگاهی به اعلامیه جهانی مربوط به حقوق معلولان
 • مراجعه بیش از ۳ هزار نفر به ۴۷ مرکز مشاوره در استان
 • مصالحه ۸۰ درصدی پرونده های مشاوره در دورود / بهره مندی ۱۸۸ نفر از خدمات مشاوره پلیس
 • بیش از ۴۶۳ هزار مورد خدمات درمانی به حجاج ایرانی ارائه شد
 • تماس تلفنی مجدد جانسون و ترامپ
 • خبر خوش برای مددجویان بهزیستی
 • بزرگترین طومار معلولان جهان؛ انتقاد از حمایت‌های گزینشی سازمان بهزیستی
 • خبری خوش برای مددجویان بهزیستی
 • افزایش مستمری مددجویان بهزیستی قطعی شد
 • تأمین 6520 خانه برای معلولان از سوی وزارت رفاه
 • افزایش مستمری مددجویان بهزیستی در سال جاری قطعی شد
 • خبر خوش رئیس سازمان بهزیستی به مستمری بگیران
 • خبر خوش رئیس سازمان بهزیستی کشور به مستمری بگیران
 • ترامپ و جانسون تلفنی درباره برگزیت گفت‌وگو کردند