به گزارش ایکنا از چهارمحال وبختیاری، در اسلام به همه نيازهای انسان توجّه شده است. از جمله نيازهای طبيعي انسان احتياج به تفريح و شادی و استراحت است كه رواياتی نيز در اين زمينه داريم. شادابی را می‌توان يكی از صفات مومنان دانست و به اين مطلب در روايت رسول اكرم(ص) بدان اشاره شده است: «مؤمن شوخ و شاداب است»
دین اسلام با شادی مخالف نیست اما شادی باید دارای ویژگی‌هایی بوده که با کرامت انسانی همخوانی داشته باشد. البته با نگاهی به فرهنگ ایرانی بدون شک باید تاکید کنیم که در هیچ کجای فرهنگ ما ادای حرکات مستهجن و سخیف به عنوان شادی قلمداد نمی‌شود.
اینکه افرادی با حرکات نامناسب بخواهند شادی کنند هیچ وقت در کشور ما رایج نبوده و نیست و به طور کل خندیدن و شاد شدن با دیدن چنین حرکاتی با فطرت انسانی هیچ انسانی همخوانی ندارد و به نظر نمی‌رسد هیچ انسان وارسته‌ای از این حرکات حظ کند؛ بلکه بعضا چنین مسائلی خشم و ناراحتی وی را به دنبال خواهد داشت. درحالی که این نوع رفتار در خارج از کشور و جامعه بازی مانند آمریکا نیز پذیرفته شده نیست و عموما مورد انتقاد مردم و سازمان‌های تربیتی قرار می‌گیرد.
از سوی دیگر، تعالیم اخلاقی، مقرر می‌دارند که شادی نباید باعث از بین رفتن وقار و ابهت انسان یا باعث مردن دل و روح آدمی شود. چنانچه امام علی(ع) می‌فرمایند: «وقار خود را در برابر خوشمزگی‌ها و حکایت‌های مضحک و یاوه‌ها و هرزه‌گویی‌ها حفظ کنید» و در عین حال که در آن حرامی رخ ندهد، بر همین مبنا مراتب شادی، در سه بخش( واقعی، حلال و حرام) تقسیم می‌شود که بهترین و جامع ترین نوع آن، شادی معنوی است.
بر‌خلاف روش معمول اين زمان كه خنده و مزاح را بهانه‌ای برای تحقير كردن ديگران و مسخره کردن و گناه كردن قرار می‌دهند رسول خدا در شوخی هم حرف حق را می‌‌گفتند، به‌عنوان مثال روزی كه از خويشان پيامبر كه پيرزنی بود خدمت پيامبر آمد گفت يا رسول الله من بهشت می‌روم؟ حضرت فرمودند: پيرزن‌ها به بهشت نمی‌روند و آن زن خيلی ناراحت شد و شروع به گريه كرد ولی حضرت شروع به خنده كردند و چون حضرت می‌ديد او باور كرده است، فرمودند: «پيرزن‌ها جوان می‌شوند و به بهشت می‌روند»
خداوند برای پاداش بندگانش بهشت شاد و فرح بخش را وعده داده است و آن را به مکانی با باغ‏های زيبا، آب‏های زلال و روان، زيباترين بسترها، نرم‏ترين و چشم‏گيرترين پارچه‏ها، برترين ديدني‏ها و ... توصیف می‌کند که همه جزء عوامل نشاط و شادی به شمار می‌‏رود.
حال برای پی بردن به شادی مورد قبول اسلام، مشخص شدن مرز بین شادی و ولنگاری و دانستن اینکه آیا شادی مفید برای روح انسان از منظر علم روانشناسی با شادی مفید برای انسان از منظر دین بایکدیگر متفاوت هستند؟ یا خیر، به سراغ دو کارشناس اسلامی و علم روانشانسی رفته‌ایم که مطالب بحث شده را به اتفاق می‌خوانیم.
حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالرزاق پیردهقان، استاد حوزه علمیه قم در گفت و گو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری بیان کرد: ویژگی‌های انسان به دو دسته تقسیم می‌شود. آنچه که هر انسانی باید داشته باشد و به آدمی فضیلت می‌بخشد ویژگی بایسته نام دارد؛ اما ویژگی که از احساسات انسان نشأت می‌گیرد و نشانه نشاط روحی انسان است ویژگی‌ شایسته نام دارد که خنده، شوخی و شادی جزء این ویژگی‌ها به شمار می‌رود و سبب صبر و بردباری، شکیبایی و زدودن پژمردگی و افسردگی انسان می‌شود یعنی اگر کسی شاد باشد در برخورد با مشکلات صبورتر عمل می‌کند و دیرتر افسرده می‌شود و اینگونه رفتار به کمال رسیدن انسان کمک می‌کند.
وی با بیان اینکه اسلام دین جامع و کاملی است و به همه نیازهای انسان نگاه جامع و چندسویه دارد، گفت: حتماً اسلام انسان را بخاطر اینکه طراوت روحی داشته باشد به شادی‌های فردی و اجتماعی دعوت می‌کند.
این مدرس حوزه ادامه داد: در آیات و روایات شادی به نگاه ملیح و نمکیین به حوادث و خوش طبعی با دیگران در گفت‌وگوهای روزمره انسان تعریف شده که در این صورت انسان به شادی می‌رسد.
اقسام شادی از منظر قرآن
حجت‌الاسلام پیردهقان با بیان اینکه رهبران دینی معتقدند همانگونه که غم و اندوه آسایش و آرامش انسان را برهم می‌ریزد، شادی و سرور موجب گسترش نشاط، آرامش و آسایش روح انسان می‌شوند، اقسام شادی از منظر قرآن را اینگونه تصریح کرد: در قرآن کریم دو نوع شادی «ممدوح» و «مذموم» معرفی شده است.
وی اضافه کرد: در آیات 4 و 5 سوره مبارکه روم «فِي بِضْعِ سِنِينَ ۗ لِلَّهِ الْأَمْرُ مِنْ قَبْلُ وَمِنْ بَعْدُ ۚ وَيَوْمَئِذٍ يَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ،بِنَصْرِ اللَّهِ ۚ يَنْصُرُ مَنْ يَشَاءُ ۖ وَهُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيمُ» ، (این غلبه رومیان در اند سالی خواهد شد (و بدانید که این حادثه و) کلیه امور عالم از قبل از این و بعد از این همه به دست خداست، و آن روز (که رومیان فاتح شوند چون بعد از آن خدا وعده یاری به اهل اسلام داده) مؤمنان شاد می‌شوند.،به یاری خدا، که خدا هر که را بخواهد نصرت و فیروزی می‌بخشد و اوست که مقتدر و مهربان است.) خداوند از شادی مومنان بعد از حضور در صحنه نبرد یاد می‌کند که مومنان در جنگ بخاطر رضایت خدا شرکت کرده‌اند و پیروزی آن را هم لطف خدا می‌دانند لذا این شادی برای رضای خدا شادی ممدوح نام دارد.
وی به آیه 81 سوره توبه «فَرِحَ الْمُخَلَّفُونَ بِمَقْعَدِهِمْ خِلَافَ رَسُولِ اللَّهِ وَكَرِهُوا أَنْ يُجَاهِدُوا بِأَمْوَالِهِمْ وَأَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَقَالُوا لَا تَنْفِرُوا فِي الْحَرِّ ۗ قُلْ نَارُ جَهَنَّمَ أَشَدُّ حَرًّا ۚ لَوْ كَانُوا يَفْقَهُونَ» اشاره کرد و افزود: در این آیه کفار بخاطر مخالفت با پیامبر خدا خوشحالی می‌کنند لذا این نوع شادی که بر خلاف رضایت الهی باشد شادی مذموم نام دارد.
حجت‌الاسلام پیردهقان گفت: پس با تفسیر این دو آیه در می‌یابیم که نوع نگاه و نگرش ما به حوادث و اینکه در هنگام مواجهه با سختی و یا آسایش چگونه رفتار می‌کنیم در نوع شادی مهم است.
استاد حوزه علمیه قم به حدیثی از امام کاظم(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت در این باره می‌فرماید: اوقات خود را به چهار دسته عبادت، معاشرت با برادران مورد اعتماد، تأمین معاش و تفریح و لذت‌ها تقسیم کنید.
حجت‌الاسلام پیردهقان ادامه داد: لذا می‌توان گفت بر خلاف باورهایی که وجود دارد اسلام دین شادی است و تنها نوع و چگونگی نگرش به این شادی مهم است از طرفی اسلام با نگاه و لذت‌های حرام مخالف است بنابراین باید به نوع نگرشمان به لذت‌ها بیشتر توجه کنیم.
وی در رابطه با اینکه چگونه می‌توانیم به لذت پایدار برسیم، تصریح کرد: امکان ندارد بتوانیم در این دنیا به شادی دائمی با نگاه دنیوی برسیم اما اگر با نگاه الهی به شادی نگاه کنیم به شادی پایدار خواهیم رسید.
حجت‌الاسلام پیردهقان گفت: با توجه به آیات قرآن کریم درمی‌یابیم که دنیا همیشه محل تضادها، خوبی‌ها و بدی‌ها، لذت‌ها و غصه‌ها و ...است.
وی تاکید کرد: برخی از آیات مصادیقی از شادی را بیان کرده‌اند از جمله خداوند در آیه 43 سوره مبارک نجم خنده و گریه را به خودش نسبت می‌دهد و در آیه 58 سوره مبارکه یونس می‌فرماید: «قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ فَبِذَٰلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ» یعنی ایمان به تقدیر الهی مانع از شادمانی بی‌جا است یعنی اگر به فضل و رحمت خداوند شاد باشیم به شادی پایدار خواهیم رسید. به طور مثال اگر نعمت سنگینی به ما برسد و ما این نعمت را فضل پروردگار بدانیم قطعاً به واسطه این نعمت به شادی می‌رسیم و حتی اگر مصیبت به وجود آمده را هم فضل پروردگار بدانیم در تحمل این مصیبت صبر و آرامش بیشتری خواهیم داشت.
حجت‌الاسلام پیردهقان با بیان اینکه متآسفانه امروزه به معارف دینی و جایگاه شادی حقیقی توجهی نمی‌شود، اظهار کرد: اگر شادی و نشاط را در شادی و لذت‌های دنیوی مانند موسیقی و ... ببینیم به شادی ظاهری و لحظه‌ای می‌رسیم اما همانگونه که در معنای شادی نیز به آن اشاره شد شادی واقعی شادی است که انسان به معارف الهی توجه کند و درعین حال شاد باشد اما متآسفانه جامعه امروز ما به سمت غربی شدن می‌رود زیراکه تعریف درستی از شادی ندارد و جوانان دنبال چیزی می‌روند که به آن‌ها شادی و آرامش نسبی دهد.
وی با بیان اینکه موزون بودن آهنگ‌های حرام شاید موجب جذابیت و رها شدن انسان از فکر و خیال شود و آرامش نسبی به او دهد، بیان کرد: اما چند دقیقه بعد از اتمام موسیقی ازآنجایی که ریتم آن مخالف فطرت انسان بوده انسان را از شادی دور می‌کند و سبب افسرده شدن شخص می‌شود و این در حالی است که خود قرآن که متنی موزون و موسیقی زیبا دارد به شادی پایدار انسان بیشتر کمک می‌کند تا این موسیقی‌های حرام که مخالف فطرت انسان نیز هستند.
عوامل شاد شدن انسان از منظر اسلام
مدرس حوزه علمیه قم به چند عامل شاد شدن از منظر اسلام اشاره و افزود: تغییر نگاه و نگرش به خود انسان، یعنی اینکه رفتار انسان در جامعه نشات گرفته از ویژگی‌های درونی خود فرد است که اگر انسان خودش را دوست داشته باشد دیگران نیز او را دوست خواهند داشت زیراکه افکار خوب سبب انتقال خوبی‌ها و افکار بد سبب انتقال بدی‌ها است و این رفتار خود سبب شاد شدن و شادکردن دیگران است.
وی توجه به زمان حال را از عوامل شادی پایدار دانست و با اشاره به حدیثی از حضرت رسول در این باره، گفت: رسول خدا(ص) می‌فرماید: به پنج دلیل کودکان را دوست دارم؛ گریه می‌کنند( گریه بر اهل بیت در دین اسلام موجب شادی و آرامش انسان است)، چیزی را که می‌سازند خراب می‌کنند، دعوا می‌کنند اما قهر نمی‌کنند، خاک بازی می‌کنند، چیزی را برای فردا ذخیره نمی‌کنند.
مدرس حوزه علمیه قم توجه به اهداف زندگی، استقبال از مشکلات و دوری از رویاها را نیز از عوامل شادی دانست و در ادامه به چند عاملی که در قرآن برای به دست آوردن شادی بیان شده است، اشاره کرد و افزود: سلامتی انسان، کسب رضایت خدا، مسافرت همراه با عبادت نه خوشگذرانی صرف، کار کردن، پرهیزکاری و دوری از گناه، خوش‌رویی، باوضو بودن، استعمال بوی خوش و استفاده از لباس زیبا و در شأن، شرکت در مجالس نشاط آور که در این موضوع دونکته نهفته است.
حجت‌الاسلام پیردهقان تاکید کرد: مجالس نشاط آور از منظر قرآن مجالس حلال و شادی اهل بیت(ع) است همچنین مجالس روضه اهل بیت(ع) زیراکه روضه و اشک بر ائمه و امام حسین(ع) سبب نشاط و شادابی انسان می‌شود.
وی در پایان گفت: دین اسلام به شادی توجه دارد اما با شادی که از حد و مرز بگذرد و از حقیقت و فطرت انسان فاصله بگیرد و در مسیری قرار گیرد که انسان را به سقوط بکشاند مخالف است زیراکه موجب ضرر برای انسان است و سبب ولنگاری می‌شود لذا مرز بین شادی حلال و حرام؛ موافقت و مخالفت خداوند با نوع شادی انسان است.
تعریف شادی از منظر علم روانشناسی
منیژه کاوه، عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد در رابطه با تعریف شادی از منظر علم روانشناسی در گفت و گو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری بیان کرد: شادی نوعی هیجان مثبت است که حداقل میزان عاطفه منفی و حداکثر میزان عاطفه مثبت در آن وجود دارد اگر بخواهیم شادی را تعریف کنیم باید به دو بعد شناختی و عاطفی انسان بپردازیم که منظور از بعد شناختی انسان درواقع همان احساس رضایت از زندگی‌اش است و منظور از بعد عاطفی، احساس خوشی داشتن و نداشتن از عواطف منفی مانند افسردگی و اضطراب است.
مدرس روانشناسی در دانشگاه در تعریف شادی، افزود: شادی به عنوان بهزیستی، رضایت و خشنودی از گذشته، امید به آینده و حال خوش در زمان حال تلقی می‌شود.
وی با بیان اینکه شادی به دو دسته پایدار و زودگذر یا لحظه‌ای تقسیم می‌شود در رابطه با نحوه به وجود آمدن شادی پایدار، تصریح کرد: برای ایجاد شادی پایدار در اولین مرحله باید نقش خود را در ایجاد شادی باور داشته باشیم، شادی یک انتخاب است و تا خود فرد نخواهد کسی نمی‌تواند او را وادار به شادی کند یعنی هر شخصی، تنها خودش مسئول شاد کردن خودش است.
تفاوت شادی موقت و پایدار
کاوه با بیان اینکه شادی پرنده اقبال نیست که بر شانه ما بشیند بلکه خودمان باید آن را خلق کنیم، اظهار کرد: رویدادهای جهان در اختیار ما نیستند اما واکنش نسبت به آن‌ها در اختیار ماست پس برای شاد بودن پایدار باید شادی را انتخاب کنیم و این درصورتی است که در شادی زودگذر، شادی را منوط به محیط می‌دانیم.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه خلق یا((mood حالات پایدار و عاطفه یا(affect) را حالات موقت انسان گویند، ادامه داد: خلق حالت پایداری است که تجربه می‌شود و موارد موقتی که بستگی به محیط انسان دارد همان عاطفه است. مانند هوا که یک متغییر و آب و هوا که امری ثابت است لذا می‌گوییم چهارمحال و بختیاری آب و هوای سرد وخشک دارد که هوای آن ممکن است متغییر باشد.
لازمه شادی از منظر علم روانشناسی
عضو هیئت علمی دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه یکی از متغیرهای بسیار مهم در شادی ذهن شاد است، به لازمه شادی از منظر علم روانشناسی پرداخت و گفت: عوامل موثر بر شادی به سه بخش تقسیم می‌شود.
وی ادامه داد: اولین عامل آن را دامنه از پیش تعیین شده که بخش گسترده آن موروثی است تشکیل می‌دهد، همچنین شرایط زندگی و عوامل ارادی تحت اختیار مانند طرز فکر انسان، نیز شادی را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
این مدرس دانشگاه تاکید کرد: شاید نتوانیم در تعیین و ایجاد عوامل اول و دوم دخالتی داشته باشیم اما عامل سوم یعنی «عوامل ارادی تحت اختیار» را می‌توانیم با نوع رفتارمان ایجاد کنیم و از هر فرصتی برای شاد بودن استفاده و با این تفکر غلط که شاد بودن را بسته به شرایط محیطی و امکانات می‌داند مبارزه کنیم.
مقایسه امکانات شادی را کاهش می‌دهد
وی با بیان اینکه وجود برخی از امکانات در حدی برای شاد بودن لازم است اما ممکن است افزایش بیش از حد امکانات شادی را افزایش ندهد، افزود: مقایسه کردن دارایی و امکانات فردی با دیگران نیز شادی را کاهش می‌دهد و این درصورتی است که قدر شناسی از خداوند و یا انسان‌ها سبب افزایش شادی و نشاط می‌شوند.
حمایت‌ها و روابط اجتماعی مهمترین عوامل اثرگذار در شادی
کاوه حمایت‌ها و روابط اجتماعی را از مهمترین عوامل اثر گذار در ایجاد شادی دانست و ادامه داد: فعال بودن شخص، ورزش و فعالیت‌های فیزیکی سبب ترشح هورمون‌های شادی می‌شوند و این نوع شادی، تفریح، شوخی و خنده نیز مورد تأیید اسلام است.
وی گفت: همچنین ایمان، توکل و معنویت در شادی اثرگذار است زیراکه اگر انسان خدا را امن بداند و در دلبستگی نسبت به خداوند احساس ایمنی کند و بداند زمانی که مشکلات به او غلبه می‌کنند محیطی امن و پناه‌گاهی مطمئن دارد اضطراب و نگرانی‌هایش کاسته می‌شود و شادی و امید به زندگی در او بیشتر موج می‌زند.
شادی از منظر روانشناسی با شادی معنوی متمایز نیست
کاوه در پایان کاهش کمال‌گرایی در افراد، مبارزه با نیاز تأیید دیگران و یا مبارزه با ترس از قضاوت شدن از نظر دیگران را از جمله راه‌های رسیدن به شادی دانست و گفت: شادی محصول ذهن شاد است و شادی از منظر روانشناسی نشاط و شادی با شادی معنوی متمایز نیست بلکه این دو علم در ایجاد شادی پایدار وجه اشتراک بسیاری نیز دارند و تنها در شادی موقت متفاوت‌اند که اگر حد و حدودها رعایت نشوند تبدیل به ولنگاری خواهند شد.
آموزش شادی سالم به عنوان یکی از نیازهای جامعه امروز ما تلقی می‌شود و با توجه به اینکه اوقات فراغت جوانان ایرانی نیز باید در گرمای تابستان پر شود، بایستی راهی اندیشیده شود تا جوانان بتوانند اوقات خوش و مفرحی را بگذرانند، درعین اینکه زمان‌هایی که صرف می‌کنند باید برای رشد شخصیتی و تعالی فکری آنان مفید باشد و هم اینکه پویایی و شادابی را برای آنان به ارمغان بیاورد.

گزارش از زینب رحیمی

انتهای پیام

منبع: ایکنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حرکت کارناوال‌ شادی جشنواره تئاتر شهروند در لاهیجان

به گزارش ایرنا هنرمندان شرکت کننده به اتفاق  جمعی از مسئولان شهرستان لاهیجان  و دست اندرکاران  در اولین روز برگزاری  جشنواره  تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان   ابتدا در  گلزار شهدای لاهیجان حضور یافتند  و به  قرائت فاتحه و گلباران مزار شهدا پرداختند  و سپس با راه انداختن کارناوال شادی در سطح خیابان های لاهیجان  بطور رسمی فعالیت این جشنواره  را آغاز کردند.

این گروه حرکت  دستجمعی  خود را  از خانه روستایی در باغ ملی لاهیجان به سمت   خیابان های امام خمینی ، شهید کریمی ، کاشف شرقی و خیابان انقلاب آغاز کردند و این مسیرها را  در قالب  کارناوال شادی طی کردند که مورد استقبال شهروندان لاهیجانی قرار گرفتند.

 دبیر اجرایی دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان در حاشیه این کارناوال به خبرنگار ایرنا گفت: بعد از  ظهر امروز اجرای برنامه ها  به مدت سه روز در این شهر آغاز می شود که در هر روز حدود ۳۰ اجرا و در طول سه روز شاهد بیش از ۹۰ اجرا توسط هنرمندان   خواهیم بود.

محمد صادق حسنی با اشاره به انتخاب  پیمان شریعتی ، گلاب آدینه و حسین مسافرآستانه  به عنوان داوران این جشنواره  از حمایت همه مردم و شهروندان لاهیجانی از این جشنواره تشکر کرد و افزود: از همه مردم دعوت می کنم  برای تماشای اجراهای هنرمندان کشور در هشت نقطه شهر  شرکت کنند و آنان را مورد تشویق های خود قرار دهند.

دبیر شورای سیاست گذاری دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان نیز در این باره گفت: شرکت گروه های هنری ایرانی در جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان با موضوعات مختلف شهروندی در کنار هم  در طول سه روز  در شهر لاهیجان گام مهمی در  ترویج فرهنگ ، سوژه های اجتماعی و  شهروندی است .

جواد نجار تمیزکار افزود: این دومین سال است که کارناوال شادی در سطح خیابان های لاهیجان راه می افتد و  وقتی  مردم شور و نشاط هنرمندان را می بینند واکنش نشان می دهند و در روحیه شهروندان تاثیر مثبت دارد.

وی خاطرنشان کرد: کاروان شادی در خیابان ها که با سیاست ها و قوانین کشور و شرع  مغایرت نداشته باشند برای شور و نشاط و روحیه مردم لازم است و باید این نوع شادی ها را در جامعه ترویج دهیم .

تمیزکار اظهار داشت: امسال یک گروهی هنری از کشور عراق با نمایش به جای ماهی در جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان حضور پیدا کرده که این حضور می تواند مقدمه ای برای برگزاری بین المللی این جشنواره در سال آینده باشد.

۱۶۸اثر از ۲۵ استان و ۷۰شهرستان  کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که از این تعداد ۱۴۴ اثر در بخش مسابقه و ۲۴ اثر در بخش کودک به این جشنواره راه یافتند و پس از بررسی داوران بازبین ۱۴ کار در بخش مسابقه و پنج اثر هم در بخش کودک پذیرفته شدند.

تئاتر خیابانی شهروند یک رویداد مهم فرهنگی و هنری در گیلان محسوب می شود که همه ساله در شهر لاهیجان برگزار می شود و امسال دبیرخانه دائمی این جشنواره نیز در لاهیجان افتتاح شد.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

۶۰۲۹/۲۰۰۷

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

کلیدواژه: خبرگزاری قرآن ایکنا چهارمحال و بختیاری

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۹۳۹۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آخرین روز دهه ولایت در بجنورد با حرکت کاروان شادی همراه شد
 • غفلت از درک صحیح غدیر، عاشورا را رقم زد/شیوه صحیح شادی کردن از نگاه امام علی (ع)
 • قم غرق در نور و سرور و شادی است
 • کهگیلویه و بویراحمد غرق در شادی و سرور شد
 • سیداحمد خاتمی: برخی می‌گویند بگذارید جوانان شاد باشند؛ شادی را نباید به معنای عبور از خطوط قرمز دانست
 • حرکت کاروان شادی غدیر در بجنورد
 • لب خندان و دل خرم ایرانی ها
 • راه‌اندازی کاروان شادی به مناسبت عید غدیر/ برپایی جشن غدیر در ۲۶ امامزاده
 • قطع ارتباط با امامت موجب محرومیت از اصل اسلام و دین الهی است/اسلام آمده تا انسان را تربیت کند
 • ورود بسیج به ورزش همگانی افزایش نشاط اجتماعی را به دنبال دارد
 • عید غدیر چگونه شادی‌‌های‌مان را مضاعف کنیم؟
 • 40 كاروان شادی غدیر در فارس به راه می‌افتد
 • سومین عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور مصطفی رحماندوست/زمان اجرای تئاتر صابر ابر تغییر کرد
 • زمان پایان طرح نشاط معنوی در مازندران
 • توزیع بیش از یک هزار غذای گرم در محله باغ نشاط قزوین
 • زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟
 • برگزاری کاروان شادی در تمام شهرستان‌های استان فارس
 • اهمیت توجه به جشن‌های مذهبی/شادی سالم در چارچوب ارزش‌های اخلاقی و دینی تعریف شود
 • 4 دیدگاه در باره کودتای 28 مرداد/ از توده ایها و سلطنت طلبان تا مذهبیون و ملی گراها