مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات از دومین ضربه بزرگ به سازمان جاسوسی آمریکا خبر داد.

به گزارش تسنیم، مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات از شناسایی ۱۷ جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) خبر داد و گفت: احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به‌عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.

معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در تشریح اقدامات این وزارتخانه گفت: در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.

وی ادامه داد: جاسوس‌های شناسایی شده شامل شاغلین مراکز حساس و حیاتی، همچنین بخش خصوصی مرتبط با این مراکز هستند که به عنوان پیمانکار یا مشاور در حال فعالیت بوده‌اند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات با بیان اینکه ۱۷ جاسوس دستگیر شده در مراکزی شامل حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، زیرساختی، نظامی و سایبری کشور فعالیت می‌کردند، خاطرنشان کرد: تعداد کل جاسوس‌های شناسایی شده ۱۷ نفر است که این افراد به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کردند و هیچ کدام از آن‌ها با دیگری ارتباطی نداشتند و هر کدام با یک افسر اطلاعاتی سیا در ارتباط بودند.

وی با اشاره به چگونگی برقراری ارتباط میان سازمان اطلاعاتی آمریکا و جاسوسان ایرانی پرداخت و گفت: برخی از این افراد به واسطه سوء استفاده سیا از تقاضای ویزای آمریکا در دام ویزا گرفتار شدند و در ازای اعطای ویزا به آن‌ها پیشنهاد جاسوسی ارائه شده است.

مدیرکل جاسوسی وزارت اطلاعات اضافه کرد: برخی دیگر نیز به واسطه حفظ یا تمدید انواع ویزای آمریکا از طرف سیا مورد فریب واقع شدند. سازمان اطلاعاتی آمریکا همچنین با تاسیس شرکت‌های جعلی و به بهانه استخدام متخصصین ایرانی در این شرکت‌ها یا تامین تجهیزات از خارج از کشور مبادرت به مراجعه اطلاعاتی به اتباع ایرانی کرده‌اند.

وی گفت: مراجعات مستقیم افسران سیا تحت عنوان دیپلماتیک به شهروندان ایرانی در حاشیه کنفرانس‌های علمی در کشور‌های اروپایی، آفریقایی و آسیایی را از دیگر روش‌های برقراری ارتباط میان افسران اطلاعاتی با اتباع ایرانی بود. در برخی موارد نیز مشاهده شده است که افسران سیا با معرفی خود به عنوان یک مامور اطلاعاتی آمریکایی و همچنین با ارسال ایمیل یا پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی، از اعضای شبکه تشکیل شده دعوت به همکاری اطلاعاتی کرده‌اند. افسران اطلاعاتی سرویس جاسوسی آمریکا برای موفقیت در پروسه جلب و استمرار همکاری شبکه جاسوسی خود در ایران متوسل به وعده‌های فریبنده‌ای از جمله اعطای ویزا و مجوز اقامت دائم در ایالات متحده و همچنین پول کرده‌اند.

وی با بیان این مطلب که مهم‌ترین وعده‌ای که به شبکه جاسوسان ایرانی داده شد، وعده تامین امنیت آن‌ها در ایران و خارج از کشور بود، اظهار داشت: تحقیقا در مورد همه ۱۷ جاسوس شناسایی و دستگیر شده، هیچ کدام از وعده‌های سیا محقق نشده است و همه این جاسوسان به واسطه خیانتی که به کشور کرده‌اند، گرفتار شدند. تمامی افراد این شبکه جاسوسی دوره‌های پیچیده برقراری ارتباطات امن از داخل کشور با خارج را به وسیله ابزار‌های مخصوص جاسوسی از سوی افسران سیا فرا گرفته بودند، همچنین تجهیزات فنی پیچیده‌ای برای جاسوسی در اختیار این افراد قرار گرفته بود.

به گفته مدیرکل جاسوسی وزارت اطلاعات سیا جهت انتقال ابزار ارتباط امن و تجهیزات فوق پیشرفته جاسوسی برای شبکه خود در ایران از ناقل اطلاعاتی استفاده کرده است؛ ناقل‌ها عمدتا به شکل سنگ تهیه شده‌اند که وسایل مورد نیاز جاسوسان در آن‌ها جاسازی می‌شود و جاسوس‌ها با روش‌هایی پیچیده ماموریت برداشتن آن‌ها از نقاط مختلف شهری از جمله مناطق پارکی و نواحی کوهستانی را عهده‌دار می‌شدند.

وی با اشاره به اقدام سیا به جعل دولتی، اوراق هویتی شبکه جاسوسی خود در ایران افزود: سازمان اطلاعاتی آمریکا، همچنین اقدام به ارسال مدارک هویتی جعلی برای جاسوس‌های خود در ایران برای عملیات‌های خاص از طریق ناقل‌ها کرده‌اند. بررسی‌های سرویس ضد جاسوسی وزارت اطلاعات حاکی از آن است که مدارک جعلی به صورت ناشیانه‌ای توسط سیا، انجام شده که این اقدام جعل دولتی محسوب می‌شود. در پی کشف موضوع توسط ضد جاسوسی وزارت اطلاعات، دستور امحای همه مدارک موجود از سوی افسران سیا، برای جاسوس‌ها صادر شده است.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات با اشاره به پیش‌بینی خط خروج اضطراری برای جاسوسان از سوی سازمان اطلاعاتی آمریکا خاطرنشان کرد: با وجود وعده تامین امنیت جاسوسان، سیا با پیش‌بینی احتمال شناسایی شبکه جاسوسی خود همچون سال ۹۲، اقدام به طراحی خط خروج اضطراری از کشور برای مواقع بحرانی و خطر کرده بود. بر این اساس جاسوس‌ها آموزش دیده بودند که با احساس خطر، طی هماهنگی با سیا و رساندن خود به نقطه‌ای از پیش تعیین شده در شهر‌های مرزی، منتظر حضور رابط اطلاعاتی سیا در صحنه شوند و با هدایت وی از کشور خارج گردند که البته در این زمینه جاسوس‌هایی که قصد فرار اضطراری از کشور را داشتند، با اشراف اطلاعاتی سربازان گمنام امام زمان به جای ملاقات با رابط سیا در مرز، با رابط ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ملاقات کردند و نهایتا دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: آموزش ویژه ضد بازجویی به جاسوس‌ها از دیگر تدابیر اتخاذ شده برای مواقع دستگیری بود که با مشاهده اشراف اطلاعاتی وزارت، توسط جواسیس، کارساز نشد و تمامی اعضای این شبکه جاسوسی به ارتباط خود با سیا اعتراف کردند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در ادامه به سرنوشت جاسوس‌های دستگیر شده توسط دستگاه اطلاعاتی کشور اشاره کرد و گفت: افرادی که آگاهانه و عامدانه به کشور خود خیانت کردند و حاضر به جبران مافات نشدند را به دستگاه قضایی تحویل دادیم و چند روز پیش نیز سخنگوی قوه قضاییه از صدور احکامی برای این جاسوسان خبر داد که برخی از آن‌ها به عنوان مفسد فی‌الارض معرفی و برخی دیگر نیز به حبس‌های درازمدت محکوم شدند. همچنین آن دسته از کسانی که با صداقت کامل با دستگاه اطلاعاتی کشور تعامل کردند و ندامتشان نیز ثابت شد، علیه آمریکایی‌ها مورد مدیریت اطلاعاتی قرار گرفتند.

وی در ادامه با اشاره به همکاری سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران با سرویس‌های اطلاعاتی کشور‌های متحد در این پرونده اظهار داشت: تجربه موفق تبادل با متحدین اطلاعاتی در سال ۹۲ باعث شد تا سرنخ‌های اطلاعاتی پرونده اخیر اعم از افسران سیا، سرنخ و روش‌های مورد استفاده در این شبکه در اختیار سایر سرویس‌های اطلاعاتی قرار گیرد تا شکست جهانی مجددی برای سیا اتفاق بیفتد.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات همچنین به همکاری سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشور‌های آسیایی و اروپایی با سازمان اطلاعات آمریکا در این زمینه اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به بهره‌برداری سیا از برخی کشور‌های اروپایی و آسیایی جهت برقراری ارتباط با منابع خود و همچنین با عنایت به اطلاع قبلی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور‌ها از موضوع، قطعا مسئولیت امر بر عهده این کشور‌ها خواهد بود.

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:

عکس جدید نگار جواهریان

اجرای جنجالی فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی+فیلم

فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو شد +سوابق

کلیدواژه: تابناک وزارت اطلاعات سیا پرویز فتاح بنیاد مستضعفان کمیته امداد مرتضی بختیاری سازمان سیا رحیمی جهان آبادی محاکمه نجفی کریمی قدوسی یوکیا آمانو

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۹۴۶۳۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

ثبت بیش از ۲۰۰ لایه اطلاعاتی از ترافیک شهری کرج

شهردار کرج گفت: در مدت چهارماه بیش از ۲۰۰ لایه اطلاعاتی مربوط به ترافیک از معابر اصلی شهر برداشت شده است.

به گزارش ایمنا، علی‌اصغر کمالی‌زاده با بیان اینکه لایه ترافیکی بیش از ۸۰ معبر اصلی شهر کرج جمع آوری شده است، اظهار کرد: عملیات به‌روزرسانی اطلاعات لایه ترافیک شهر کرج انجام شده است.

وی با بیان اینکه در مدت چهار ماه بیش از ۲۰۰ لایه اطلاعاتی مربوط به ترافیک از  معابر اصلی شهر برداشت شده است، تصریح کرد: این اطلاعات بعد از راستی‌آزمایی در نرم افزار GIS وارد و ثبت شده است.

شهردار کرج ادامه داد: به منظور یکپارچه‌سازی و بهره‌برداری بیشتر از این اطلاعات، لایه‌های برداشت شده بر روی نقشه پایه موجود در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات پیاده‌سازی شده است.

کمالی‌زاده گفت: برای حفظ پایداری اطلاعات و روزآمدی آن‌ها، فرم‌های استانداردی با هدف ثبت تغییرات داده‌های ترافیکی به مدیران مناطق و سازمان‌های مربوطه داده شده است.

وی با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری کرج و پارک علم و فناوری البرز خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه گامی موثر در زمینه همکاری‌های مشترک و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی و پژوهشی برای حمایت از فناوران و صاحبان ایده است.

شهردار کرج با بیان اینکه این تفاهم نامه در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شهرداری به ویژه نسبت به کسب و کارهای دانش‌بنیان و استفاده از یافته‌های علمی در مدیریت شهری منعقد شده است، افزود: مدیران و مسئولان شهری رابطِ بین علم و عمل و پژوهش و سیاست محسوب می‌شوند به طوریکه نظام‌های مدیریتی شهری بر اساس برنامه‌ریزی و آینده‌نگری و شناخت چالش‌های پیش رو شکل می‌گیرند؛ بنابراین مدیران شهری با درک این ضرورت‌ها باید شهر را به‌صورت علمی اداره کنند تا زمینه تبدیل تحقیقات به سیاست‌گذاری را فراهم آورند.

کد خبر 386969

دیگر خبرها

 • ابراز تاسف آمریکا از لغو توافق اطلاعاتی میان توکیو و سئول
 • گسیل اطلاعات انرژی کشور به سمت تل‌آویو!
 • جاسوسی از کاربران دستیار صوتی اپل
 • دیدار خان بختیاری و جاسوس خبرنگار آمریکایی
 • مجوز افزایش قیمت بلیت هواپیما کجا صادر شد؟/ عقب‌ماندگی خانوارها از تکانه‌های ارزی/ خروج اطلاعات انرژی کشور به سمت تل‌آویو!
 • حمله به پایگاه‌های الحشدالشعبی در جهت ضربه زدن به سپر بازدارندگی ایران
 • یک جاسوس اسرائیلی در تهران +تصاویر
 • وزیر اطلاعات: شبکه جاسوسی CIA را متلاشی کردیم
 • چگونه رونالد ریگان مانع پیروزی ایران در جنگ با عراق شد؟
 • وزارت اطلاعات چشم CIA آمریکا را کور کرد
 • شبکه جاسوسی CIA را متلاشی و جاسوسان را شناسایی کردیم
 • روایت وزیر اطلاعات از شگفتی مسئولان در کشف جاسوس
 • افراد نفوذی داغ‌ترین شعار‌های حکومتی را می‌دهند/ وزارت اطلاعات چشم CIA آمریکا را کور کرد
 • در جاهایی جاسوس کشف کردیم که مسئولان دچار شگفتی شدند
 • درباره فیلم ضد ایرانی «مامور مخفی»: یک جاسوس اسرائیلی در تهران
 • فارین پالیسی: آمریکا به رغم اطلاع از حملات شیمیایی به صدام کمک کرد
 • فارین پالیسی: آمریکا از حملات شیمیایی صدام اطلاع داشت و به او کمک کرد
 • روسیه درخواست واشنگتن برای آزادی جاسوس آمریکایی را رد کرد
 • امنیت کاربران اپل سیری در معرض جاسوسی