معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی گفت: مطالعاتی که ما به کمک جراحان مغز و اعصاب انجام داده‌ایم نشان می‌دهد میزان بروز بیماری گلیوبلاستوما یا اصطلاحا GBM در ایران در حال افزایش است. ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، محمود رضا حاجی‌قاسم در گفت‌وگو با ایسنا،با بیان این که مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی بخشی از پژوهشکده علوم اعصاب یا بازتوانی عصبی است، گفت: پژوهشکده علوم اعصاب دارای 5 مرکز تحقیقاتی است. این مراکز تحقیقاتی عبارتند از: مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی، مرکز تحقیقات ام‌اس، مرکز تحقیقات بیماری‌های مغز و اعصاب، الکتروفیزیولوژی و مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی. به منظور تداخل نداشتن فعالیت‌های این مراکز با یکدیگر، ما عمدتاً فعالیت‌های مربوط به ضایعات نخاعی را بر عهده داریم.

وی افزود: در بیماری‌های مغزی تمرکز ما بر روی تومورهای مغزی است و در این راستا، فعالیت‌هایی را به صورت مشترک با سایر مراکز انجام می‌دهیم. مثل پژوهش‌های مرتبط با اپی‌لپسی وهم‌چنین پژوهش‌هایی در زمینه تومورها. اپی‌لپسی به بیماری می‌گویند که فرد مبتلا دارای تشنج‌های خودبه‌خودی و تکرارشونده‌ای است که نیاز به کنترل دارد. در مرکز تحقیقات ضایعات مغزی نخاعی حدود 9 سال است روی این موضوع کار تحقیقاتی انجام می‌دهیم.

حاجی قاسم با بیان این که این تحقیقات بر روی بیمارانی انجام گرفته که پاسخی به داروی ضدتشنج ندارند ،گفت: طی سال‌های گذشته ما در این زمینه مطالعاتی بر روی حیوانات داشتیم و حیوانات تشنجی را بررسی کردیم. با استفاده از نتایجی که به دست آوردیم داروی جدیدی به نام بومتاناید را مؤثر یافتیم. این دارو قبلاً در بیماری‌های دیگر استفاده می‌شد ولی بنابر مشاهدات ما اثر این دارو بر یافته‌های ما بسیار قوی است؛ بر همین اساس اولین مقاله منتج از فعالیت‌های ما در زمینه تأثیر بومتاناید بر اپی‌لپسی حدود سال 2013 منتشر شد که بنابر آن، تیم تحقیقاتی مرکز تحقیقات ضایعات نخاعی و مغزی در دنیا به عنوان تیم هدایت‌کننده تحقیقاتی اپی‌لپسی شناخته شد. این مقاله در مجله Epilepsia به چاپ رسید.

وی درباره روند این پژوهش گفت: طی این پژوهش، سه بیمار که هر سه کاندیدای عمل جراحی بودند بررسی شدند. از بین افرادی که کاندیدای انجام عمل جراحی بودند سه نفر را انتخاب کردیم. دو نفر از این سه نفر خیلی خوب به درمان پاسخ دادند و تشنج نفر سوم به طور کلی قطع شد. ما هم‌چنان پیگیر فردی که تشنج وی قطع شد هستیم و او را رصد می‌کنیم. او اکنون تشنج نمی‌کند و حداقل داروها را مصرف می‌کند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی افزود: این طرح پژوهشی گسترده‌تر شد و آن را وارد فاز یک کلینیکی کردیم که اصطلاحاً به آن (RCT) گفته می‌شود. این بار 30 بیمار در بیمارستان امام خمینی با همکاری بخش نورولوژی پذیرش شدند. از این 30 نفر، 70 درصد بیماران به داروها پاسخ دادند. این افراد نسبت به مطالعات قبل، تعداد تشنج‌های بیشتری داشتند و به طور میانگین بین 9 تا 10 تشنج در ماه را تجربه می‌کردند البته در این بررسی، بیماری حضور داشت که دارای 95 تشنج در ماه بود. این افراد وارد دوره درمان شدند و سختی زیادی هم متحمل شدیم زیرا دارو در ایران وجود ندارد و با کمک یک سری از دوستان در حوزه دارو، داروی بومتاناید وارد شد. از میان این 30 نفر، تشنج‌های 12 نفر به طور کلی قطع شد.

حاجی‌قاسم با بیان این که عمل جراحی یکی دیگر از راه‌های بهبود بیماران مبتلا به اپی‌لپسی است گفت: طی عمل جراحی، قسمتی از مغز که کانون تشنج است برداشته می‌شود. برداشتن منطقه مذکور هم موجب ایجاد برخی آسیب‌ها می‌شود و هم این که هزینه‌های سنگینی دارد زیرا دارای تست‌هایی خاص و مرتبط با تشخیص نیمکره غالب فرد است. علاوه بر گران بودن تست‌ها، عمل جراحی هم ریسک بالایی دارد. تعدادی از بیماران بعد از عمل جراحی هم همچنان تشنج می‌کنند، اما معمولاً این جراحی باعث می‌شود بیماران پاسخ‌دهی خوبی به داروها پیدا کنند.

وی ادامه داد: این عمل جراحی، حدود شش یا هفت سال قبل، با توجه به محاسبات ما حدود 100 میلیون تومان هزینه داشت، که قطعاً الان بیشتر است. بخش بزرگی از بیماران اپی‌لپسی دچار آسیب به جمجمه هستند. تعداد زیادی از نیروهای ایران در دوران جنگ که دچار موج انفجار شدند و آسیب به سر دارند از جمله مواردی هستند که اپی‌لپسی دارند و به درمان پاسخ نمی‌دهند.

حداقل 300 هزار بیمار مبتلا به اپی‌لپسی در ایران وجود دارد

وی در پاسخ به سوالی درباره تعداد بیماران مبتلا به اپی‌لپسی در ایران گفت: متأسفانه ما سیستم رجیستری بیماران اپی‌لپسی را در ایران نداریم و راه‌اندازی این سیستم رجیستری از جمله اولویت‌های ما است، اما برای ایجاد این سیستم نیازمند حمایت دولت و وزارت بهداشت هستیم. با توجه به ضریب جهانی این بیماری، طبق آخرین محاسبات ما حداقل بین 300 هزار تا 500 هزار بیمار مبتلا به اپی‌لپسی در ایران وجود دارد که جمعیت قابل‌توجه‌ای است.

حاجی‌قاسم درباره علت ایجاد اپی‌لپسی و افزایش این بیماری در ایران گفت: معمولاً کسانی که دچار آسیب شدید به سر می‌شوند بعد از شش ماه اولین تشنج را تجربه می‌کنند و معمولاً این تشنج‌ها به سمت صرعی شدن می‌رود و به اپی‌لپسی تبدیل می‌شود. این صرع از انواعی است که پاسخ ضعیفی به درمان می‌دهد. از آن جایی که حوادث جاده‌ای در ایران ضربات به سر را افزایش داده، احتمالاً میزان شیوع اپی‌لپسی در ایران افزایش یافته است.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با اشاره به انجام مطالعات نقشه‌برداری مغزی روی بیماران مبتلا به اپی‌لپسی گفت: نتایج مطالعات حوزه نقشه‌برداری مغز و وضعیت شناختی بیماران اپی‌لپسی قبل و بعد از درمان و نتایج مرتبط با پاسخ‌دهی به داروی بومتاناید در مجلات معتبر منتشر شده است. اکنون در تلاش هستیم که جمعیت مورد مطالعه در حوزه اپی‌لپسی را گسترده‌تر کنیم و بیماران در سطح ملی بررسی شوند؛ البته مشکلات عدیده‌ای مانند کمبود منابع مالی و نبود دارو در این زمینه وجود دارد. در زمینه نبود دارو وزارت بهداشت باید با ما همکاری کند تا داروی بومتاناید وارد شود. نتایج این پژوهش‌ها می‌تواند باعث شود که این دارو جزو فارماکوپه (داروهای موجود در بازار) ایران شود و بیماران از آن استفاده کنند و هم‌چنین متخصصان مغز و اعصاب در نسخ خود بتوانند این دارو را تجویز کنند.

افزایش شیوع گلیوبلاستوما در ایران

وی درباره فعالیت‌های مرکز تحقیقات ضایعات مغزی نخاعی در زمینه تومورهای مغزی گفت: مطالعاتی که ما به کمک جراحان مغز و اعصاب انجام دادیم نشان می‌دهد میزان بروز بیماری گلیوبلاستوما (نوعی تومور مغزی) در ایران در حال افزایش است و موارد زیادی به بخش مغز و اعصاب دانشگاه علوم‌پزشکی برای این بیماری مراجعه می‌کنند. این بیماری معمولاً درمان ندارد و از زمان تشخیص تا فوت بیمار حدود یک سال و نیم تا دو سال طول می‌کشد، حیات کوتاه‌مدت بیماران مبتلا نشان می‌دهد این بیماری بسیار کشنده است، گلیوبلاستوما ممکن است با یک سردرد ساده شروع شود. علائم این بیماری با توجه به محل قرارگیری تومور متفاوت است ولی ثابت‌ترین علامن آن سردرد است؛ سردردی که معمولاً به دارو پاسخ نمی‌دهد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از فعالیت‌های ما برای بررسی گلیوبلاستوما، ژن درمانی است. طی پژوهش‌هایی که ما در ژن‌درمانی انجام دادیم، یک ساختار نوترکیب ایجاد شد که این ساختار حاوی دو ژن کشنده است. بعد از این که این ساختار به سلول‌های سرطانی منتقل می‌شود، باید با یک دارو فعال شود. این فعال شدن باعث انهدام سلول‌های سرطانی خواهد شد. این مطالعه در سطح سلول انجام گرفته و نتایج خوبی داشته که در مجلات ارائه شده است.

وی با بیان این که این مطالعه اکنون در فاز حیوانی است گفت: در تلاشیم تا مدل حیوانی این تومور را درست کنیم و این ساختار را به حیوان منتقل کنیم و بعد اگر پاسخ مناسبی دریافت کردیم، با رعایت مقررات مربوط به ساخت این ساختار برای انسان به بررسی تأثیر این ساختار بر مدل انسانی می‌پردازیم.

حاجی قاسم یکی از عوامل بروز گلیوبلاستوما را استرس برشمرد و افزود: یکی از بزرگترین مشکلاتی که در سطح جامعه داریم استرس است. استرس باعث می‌شود فرآیندهای اکسیداتیو در سطح سلول افزایش پیدا کند. وقتی فرد به صورت طولانی مدت دچار استرس باشد قطعاً آسیب می‌بیند. این آسیب را می‌توانید تحت عنوان اغلب بیماری‌هایی که در جامعه وجود دارد، ببینید. این بیماری‌ها می‌تواند شامل سرطان‌ها، افسردگی، ام اس و دیگر بیماری‌ها باشد. به همین دلیل است که اغلب گفته می‌شود جامعه‌ای سالم است که یک جامعه شاد باشد، بنابراین هرقدر استرس‌ها را از سطح جامعه دور کنیم به سلامت کمک می‌شود. در جوامعی که شاد هستند بروز و ظهور بیماری‌های مذکور کم است.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی در پایان تصریح کرد: قبل از انقلاب، ایران در منطقه میزان بروز کم ام‌اس قرار داشت مطالعاتی که طی چهار- پنج سال گذشته انجام شده نشان می‌دهد میزان بروز این بیماری در ایران بسیار بالا رفته است و ما در نقشه پراکندگی جغرافیایی این بیماری از low risk به medium risk رفته‌ایم. این موضوع دلایل بسیاری دارد اما یکی از عوامل بسیار مهم آن استرس است. عوامل دیگری مانند تغذیه، عوامل اقتصادی و عوامل محیطی مانند پراکندگی سیگنال‌ها و نویزها هم تاثیرگذار است. وقتی این عوامل محیطی بر بستر ژنتیکی قرار می‌گیرند، ام‌اس بروز و ظهور پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌ها

R41383/P/S9,1299/CT12

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

محسنی اژه‌ای: توزیع فرصت‌ها نباید در انحصار عده‌ای خاص باشد

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای روز دوشنبه در دیدار چهره‌های شاخص خراسان جنوبی با موضوع گام دوم انقلاب و موضوعات مرتبط با قوه قضائیه در بیرجند افزود: یکی از مطالبی که رهبر معظم انقلاب در سند گام دوم انقلاب تاکید کرده‌اند این است که کفه عدالت در تقسیم امکانات ارتقا یابد. 

وی با تاکید بر اینکه عدالت در توزیع همه امکانات باید گسترش داده شود اظهار داشت: قضاوت قاضی یک بخش کوچک مساله است اما عدالتی که خدا و انبیا از ما خواسته تنها این نیست که صرفا چه قاضی یا غیرقاضی در رفع خصومت جانب یک نفر را نگیرد و به نفع دیگری رای دهد بلکه مهمتر این است که هر چیزی در جایگاه خودش دیده شود. 

معاون اول قوه قضائیه گفت: یکی از مسایل مهم امروز کشور همین مساله است که امکانات نظام از آب، خاک، توانمندی‌ها، ثروت‌های عمومی، فرصت‌های شغلی در توزیع و بهره‌مندی آحاد به صورت عدالت رفتار شود. 
 
وی تصریح کرد: اگر نتوانیم در گام دوم به این نقطه برسیم نتوانستیم عدالت خاص نظام اسلامی را پیاده کنیم؛ لذا قوه قضائیه در حال برنامه‌ریزی گام دوم انقلاب در این راستا است. 

محسنی اژه‌ای گفت: نه تنها با یک دزد، مختلس و مجرم برخورد می‌شود بلکه مهمتر از آن تمام دستگاه‌ها را باید قوه قضائیه به خط کند؛ چرا کوتاهی کرده‌اند تا توزیع مایحتاج عمومی مردم در انحصار افراد خاص قرار گرفته است. 

وی اضافه کرد: باید توضیح دهند چرا عده‌ای خاص از معادن توانستند استفاده کنند یا چرا باید کاری شود که ارز در اختیار عده‌ای خاص قرار گیرد. 

وی با بیان اینکه در قدم اول باید همه مردم فرصتی داشته باشند که از امکانات عمومی در حد توان  و استعداد استفاده کنند گفت: اگر کسی استعداد، نبوغ و توان دارد می‌تواند صادرات، کشاورزی، خلاقیت، تعلیم و تربیت داشته باشد و نباید کاری کرد که این فرصت‌ها از دست افراد گرفته شود. 

معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: نباید اجازه داد ثروت‌ها در اختیار جمعی باشد و عده‌ای به نان شب محتاج باشند، یک نفر ۱۰ سمت داشته باشد و دیگری شرمنده خانواده‌اش باشد که ۲ ساعت کار روزانه را نمی‌تواند پیدا کند. 

وی گفت: برخی مواقع  قرار است سکه توزیع شود در این شرایط که اولا دشمن شکست خورده در مقابل ما محاصره را تنگ‌تر می‌کند، برای  سیستم بانکی و فروش نفت مشکل ایجاد کرده و دسترسی به فروش و ارز محدودیت ایجاد می شود اگر ذخیره ارزی و طلا داریم باید به شدت از آن مواظبت و در اولویت‌ها استفاده شود نه اینکه با یک تصمیم بدون برنامه ریزی حدود ۶۰ تن طلا در بازار ریخته می‌شود و  یک نفر ۳۰ هزار سکه یکی ۱۰ هزار می‌خرد آن‌هم با میلیاردها تومان وام بانکی که می‌توانست برای ازدواج، تولید و یا غیره اختصاص یابد. 

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه امروز وظیفه اصلی سند گام دوم جلوگیری از این اقدامات است افزود: در خصوص توزیع خودرو نیز یکی از خودروسازها بیش از ۶۰۰ نمایندگی دارد اما با زد و بند از این تعداد ۱۵ نمایندگی را انتخاب و بخشی از تولید را به این نمایندگی‌ها می‌دهد و بقیه را نگه می‌دارد تا بازار تشنه و با قیمت گزاف بتوانند خودروها را بفروشند. 

وی گفت: اینگونه عده‌ای سود نامشروع می‌برند و عده ای که ماه‌ها قبل ثبت‌نام کرده نوبت به آنها نمی‌رسد یا اگر می‌رسد با قیمت گران‌تر خودرو را بخرند. 

وی افزود: در این پرونده‌ها هم توجیه‌هایی هست و اگر قاضی به جهت اصلی توجه نکند چه بسا که حق هم به متخلف بدهد. 

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه با اجازه مقام معظم رهبری از مرداد ۹۷  جریان رسیدگی برخی پرونده‌ها از سر گرفته شد گفت: در این شرایط خاص اجازه گرفته‌ایم که فارغ از قوانین دست و پا گیر رسیدگی به این قبیل پرونده‌ها شروع شود و در حال محاکمه هستند.

وی درباره موضوع اختلال در نظام ارزی کشور گفت: آن زمان که توزیع ارز خواست صورت بگیرد حدود ۶۳۶ صرافی مجاز در کشور داشتیم اما باز هم برای فروش دلار به عنوان واردات، مسافرت، بیماری یا اقسامی که دولت اجازه داده ارز تخصیص یابد، ۱۵ صرافی انتخاب شدند و دلار و ارز در اختیار آنها قرار گرفت. 

معاون اول قوه قضائیه افزود: این کار باعث شد که تفاوت قیمت ارز از آنچه بانک مرکزی در اختیار صرافی گذاشته تا آنچه به دست مردم رسیده بسیار زیاد شود که اینها همه به ضرر مردم است. 

وی با تاکید بر اینکه در گام دوم انقلاب باید به همین موارد توجه کرد گفت: در خصوص زمین خواری نیز مشکلاتی از این قبیل وجود داشته که با وجود قانون‌های روشن اما دیده شده که جوازهایی از طریق دستگاه‌های اجرایی داده شده و برجی در حریم یا ساحل ساخته‌اند. 

محسنی اژه‌ای تاکید کرد: دستگاه قضایی باید فعال‌تر و به روزتر شود و علیرغم کمبود نیرو و امکانات با کار جهادی در این مقطع  تلاش کند که عدالت به صرف قضاوت در دادگاه منحصر نشود. 

قوای سه گانه مانع شکاف طبقاتی شوند

وی ادامه داد: قوه قضائیه، دولت و مجلس باید تلاش کنند که شکاف طبقاتی در کشور ایجاد نشود و اگر هر میزان شکاف ایجاد شده است، کم شود.

معاون اول قوه قضائیه گفت: یکی از وظایف مهم در گام دوم انقلاب این است که اجازه ندهیم شکاف طبقاتی در کشور ایجاد شود.

وی با بیان اینکه گام دوم انقلاب و  منشور رهبر معظم انقلاب نقشه‌ راه مشخص است گفت: ارتقای بینش سیاسی جمهوری اسلامی ایران و مردم از جمله اهداف این سند و مورد تاکید مقام معظم رهبری است که باید دنبال شود. 

معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: بینش سیاسی مردم در ۴۰ سال گذشته شگفت‌آور است و براساس همین بینش بسیاری از توطئه‌های دشمن خنثی شده اما به توجه به تاکید رهبری باید ارتقا یابد.

وی با اشاره به  ارتقای بینش سیاسی به عنوان یکی از سفارش‌ها  و دستورات مقام معظم رهبری در سند گام دوم انقلاب گفت: در این خصوص اولین بینش نسبت به ولایت و ولی فقیه باید کامل شود و اگر زاویه کوچکی اینجا داشتیم به سرنوشت افرادی که گرفتار شدند دچار خواهیم شد. 

وی اضافه کرد: مردم امروز از فشارهای دشمن در رنج هستند اما رنج بیشتر آنها از تبعیض است لذا اول به فعالان دستگاه قضا توصیه می‌کنیم که با وجود مشکلات به خاطر حق مردم و نظام از وقت خصوصی خود بگذریم و کارها را سریعتر، دقیق‌تر و به روزتر انجام دهیم چون مردم وقتی این روش کار را ببینند، امیدوار شده و فشارهای دشمن تاثیری نخواهد داشت. 

معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر سرعت به روند پرونده‌های قضایی تصریح کرد: ممکن است در پرونده کشف مواد مخدر افراد دستگیر شده نفرات دست چندم باشند و باید به دنبال ریشه‌ها بگردیم اما این نباید مانع از روند رسیدگی شود و اگر حداکثر ظرف یک ماه حکم اجرا شود اثر آن بیشتر از پرونده‌ای است که سال‌ها روند رسیدگی آن طول می‌کشد و نهایت به اعدام می‌رسد. 
 

برقراری عدل از امت اسلامی انتظار می‌رود

وی همچنین با اشاره به در پیش بودن عید غدیر خم و دهه ولایت و امامت گفت: اسلام آخرین دین و قرآن آخرین کتاب هدایت برای انسان است لذا از این امت انتظار می‌رود که عدل را برقرار ‌کند و الگو همه موجودات در پیشگاه خدا معرفی ‌شود.

 معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: این امت نه اینکه امروز در این مقطع سرافراز است و به همه دنیا فخر می فروشد که علیرغم فشارهای ۴۰ ساله با تحریم‌ها، محاصره اقتصادی و اقدامات نظامی درونی و بیرونی یا جنگ روانی از تریبون‌های مختلف امروز جمهوری اسلامی از همه گذشته اش عزیزتر، مقتدرتر، سربلندتر، کلام آن نافذتر و عمل آن موثرتر بوده اما دشمن این نظام زبون تر و ضعیف تر است. 

وی عنوان کرد: بخشی از سرافرازی نظام جمهوری اسلامی مرهون بینش سیاسی جامعه است چرا که با دین باوری، بینش دین ناب و انتخاب نعمت تمام، این نظام کارساز می‌شود. 

محسنی اژه‌ای افزود: در صدر اسلام دشمنان و منافقان، انحصارطلبان و بدخواهان گمان می‌کردند این پیامبر هم مثل بقیه پیامبران می‌رود ولی روز به روز نفوذ اسلام بیشتر و گسترده‌تر شد مثل زمان اوایل انقلاب که دشمنان تصور داشتند بعد از حضرت امام می توانند کاری انجام دهند. 

وی گفت: اما نمی‌دانستند که خداوند جوری دیگر برنامه‌ریزی کرده که این مساله امامت و ولایت تمام شدنی نیست لذا اینجاست که باید با بینش سیاسی به تاریخ ملت و ریشه‌های اسلامی مراجعه کنیم و انحرافات را بشناسیم.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه دشمنان بعد از معرفی ولایت از سوی خداوند، مایوس شدند اظهار داشت: آنها نمی‌دانستند که خداوند وصی خود را تا روز قیامت ذخیره کرده است. 

وی با اشاره به اینکه تمام امامان معصوم همان راه وحی و وصیت پیامبر را پیمودند گفت: باید بیش از بیش به این موضوع توجه کنیم کسانی که معنای ولایت را درک کردند سعادت دنیا و آخرت نصیبشان شد.

محسنی اژه‌ای اضافه کرد: مشکل اساسی در طول قرن‌های گذشته اینجا است که از قوه تفکر درست استفاده نشده و گرنه براساس دلایل عقلی چه‌ کسی بهتر از امیرمومنان را می‌توان سراغ داشت.

وی گفت: اگر معرفی امام علی (ع) نبود چه بسا سایر ابلاغ‌ها هم اثر واقعی  نداشت و ابتر می‌ماند لذا این ریسمانی است که همه را می‌تواند به هم وصل کند.

وی ادامه داد: امروز در زمان غیبت، ولی امر نایب امام زمان است که ادامه دهنده آن راه است و اگر عزت دنیا و آخرت را می‌خواهیم و در مقابل استکبار جهانی می خواهیم ایستادگی کنیم و عدالت داشته باشیم باید حول همین محور قدم برداریم. 

معاون اول قوه قضاییه گفت: آینده‌نگری، دلسوزی و خیرخواهی نشان از آن دارد که امام و رهبری نایب امام زمان هستند و امروز مقام معظم رهبری نه تنها مساله ایران را به دوش دارد بلکه جهان اسلام را رهبری می کند. 

وی افزود: امروز رهبر ما فقط هدایت این امت را در این کشور برعهده ندارد بلکه مردم حزب الله لبنان و فلسطین و در اکناف جهان مسلمانانی که توجه کردند رهبر و فقیه خودشان را رهبر ایران می‌دانند که این نعمت بزرگی است. 

محسنی اژه‌ای اظهار داشت: نکند رهبر ما امروز خواسته‌ای داشته باشد و ما کم توجهی کنیم که اگر امروز به ندای رهبر گوش ندهیم و دل به جای دیگر ببندیم مدیون خواهیم بود. 

وی گفت: امام می‌گوید که به شیطان بزرگ نباید اعتماد کرد و مدیران و مسئولان همه وجود خود را در خدمت به مردم به کار گیرند، امروز باید به فرموده امام و رهبری به خدا اتکا داشت و یقین بدانیم که خدا مدافع این کشور خواهد بود لذا نباید از هیچ قدرت و کمبودی بترسیم. 

معاون اول قوه قضائیه عصر دیروز (یکشنبه) وارد بیرجند شد و امروز با حضور وی رئیس کل جدید دادگستری خراسان جنوبی معرفی می شود.

۹۸۹۳*۳۰۲۸

انتهای پیام

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۹۴۷۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صدور حواله الکترونیکی دارو بیماران پیوندی از ۱۰ شهریور ماه/ داروی بیماران خاص درب منازل به دستشان می‌رسد
 • پذیرش دانش آموز در پژوهش سرای سلول های بنیادین خراسان شمالی
 • تحقیق جالبی از شیوع بیماری قلبی در محلاتی که فست‌فوت زیاد دارند
 • معاونت دانش و پژوهش سپاه امام صادق(ع) رتبه نخست کشور
 • چرا فشارخون بالا انسان کُش است؟
 • استفاده از قدرت انرژی الکترومغناطیس برای درمان تومور‌های سلول‌های سرطان سینه
 • روایت اژه‌ای از زدوبند عجیب خودروسازان: خودرو را تنها به ۱۵ نمایندگی می‌دادند تا قیمت را بالا ببرند| دلار و ارز‌ها را هم تنها به ۱۵ صرافی می‌دادند| چرا امکانات در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته؟
 • روایت اژه‌ای از "زد و بند" عجیب خودروسازان و توزیع دلار و ارز؛ خودرو را تنها به ۱۵ نمایندگی می‌دادند تا قیمت را بالا ببرند| دلار و ارز‌ها را هم تنها به ۱۵ صرافی می‌دادند| چرا امکانات در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته؟
 • بیمار مرگ مغزی مشهدی نجات بخش زندگی چهار بیمار شد
 • المپیادها از انحصار مدارس خاص خارج شود
 • چرا فشار خون بالا می‌تواند کشنده باشد
 • گسترش همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با اتاق بازرگانی تهران
 • هدف‌گیری دارو‌های آلزایمر با مدل‌های مغزی جدید
 • آیا فشار خون بالا انسان کُش است؟
 • پراکندگی انجام پژوهش ها در شهرداری / رصد تحقیقات از طریق سامانه پژوهشیار
 • چرا فشار خون بالا انسان کُش است؟
 • نانو ذرات نورانی که مرگ سلولهای سرطانی را چند برابر می‌کند
 • ایسکمی مغزی چگونه رخ می‌دهد؟ + معرفی انواع آن
 • معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی: پژوهش مبنای توسعه و پیشرفت است