صنعت داروسازی در این سال‌ها و به دنبال تشدید تحریم‌ها، آن‌طور که باید نتوانسته از ظرفیت بالای خود برای رشد و توسعه صنعت استفاده کند و به‌ناچار برخی شرکت‌های دارویی مجبورند دست و پا بسته به تولیدات خود ادامه دهند. این در حالی است که بارها گفته شده صنعت داروسازی این توان را دارد که بتواند ظرفیت صادرات دارویی را دوچندان افزایش دهد، اما موانع و مشکلات متعددی بر سر راه آن قرار دارد که باعث شده ظرفیت‌های تولید دارو بدون استفاده بماند. البرز نیز به دلیل داشتن شرکت‌های داروسازی مهم، یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان داروی کشور محسوب می‌شود، اما مشکلات اخیر گریبان تولیدکنندگان البرزی را نیز گرفته است.

از سوی دیگر، اظهارات اخیر وزیر بهداشت در حمایت از تولید داخل و وجود مافیای دارویی، نشان از این واقعیت دارد که در مسیر توسعه و پیشرفت صنعت داروسازی کشور، سنگ‌اندازی می‌شود. دغدغه‌های صنعت داروسازی بسیار مهم و گسترده است که هر یک مشکلاتی برای تولیدکنندگان این صنعت به وجود آورده است. مسئولان مربوطه نیز با واکاوی این دغدغه‌ها سعی در حل مشکلات دارند.

تامین نقدینگی، مهم‌ترین دغدغه

مدیر یکی از شرکت‌های داروسازی استان تأمین نقدینگی را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران صنایع دارویی برمی‌شمارد و می‌گوید: صنعت داروسازی نیاز به نقدینگی دارد. این یک واقعیت است که اغلب صاحب‌نظران و فعالان این حوزه بر آن تاکید دارند. مطالبات شرکت‌ها باید هرچه سریع‌تر ازسوی بیمه‌ها پرداخت شود تا چرخه گردش پول در صنعت بیش از این دچار اختلال نشود. «محمد سلطانی» می‌افزاید: اگر می‌خواهیم دچار کمبود دارویی نشویم، این موضوع باید در اولویت برنامه‌های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

سود اندک برای صنعت داروسازی

یکی از فعالان صنعت داروسازی استان می‌گوید: قیمت دارو باید در تک‌تک اقلام به سوددهی قابل قبول برای سرمایه‌گذاری روی بهتر شدن کیفیت تولید و صادرات برسد تا شاهد رشد صنعت داروسازی کشور باشیم. «مریم حامدی» می‌افزاید: سود اندک برای صنعت داروسازی فایده‌ای ندارد و نمی‌تواند این صنعت را به جایگاه واقعی خودش برساند. وی عنوان می‌کند: اگر کسی واقعاً تصمیم گرفت قیمت دارو را منطقی کند، باید یک‌بار برای همیشه صنعت داروسازی را به موقعیت واقعی خودش برساند.

وی می‌گوید: ارز دارو باید تک‌نرخی شود تا علاوه بر این‌که جلوی سوءاستفاده را بگیرد، باعث شود بدبینی نسبت به صاحبان صنعت و بازرگانان فعال در این عرصه از بین برود. حامدی‌فر با عنوان این مطلب که مجرای جبران و کنترل هزینه برای دارو خیلی راحت‌تر از کالاهای دیگر است، افزود: با توجه به این‌که همه مردم تحت پوشش بیمه‌ها هستند، می‌توان از کانال بیمه‌ها، قیمت منطقی دارو را جبران کرد. وی در عین حال خواستار مدیریت صحیح و قوی بیمه‌ها شده و می‌افزاید: لازم بود در اجرای طرح تحول سلامت با عزم ملی، مشکلات پیش رو را حل و فصل می‌کردیم.
حامدی‌فر ادامه می‌دهد: باید با مدیریت صحیح و درست، پولی که دولت به شکل یارانه ارزی در حوزه دارو وارد می‌کند، از کانال بیمه هزینه شود و این کار به‌آسانی قابل انجام است، زیرا الگوی آن وجود دارد که نمونه آن را می‌توان در ترکیه شاهد بود.

تامین به‌موقع دارو، دغدغه صنعت دارویی کشور

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز علی‌رغم تمام مشکلات و نامهربانی‌ها و در کنار دغدغه‌های مطرح‌شده از سوی تولیدکنندگان دارو، مهم‌ترین دغدغه صنعت دارویی کشور را تامین به‌موقع نیازهای جامعه به انواع دارو عنوان می‌کند. «امیر فرشچی» ضرورت تعامل و هماهنگی کامل میان ۲ بخش خصوصی و دولتی برای دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق از اولویت‌های دارویی مورد نیاز کشور را مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌گوید: یکی از اهداف مهم کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی، با ارائه پیشنهادات سازنده، کمک به سازمان غذا و دارو در برنامه‌ریزی برای تولید و عرضه داروهای ضروری و پرمصرف برای جلوگیری از کمبود دارویی است.

وی می‌افزاید: در مسیر تامین نیازهای کشور به دارو، باید ایجاد هماهنگی با سازمان‌های دولتی ذیربط را محور اصلی قرار دهیم و با بهره‌گیری از راهکارهای مناسب، دقیقا بدانیم فعالیت‌های بخش تولید دارو را در چه زمینه‌هایی متمرکز کنیم تا بیشترین اثربخشی را در پی داشته باشد و از طرفی کدام اولویت‌ها و نیازهای صنعت دارو نیاز به توجه و حمایت بیشتری از سمت دولت دارد. فرشچی می‌گوید: اگر این مطالبه‌گری به صورت صحیح اتفاق بیفتد، هدف اصلی ما که تامین به‌موقع داروهای مورد نیاز کشور است تحقق می‌یابد. رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی استان می‌گوید: در این کمیسیون تقسیم‌بندی و تشکیل کارگروه‌ها انجام شده و اکنون بستر برای ایجاد هماهنگی مذکور با توجه به اولویت‌ها مهیا شده است.

فرشچی در ادامه اظهاراتش، عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر و دانشگاه علوم پزشکی برای پرداخت به‌موقع مطالبات صنعت دارو را مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌افزاید: در شرایط اقتصادی کنونی تقویت بنیه مالی شرکت‌های تولید دارو ضروری است، اما این مهم مورد توجه دولت نیست. وی از نحوه تخصیص ارز برای برخی از نهاده‌های دارویی گلایه می‌کند و می‌گوید: برخی از نهاده‌های ما با ارز آزاد تهیه می‌شود و منجر به افزایش ۱۲۰ درصدی هزینه‌ها شده و دولت در این زمینه برنامه مناسبی تدارک ندیده است. حال آن‌که تمام نهاده‌های دارویی وارداتی ارز دولتی دریافت می‌کنند. رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی استان می‌افزاید: این مشکل موجب بالا رفتن‌ قیمت تمام‌شده برخی محصولات دارویی شده، با این حال قیمت بیشتر داروهای ما افزایش نداشته است.

کیفیت بالای داروهای ایرانی

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز می‌گوید: در شرایطی که قیمت برخی نهاده‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و در مواردی تا ۲۵۰ درصد بالا رفته است، میانگین قیمت دارو فقط ۱۰ درصد افزایش داشته است. «امیر فرشچی» با اشاره به کیفیت بالای داروهای ایرانی، بر ضرورت حمایت همه‌جانبه از تولید داخل تاکید کرد.

وی می‌افزاید: با توجه به این‌که با جنگ تمام‌عیار اقتصادی مواجهیم، از انصاف به دور است که به داروهای خارجی که مشابه آن در کشور تولید می‌شوند ارز دولتی پرداخت شود. فرشچی عنوان می‌کند: کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی ضمن بازتاب تخصصی این مشکلات به مسئولان ذی‌ربط، در نشست‌های آینده از کمیسیون بهداشت مجلس، سندیکای صاحبان صنایع و مواد اولیه دارویی، وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو دعوت خواهد کرد تا با حضور در نشست‌های این کمیسیون، از موانع و چالش‌های صنعت دارویی کشور آگاه شوند و برای رفع دغدغه‌های فعالان این صنعت چاره‌اندیشی کنند.

ریشه‌یابی مشکلات صنعت دارو

احمد حسن‌زاده-‌ کارشناس اقتصادی:در حالی که بیشترصاحب‌نظران بر این موضوع توافق دارند که بخش دارویی یکی از زیرمجموعه‌های کلیدی نظام سلامت کشور است، اما فعالان صنعت دارو در سال‌های اخیر با مشکلات و گرفتاری‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی که بخشی از آن ریشه در چالش‌های قدیمی نظام سلامت کشور دارد و بخش دیگر به دلیل محدود شدن روابط سیاسی و افزایش تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌تر شدن نقل و انتقال پول در سال‌های گذشته به وجود آمده‌اند. در این میان، در حالی که دولت در یک سال گذشته برای رفع مشکلات بخش‌های مختلف صنعتی قدم‌هایی برداشته است، فعالان صنعت دارو نیز انتظار دارند که برای رفع مشکلات پیش‌آمده در بخش دارویی و بازگرداندن شرایط به حالت آرامش، مسئولان دولتی تلاش بیشتری را به کار گیرند.

با توجه به نرخ سود تسهیلات و دوره ۶ ماهه برای برگشت پول و سیاست وزارت بهداشت مبنی بر پایین نگه داشتن قیمت دارو، عملا شرکت‌های دارویی از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند. این در حالی است که هزینه تمام‌شده دارو باید بر اساس اسناد بانکی و نرخ ارز تعیین شود و حمایت از مصرف‌کنندگان دارو از طریق بیمه‌ها صورت گیرد. مبادلات ارزی با خارج از کشور یکی از چالش‌های اصلی فعالان صنعت داروست. در این میان بانک‌ها نیز حاضر به قبول کوچک‌ترین ریسکی در این زمینهنیستند.

اگر بانک مرکزی تصمیم دارد که ارز با نرخی پایین‌تر از نرخ بازار در اختیار فعالان این حوزه قرار دهد، ۲ موضوع را باید در نظر بگیرد. اول این‌که بسیاری از فعالان این حوزه ترجیح می‌دهند که ریسک ناشی از نوسانات ارزی را قبول نکنند. از سوی دیگر، بانک مرکزی در زمینه پرداخت تسهیلات ارزی، باید مکانیزمی را در پیش گیرد که نرخ تبدیل ارز به ریال از همان روز دریافت تسهیلات تثبیت شود. در مورد قیمت‌گذاری دارو، وزارت بهداشت یا متولیانی که در قیمت‌گذاری نقش دارند، باید اسناد و مدارک بانکی را قبول کنند. در واقع متولی قیمت‌گذاری دارو باید سند بانک را به‌عنوان هزینه تمام‌شده قبول داشته باشد و در صورت سوال به طور مستقیم با بانک ارتباط برقرار کنند.

کد خبر 451057 برچسب‌ها استان البرز

منبع: همشهری آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پلمپ خانه مسکونی با تخلیه یک کامیون سنگ در کاشمر

پس از اقدام نامتعارف شهرداری کاشمر در پلمپ یک واحد مسکونی با تخلیه یک کامیون سنگ، دادستان عمومی و انقلاب و نیز رئیس شورای شهر کاشمر خواستار ارائه توضیحات از شهرداری در این زمینه شدند.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، پس از انتشار تصاویری از منزل یک شهروند کاشمری و توضیحات مالک آن مبنی بر اینکه شهرداری پس از پلمپ درب خانه، اقدام به تخلیه سنگ در داخل حیاط کرده است، منجر به عکس‌العمل و اقداماتی از سوی دادستان و نیز رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر شد.

تخلیه سنگ اقدامی نامتعارف بود

دادستان عمومی و انقلاب کاشمر در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه پس از انتشار تصاویر مربوط به تخلیه سنگ در حیاط یک‌منزل در شهر کاشمر، صاحب‌منزل با حضور در دادستانی به بیان شرح مراجعه پرداخته است، گفت: اگرچه به لحاظ قانونی جلوگیری از ساخت‌وساز‌های غیرمجاز به شهرداری واگذارشده است، اما قانون نحوه جلوگیری از مشخص نکرده است.

غلامرضا طالعی با تأکید بر اینکه اقدام شهرداری در تخلیه سنگ در داخل حیاط این خانه در حقیقت یک اقدام نامتعارف است که تاکنون مشابه آن در این شهرستان انجام‌نشده است، ابراز کرد: در راستای رسیدگی به این موضوع از شهرداری خواسته‌شده است که علاوه بر تخلیه منزل از سنگ‌های ریخته شده، باید در خصوص این اقدام توضیح دهد.شهردار تاکنون به شورا پاسخی ارائه نکرده است

رئیس شورای اسلامی شهر کاشمر هم در گفت‌وگویی با محکوم کردن این اقدام شهرداری گفت: باوجوداینکه ملک موردنظر پیش‌ازاین توسط شهرداری پلمپ شده است و بعد از پلمپ اقدام به تخلیه سنگ در حیاط این منزل کرده است، حرکتی خارج از عرف انجام‌شده است.

حسن اعمی بابیان اینکه در جلسه اخیر شورای اسلامی شهر این موضوع مطرح‌شده است، یادآور شد: با ارسال نامه‌ای به شهرداری از شهردار کاشمر خواسته‌ایم تا در این خصوص توضیحاتش را به شورا ارائه دهد.

وی با تأکید بر اینکه سه روز از ارسال نامه به شهرداری می‌گذرد، اما شهردار همچون سایر نامه‌هایی که درگذشته برای موضوعات مختلف به وی نوشته‌ایم، پاسخی ارائه نکرده است، بیان کرد: امیدواریم شهردار هر چه زودتر توضیحاتش در این زمینه به شورا ارائه کند تا بتوانیم در برابر افکار عمومی پاسخگو باشیم.

خانه را به پرسنل شهرداری نفروختم، پلمپ شد

مالک منزل مسکونی هم با اظهار تعجب از اقدام شهرداری کاشمر اظهار کرد: این منزل را که قدمتی بیش از ۲۰ سال دارد در فروردین‌ماه خریداری کردم که پس از تخلیه ملک، اقدام به بازسازی فضای داخلی آن کردم.

محمد حاجی‌زاده بابیان اینکه در روز‌های پایانی بازسازی گشت شهرداری با مراجعه درب منزل، تقاضای مجوز در این زمینه کرد، افزود: با توجه به اینکه مجوزی از شهرداری برای انجام تغییرات ساختمانی نگرفته بودم، از من خواستند تا برای اخذ مجوز به شهرداری مراجعه کنم.

وی با اشاره به اینکه زمانی که به شهرداری مراجعه کردم برای صدور مجوز مبلغ ۲۰ میلیون تومان مطالبه کردند که یک‌سوم آن را به‌صورت نقد و مابقی را به‌صورت اقساطی پرداخت کنم، یادآور شد: با توجه به اینکه امکان پرداخت وجه نقد به‌صورت کامل نداشتم، اعلام کردم که حداکثر مبلغی که می‌توانم به‌صورت نقد پرداخت کنم ۵ میلیون تومان است.

این شهروند کاشمری بیان کرد: باوجوداینکه تعهد پرداخت مبلغ ۵ میلیون تومان را داده بودم، گشت شهرداری روز بعد با نصب برچسب اقدام به پلمپ خانه کرد و زمانی که برای پی گیری موضوع و پرداخت مبلغی که متعهد شده بودم به شهرداری مراجعه کردم، مسؤول اجرائیات شهرداری پیشنهاد فروش منزل را مطرح کرد و سپس به‌صورت تلفنی مشخصات و آدرس خانه را به فرد خریدار داد.

وی بابیان اینکه زمانی که فرد خریدار برای دیدن خانه آمد، متوجه شدم که خریدار از عوامل شهرداری است، افزود: با توجه به اینکه بر سر قیمت برای فروش خانه به نتیجه نرسیدیم، مجدداً خانه پلمپ شد.

حاجی‌زاده با اشاره به اینکه با مراجعه مجدد به شهرداری درخواست مهلت ۵ روزه برای تکمیل خانه دادم تا پس از تکمیل شدن و فروش آن، حق‌وحقوق شهرداری را پرداخت کنم، خاطرنشان کرد: پس از پایان یافتن مهلت زمانی داده‌شده، مجدد خانه از سوی شهرداری پلمپ شد و تاکنون مراجعات و پیگیری‌ها برای رفع پلمپ بی‌نتیجه مانده است.

وی با تأکید بر اینکه در تمامی مراحلی که خانه پلمپ شده، فک پلمپ با دستور مسؤول مربوطه در شهرداری و با حضور عوامل گشت اجرائیات انجام‌شده است، ابراز کرد: در ۱۵ مرداد طی تماس تلفنی یکی از همسایگان متوجه تخلیه سنگ‌های بزرگ در داخل حیاط منزلم شدم.

مالک این منزل با اشاره به اینکه با مراجعه به دادستانی توضیحاتی در خصوص روند پیگیری‌ها و اقدامات انجام‌شده اظهار کردم، ادامه داد: در آخرین مراجعه که به شهرداری داشتم اعلام کردند به دلیل اینکه موضوع را رسانه‌ای کردم فقط باید منزلم تخریب شود.

حاجی‌زاده بابیان اینکه در حال حاضر بخشی از وسایل زندگی‌ام در داخل همین منزلی است که شهردار کاشمر مدعی است خالی از سکنه بوده است، گفت: تاریخ ساخت این خانه حداقل مربوط به ۲۰ سال قبل است و تا فروردین‌ماه نیز خانه در اجاره مستأجر بوده است.شهردار کاشمر مدعی است اقدامی خارج از عرف انجام نداده است

اگرچه دادستان عمومی و انقلاب کاشمر، رئیس شورای شهر و دو عضو موافق و مخالف حضور شهردار کاشمر این اقدام شهرداری را مبنی بر تخلیه سنگ در داخل حیاط منزل نامتعارف و بی‌سلیقگی شهردار می‌دانند، اما جعفر سلیمانی شهردار کاشمر مدعی است که اقدامی خارج از عرف در برابر تخلفات ساختمانی انجام نداده است.

وی بابیان اینکه شهرداری در راستای تدابیر بازدارنده در مقابل بنایی که به‌صورت غیرمجاز و بدون رعایت قوانین ساختمان‌سازی و رعایت آیین‌نامه ۲۸۰۰ ساخته‌شده و چندین بار رأی تخریب برایش صادرشده است و به‌منظور جلوگیری از ادامه تخلف، یک کامیون سنگ ریخته است خاطرنشان کرد: ساخت‌وساز این ملک به‌صورت غیراصولی شروع‌شده و پرونده‌اش چندین مرتبه در کمیسیون ماده ۱۰۰ حکم مهروموم گرفته، اما مالک برخلاف خود اصرار دارد به‌طوری‌که پلمپ و مهروموم را شکسته و موانع بتنی گذاشته‌شده در مقابل ملک را جابه‌جا کرده است.

شهردار کاشمر ادامه داد: سازنده این بنا حتی پس‌ازاین که رأی تخریب صادر شد بازهم به‌صورت خلاف به کار خود ادامه داد و آن را به مرحله‌ای رساند که بتواند با تکمیل بنا و استقرار در آن امکان تخریب را ناممکن سازد.

سلیمانی بابیان اینکه تاکنون کسی در این بنا سکونت نداشته، اما مالک، ساعت دونیمه شب مقداری وسایل ازجمله تعدادی فرش را به ملک منتقل کرده است افزود: این فرد بنای غیراستاندارد و متزلزلی ساخته و قصد دارد خانواده‌ای را در آن ساکن کند ازاین‌رو اداره گشت ساختمان شهرداری در راستای انجام اقدامی پیشگیرانه و بازدارنده و جلوگیری از تداوم تخلف و انسداد عملیات ساخت، اقدام به تخلیه سنگ در این مکان کرد تا با سیر مسیر قانونی پرونده، رأی تخریب اجرا شود.

چرا کردهای عراق برای تعطیلات به ایران می‌آیند؟

ماجرای عباس ملک‌زاده، شهردار صدرا چیست؟+عکس

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

کلیدواژه: داروسازی بانک مرکزی استان البرز

منبع این خبر، وبسایت www.hamshahrionline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۰۹۷۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲۱ تن سنگ معدنی قاچاق در ارزوئیه کشف شد
 • بازار سنگ آهن در چه حال است؟
 • سهم 70درصدی شرکت‌های داخلی از بازار دارویی دنیا
 • تولید ۱۱ فرآورده عناب در دهکده گیاهان دارویی
 • گروه دارویی سیناژن پیشتاز در عرصه تولید داخلی دارو
 • ​​​​​​​سرنوشت ارزهای دریافتی یک شرکت دارویی
 • 120 زخمی در جشنواره پرتاب سنگ
 • کاشت گیاهان دارویی راهکاری برای کاهش مصرف آب
 • بیش از ۱۲۰ زخمی در جشنواره پرتاب سنگ در هند
 • ۶۰ میلیون دلار سهم صادرات دارو‌های زیستی ایران‌ساخت است
 • ۷۰ درصد از بازار داخلی ۴.۵ میلیارد دلاری دارو، در اختیار شرکت‌های داخلی
 • سهم ۷۰درصدی شرکت‌های داخلی از بازار دارویی ایران
 • پلمپ خانه مسکونی با یک کامیون سنگ در کاشمر
 • پلمپ خانه مسکونی با تخلیه یک کامیون سنگ، کار دست شهردار کاشمر داد
 • مجتمع معادن سنگ آهن سنگان خواف به شبکه اصلی گاز پیوست
 • 67 درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می‌شود مردم نگران تامین دارو نباشند
 • اثرات تحریم‌های آمریکا بر بخش دارویی و بیماران سرطانی
 • اشاره ظریف به اثرات تحریم‌های آمریکا بر بخش دارویی
 • خودکفایی ایران در تولید داروهای مدرن به روایت تاریخ