صنعت داروسازی در این سال‌ها و به دنبال تشدید تحریم‌ها، آن‌طور که باید نتوانسته از ظرفیت بالای خود برای رشد و توسعه صنعت استفاده کند و به‌ناچار برخی شرکت‌های دارویی مجبورند دست و پا بسته به تولیدات خود ادامه دهند. این در حالی است که بارها گفته شده صنعت داروسازی این توان را دارد که بتواند ظرفیت صادرات دارویی را دوچندان افزایش دهد، اما موانع و مشکلات متعددی بر سر راه آن قرار دارد که باعث شده ظرفیت‌های تولید دارو بدون استفاده بماند.

البرز نیز به دلیل داشتن شرکت‌های داروسازی مهم، یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان داروی کشور محسوب می‌شود، اما مشکلات اخیر گریبان تولیدکنندگان البرزی را نیز گرفته است.

از سوی دیگر، اظهارات اخیر وزیر بهداشت در حمایت از تولید داخل و وجود مافیای دارویی، نشان از این واقعیت دارد که در مسیر توسعه و پیشرفت صنعت داروسازی کشور، سنگ‌اندازی می‌شود. دغدغه‌های صنعت داروسازی بسیار مهم و گسترده است که هر یک مشکلاتی برای تولیدکنندگان این صنعت به وجود آورده است. مسئولان مربوطه نیز با واکاوی این دغدغه‌ها سعی در حل مشکلات دارند.

تامین نقدینگی، مهم‌ترین دغدغه

مدیر یکی از شرکت‌های داروسازی استان تأمین نقدینگی را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران صنایع دارویی برمی‌شمارد و می‌گوید: صنعت داروسازی نیاز به نقدینگی دارد. این یک واقعیت است که اغلب صاحب‌نظران و فعالان این حوزه بر آن تاکید دارند. مطالبات شرکت‌ها باید هرچه سریع‌تر ازسوی بیمه‌ها پرداخت شود تا چرخه گردش پول در صنعت بیش از این دچار اختلال نشود. «محمد سلطانی» می‌افزاید: اگر می‌خواهیم دچار کمبود دارویی نشویم، این موضوع باید در اولویت برنامه‌های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

سود اندک برای صنعت داروسازی

یکی از فعالان صنعت داروسازی استان می‌گوید: قیمت دارو باید در تک‌تک اقلام به سوددهی قابل قبول برای سرمایه‌گذاری روی بهتر شدن کیفیت تولید و صادرات برسد تا شاهد رشد صنعت داروسازی کشور باشیم. «مریم حامدی» می‌افزاید: سود اندک برای صنعت داروسازی فایده‌ای ندارد و نمی‌تواند این صنعت را به جایگاه واقعی خودش برساند. وی عنوان می‌کند: اگر کسی واقعاً تصمیم گرفت قیمت دارو را منطقی کند، باید یک‌بار برای همیشه صنعت داروسازی را به موقعیت واقعی خودش برساند.

وی می‌گوید: ارز دارو باید تک‌نرخی شود تا علاوه بر این‌که جلوی سوءاستفاده را بگیرد، باعث شود بدبینی نسبت به صاحبان صنعت و بازرگانان فعال در این عرصه از بین برود. حامدی‌فر با عنوان این مطلب که مجرای جبران و کنترل هزینه برای دارو خیلی راحت‌تر از کالاهای دیگر است، افزود: با توجه به این‌که همه مردم تحت پوشش بیمه‌ها هستند، می‌توان از کانال بیمه‌ها، قیمت منطقی دارو را جبران کرد. وی در عین حال خواستار مدیریت صحیح و قوی بیمه‌ها شده و می‌افزاید: لازم بود در اجرای طرح تحول سلامت با عزم ملی، مشکلات پیش رو را حل و فصل می‌کردیم.
حامدی‌فر ادامه می‌دهد: باید با مدیریت صحیح و درست، پولی که دولت به شکل یارانه ارزی در حوزه دارو وارد می‌کند، از کانال بیمه هزینه شود و این کار به‌آسانی قابل انجام است، زیرا الگوی آن وجود دارد که نمونه آن را می‌توان در ترکیه شاهد بود.

تامین به‌موقع دارو، دغدغه صنعت دارویی کشور

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز علی‌رغم تمام مشکلات و نامهربانی‌ها و در کنار دغدغه‌های مطرح‌شده از سوی تولیدکنندگان دارو، مهم‌ترین دغدغه صنعت دارویی کشور را تامین به‌موقع نیازهای جامعه به انواع دارو عنوان می‌کند. «امیر فرشچی» ضرورت تعامل و هماهنگی کامل میان ۲ بخش خصوصی و دولتی برای دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق از اولویت‌های دارویی مورد نیاز کشور را مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌گوید: یکی از اهداف مهم کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی، با ارائه پیشنهادات سازنده، کمک به سازمان غذا و دارو در برنامه‌ریزی برای تولید و عرضه داروهای ضروری و پرمصرف برای جلوگیری از کمبود دارویی است.

وی می‌افزاید: در مسیر تامین نیازهای کشور به دارو، باید ایجاد هماهنگی با سازمان‌های دولتی ذیربط را محور اصلی قرار دهیم و با بهره‌گیری از راهکارهای مناسب، دقیقا بدانیم فعالیت‌های بخش تولید دارو را در چه زمینه‌هایی متمرکز کنیم تا بیشترین اثربخشی را در پی داشته باشد و از طرفی کدام اولویت‌ها و نیازهای صنعت دارو نیاز به توجه و حمایت بیشتری از سمت دولت دارد. فرشچی می‌گوید: اگر این مطالبه‌گری به صورت صحیح اتفاق بیفتد، هدف اصلی ما که تامین به‌موقع داروهای مورد نیاز کشور است تحقق می‌یابد. رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی استان می‌گوید: در این کمیسیون تقسیم‌بندی و تشکیل کارگروه‌ها انجام شده و اکنون بستر برای ایجاد هماهنگی مذکور با توجه به اولویت‌ها مهیا شده است.

فرشچی در ادامه اظهاراتش، عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر و دانشگاه علوم پزشکی برای پرداخت به‌موقع مطالبات صنعت دارو را مورد تاکید قرار می‌دهد و می‌افزاید: در شرایط اقتصادی کنونی تقویت بنیه مالی شرکت‌های تولید دارو ضروری است، اما این مهم مورد توجه دولت نیست. وی از نحوه تخصیص ارز برای برخی از نهاده‌های دارویی گلایه می‌کند و می‌گوید: برخی از نهاده‌های ما با ارز آزاد تهیه می‌شود و منجر به افزایش ۱۲۰ درصدی هزینه‌ها شده و دولت در این زمینه برنامه مناسبی تدارک ندیده است. حال آن‌که تمام نهاده‌های دارویی وارداتی ارز دولتی دریافت می‌کنند. رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی استان می‌افزاید: این مشکل موجب بالا رفتن‌ قیمت تمام‌شده برخی محصولات دارویی شده، با این حال قیمت بیشتر داروهای ما افزایش نداشته است.

کیفیت بالای داروهای ایرانی

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز می‌گوید: در شرایطی که قیمت برخی نهاده‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و در مواردی تا ۲۵۰ درصد بالا رفته است، میانگین قیمت دارو فقط ۱۰ درصد افزایش داشته است. «امیر فرشچی» با اشاره به کیفیت بالای داروهای ایرانی، بر ضرورت حمایت همه‌جانبه از تولید داخل تاکید کرد.

وی می‌افزاید: با توجه به این‌که با جنگ تمام‌عیار اقتصادی مواجهیم، از انصاف به دور است که به داروهای خارجی که مشابه آن در کشور تولید می‌شوند ارز دولتی پرداخت شود. فرشچی عنوان می‌کند: کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی ضمن بازتاب تخصصی این مشکلات به مسئولان ذی‌ربط، در نشست‌های آینده از کمیسیون بهداشت مجلس، سندیکای صاحبان صنایع و مواد اولیه دارویی، وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو دعوت خواهد کرد تا با حضور در نشست‌های این کمیسیون، از موانع و چالش‌های صنعت دارویی کشور آگاه شوند و برای رفع دغدغه‌های فعالان این صنعت چاره‌اندیشی کنند.

ریشه‌یابی مشکلات صنعت دارو

احمد حسن‌زاده-‌ کارشناس اقتصادی:در حالی که بیشترصاحب‌نظران بر این موضوع توافق دارند که بخش دارویی یکی از زیرمجموعه‌های کلیدی نظام سلامت کشور است، اما فعالان صنعت دارو در سال‌های اخیر با مشکلات و گرفتاری‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی که بخشی از آن ریشه در چالش‌های قدیمی نظام سلامت کشور دارد و بخش دیگر به دلیل محدود شدن روابط سیاسی و افزایش تحریم‌های بین‌المللی و سخت‌تر شدن نقل و انتقال پول در سال‌های گذشته به وجود آمده‌اند. در این میان، در حالی که دولت در یک سال گذشته برای رفع مشکلات بخش‌های مختلف صنعتی قدم‌هایی برداشته است، فعالان صنعت دارو نیز انتظار دارند که برای رفع مشکلات پیش‌آمده در بخش دارویی و بازگرداندن شرایط به حالت آرامش، مسئولان دولتی تلاش بیشتری را به کار گیرند.

با توجه به نرخ سود تسهیلات و دوره ۶ ماهه برای برگشت پول و سیاست وزارت بهداشت مبنی بر پایین نگه داشتن قیمت دارو، عملا شرکت‌های دارویی از پس هزینه‌ها برنمی‌آیند. این در حالی است که هزینه تمام‌شده دارو باید بر اساس اسناد بانکی و نرخ ارز تعیین شود و حمایت از مصرف‌کنندگان دارو از طریق بیمه‌ها صورت گیرد. مبادلات ارزی با خارج از کشور یکی از چالش‌های اصلی فعالان صنعت داروست. در این میان بانک‌ها نیز حاضر به قبول کوچک‌ترین ریسکی در این زمینهنیستند.

اگر بانک مرکزی تصمیم دارد که ارز با نرخی پایین‌تر از نرخ بازار در اختیار فعالان این حوزه قرار دهد، ۲ موضوع را باید در نظر بگیرد. اول این‌که بسیاری از فعالان این حوزه ترجیح می‌دهند که ریسک ناشی از نوسانات ارزی را قبول نکنند. از سوی دیگر، بانک مرکزی در زمینه پرداخت تسهیلات ارزی، باید مکانیزمی را در پیش گیرد که نرخ تبدیل ارز به ریال از همان روز دریافت تسهیلات تثبیت شود. در مورد قیمت‌گذاری دارو، وزارت بهداشت یا متولیانی که در قیمت‌گذاری نقش دارند، باید اسناد و مدارک بانکی را قبول کنند. در واقع متولی قیمت‌گذاری دارو باید سند بانک را به‌عنوان هزینه تمام‌شده قبول داشته باشد و در صورت سوال به طور مستقیم با بانک ارتباط برقرار کنند.

کد خبر 451057 برچسب‌ها استان البرز

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: داروسازی بانک مرکزی استان البرز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اصولگرایان به راحتی مجلس، پاستور را هم فتح خواهند کرد؟

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

معرفی رشته تحصیلی نمایش

خبر بعدی:

عرق برگ زیتون چه خواصی دارد؟

برگ زیتون ابتدا در مصر باستان مورد استفاده دارویی قرار گرفته است. براي استفاده از خواص عرق برگ زیتون شیوه های بسیار مختلفی موجود است. ناطقان: برگ زیتون  ابتدا در مصر باستان مورد استفاده دارویی قرار گرفته است. براي استفاده از خواص عرق برگ زیتون شیوه های بسیار مختلفی موجود است.

آشنایی با خواص عرق برگ زیتون

در مورد فواید و خواص زیتون مطالب و اطلاعات زيادي در اینترنت موجود است ولی عرق برگ زیتون اندکی مورد کم توجهی قرار گرفته است.


زیتون خود به تنهایی سرشار از خواص دارویی متنوع میباشد و همان طور که می دانیم زیتوین یکی از عوامل مهم در جوان سازی و احیای تازگی و شادابی پوست میباشد ، یکی از خوبیهای زیتون استفاده و کاربری های متفاوتش است که حتی میتوان از فواید برگ درخت آن هم برخوردار شد، در ادامه مطلب می خواهیم به خواص عرق برگ زیتون بطور کلی بپردازیم.


برگ زیتون  ابتدا در مصر باستان مورد استفاده دارویی قرار گرفته است. برگ زیتون دارای بسياري از ترکیبات زیست فعال و خواص آنتی اکسیدانی، ضد فشار خون است،
بسياري از پژوهش های ثابت کرده اند که عرق برگ زیتون و یا عصاره آن یک داروی گیاهی بسیار قدرتمند است که سبب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و افزایش انرژی عمومی بدن ميشود . در این مطلب خواص عرق برگ زیتون ذکر شده است.

خواص عرق برگ زیتون
√ برگ زیتون به علت خواصی که دارد میتواند با ویروس ها مبارزه کند، از این جهت براي بیماري های ویروسی بسیار مطلوب است.
√ عرق برگ زیتون براي مبارزه با چاقی مفید است.
√ عرق برگ زیتون برای بهبود عملکرد قلب و عروق مفید است.
√ عرق برگ زیتون به تنظیم قند خون و فشار خون کمک شایانی می کند.
√ عرق برگ زیتون برای جلوگيري از سرطان مفید است.
√ عرق برگ زیتون به استخوان سازی کمک می کند.
√ عرق برگ زیتون خواص ضد باکتری و ضد ویروسی دارد.
√ عرق برگ زیتون دارویی ضد سرما خوردگی است.
√ عرق برگ زیتون برای بهبود عملکرد جنسی مناسب است.
√ عرق برگ زیتون برای بهبود اختلال های حرکتی مفید است.

 


روشهای خانگی استفاده از عرق برگ زیتون
براي استفاده از خواص عرق برگ زیتون شیوه های بسیار مختلفی موجود است که در ادامه مطلب به بعضی از انها اشاره خواهد شد.


الف) استفاده از عرق برگ زیتون براي سلامت پوست
براي این منظور میتواند 10 الی 15 قطره عرق برگ زیتون را به کرم دست و صورت خود اضافه کرده و استفاده کنید. توصیه ميشود براي جلوگيري از تداخل با مواد شیمیایی موجود در کرم ها و مواد آرایشی، 10 الی 15 قطره عرق برگ زیتون را در نیم لیوان آب بریزید و پس از شست و شوی صورت، با پنبه بصورت خود بمالید و اجازه دهید دست کم نیم ساعت بر روی پوست بماند.ب) استفاده از عرق برگ زیتون براي سلامت دهان

عرق برگ زیتون میتواند براي درمان بسياري از مشکلات دهان و دندان موثر باشد. براي این منظور میتوانید 5 قطره از این عرق دارویی را بر روی خمیر دندان خود بچکانید و مسواک بزنید.


ج) کپسول برگ زیتون
عصاره برگ زیتون بصورت کپسول و یا قرص ژله ای نرم دردسترس است که میتوانید براي افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و افزایش سلامت قلب، از این کپسول ها استفاده کنید.
د) استفاده بصورت چای و دمنوش
می توانید چند قطره از عرق برگ زیتون را به چای خود اضافه کرده و بنوشید و یا می توانید برگ های خشکیده زیتون را بصورت دمنوش کیسه ای تهیه کرده و میل کنید.


تداخل دارویی عرق برگ زیتون
این داروی گیاهی میتواند با بعضی از داروهایی که در حال مصرف کردن هستید تداخل ایجاد کرده و سبب پیدایش عوارض جانبی ناخواسته شود. براي جلوگيري از این عوارض جانبي و تداخلات، قبل از استفاده دارویی از عرق برگ زیتون، حتماً با پزشک و یا متخصص طب سنتی مشورت کنید.


- عرق برگ زیتون با داروهای کاهش فشار خون مثل کاپتوپریل و آتنولول تداخل دارد.


- عرق برگ زیتون با داروهای کاهش قند خون مثل متفورمین تداخل دارد.


- این داروی گیاهی میتواند اثرات داروهای رقیق کننده خون را افزایش داده و خطرناک باشد. داروهایی مثل وارفارین، آسپرین، پلاویکس و …برچسب ها: عرق زیتون ، ناطقان ، خواص

دیگر خبرها

 • پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای موفق کنترل ویروس کرونا می گوید
 • رییس سازمان غذا و دارو: رمدسیویر ایرانی هنوز وارد چرخه مصرف نشده است
 • (تصاویر) نارندرا مودی در مراسم نصب سنگ بنای معبد هندوها به جای مسجد تخریب شده
 • ایران تنها خط تولید داروهای ضد ویروسی را در منطقه دارد
 • استاندار اردبیل: مشکلات اشتغال جوانان و بیمه شاغلان پیگیری می‌شود
 • جان بابایی: دارو‌های مقابله با کرونا و مورد تائید کشور به مقدار کافی وجود دارد
 • داروهای مقابله با کرونا و مورد تائید کشور به مقدار کافی وجود دارد
 • هشدار درباره رواج قاچاق سنگ طلا در ورزقان/ باشگاه فرهنگی ورزشی مس ورزقان فقط نامش است
 • از بین بردن ساروج ، از بین بردن سنگ
 • هم قطاران دیروز دست از سنگ پرانی به دولت بردارند
 • (ویدئو) حمله لبنانی‌های خشمگین به خودروی سعد حریری
 • اکبری: استفاده از پتانسیل مردم نظام اقتصادی کشور را بیمه می‌کند
 • راه اندازی دهکده گیاهان دارویی در گالیکش/ اهمیت نگهداری خون بند ناف در درمان ۱۰۰ بیماری
 • غار کتله خور؛ بهشتی پنهان در دل کو‌های زنجان
 • مطالعات اکتشافی و زمین‌شناسی معادن فلزات پایه در شهرستان بن آغاز شد
 • خبرنگاران سنگ زیرین آسیاب در عصر انفجار اطلاعات
 • پیام تبریک مدیرعامل فولاد سنگان، به مناسبت ۱۷مرداد روز خبرنگار
 • قلم خبرنگار، نفخ صور برای بیداری جامعه است
 • تنوع گیاهی 60 کشور در قلب دنا