ساعت 24- مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح گفت: حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح امسال ۲۴ درصد یعنی بین ۷۰۰ تا یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

«ابراهیم محمودزاده» شنبه در نشستی خبری که در سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح برگزار شد، با بیان اینکه هر سال بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان حقوق به حساب بازنشستگان نیروهای مسلح واریز می شود، اظهارداشت: با توجه به افزایش حقوق ها، امسال حداقل حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح ۲ میلیون ۲۰۰ هزار تومان است.

وی توضیح داد: با توجه به تورم در کشور و افزایش قیمت ها در تلاشیم نیازهای بازنشستگان را پاسخ دهیم، از این رو به دنبال کاهش ۲۰ درصدی هزینه های خدماتی برای آنان هستیم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح با بیان اینکه در مجموعه اتکا ۳۰ درصد تخفیف ویژه برای بازنشستگان نیروهای مساح در نظر گرفته می شود، گفت:  کمیته اشتغالی را برای بازنشستگان نیروهای مسلح و فرزندان آنان راه اندازی خواهیم کرد تا به واسطه دریافت تسهیلات بتوانند برای خود کسب و کارهای تولیدی راه اندازی کنند.
محمودزاده در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام کرد: جشنواره ملی کسب و کارهای بازنشستگان نیروهای مسلح و نمایشگاه توانمندی‌های باز ایستادگی، چهارم و پنجم شهریور در باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۱۲ اثر و ایده برای کسب و کار به این جشنواره ارسال شده است، گفت: در همین راستا نرم افزار کسب و کارهای بازنشستگان نیروهای مسلح (کوکباز) در فضای مجازی پیش بینی شد تا خدمات بهتر و بیشتری به بازنشستگان ارائه دهیم؛  ایده، محصول، شرکت‌های نوپای کوچک و متوسط، تعاونی و شرکت‌های مشارکتی و محتواهای دولتی در این نرم افزار به بازنشستگان نیروهای مسلح ارائه می شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح  با بیان اینکه تا امروز حدود ۲ هزار نفر از بازنشستگان نیروهای مسلح برای حضور در این رویداد اعلام آمادگی کردند، افزود: در این جشنواره از بازنشستگان نیروهای مسلح که بعد از بازنشستگی کسب و کاری را راه‌اندازی کردند تجلیل خواهد شد.

منبع: فرارو

منبع: ساعت24

مطالب پیشنهادی:

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

عکس| مهناز افشار با پوشش متفاوت

زلزله استان قزوین را لرزاند

منبع این خبر، وبسایت www.saat24.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۱۹۲۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران

یک کارشناس اقتصادی، تعیین دستمزد واحد را مصادیق بارز نادیده گرفتن نقش کارگر و کارفرما در تولید دانست و گفت: دستمزد باید با توجه به موقعیت جغرافیایی و متناسب با صنایع مختلف تعیین شود.

به گزارش مشرق، داود خدابنده با اشاره به اینکه در فرایند تعیین دستمزد علاوه بر توجه به منطقه جغرافیایی و وضعیت کارگاه‌ها و صنایع مختلف گفت: تحقق رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار در گروی اقدام جدی در رفع موانعی است که در مسیر تولید وجود دارد و بسنده کردن به حرف و شعار موجب رونق تولید نخواهد شد.

خدابنده در خصوص نقش نیروی کار در رونق تولید گفت: بدون تردید یکی از عواملی که نقش اساسی در تولید ایفا می کند، نیروی کار است. وجود هرگونه ساز و کار نامناسبی که روابط بین کارگر و کارفرما را به اختلال بکشاند، قطعا مانعی بزرگ در مقابل رونق تولید خواهد بود.

بیشتر بخوانید: حداقل دستمزد تنها ۳۵ درصد هزینه معیشت کارگران را تأمین می‌کند

این کارشناس اقتصادی، درباره نقش دستمزد در روابط کارگر و کارفرما نیز افزود: دستمزد کارگران مقوله‌ی بسیار مهمی در روابط بین کارگر و کارفرما است. برای کارگران از آن حیث اهمیت دارد و به نوعی حیاتی محسوب می‌شود که رفع نیازهای اساسی و تامین معیشت در گرو میزان آن است و از طرف مقابل برای کارفرمایان از آن حیث حائز اهمیت است که سود و زیان واحد تولیدی و حتی رقابت پذیری محصولات تا حد زیادی وابسته به این امر است؛ لذا در تعیین مقدار دستمزد باید هر دو طرف کارگر و کارفرما لحاظ شود.

خدابنده در خصوص نادیده گرفتن شرایط هر کدام از کارگر و کارفرما در تعیین دستمزد بیان کرد: نادیده گرفتن شرایط معیشتی کارگران موجب عدم تامین معیشت آنها و به تبع آن کاهش بهره وری نیروی کار خواهد شد. از سوی دیگر بالا بودن دستمزد نیروی کار بدون در نظر گرفتن ظرفیت واحد تولیدی در پرداخت دستمزد، ممکن است موجب تعطیلی واحد تولیدی و یا تعدیل نیروی کار شود؛  مساله ای که در سالهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم. کارگر و کارفرما به مثابه دو بازوی تولید هستند که نادیده گرفتن شرایط هر کدام بدون دیگری ثمری در تولید نخواهند داشت.

لزوم توجه به توانایی واحد تولیدی در پرداخت دستمزد

وی با انتقاد از عدم اجرای ماده ۴۱ قانون کار، تعیین دستمزد سراسری  را یکی از مصادیق بارز نادیده گرفتن  نقش این دو عامل اساسی در تولید دانست و افزود: از آنجایی که لازمه تعیین یک دستمزد برای کل کشور لحاظ شرایط کارگران و کارفرمایان همه مناطق است.

این کارشناس اقتصادی، ادامه داد: دستمزدی که برای کل کشور تعیین می شود، هیچگاه رضایت کارگران و کارفرمایان را به همراه نداشته است،  چرا که لازمه‌ تصویب و اعلام یک حداقل مزد مصوب برای سراسر کشور این است که بایستی وضعیت صنایع مختلف، به خصوص مواردی که در آستانه تعطیلی قرار دارند و یا ارزش افزوده چندانی ندارند، مد نظر قرار گیرد.

خدابنده گفت: بر این اساس حداقل مزدی که اعلام می‌شود هیچ‌گاه نتوانسته رضایت کارگران را جلب نماید، زیرا هیچ‌گاه دستمزدی که برای کل کشور تعیین شده مطابق با سبد معیشت بخش زیادی از جامعه کارگری که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند نبوده است. اما اجحاف بزرگتر در حق کارگران شهرهای کوچک و روستاها صورت گرفته است، چرا که افزایش قابل توجه حداقل دستمزد در مناطقی همانند روستاها و شهرهای کوچک، که هزینه زندگی پایین‌تری از حداقل دستمزد مصوب دارند، به علت تحمیل هزینه اضافی به کارفرما، موجبات اخراج کارگران را فراهم کرده و فشار بیشتری به کارگران را به همراه داشته است. در نتیجه هم کارفرما مجبور به تعطیلی واحد تولیدی و هم کارگر بیکار می شود.

خدابنده اضافه کرد: اگر شورای عالی کار تفاوت هزینه های زندگی در نقاط مختلف کشور و ظرفیت  واحدهای تولیدی در پرداخت دستمزد را در تعیین حداقل مزد لحاظ می‌کرد، آنچنان که در ماده ۴۱ قانون کار بدان تصریح شده و شورای عالی کار را موظف کرده است، دستمزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور  و صنایع مختلف تعیین کند، هم شاهد وضعیت بنگاه‌های اقتصادی بهتر بود و هم شاهد افزایش فقر در جامعه کارگری به دلیل بیکاری برخواسته از تعدیل نیرو و تعطیلی واحدهای تولیدی نبودیم.

منبع: مهر

دیگر خبرها

 • پشتوانه اقتدار ایران، بازنشسته‌های نیروهای مسلح هستند
 • اقتدار نیروهای مسلح مانع بروز جنگ شد
 • بازنشستگان نیروهای مسلح پشتوانه اقتدار ایران هستند
 • بازنشستگان نیروهای مسلح پشتوانه اقتدار ایران اسلامی هستند
 • رسیدگی به وضعیت بازنشستگان نیروهای مسلح در اولویت است
 • وزیر دفاع: بازنشستگان نیروهای مسلح پشتوانه اقتدار ایران اسلامی هستند
 • واکنش وزارت جهاد کشاورزی به ادعای وجود ۷۰۰ هزار تن ناخالصی در گندم
 • برگزاری نماز وحدت نیروهای مسلح در لرستان
 • تعداد بازنشستگان فعال در شهرداری نادر است/ مهلت قانونی برای خداحافظی بازنشستگان در شهرداری
 • اعتراض کارگران هپکو از سر گرفته شد/ کارگران هپکو راه‌آهن را نبسته‌اند/ پرداخت حقوق به اسماعیل بخشی قانونی است/ گره زدن حداقل دستمزد به جغرافیا و سن، کارگران را از حقوق اولیه محروم می‌کند/ هدف از ساقط کردن حداقل دستمزد حذفِ پایگاهِ قانونی اعتراض‌هاست/
 • از بین بردن فاصله بین حقوق بازنشستگان و شاغلین در دستور کار وزیر جدید قرار گیرد
 • درآمد 700 دلاری دختر 3 ساله از لیموناد
 • برنامه های راهبردی سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح برای کاهش مصرف آنتی بیوتیک
 • از ۳ پروتکل آنتی بیوتیکی در نیروهای مسلح رونمایی شد
 • اجرای سه پروتکل در سازمان بهداشت و درمان نیروهای مسلح
 • اجرای بیانیه گام دوم انقلاب باید در دستور کار قرار گیرد/ دفترچه‌های درمانی نیروهای مسلح الکترونیکی می‌شود
 • آگهی آزمون کارآموزی وکالت ۹۸ منتشر شد/ ثبت نام از ۷ مهر، آزمون ۸ آذر
 • آگهی آزمون کارآموزی وکالت ۹۸ منتشر شد
 • گره زدن حداقل دستمزد به جغرافیا و سن، کارگران را از حقوق اولیه محروم می‌کند/ فاصله ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی مزد و هزینه‌های زندگی را چگونه توجیه می‌کنند؟!