به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از چابک آنلاین، کارگزاران بیمه، یکی از ارکان اصلی شبکه فروش صنعت بیمه در کشور  هستند، آنها به راهنمایی و مشاوره به بیمه گذاران در عرصه بیمه به عنوان صنعتی پیچیده می پردازند.

کارگزاران ارتباط بین شرکت های بیمه و مشتری را برقرار کرده و در انتخاب مناسب ترین و بهترین بیمه گر با توجه به شرایط متقاضی به او کمک می کنند.

بنابر آمار رسمی درحال حاضر897 کارگزاری فعال بیمه ای در سطح کشور وجود دارد که ازاین تعداد 712 کارگزاری حقیقی و 185عدد از آنها کارگزاری حقوقی هستند.

تاثیر کارگزاران بیمه ای بر صنعت بیمه و شبکه فروش آنها غیر قابل انکار است، به طوری که می توان گفت تعامل مناسب بین کارگزاران و شرکت های بیمه می تواند ضریب نفوذ بیمه را در سطح کشور بالا ببرد، اما دیده می شود که شرکت های بیمه ای و کارگزاران نسبت به برخی مشکلات در تعامل با یکدیگر گلایه داشته و هر کدام مواردی را در این خصوص بیان می کنند.

برخی، معتقدند که کارگزاران پرتفوی آنها را در صنعت بیمه جابه جا کرده و یا در خواست کارمزد بیشتری در غالب هزینه های بازاریابی از آنها می کنند.

از سوی دیگر کارگزاران هم می گویندکه  برخی مدیران ارشد شرکت های بیمه ای حرفه ای وآینده نگر نبوده و به دنبال منافع کوتاه مدت هستند.

یک کارشناس صنعت بیمه گفت: کارگزاران می توانند با همه شرکت های بیمه ای در تعامل باشند، در این بین بعضی از آنها نرخ را از یک شرکت بیمه ای  گرفته و به شرکت دیگر برده وسعی می کنند زیر آن نرخ بیمه نامه را بگیرند و پرتفو را انتقال می دهند.

ازسوی دیگر این کارگزاران درخواست هایی تحت عنوان بازاریابی و هزینه وصول کارمزد غیرپلکانی هم دارند.

"امین احمدیان" معتقد است که برخی از کارگزاران "فاکتورهای لازم مانندتوانگری شرکت بیمه را در نظر نمی گیرند و فقط به حق بیمه نگاه می کنند، در این بین، بیمه گذار شاید درظاهر سود کرده اما در هنگام بروز خسارت به دلیل اینکه سابقه شرکت بیمه در نظر گرفته نشده، بیمه گذار متضرر می شود."

وی، توضیح داد: برخی از بیمه گذاران توان پرداخت حق بیمه را ندارند و این خود سبب یکسری سوء استفاده ها شده است.

این کارشناس صنعت بیمه این مساله را یک بازی دوسر باخت برای شرکت های بیمه ای دانست و ادامه داد: برخی از شرکت های بیمه، حق بیمه غیرفنی ارائه می کنند و درصدهای بیشتری هم به کارگزار  پرداخت می کنند.

به نظر می رسد که برخی از شرکت های بیمه برای پرداخت خسارت و امور جاری با مشکل نقدینگی روبرو بوده و به همین دلیل بخش مدیریت ریسک را کنار گذاشته و برای جذب نقدینگی وارد هر نوع رقابتی می شوند.

احمدیان  معتقد است که در اینجا نقش خود شرکت های بیمه مهم تر از نهاد ناظر است و آنها باید این مهم را رعایت کنند.

به گفته وی "هیات مدیره شرکت های بیمه درنگاهی کوتاه مدت، به این مساله، منافع شرکت متبوع خود را در نظر نمی گیرند و صرفا برای ارائه آمارو بالا نشان دادن پرتفو وارد این رقابت ها می شوند.

این کارشناس بیمه خاطرنشان کرد: بیمه صنعتی است که سود و عملکرد خود را در سال های آتی نشان می دهد و بی ثباتی که در مدیریت شرکت های خصولتی هست سبب شده که برخی از مدیران پاسخگو نباشند.

احمدیان گفت: این خود یکی از آسیب هایی که باعث می شود شرکت های بیمه وارد این رقابت ها شوند، بدون اینکه بخواهند پاسخگوی کیفیت و اثرات جذب آن پرتفو در سال های آتی باشد.

به گفته وی،مقصراصلی خودشرکت های بیمه ای هستند و نهاد ناظر تنها با نظارت دقیق بر صورت های مالی و نحوه اجرای آیین نامه ها می تواند بازویی کمک کنده باشد.

بی شک، اگر بیمه گذار با نگاه صرف به حق بیمه، بیمه گر خود را انتخاب کند بازار بیمه کشورمتضرر می شود در نهایت زمانی که صنعتی از بین می رود در کنار آن چه کارگزار چه بیمه گر، همه با هم متضرر خواهند شد.

یکی از اعضای هیات مدیره انجمن کارگزاران صنعت بیمه گفت که جابه جایی پرتفوی شرکت های بیمه توسط کارگزاران صحت ندارد و افزود: کارگزار، نماینده بیمه گذاراست پس براساس درخواستی که بیمه گذار از آن می کند نرخ و شرایط را می گیرد و سعی می کند با شرکت بیمه ای کار کند که نرخ و شرایط آن مناسب باشد تا در زمان بروز خسارت توان پرداخت خسارت را داشته باشد.

"رضا آرام" با اشاره به اینکه "کارگزار برای جا به جایی یک پرتفو تصمیم گیرنده نیست "، تاکید کرد: کارگزار پس از بررسی شرایط یک گزارش تحلیلی به بیمه گذار می دهد که درآن ذکر می شود کدام شرکت شرایط بهتری نسبت به دیگری دارد و در آخر خود بیمه گذار است که تصمیم می گیرد با کدام شرکت قرارداد ببندد.

به اعتقاد وی "برخی از مدیران عامل، معاونین و روسای شعب شرکت های بیمه شناختی از جایگاه کارگزار ندارند."

عضو هیات مدیره انجمن کارگزاران صنعت بیمه اظهار کرد: "منکر این مساله نیستیم ، ممکن است یک کارگزار این کار را انجام دهد، اما عمده کارگزارانی که به صورت حرفه ای فعایت می کنند اصلا به این سبک عمل نکرده و تنها نرخ، شرایط و توانگری شرکت های بیمه را تجزیه و تحلیل می کنند و قطعا به سراغ توانمند ترین شرکت بیمه می روند."

آرام معتقد است که شرکت های بیمه علت جا به جایی پرتفو را باید در عملکرد خود بررسی کنند زیرا تنها دلیل آن می تواند ضعف عملکردی خود آنها باشد ، چرا که اگر شرکت بیمه ای توانمندعمل کرده و رضایت بیمه گذار را جلب کرده باشد، خود بیمه گذار تمایل به جا به جایی پرتفوی نخواهد داشت.

وی، درخصوص مساله کارمزد در خواستی از سوی کارگزاران توضیح داد: شرکت های بیمه دولتی یک سوم کارمزد راپرداخت می کنند بنابراین گاهی اوقات کارگزار در قرارداد با شرکت بیمه دولتی،کارمزد ناچیزی می گیرد.

عضوهیات مدیره انجمن کارگزاران صنعت بیمه افزود: در این وضعیت کارگزار حتی هزینه جاری پرسنل خود را هم جوابگو نیست، آن وقت از شرکت بیمه می خواهد یک بخشی از هزینه را در قالب بازاریابی جبران کند، که این مساله را هم مدیر کل نظارت بر شبکه خدمات بیمه ای بیمه مرکزی در بخشنامه ای ممنوع کرد و گفته که شرکت های بیمه حق ندارند خارج از کارمزد حتی در قالب بازاریابی پرداختی داشته باشند.

تردیدی نیست که آیین نامه 83 حداکثر کارمزد قابل پرداخت، از طرف مؤسسات بیمه به کارگزاران را مشخص کرده و اگر شرکت بیمه ای کارمزد پلکانی را رعایت نکرده باشد در زمان حسابرسی با مشکل مواجه خواهد شد و بیمه مرکزی با کارگزار مربوطه هم برخوردهای لازم را خواهد کرد

به نظر می رسد که بخشی از تخلفات در شبکه فروش شرکت ها رخ داده و برخی موارد هم کارگزاران موارد فنی را رعایت نمی کنند  اما اینکه سهم کدامیک بیشتر است با گذر زمان معلوم خواهد شد.

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: شرکت های بیمه بیمه صنعت بیمه کارگزاری بیمه پرتفوی بیمه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاً با آدرس ایمیل [KHABARBAN] مکاتبه فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اصولگرایان به راحتی مجلس، پاستور را هم فتح خواهند کرد؟

تجاوز جوان افغان به دختر ۱۱ ساله پس از آزادی

بازگشت مجری دهه شصت به شبکه دو سیما

افشای جزئیات تازه از املاک نجومی شهرداری قالیباف؛ چگونه یک پرونده فساد «سر به نیست» شد؟

معرفی رشته تحصیلی نمایش

خبر بعدی:

بازده سهام 25 شرکت بیمه در 4 پرده نمایش

خبرگزاری آریا - با پایان هفته دوم مردادماه، این سوال مهم است که سهامداران کدامیک از 25 شرکت بیمه‌ای حاضر در بورس و فرابورس بیشتر سود کردند و کدام شرکت با بالاترین بازده سهام مواجه شده است.
به گزارش خبرگزاری آریا ، دنیای بانک و بیمه در پایان هفته دوم مرداد 1399 به ارزیابی بازده سهام 25 شرکت بیمه‌ای در 4 مقطع زمانی یک‌ساله، 9 ماهه، 6 ماهه و 3 ماهه می‌پردازد.
بیمه آسیا صدرنشین بازده سالانه
سهام بیمه آسیا با ثبت بازده حدود 1380 درصدی در یک سال به تنهایی در صدر جدول بالاترین بازده سالانه در گروه بیمه‌ای قرار گرفته و پس از آن شرکت بیمه البرز، بیمه سینا، بیمه دی، بیمه پاسارگاد و بیمه حکمت صبا در رتبه‌های دوم تا ششم قرار دارند که بازدهی این شرکت‌ها هم بالای 1000 درصد در بازه زمانی یکساله بوده است.
سهام بیمه پارسیان با ثبت بازده سالانه 945 درصدی و پس از آن بیمه نوین با بازده 871 درصدی و بیمه سامان هم با بازده 701 درصد در رده‌های بعدی و بالای جدول قرار دارند. سهامداران شرکت‌های بیمه ما، بیمه اتکایی ایرانیان، بیمه میهن، بیمه اتکایی امین و بیمه رازی هم به ترتیب در رده‌های بعدی جا گرفته‌اند که بازدهی سهام سالانه این شرکت‌ها هم بالای 600 درصد برآورد شده است.
شرکت‌هایی که بالاترین بازده سالانه را در کانال بالای 500 درصدی به ثبت رسانده‌اند به ترتیب عبارتند از بیمه زندگی خاورمیانه، بیمه تجارت نو، بیمه کوثر، بیمه ملت و سرانجام بیمه معلم. پس از این شرکت‌ها هم بیمه تعاون، بیمه کارآفرین، بیمه دانا، بیمه سرمد، بیمه حافظ و در آخر بیمه آرمان قرار می‌گیرند.

قد کشیدن سهام بیمه سینا در 9 ماه
در بازه زمانی 9 ماهه منتهی به هفته دوم مردادماه سال جاری بالاترین بازده را سهامداران شرکت بیمه سینا شاهد بودند که به تنهایی با بازده 1426 درصدی در صدر ایستاد و پس از آن سهام بیمه حکمت صبا و بیمه دی با ثبت بازده بالای 100 درصد در رتبه‌های دوم و چهارم قرار گرفتند. نتیجه داد و ستد سهام در گروه بیمه‌های تجاری در 9 ماهه گذشته نشان می‌دهد که بیمه پاسارگاد، بیمه تجارت نو، بیمه رازی، بیمه البرز، بیمه سامان، بیمه نوین، بیمه پارسیان، بیه زندگی خاورمیانه به ترتیب بالاترین بازده را پس از شرکت‌های بیمه سینا، بیمه حکمت صبا و بیه دی تجربه کرده‌اند. در پایین جدول بازدهی 9 ماهه سهام بیمه‌ها هم بیمه اتکایی امین، بیمه آرمان و بیمه تعاون قرار دارند.

رقابت سنگین 3 شرکت در 6 ماه
ارزیابی دنیای بانک و بیمه از بازدهی 25 شرکت بیمه‌ای در بازار سهام ایران منتهی به هفته دوم مرداد 1399 هم نشان از رقابت سنگین بر سر بازدهی سه شرکت بیمه سینا با ثبت رکورد بازده 687 درصد، بیمه پاسارگاد با بازدهی 614 درصد و بیمه آسیا با بازدهی 440 درصدی دارد. پس از این 3 شرکت، شرکت‌های بیمه رازی، البرز، سامان، دی، نوین و تجارت نو و در پایین جدول هم به ترتیب شرکت‌های بیمه آرمان، حکمت صبا و کارآفرین قرار دارند.

رضایت سهامداران بیمه رازی
بالاترین بازده سهام در سه ماهه اخیر نصیب سهامداران بیمه رازی شده‌است چرا که ارزش سهام این شرکت 374 درصد رشد کرده است. پس از آن بالاترین رشد قیمت سهام نصیب سهامداران بیمه پاسارگاد، بیمه تجارت نو، بیمه سامان و بیمه سینا شده است. پایین‌ترین رشد قیمت سهام در 90 روز گذشته را سهام بیمه سرمد و پس از آن سهام شرکت‌های بیمه دانا، اتکایی امین و آرمان تجربه کرده است.

-->

دیگر خبرها

 • ۱۷ پرونده قضایی تخلفات محیط زیستی در لرستان تشکیل شد
 • سهامدار ایرانسل از بازار خاورمیانه رفت
 • خروج سهامدار ایرانسل از بازار خاورمیانه
 • مجوز دولت انگلیس برای فروش تسلیحات به عربستان؛ کمک لندن به ریاض برای کشتار بیشتر در یمن
 • با متخلفان درحوزه پسماند برخورد قانونی می شود
 • تخلفات ساخت و ساز در یزد به مردم اعلام می شود
 • هوآوی نیمی از بازار چین را در اختیار گرفته
 • بیمه ملت، طی نامه‌ای از شرکت‌های تحت پوشش در منطقه بیروت دلجویی کرد
 • دستورالعمل بیمه تکمیلی کارکنان پیمانکاری تابع وزارت نفت ابلاغ شد
 • بهره مندی بومیان جزیره کیش از بیمه درمانی تکمیلی و بیمه عمر
 • پیام تبریک مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی به خبرنگاران
 • ١٨ درصد GDP کشور متعلق به اصناف است/ برخورد قانونی با تخلفات صنفی
 • فروش یک میلیون سهم شرکت آمازون در روزهای نخست ماه اوت/ ثروت جف بزوس در حال حاضر چقدر است؟
 • آسیا و سرمد بیشترین و کمترین سهم پرداختی به وزارت بهداشت را از آن خود کردند
 • رسیدگی قضایی به تخلفات کشتارگاه طیور شادمهر مه‌ولات آغاز شد
 • دستورعمل بیمه تکمیلی کارکنان پیمانکاری شرکت‌های تابع وزارت نفت ابلاغ شد
 • دلجویی بیمه ملت از شرکت‌های تحت پوشش در بیروت
 • اقدام به موقع از سوءاستفاده ها و تخلفات گمرکی جلوگیری می کند
 • استخدام کارمند فروش و تکنسین فنی با مزایا در تهران