دهم مرداد پس از هفت ماه به تعویق انداختن تاریخ آغاز به کار اینستکس، وزارت خارجه آلمان به طور رسمی اعلام کرد که «برند اربل» به عنوان رییس جدید این سازوکار فعالیت خود را شروع کرده است.

در رابطه با اربل گفته می شد که او از تجارب حرفه‌ای، تحصیلات و سوابق خوبی برخوردار بود و باتوجه به اینکه سفیر سابق آلمان در تهران بوده است که گزینه بسیار خوبی برای اداره امور سیستم مالی اروپا و  ایران محسوب می شد؛ اما روز پنج شنبه  روزنامه آلمانی «بیلد» مدعی شده که رییس جدید اینستکس به دلیل افشا شدن برخی از سخنانش درباره «هولوکاست» مجبور به استعفا شده است؛ این درحالی ست که  تاکید وزارت خارجه آلمان براین بود که اربل گفته است بنا به دلایل شخصی نمی‌تواند ریاست این سازوکار را به عهده بگیرد.

با این حال بیش ترین گمانه زنی ها برای این استعفا حول این محور است که او به دلیل افشای گفت وگویی که با «کن جبسن» مجری یک رادیوی اینترنتی داشته و در آن درباره هولوکاست و مسائل مربوط به رژیم صهیونیستی و فلسطینیان اظهاراتی را مطرح کرده است به نوعی مجبور به کناره گیری شد.

علاوه براین پیش از این اربل در گفت وگو با نشریه اینترنتی «kenFM» تاکید کرده بود که برخلاف اسرائیل، ایران عضو پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) بوده و علاوه بر این اسرائیل در حالی مخالف توافق هسته‌ای است که خود بمب اتم دارد، اما ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و هم‌اکنون هم عضو NPT است».
او همچنین با انتقاد از آشفتگی سیاست خارجی اتحادیه اروپا این موضوع را عنوان می‌کند که با خروج آمریکا از برجام فشارهای اقتصادی شدیدی علیه تهران اعمال شده و اتحادیه اروپا اگر می‌خواهد برجام باقی بماند باید اقدام عملی انجام دهد.

آشفتگی که رییس قبلی اینستکس به آن اشاره کرده بود، موضوعیست که بارها از سوی مقامات کشورمان هم مورد انتقاد قرار گرفته است اما با استعفای او سریال بدعهدی های اروپا در قبال برجام همچنان ادامه می یابد.
  طرف های اروپایی پیش‌تر هدف بلندمدت اینستکس (INSTEX) را گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشورهای ثالثی معرفی کرده بودند که تمایل دارند با ایران تعاملات تجاری داشته باشند و مسئولان اینستکس هم با همین رویکرد طی روزهای هفته های گذشته مدعی راه‌اندازی رسمی این سازوکار مالی شده بودند، اما مقامات کشورمان بارها تاکید کرده اند که باوجود ثبت این سازوکار مالی، هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا انجام نشده است و حال استعفای اربل خود مهر تاییدی بر انتقادهای مقامات کشورمان به مسئولان اینستکس و طرف های اروپایی برجام است.

روند بدعهدی های اروپا در قبال راه اندازی سازوکار مالی بین ایران و اروپا از آنجا رقم خورد که طبق رایزنی ها و توافق های انجام شده قرار بود مبالغ حاصل از فروش نفت کشورمان وارد این سامانه  شده و کشورها و شرکت‌های اروپایی هم بر مبنای این اعتبار، کالاهایی که مشمول تحریم‌های آمریکا نیستند را به ایران صادر کنند. اروپایی‌ها  ابتدا وعده دادند که حداکثر ۲ ماه پس از خروج آمریکا از برجام یعنی تیرماه سال ۹۷ تعهدات خود مبنی بر تضمین فروش نفت و همچنین برقراری تبادلات مالی و بانکی تهران  را اجرایی کنند،  اما سه کشور اروپایی تا بهمن‌ماه سال گذشته به عناوین مختلف از عملیاتی کردن وعده های خود سرباز زدند.در نهایت پس از برگزاری کمیسیون مشترک برجام از سامانه‌ای رونمایی شد که بازهم در آن خبری از تحقق تعهدات اصلی اروپا در قبال توافق هسته ای نبود.نکته قابل توجه  این است که باگذشت حدود ۷ ماه همین سازوکار ادعایی اروپایی‌ها هم  هنوز اجرایی نشده است.

در حقیقت ۱۸ اردیبهشت سال گذشته ترامپ به طور یکجانبه میز مذاکره ۱ + ۵ را ترک کرد و طرف‌های اروپایی برجام هم ضمن ابراز «تأسف» از اقدام واشنگتن مدعی شدند که بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی این توافق را تضمین خواهند کرد، در همین راستا در بهمن ماه سال گذشته وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه مشترکی رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران یا همان اینستکس را اعلام کردند. از زمستان سال گذشته تاکنون هم نمایندگان اتحادیه اروپا و وزرای خارجه سه کشور اروپایی بارها تاریخی را برای انجام تراکنش مالی و آغاز به کار این سازو کار مطرح کردند که تحت عناوینی از جمله پیچیده بودن راه اندازی این سازوکار، اعمال محدودیت‌های آمریکا در قبال تهران و... به تاخیر افتاد. در حقیقت مجموعه این عوامل موجب شد در ایران کمتر فرد و جریانی روی اینستکس حساب باز کند.

طرف های اروپایی در حالی از عملیاتی شدن اینستکس خبر دادند که مقام‌های کشورمان معتقدهستند این سازوکار نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای تهران باشد و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم در همین راستا وضعیت فعلی اینستکس را به ماشین بسیار زیبایی توصیف کرد که  بنزین ندارد.سخنان نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد پس از آن منتشر شد که در هفتم  تیر امسال عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید، معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از پایان نشست سه ساعته کمیسیون مشترک برجام اعلام کردند که اینستکس عملیاتی شده است.همچنین عراقچی نهمین نشست کمیسیون مشترک برجام را گامی رو به جلو ارزیابی کرد، اما در عین حال گفت که این نشست با انتظارات ایران فاصله قابل توجهی دارد.

نکته قابل توجه این است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا روز پنجم تیرماه در جریان نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه پاکستان در بروکسل گفت که سازوکار ویژه مالی بین اتحادیه اروپا و ایران در چند روز آینده عملیاتی خواهدشد.

همزمان با سخنان موگرینی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، بهروز کمالوندی هم اعلام کرد که تولید اورانیوم ایران ۴ برابر شده و شمارش معکوس برای عبور از مرز ۳۰۰ کیلوگرم آغاز شده است. این مقام ایرانی گفته بود که «اروپایی‌ها تاکنون به تعهدات خود درباره برجام عمل نکرده‌اند و ایران در صورت عدم پاسخگویی اروپا و عدم اجرای  تعهداتش در برجام، سرعت غنی‌سازی را افزایش داده و سریع‌تر خواهد کرد».

وزیر امور خارجه  کشورمان هم در رابطه با تامین نشدن انتظارات تهران  برای  اجرایی شدن سازوکار ویژه اروپا، دهم تیرماه در مراسم روز صنعت و معدن گفت که «اینستکس اگرچه پاسخی به تعهدات اروپایی‌ها و خواست ایران نیست، اما یک ارزش استراتژیک و راهبردی دارد و آن این است که نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در روابط اقتصادی خود در حال فاصله گرفتن از آمریکا هستند!»،  با گذشت یک ماه از آخرین وعده های اروپا در قبال عمل به تعهداتی که پس از خروج آمریکا از برجام داده بود و رایزنی هایی که طرف‌های اروپایی با نمایندگان ایران در جلسه کمیسیون مشترک برجام داشتند، شاهد تغییر لحن ظریف در رابطه با اینستکس بودیم، چراکه او هم مانند رییس جمهور کشورمان بر تامین خط اعتباری اینستکس از سوی اروپا تاکید کرد.

نارضایتی  ظریف از بدقولی اروپایی ها در قبال اینستکس

 وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه جلسه هیأت دولت، درباره جلسه کمیسیون مشترک برجام و انتظارات اروپا از ایران، گفت که جلسه کمیسیون برجام، جلسه چالشی بوده است و ما مواضع خودمان را مطرح و بر ضرورت اجرای تعهدات اعضای دیگر برجام مخصوصاً کشورهای اروپایی که تعهدات مشخصی را از اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ مطرح کردند، تاکید کردیم.

وی همچنین گفت که اروپایی‌ها تعهداتی هم در داخل خود برجام و هم پس از خروج آمریکا از برجام دادند و ما این مساله را برای آن‌ها تشریح کردیم که این تعهدات داده شده، اما اجرا نشده است. اینستکس هم یک مرحله مقدماتی بوده و هنوز عملیاتی نشده است و اگر هم عملیاتی بشود باید پول نفت وارد این سامانه شود و نباید این‌طور باشد که اینستکس وسیله‌ای برای اجرای دستورات آمریکا شود.

دیپلمات عالی رتبه کشورمان خاطر نشان کرد که اینستکس وسیله‌ای برای اجرای تعهدات اروپاست بویژه بعد از زمان خروج آمریکا از برجام؛ معلوم است که این سازوکار با موافقت آمریکا نمی‌تواند کار کند. این سامانه باید به‌عنوان یک اقدام اروپایی در نظر گرفته شود. آن‌ها باید این جرأت را به خودشان بدهند که بر اساس تعهدات‌شان عمل کنند نه براساس منویات آمریکا. این موضوعی بوده که در جلسه اول مطرح شده است. همچنین نتیجه جلسه کمیسیون مشترک برجام این بوده که اعضای کمیسیون یک بار دیگر بر تعهدات خودشان تاکید کردند و باید ببینیم که چگونه تعهدات‌شان را انجام می‌دهند.

ظریف تاکید کرد که در شرایط کنونی و تا زمانی که اقدامات لازم از سوی اروپا صورت نگرفته، حتما گام سوم جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجام عملی خواهد شد. در واقع اقداماتی که تاکنون اروپا انجام داده است، هیچ تناسبی با تعهدات و توقعات‌شان نداشته است. اگر آن‌ها می‌خواهند توقعات‌شان عملی شود باید به تعهدات خود عمل کنند. فروش نفت ایران و بازگشت درآمدهای نفتی ایران از جمله تعهدات اولیه اروپا در قبال ایران است.

خواسته ظریف و سایر مقامات دولتی از اروپایی‌ها برای ورود پول نفت ایران به سامانه اینستکس در حالی انجام می شود که پیش از این آمریکا به صراحت علیه این موضوع موضع گرفته و با توجه به همگرایی حداکثری اروپا با آمریکا بعید به نظر می‌رسد که عملیاتی شود. در همین راستا در هفته گذشته وزارت خزانه‌داری آمریکا به اروپا درباره وارد کردن پول حاصل از خرید و فروش نفت ایران به کانال مالی اینستکس هشدار داد.

به نقل از برخی رسانه ها، یک مقام ارشد دولتی آمریکا اعلام کرده که وزارت خزانه‌داری این کشور در نامه‌ای به کمیته اجرایی اینستکس، نسبت به ورود پول حاصل از معاملات نفتی ایران به این کانال مالی هشدار داده است. این هشدار یک روز پس از آن اعلام شد که کمیسیون مشترک برجام در وین با برگزاری نشستی حمایت خود را از توسعه کانال مالی ایران و اروپا اعلام کرد. در حال حاضر کانال مالی مشترک ایران و اروپا موسوم به اینستکس فاقد منابع ارزی قابل توجه است و ایران از طرف‌های اروپایی خواسته است با توجه به تعهدات‌شان، امکان تزریق منابع مالی حاصل از تعاملات نفتی ایران با دیگر کشورها را فراهم کنند.

 

راه اندازی اینستکس لازم، اما ناکافی

چندی پیش سفیر سوئد در روسیه اعلام کرد که کشورش قصد دارد به سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران موسوم به «اینستکس» بپیوندد و برخی دیگر از کشورهای اروپایی مانند اسلوونی هم پیش‌تر در این زمینه اظهار تمایل کرده بودند. با وجود این اعلام آمادگی و ادعاها، این سازوکار مالی با مسئله مهمی تحت عنوان تامین خط اعتباری روبروست و از مجموع تمام حمایت‌ها و بیانیه‌های اتحادیه اروپا اعتباری چند میلیونی برای این سازوکار در نظر گرفته شده است.
اینکه چرا برقراری چنین سازوکاری مالی به تامین اعتباری طرف‌های برجامی نیاز دارد، به کم کاری آن‌ها در برقراری روابط بانکی ایران با بانک‌های بین المللی و دریافت پول خرید نفت ما بازمی گردد چراکه  بنابر ادعای آن‌ها هدف بلندمدت این سازوکار مالی، گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشورهای ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند. آلمان، فرانسه و انگلیس طی هفته های گذشته نیز مدعی راه‌اندازی رسمی این سازوکار مالی شدند، اما بر اساس گفته مقامات کشورمان، با گذشت چند ماه از ثبت این سازوکار مالی، هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا صورت نگرفته است.

کم کاری اروپا در ماه‌های گذشته و اجرایی نشدن اینستکس بارها مورد انتقاد مقامات رسمی کشورمان قرار گرفته است، عراقچی هم در همین راستا تاکید کرد که اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس یا غیر از آن توانسته بودند خواسته‌های ما را برآورده کنند، طبیعتا ما در این نقطه قرار نداشتیم، همچنین سخنگوی وزارت خارجه هم در این رابطه گفت که کسی در دولت به اینستکس اروپا امید نبسته، اما راهش را هم نبستیم. او بر باز بودن  مسیر تاکید کرده و خاطرنشان می کند که اینستکس را کافی نمی‌دانیم، بلکه این سازوکار را مقدمه اجرای تعهدات ۱۱ گانه اروپایی‌ها می‌دانیم که تاکنون به آن‌ها عمل نکرده‌اند.

ایران پس از یک سال خویشتنداری و سیاست صبر راهبردی ۱۸ اردیبهشت ماه امسال و در سالروز خروج‌آمریکا از برجام اعلام کرد تعهدات برجامی خود را در قالب این توافق کاهش خواهد داد. این در حالی است که ایران پس از یک ضرب الاجل ۶۰ روزه گام دوم خود را در راستای کاهش تعهدات برجامی اش برداشت و همین امر زمینه ساز تحرک دیپلماتیک حول این مسئله شد.

در آخر باید گفت که اروپا بارها قول داد تا به وعده هایش عمل کنداما تاکنون در حد حرف و هم وزن همان وعده‌های روی کاغذ در برجام باقی مانده است.
 

2323

کد خبر 1289027

منبع: خبرآنلاین

مطالب پیشنهادی:

اجرای جنجالی فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی+فیلم

بازداشت ۱۴ نفر در مشهد بخاطر نامه به رهبر انقلاب؟

حضور دو نماینده بازداشت شده در جلسه علنی مجلس!!

کلیدواژه: سیاست خارجی کانال ویژه مالی اروپا اینستکس باشگاه استقلال عید قربان ایالات متحده آمریکا آندره استراماچونی باشگاه پرسپولیس بازیگران سینما و تلویزیون ایران بازار مسکن تهران مسکن قیمت مسکن لیگ برتر نوزدهم

منبع این خبر، وبسایت www.khabaronline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۴۴۷۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

میز مذاکره‌ای جز برای بازگشت آمریکایی‌ها به تعهدات برجامی وجود ندارد/ طرح مکرون متوازن و عادلانه نیست

محمد جواد جمالی با تأکید بر اینکه هیچ میز مذاکره‌ای جز برای بازگشت آمریکایی‌ها به تعهدات خود در برجام وجود ندارد می‌گوید: بسته و طرح امانوئل مکرون برای مذاکره ایران و آمریکا به ازای برخی معافیت‌های محدود و موقت نه متوازن است نه عادلانه و تهران آنرا نمی‌پذیرد.

محمد جواد جمالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با قدس آنلاین در مورد آنچه رسانه‌های غربی از محتوای بسته رئیس جمهور فرانسه برملا کرده‌اند و محور اصلی این طرح مبنی بر تمدید محدود و موقت برخی از معافیت‌های نفتی ایران از سوی ترامپ به ازای اینکه تهران نیز با مذاکرات محدود موافقت کند، اظهار داشت: 

دو موضوع را در این مسئله بایدروشن کنیم. نخست اینکه برجام  هیچ جایگزینی ندارد. تواففقی است که امضا شده و باید اجرا شود. چیزی به آن اضافه یا کم نمی‌شود.  اینکه آمریکایی‌ها بخواهند با فشار و تحریم و قلدری ایران را پای میز مذاکره مجدد بکشانند هرگز شدنی نیست و ما هیچ مذاکره دیگری با آمریکا غیر از اینکه بخواهند به تعهدات خود در برجام برگردند نمی‌توانیم داشته باشیم.

موضوع دیگر اینست که اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام در جریان مذاکراتی که صورت گرفتاردیبهشت ماه پارسال برای حفظ این توافق ۱۱ تعهد در حوزه های مختلف از جمله خرید نفت، ارتباطات مالی و بانکی، حمل و نقل و کشتی‌رانی، بیمه همکاریهای اقتصادی و تجاری و امثالهم به ایران دادند که این تعهدات بلاشرط است و باید اجرا شود.

الان اروپایی‌ها یا آقای مکرون نمی‌توانند این تعهدات اجرا نشده خود را رها کنند و از ما بخواهند به ازای برخی معافیت‌های محدود در زمینه خرید نفت از ایران و به اصطلاح قول‌های نسیه در حالی که اساس تحریم‌های آمریکا غیر قانونی است پای میز مذاکره با آمریکایی‌ها برویم.

به نظر من اروپایی‌ها هم در وقت کشی و سر دواندن ما دست کمی از آمریکا ندارند، حالا یا نمی‌توانند یا نمی‌خواهند که برای ما فرقی نمی‌کند. لذا این ایده مکرون برای پذیرش مذاکره با آمریکا به ازای تعلیق موقت و محدود برخی از تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا مثلا در زمینه فروش نفت نه منطقی است، نه عادلانه، نه متوازن و بطور قطع جمهوری اسلامی ایران چنین بسته‌ای را نمی‌پذیرد.

اروپایی‌ها تاکنون مدام در نقش دلالی که اولا نه بیطرف است و ثانیا  قدرتی ندارند و حرفشان بر آمریکایی‌ها نافذ نیست نتوانسته‌اند اقدامی عملی و جدی برای حفظ برجام صورت دهند و این موضوع سبب شد تا ایران به سمت استفاده از مکانیزم‌های موجود در برجام و کاهش تعهدات خودش حرکت کند.

در این شرایط ایران دوباره فریب این قبیل پیشنهادهایی که اصلا عملیاتی نیست و متناسب با خواسته‌های قانونی و منطقی ایران و تعهدات اروپایی‌هاست را نمی‌خورد.

عضو کمیته هسته‌ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اظهار نظر دیروز ظریف پس از دیدار با رئیس جمهور فرانسه و تأکید او بر اینکه پیشنهادهای ماکرون درباره برجام در مسیر صحیحی به پیش‌ می‌رود، و یا اشاره به این موضوع که برگشت آمریکا به میز مذاکره غیر محتمل نیست!  به خبرنگار قدس آنلاین گفت:میز مذاکره‌ای جز بازگشت آمریکایی‌ها به تعهدات قبلی قابل تصور نیست و نمی‌تواند باشد.

جمالی افزود: آقای ظریف قبلا هم گفته‌اند که دیگر هویتی بنام ۱+۵ وجود ندارد و در پاریس هم بعد از دیدار با آقای مکرون تأکید کردند مذاکره دیگری بجز بازگشت به مسیر برجام از سوی ما قابل قبول نیست ضمن اینکه خود برجام هم قابل مذاکره نیست.

نماینده مردم فسا تصریح کرد: به خاطر داشته باشد که برایان هوک رئیس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا همین چند روز پیش دوباره تأکید کرد که آمریکایی‌ها به هیچ سطحی از غنی‌سازی در ایران قائل نیست. بنابراین درخواست و فشار برای مذاکره با آمریکا در راستا و چارچوب تعهدات اروپایی‌ها برای حفظ برجام و جبران خروج آمریکا نیست و منحرف کردن موضوع تعهدات خودشان پس از یک سال و نیم وقت کشی تلقی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اینکه فرانسوی‌ها و اروپایی‌ها در موضع سیاسی بر حفظ برجام و لزوم اجرای تعهدات دو طرف تأکید دارند و تلاش می‌کنند راهی برای شکستن این بن بست بیابند مسر درستی است و آقای ظریف هم منظورش همین است نه اینکه ایران مذاکره مجدد با آمریکا را درست می‌داند و آنرا می‌پذیرد. 

از سوی دیگر بخشی از طرح و بسته آقای مکرون معطوف به ایجاد خط اعتباری و اجرایی کردن اینستکس است که می‌تواند مقدمه اجرای ۱۱ تعهد آنها باشد و مثبت تلقی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد امکان و ظرفیت فرصت نشست گروه 7 برای رایزنی‌های مکرون به منظور شکل دهی یک اتفاق جدید و راه حلی برای عبور از وضعیت موجود در برجام نیز با بیان اینکه تا وقتی این گروه افراطی اطراف ترامپ هستند نخواهند گذاشت او تصمیم عاقلانه‌ای بگیرد، اظهار داشت: گروه جی7 موضوعات بسیار متنوع و چالش‌های بسیار مهمی را درون خودش دارد. موضوع تنش ها میان چین و آمریکا؛ بر هم خوردن برخی معاهدات موشکی هسته‌ای، تنش‌های نظامی و امنیتی در جنوب شرق آسیا، بحران های سیاسی و اقتصادی در اروپا و ... به همین دلیل خیلی انتظار نمی‌رود که مکرون بتواند در نشست جی 7 با توجه به اوضاع پیچیده‌ای که آمریکایی‌ها در جهان ایجاد کرده‌اند اتفاقی رخ دهد.

جمالی افزود: اروپایی‌ها الان نه شرایط مناسبی پیش آمریکایی‌ها دارند و نه نزد ما. آنها نشان دادند توان و ظرفیت اینکه در یک موضوع مهم بین‌المللی تأثیرگذار باشند را برخوردار نیستند .در حال حاضر که انگلستان هم در حال خروج از اتحادیه اروپا است و با چالشی جدی بر سر برگزیت و امکان خروج بدون توافق روبروست توانشان باز هم کاهش پیدا می‌کند.

وی تأکید کرد: به نظر می رسد آمریکایی‌ها هم مایل نیستند که اروپا در موضوعات بین‌المللی محور قرار گیرد و موفق باشد. هفته گذشته ترامپ به صراحت گفت که مکرون نماینده ما نیست و نباید از طرف ما حرف بزند.

من فکر می‌کنم که اروپایی‌ها پیش ما هم آنقدر بی‌اعتبار شده‌اند که اعتماد به آنها سخت تر شده است. آنها در طول اجرای برجام هم به تعهداتشان عمل نکردند و مهمترین بخش برجام که فراهم شدن امکان مبادلات مالی و بانکی برای کشور ما بود از سوی اروپایی‌ها محقق نشد. آزموده را آزمودن خطاست.

عضو کمیته هسته ای مجلس گفت: ایران باید  کاری کند که اروپایی ها را به اقدام عملی واردارد و نشان دهد خویشتنداری ما از سر ضعف نبوده و می‌خواستیم نشان دهیم اهل تعامل ومذاکره‌ایم و بر سر تعهداتمان می‌مانیم. الان توپ در زمین آنهاست و ما صلاح نیست که بخواهیم در موضوعات برجام مجددا مذاکره‌ای داشته باشیم چون دیگر هیچ تضمینی در مورد عملیاتی شدن تعهدات طرف‌های غربی وجود ندارد. در وضعیت موجود به نظر می‌رسد ایران تا چند هفته دیگر گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را نیز عملی کند. این اقدام شاید آنها را به تحرکی بیشتر و اقدامی جدی وادار سازد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • نقش اروپا در برجام از نگاه رسانه های داخلی
 • گزارش خبری از واکنش دولتمردان به بسته توهین آمیز فرانسوی/ آقای ظریف! بسته فرانسه توهین‌آمیز است/ مذاکره جدید با چه توجیهی؟! / بازی در پازل وقت‌کشی اروپا - آمریکا
 • با اندیشکده‌ای که از سوی ایران تحریم شد، آشنا شوید
 • ظریف: برجام موفقیت نادر دیپلماسی ربع قرن جهان است!/ ترامپ را سرزنش نمی‌کنم
 • فرجی‌راد: گفت‌وگوها با اروپا به سمت مثبت پیش می‌رود/اروپایی‌ها از تحریم‌های آمریکا نگرانی دارند
 • گام سوم برجام متناسب با اقدامات اروپایی‌ها طراحی می‌شود
 • رایزنی‌های ظریف از خلیج فارس تا اروپا
 • گام سوم کاهش تعهدات برجام منوط به رفتار و اقدامات اروپایی ها
 • بازتاب سفر اروپایی ظریف در فضای رسانه ای کشور
 • سفر مکرون به ایران لغو شده است؟/رنجبرزاده: فرانسه به دنبال وساطت بین ایران و آمریکاست/بروجردی: اروپا بدون پیش شرط تعهدات برجام را اجرا کند
 • ظریف: برسر تمام کلمات برجام مذاکرات سختی داشتیم
 • ظریف: توافق برجام آن چیزی نیست که من می‌خواستم
 • خرید نفت از ایران اصل درست فعالیت اینستکس
 • اروپا به وعده‌هایش عمل کند، ظرف چند ساعت به اجرای کامل تعهدات خود برگردیم
 • مذاکرات برجامی فشرده ظریف در پاریس، توپ در زمین مکرون و اروپا
 • نمایان شدن دست چدنی FATF از زیر دستکش مخملی اینستکس
 • برجام با یا بدون امریکا سوژه رایزنی‌ها در پاریس
 • بانک‌های جهان علاقه‌مند به دور زدن تحریم ایران نیستند/ عدم اجرای اینستکس به دلیل پیچیدگی این سازو کار
 • مذاکرات فشرده ظریف در پاریس، توپ در زمین مکرون و اروپا