خدایی با بیان اینکه مشکل اصلی تخلف قرارداد سفید امضاء در اصناف است، گفت: هیچ کارفرمایی با راه اندازی سامانه جامع روابط کار نمی تواند قرارداد سفید امضا ثبت کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «علی خدایی» شب گذشته (دوشنبه 21 مرداد) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره سامانه جامع روابط کار گفت: امروز با وجود وضعیت بد اقتصادی و معیشتی امنیت شغلی اولویت اصلی بازار کار است و نبود امنیت شغلی اجازه اعتراض را از کارگر گرفته است.
عضو کارگری شورای عالی کار درباره مزایای راه اندازی سامانه جامع روابط کار گفت: در صورت راه اندازی سامانه جامع روابط کار، اگر ثبت قراردادها در این سامانه انجام شود هیچ کارفرمایی نمی تواند قرارداد سفید امضا ثبت کند.
وی با بیان اینکه نکته مهم در سامانه جامع روابط کار ضمانت اجرایی این سامانه است، گفت: باید با برگزاری جلسات تکمیلی به نتایج یکسان دست پیدا کنیم. هم اکنون با کارفرمایان شناسنامه دار مشکلی نداریم بلکه مشکل اصلی کارفرمایان متخلفی هستند که قرارداد سفید امضا می کنند.
خدایی درباره مشکلات موجود در بازار کار با بیان اینکه مشکل اصلی تخلف قرارداد سفید امضاء در اصناف است، گفت: برآوردها حاکی از وجود 3.5 میلیون نفر کارگر زیرزمینی در کشور است که در کارگاه های فاقد هرگونه قرارداد و بیمه تامین اجتماعی و نظارت وزارت کار و رفاه اجتماعی کار می کنند.
خدایی در ادامه به دیگر مزایای راه اندازی سامانه جامع روابط کار اشاره کرد و گفت: این سامانه بانک جامع اطلاعاتی کاملی برای حوزه روابط کار است که می توان با استناد به آن با اطلاعات دقیق و آمار موثق صحبت کرد نه بر اساس احساسات.
عضو کارگری شورای عالی کار  با بیان اینکه در حال حاضر قراردادهای سفید امضا جرم است و اگر اثبات شود کارفرما حتما جریمه می شود، گفت: هم اکنون بیش از 96 درصد قراردادهای مکتوب و ثبت شده که قابل بررسی باشند موقت هستند./

پایان پیام/50

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سردرگمی صادرکننده و واردکننده در سامانه نیما/ رئیس کل گمرک: مشکل پیش آمده یک موضوع بدیهی فنی است

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ۵ مرداد ماه سال جاری سامانه جامع تجارت با اختلالات جدی رو به رو شده است و همین موضوع باعث شده تا صادرکنندگان در واگذاری اظهارنامه‌های صادراتی و ثبت کوتاژ برای واردات در مقابل صادرات با مشکلاتی مواجه شوند و نتوانند تعهدات ارزی خود را ایفا نمایند. این موضوع باعث بلاتکلیفی واردکنندگان نیز شده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، در یک سال اخیر بانک مرکزی تلاش کرده تا در شرایطی که کشور با تنگنا‌های ارزی رو به رو بوده است، ارز‌های حاصل از صادرات را به شیوه‌های مختلف به کشور باز گرداند. صادرکنندگان در یک سال اخیر به پنج شیوه‌ای که توسط بانک مرکزی تبیین شده است می‌توانسته اند تعهدات ارزی خود را رفع کنند.   این پنج شیوه عبارت بوده اند از: فروش ارز در سامانه نیما، عرضه ارز در صرافی ها، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری ارز پروانه صادراتی و نیز واگذاری ارز به بانک مرکزی.  
تخطی از رفع تعهدات ارزی توسط صادرکنندگان نیز باعث شده است تا بانک مرکزی با آن‌ها برخورد‌های قهری را داشته باشد که از آن جمله می‌توان به ارسال فهرست اسامی صادرکنندگان متخلف به قوه قضائیه جهت برخورد با آن‌ها اشاره کرد.

حالا حدود ۲۰ روزی است که صادرکنندگان به دلیل اختلالات پیش آمده در سامانه جامع تجارت نتوانسته اند آن گونه که باید تعهدات ارزی خود را ایفا نمایند و همین امر موجب نارضایتی صادرکنندگان و واردکنندگان شده است.

ماجرای این اختلال چیست؟

آن گونه که فعالان اقتصادی در مصاحبه‌های خود عنوان نموده اند از ۵ مرداد ماه سال جاری سامانه جامع تجارت برای واگذاری اظهارنامه‌های صادراتی و ثبت کوتاژ برای واردات در مقابل صادرات با مشکلات جدی مواجه شده است. این مشکلات باعث شده است تا صادرکنندگان نتوانند تعهدات ارزی خود را ایفا نمایند.

پیرامون اختلالات ایجاد شده در سامانه جامع تجارت یکی از شرکت‌های صادرکننده به پایگاه خبری تابناک طی نامه‌ای اعلام کرد:

"احتراماً، نظر به اینکه شرکت الف. بر اساس فعالیت اساسنامه‌ای خود همچنین در نظر گرفتن نیاز مبرم کشور به ارز حاصل از صادرات غیرنفتی اقدام به صادرات به کشور چین نموده است و وفق بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک، کلیه مراحل اظهار قانونی کالا و تعهدات مربوطه را به انجام رسانیده، متاسفانه در مرحله بازگشت ارز حاصل به کشور که می‌بایست از طریق سامانه جامع تجارت و با شرایط و قوانین خاص حاکم صورت پذیرد سابقه مربوط به کوتاژ صادراتی مربوطه یافت نمی‌شود و این در حالی است که بیش از دو هفته از صادرات کالا و انجام تشریفات گمرکی آن گذشته است".

 در این میان واردکنندگان نیز در حال متضرر شدن می‌باشند چرا که صادرکننده در حال حاضر نمی‌تواند ثبت سفارش واردکننده را تایید نماید و این باعث خواهد شد تا در صورت پایان مهلت اظهارنامه‌های مورد تایید بانک، فرآیند ثبت سفارش (که فرآیندی بس زمان بر است) از سوی واردکننده دوباره طی شود. در این باره یکی از واردکنندگان به خبرگزاری مهر گفته است: مشتری‌های ارز صادراتی چنانچه ظرف همان روزی که بانک عامل ثبت سفارش را تایید کرده است نتواند تایید صادرکننده را هم داشته باشند با مشکل انقضای تایید در روز‌های بعد  مواجه شده و بانک مجدد باید کوتاژ‌های صادراتی را در سامانه بارگذاری کند و بعضا برخی از این کوتاژ‌ها مجدد امکان ثبت ندارند.

منشاء ایجاد اختلال کجاست؟

همچنین شرکت فوق الذکر در همین نامه خود به پایگاه خبری تابناک اعلام کرده است:

پیگیری‌های مکرر این شرکت از کارشناسان سامانه جامع تجارت و مسئولین گمرک بندرعباس نتیجه‌ای نداده و هر کدام تقصیر را به گردن دیگری انداخته و از ارائه راه حل طفره می‌روند. شایان ذکر است بر اساس اطلاعات فنی به دست آمده به نظر می‌رسد مشکل اصلی از ناحیه گمرک مربوطه می‌باشد که اطلاعات را در اختیار سامانه جامع تجارت قرار نداده و عملاً امکان بازگشت ارز حاصل از صادرات این شرکت و بسیاری شرکت‌های مشابه را سلب نموده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از مسئولین بانک مرکزی نیز در مصاحبه خود در مورخه ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۸، گمرک را مشکل اصلی بروز اختلال در فروش و واگذاری ارز حاصل از صادرات اعلام کرده و بیان نموده است: اطلاعات پروانه‌های صادراتی به درستی از سوی گمرک به سامانه جامع تجارت ایران منتقل نمی‌شود. وی افزوده است: اکنون بیش از دو هفته است که بانک مرکزی در سطوح مختلف، مذاکرات متعددی را با مدیران گمرک جمهوری اسلامی ایران داشته و حتی شخص رئیس‌کل بانک مرکزی نیز به این موضوع ورود کرده و کار را پیگیری نموده است.

رئیس کل گمرک: به زودی مشکل حل خواهد شد

مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی درخصوص اختلال ایجاد شده در سامانه نیما و مشکلات پیش آمده در خصوص رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان و همین‌طور ثبت سفارش برای واردات گفت: در مباحث سامانه‌ها گاهاً ارتقا‌هایی صورت می‌گیرد که به هر حال این تغییرات ممکن است اختلالاتی را ایجاد کند و این ارتقا ممکن است از سوی سامانه گمرک اتفاق بیفتد و یا از سوی سامانه‌های دیگر باشد. بعضاً ارتقا سامانه‌ها و هماهنگ شدن دوباره آن‌ها با یکدیگر ممکن است مدتی به طول بیانجامد.

رئیس کل گمرک ادامه داد: روز چهارشنبه هفته گذشته همکاران ما در گمرک با مسئولین بخش آی تی بانک مرکزی جلسه ۴ ساعتی را در این رابطه داشتند و قسمت عمده این مشکل هم رفع شد.

میراشرفی افزود: متاسفانه عده‌ای دوست دارند که با انتشار این گونه اخبار منفی، مردم و بخش خصوصی را همیشه در استرس و اضطراب قرار دهند. رئیس کل گمرک در انتهای صحبت‌های خود دوباره تاکید کرد که مشکل پیش آمده یک موضوع بدیهی تکنیکال بود که به زودی رفع خواهد شد و شاید هم تاکنون رفع شده باشد.

افشاگری درباره فساد کلان در صنعت خودروسازی؛ ۲۵۰ میلیون دلار برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶

نامه سرگشاده کهنه‌سرباز ایرانی به ترامپ

افشاگری درباره مرگ هادی نوروزی

کلیدواژه: نماز عید قربان عید قربان دعای عرفه روز خبرنگار عید سعید قربان مراسم دعای عرفه اصفهان خبرنگار خبرگزاری شبستان خطبه های نماز عید قربان سامانه جامع روابط کار کار کارگران کارگر

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۴۴۸۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راه حل تبادل پایدار اطلاعات کوتاژ صادراتی در ۲ سامانه جامع گمرک و تجارت چیست؟
 • مرجع ثبت اطلاعات صدورکارت سوخت تاکسی سامانه تاکسیرانی است
 • قرارداد‌های سفید امضا به صفر می‌رسد
 • سند قانون اساسی سودان امضا شد
 • توافق نهائی مرحله انتقالی و سند قانون اساسی سودان امضا شد
 • توافق سیاسی نهائی و سند قانون اساسی سودان امضا شد
 • 50 درصد کاتالیست‌های پر مصرف کشور بومی‌سازی شده‌اند
 • بازاریان اردبیل در سامانه جامع انبارها ثبت نام کنند
 • بومی‌سازی 50 درصد کاتالیست‌های مصرفی کشور؛ مصرف سالانه 450 میلیون دلار
 • کالدرون قرارداد خود را با باشگاه پرسپولیس رسما امضا کرد
 • برخی نمایندگان با قول راه‌اندازی پروژه‌ها، امضا‌های استیضاح را پس می‌گیرند/ با ورود زنان به ورزشگاه‌ها چه دردی از ورزش درمان شد؟
 • قدردانی کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خراسان رضوی از راه‌اندازی سامانه جامع روابط کار
 • ثبت کالا در سامانه جامع انبار‌ها ضروری است
 • آمریکا همزمان با طالبان، توافقنامه جداگانه ای با دولت افغانستان امضا خواهد کرد
 • مسافران در دام تورهای غیرمجاز
 • وضعیت بد اقتصادی عامل تحمیل قرار داد‌های سفید امضا
 • قرارداد میلیچ و استقلال دو ساله خواهد بود؛ مدافع کروات پس از تست پزشکی در تمرینات حاضر می‌شود
 • جونیور براندائو تفاهمنامه پرسپولیس و گویاس را امضا کرد؛ امضای قرارداد پس از تست پزشکی
 • حفظ امنیت شغلی کارگران با سامانه روابط کار