نوید صالح وند دکترای باستان شناسی گرایش تاریخی با تخصص شیشه گری در گفت و گو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علت کم توجهی به مطالعات شیشه‌های باستانی و تاریخی و دلایل کم‌تر دیده شدن این رشته، با وجود اینکه تهران به عنوان شهر جهانی شیشه معرفی خواهد شد، گفت: برخی از فارغ التحصیلان باستان شناسی شناخت کافی نسبت به شیشه‌های باستانی ندارند و به تبع آن به این رشته توجه خاصی نمی‌کنند، گا‌هی برخی از محققان، کوره شیشه گری که در کارگاه‌های شیشه گری موجود است را از کوره صنایع دیگر تشخیص نمی‌دهند.

او ادامه داد: با وجود بروکراسی‌های اداری بسیار، فردی که خواستار طرح جدید مانند «بانک شیشه» است باید هفت خوان را رد کند و با وجود الزامی بودن طرح برای کشور، پژوهش مورد نظر باید براساس سلیقه و علایق مدیران مربوطه باشد که این همکاری نکردن‌های مدیران باعث دلسردی خواهد شد.

صالح وند در حوزه شیشه‌های باستانی کشورمان بیان کرد: دلیل بعدی در پیشرفت اینگونه طرح‌ها افزایش دغدغه مندی اجتماعی است؛ مطالبه گری‌های عمومی بالای گروه‌های مردم نهاد مرتبط با میراث فرهنگی ممکن است باعث تصویب طرح و پژوهش‌ها در این حوزه شود.

این مدرس دانشگاه افزود: نکته مهم دیگر این که در سیلابس درسی دانشگاه‌هایی که در زمینه شیشه گری و باستان شناسی فعال هستند، سرفصل درسی به نام آشنایی با باستان شناسی شیشه و یا آشنایی باهنر شیشه گری دوره باستان و یا دوران اسلامی وجود ندارد و دانشجویان و هنرمندان که می‌خواهند رشته شیشه گری را بخوانند این درس را در ردیف سرفصل‌ها مشاهده نمی‌کنند.

او تاکید کرد:در اغلب اوقات از فردی که به تاریخچه رشته شیشه اهمیت کافی بدهد و بشناسد استفاده نمی‌شود و به تبع آن دانشجو‌ها از تکنیک‌ها بکار رفته در آن دوران اطلاعاتی پیدا نمی‌کنند.

صالح وند بیان کرد: متاسفانه رشته باستان شناسی تحت تاثیر گرایش و جریان‌های سیاسی قبل و بعد از انقلاب بوده است، خوشبختانه با تبدیل شدن میراث فرهنگی به وزارت خانه امیدی برای فارغ التحصیلان این رشته و رشته‌های مرتبط دیگر میراث فرهنگی به وجود آمده است که آیا روزی وارد بازار کار و یا جذب این ارگان خواهند شد تا این سازمان فرهنگی بتواند از پشتوانه علمی بیشتری استفاده کند البته کشور‌های دیگر به پیشینه شیشه نسبت به کشور خودمان اهمیت بیشتری قائل هستند.

وی ادامه داد: بسیاری از افراد که با هنر شیشه گری ارتباط دارند و مشغول به فعالیت این هنر هستند، شناخت کافی نسبت به پیشینه و سرگذشت شیشه ندارند و هر کشوری دارای پیشینه تاریخی در این حوزه نیست. کشورمان باوجود پشتوانه کافی که نسبت به این حوزه دارد باید به مطالعات شیشه چه از نوع باستان سنجی و چه تطبیقی اهمیت بیشتری بدهد.

او بیان کرد: متاسفانه در ایران به بحث تاریخچه علم شیشه گری اهمیت نمی‌دهند و نبود مرکز پژوهشی در میراث فرهنگی در این حوزه قابل ملموس است. این در حالی است که حداقل در دوران تاریخی از شیشه می‌توان با روش‌های آنالیز مواد، اطلاعات بیشتری نسبت به سایر مواد فرهنگی از جمله سفال به دست آورد. علاقمندان به این رشته پیشنهاد تاسیس مرکز پژوهشی حتی المقدور در ابعاد کوچک که بخواهد به بررسی مطالعه ترکیبات تا تهیه نقشه جغرافیایی شیشه‌های باستانی کشور را ارائه کرده اند.

صالح وند ادامه داد: از شهر تهران به عنوان شهر جهانی شیشه صحبت‌هایی شده است، اما نکته قابل توجه این است که بیشتر شهروندان ایرانی و خصوصا تهرانی‌ها از تاریخچه این رشته در کشور اطلاعاتی ندارند.

او ادامه داد: مدیریت منابع انسانی اصلی‌ترین عامل توسعه فرهنگی، اقتصادی ویا نظامی است. اگر از افرادی که به هنر وفرهنگ جامعه خدمت می‌کنند و در تلاش برای بهبود این اوضاع هستند استفاده نشود؛ خود کشور متحمل ضرر‌هایی خواهد شد و  مدیریت  نکردن منابع انسانی، بزرگ‌ترین علت عقب افتادگی جوامع به شمار می‌آید. اگر مدعی جهانی شدن هستم باید در ابتدا از طرح‌ها ومتخصصین رشته‌های مربوطه حمایت کنیم.

صالح وند افزود: بردن نام‌های بزرگ مثل شهر جهانی شیشه گری که باعث سرازیر شدن بودجه‌هایی از بیت المال می شود باید در هر وضعیتی، بهینه مصرف شود. در کشورمان دستگاهی برای آنالیز شیشه‌های باستانی وجود ندارد، فقط یک دستگاه پیکسی انرژی اتمی موجوداست و بقیه دستگاه‌های کالیبره شده بر روی شیشه جواب نمی‌دهند و قادر به تشخیص درست ترکیب شیشه‌های باستانی نیستند.

باستان شناسی نیازمند نگاه ویژه‌تر مدیران مربوطه است

باستان شناس کشورمان بیان کرد: باید مدیران فرهنگی دیدگاه کلان تری داشته باشند چراکه فرهنگ وهنر مربوط به یک حزب، رسته و یا عقیده و حتی یک باند نیست. حداقل در حوزه میراث فرهنگی نباید اقدامات حزبی و یا دیدگاه سیاسی و خودی و نا خودی حاکم شود.کشورمان جزء ۵ کشوری است که دارای ژن فرهنگی است و ما می‌توانیم این سابقه فرهنگی و هویت اسلامی-ایرانی خود را به بهترین شکل نمایش دهیم.

او ادامه داد: مطالعات شیشه‌های باستانی به شرط آزمایش‌های باستان سنجی قادر به پاسخگویی بسیاری از مسائل اقتصادی، صنعتی، تجاری مردمان گذشته است. صنعت شیشه گری کشورمان  مانند بین النهرین مصر ومدیترانه شرقی از مراکز مهم شیشه گری دنیا بود و  به نظر می رسد بازشناسی تاریخی این صنعت در زمانی که خیلی کشور‌ها مدعی این هنر هستند امری بدیهی است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

توقف ۲۰ نماد معاملاتی در بورس

آخرین لیست منتشر شده از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می‌دهد که در بین فهرست ۲۰ نماد متوقف شده در بورس، نماد ۳ بانک نیز وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، بورس تهران با انتشار آخرین لیست نمادهای ممنوع المعامله در تالار شیشه‌ای خبر از توقف نماد ۲۰ ناشر بورسی داد که در آن نام ۳ بانک «انصار، ملت و اقتصاد نوین» هم دیده می‌شود.

 

طبق خبر ایبنا، بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده توقف نماد شرکت‌های بورسی، نماد بانک های انصار «وانصار»، ملت «وبملت» به دلیل تعلیق و اقتصاد نوین «ونوین» به دلیل برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و عادی به طور فوق العاده متوقف شده است.

 

طولانی‌ترین توقف نماد

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که نماد معاملاتی کنتورسازی ایران «آکنتور» که در معاملات بازار اول حضور دارد به عنوان قدیمی‌ترین نماد متوقف شده از ۱۳ شهریور ماه ۹۵ در تالار شیشه‌ای در وضعیت ممنوع‌المعامله قرار دارد و نزدیک به ۳ سال از توقف این نماد می‌گذرد.

 

توقف به دلیل نوسان‌های شدید

این گزارش می افزاید: نماد شرکت‌های «کارگزاران بورس کالا، تولید کنندگان بورس کالا، ماشین سازی نیرو محرکه، عمران و توسعه فارس، حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، ریخته گری تراکتورسازی ایران، پتروشیمی خارک، نفت سپاهان و نوش مازندران» با دلایلی همانند «تعلیق، تغییرات بیش از ۵۰ درصد در ۱۵ روز متوالی، برگزاری مجمع عمومی فوق العاده و تغییر سرمایه» دچار توقف شده اند.

 

ممنوع المعامله شدن بخاطر عدم افشای اطلاعات

گفتنی است بر اساس این اطلاعات نماد شرکت‌های «فروسیلیس، غلتک سازان سپاهان، قند ثابت خراسان، بورس کالا، پشم شیشه، شیشه و گاز و نهادهای مالی بورس کالا» نیز به دلایلی مانند «نوسان های شدید قیمت سهام، تعلیق، افشای اطلاعات با اهمیت و برگزاری مجمع» دچار توقف نماد شده اند.

لیست نمادهای متوقف شده در بورس

 

پایان پیام/50

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آملی‌لاریجانی به اظهارات آیت‌الله یزدی: چرا به این وضع افتاده‌اید و به همه توهین می‌کنید؟ سینه‌ام خزانه اسرار مسئولان و آقازاده‌هاست| ساختمان‌هایی که از آنها استفاده می‌کنید، ارث پدرتان است؟| اکبر طبری رئیس دفتر من نبود| چرا درباره معاون اقتصادی سپا

مکارم‌شیرازی خطاب به آملی‌لاریجانی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

کلیدواژه: میراث فرهنگی مناطق گردشگری

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۴۶۵۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دلیل اهمیت عید غدیر نزد خداوند و مسلمانان جهان/ آنچه پیامبر (ص) باید در روز غدیر ابلاغ می‌کرد، چه بود؟
 • دستگاه قضا از طرح‌های نخبگان جامعه در راستای کاهش جرم استقبال می کند/کرمانی ها روحیه مطالبه گری خود را بالا ببرند
 • شیشه فروش محله نبرد دستگیر شد
 • ترشی گوجه گیلاسی؛ دورچین لذیذ غذا
 • راه اندازی پایگاه حفاظت از سنگ نگاره های باستانی تیمره در خمین
 • کشمکش هند و موزه‌های آمریکا
 • جای باستان شناسی در یزد خالی است
 • کمپوت آلوئه ورا؛ انرژی بخش و خوشمزه
 • دانشجویان با دستور و ابلاغ به بلوغ فکری نمی‌رسند/ تحقق مطالبه‌گری با ادبیات مناسب
 • ‌تاریخ همدان در معرض تهدید
 • فوايد استفاده از شيشه رنگی پنجره و ارتباط آن با ضد افسردگی
 • بررسی تغییرات سبک زندگی جامعه ایرانی و مرجعیت خانواده بین جوانان
 • کشف ۶۰۰ کیلو مواد مخدر در محور زاهدان بیرجند
 • تماشای از پشت شیشه ها بر صحنه تئاتر انزلی
 • «تاریخ اندیشه ایرانی»در شهر کتاب نقد و بررسی می شود
 • سالار آقاخان با «اطلس جت» در ساختمان شیشه‌ای میرداماد!
 • کشف مقبره باستانی دوران پیش از میلاد مسیح
 • قطع همکاری تعدادی از دانشگاه‌های اروپایی با دانشگاه تربیت مدرس
 • تاثیر تحریم های آمریکا بر دانشگاه تربیت مدرس