سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه ۸۹ درصد قبولی‌های کنکور برای ۶ استان کشور هستند، گفت:دانش‌آموزان با عدم هدایت تحصیلی صحیح در مدارس مواجه هستند و در ادامه با عدم توازن هرم شغلی روبرو می‌شوند که در کنکور ضرر می‌کنند. ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۸ اجتماعی فرهنگیان و مدارس نظرات - اخبار اجتماعی -

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید جواد حسینی در آیین تجلیل از رتبه‌های برتر کنکور سراسری سال 98 که در باشگاه فرهنگیان تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه شما دانش آموزان زحمات مستمری را متقبل شدید تا به این رتبه دست یابید، اظهار کرد: آینده کشور در ادامه فعالیت‌ها و اقدامات شما است تا فردای بهتر و ایرانی آبادتر داشته باشیم.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش بابیان اینکه نفرات اول تا دهم بودن علل موفقیت نیست اما افتخار آموزش‌ و پرورش است، گفت: زمانی که مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی بودم در یک سال با اعلام نتایج کنکور هیچ دانش‌آموزی از خراسان در چنین لیستی نبود اما در آن سال رتبه کنکور استان دو رتبه ارتقا یافته بود‌.

میانگین رتبه‌ استان‌ها در کنکور مهم است نه نفرات اول

وی خاطرنشان کرد: میانگین رتبه استان‌ها در مجموعه کنکور مهم است که به مدیریت آموزش و پرورش ارتباط خواهد داشت چرا که رتبه‌های اول کنکور مبتنی بر استعدادها است.

 حسینی تصریح کرد: امسال در المپیادهای جهانی افتخاراتی کسب کرده‌ایم و همچنین به سمت برگزاری المپیاد علوم انسانی، المپیاد جغرافیا و ادبی در سال 99 خواهیم رفت و المپیاد سلول‌های بنیادین و پزشکی بازساختی را با پیشنهاد ایران به سمت المپیاد جهانی هدایت می‌کنیم.

نتایج کنکور عدم تعادل در آموزش‌وپرورش را نشان می‌‌دهد

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با اشاره به تحلیل رتبه‌های کنکور اظهار کرد: نتایج کنکور عدم تقارن و تعادل را در آموزش‌ و پرورش نشان می‌دهد، در رتبه‌های تک رقمی امسال تهران با 46 درصد، آذربایجان شرقی و فارس 10 درصد، اصفهان 7درصد، خراسان رضوی و خوزستان 9 درصد رتبه‌های زیر 10 را کسب کرده‌اند.

وی در ادامه اضافه کرد: میانگین نمرات قبولی استان‌ها در کنکور سال گذشته نشان می‌‌دهد که تهران  در رتبه 7، آذربایجان شرقی 14، فارس 21، اصفهان 3، یزد 1 و خوزستان 20 قرار دارند این موضوع نوعی عدم توازن موفقیت دانش آموزان در کنکور در پهنه استانی و جغرافیایی را نشان می‌دهد.

89 درصد قبولی‌های کنکور برای 6 استان

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با طرح این پرسش که آیا ما به‌عنوان برنامه‌ریزان، عدالت آموزشی را به‌خوبی برقرار کرده‌ایم، گفت: بیش از 89 درصد قبولی‌های کنکور به 5 تا 6 استان اختصاص دارد در این زمینه باید نگاه عدالت آموزشی را پررنگ کنیم و طرحی با تقسیم‌بندی استان‌ها، مناطق، مدارس و دانش آموزان به دو بخش قابل‌توجه و لازم التوجه با رویکرد عدالت ترجیحی آموزشی خواهیم داشت چراکه 30 درصد دانش آموزان در مناطق محروم هستند.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش درباره عدم توازن و تعادل مدارس کشور گفت: تنها کشوری هستیم که 24 نوع مدرسه داریم که این موضوع به هدر رفت منابع، کاهش بهره‌وری و شکاف عدالت آموزشی منجر می‌شود بنابراین طرح ساماندهی مدارس را در دستور کار داریم تا تعلیم و تربیت تمام ساحتی ایجاد شود و تنوع مدارس کاهش یابد.

حسینی خاطرنشان کرد: 80 درصد موفقیت‌های کنکور و المپیادها در20 درصد مدارس تحقق می‌یابد. عدم تقارن جغرافیایی، مدرسه‌ای و رشته‌ای داریم که عدم هدایت تحصیلی و عدم توازن هرم شغلی را ایجاد می‌کند بنابراین به‌طورجدی، فرایند توسعه متوازن رشته‌ای و هدایت تحصیلی را مدنظر خواهیم داشت.

مسیر هدایت تحصیلی در مدارس صحیح نیست

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با اشاره به هدایت تحصیلی دانش آموزان، اظهار کرد: 57 درصد شرکت‌کنندگان کنکور در رشته تجربی هستند درحالی‌که 25.5 درصد کل قبول‌‌شدگان از رشته تجربی هستند که این آمار نشان می‌دهد دانش‌آموزان با عدم هدایت تحصیلی صحیح در مدارس مواجه و در ادامه با عدم توازن هرم شغلی روبرو می‌شوند و در کنکور ضرر می‌کنند.

حسینی گفت: دانشگاه «ارگانیک» متناسب با نیاز جامعه دانشجو جذب می‌کند اما دانشگاه «مکانیک» در گسست با جامعه و بدون توجه به نیاز جامعه دانشجو می‌پذیرد البته قبل از دانشگاه در آموزش ‌و پرورش این هرم باید اصلاح شود.

بررسی طرح جامع نظام مشاوره با حضور رئیس‌جمهور

حسینی تصریح کرد: پرورش استعدادهای درخشان در کشورهای مختلف به سه سبک عمل می‌شود اما به این نتیجه رسیده‌ایم که پرورش تلفیقی درست است و نظام آموزشی با طرح شهاب  پرورش استعدادها را دنبال خواهد کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: طرح خدمات آموزشی در روستاهای دورافتاده نیز اجرا می‌شود که بیش از 400 هزار دانش‌آموز در قالب این طرح آموزش می‌بینند.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش بابیان اینکه در شورای عالی آموزش ‌و پرورش با حضور دکتر روحانی طرح جامع نظام مشاوره را در دستور کار قرار می‌دهیم، گفت: اولین برنامه بنده در کمیسیون آموزش، اجرایی کردن سند تحول  و ورود آن به مدرسه و برنامه‌ریزی درسی بوده است که از اول مهرماه آغاز می‌شود.

دانش‌آموزان فقیر قربانی "نظام طبقاتی آموزش کشور"/ افشای حقیقتی تلخ بر اساس آمار کنکورنکات کلیدی انتخاب رشته کنکور/شرایط پذیرش دانشگاه‌ها براساس معدلاسامی نفرات برتر کنکور 98 اعلام شد"طبقاتی شدن نظام آموزش در مدارس" واقعیت تلخ این روزهای کشور

انتهای پیام/

R1014132/P/S2,22/CT12 واژه های کاربردی مرتبط کنکور دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش سید جواد حسینی

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آمار ترک تحصیل در دوره متوسطه تحصیلی

ساعت24 - معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کسانی در متوسطه دوم نمی‌توانند به هر دلیلی تحصیل خود را ادامه دهند، به خیل تارکین تحصیل می‌پیوندند و همین‌ افراد نرخ پوشش تحصیلی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، گفت: در مقطع متوسطه اول ۳.۹ درصد دختران و ۴.۵۵ درصد پسران ترک تحصیل می‌کنند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کسانی در متوسطه دوم نمی‌توانند به هر دلیلی تحصیل خود را ادامه دهند، به خیل تارکین تحصیل می‌پیوندند و همین‌ افراد نرخ پوشش تحصیلی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، گفت: در مقطع متوسطه اول ۳.۹ درصد دختران و ۴.۵۵ درصد پسران ترک تحصیل می‌کنند.

علیرضا کمرئی با اشاره به تلاش برای کاهش نرخ بازماندگی از تحصیل اظهار کرد: پوشش تحصیلی امری جدی در هدف‌گذاری استان‌ها است.

وی افزود: نرخ پوشش تحصیلی ظاهری دختران در دوره اول متوسطه ۹۷.۷۷ درصد و در پسران ۱۰۱.۶۸ درصد است. علت اینکه این نرخ در پسران بالای ۱۰۰ است به عللی چون تکرار پایه و وقفه‌های تحصیلی ایجاد شده برمی‌گردد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره تفاوت نرخ پوشش تحصیلی ظاهری و واقعی گفت: نرخ پوشش ظاهری از تقسیم تعداد دانش آموزان هر دوره تحصیلی بر تعداد جمعیت دانش آموزانی که در سن متعارف ورود به آن پایه هستند و ضربدر ۱۰۰ به دست می‌آید.

کمرئی تاکید کرد: نرخ ظاهری نباید در افکار عمومی این تلقی را به وجود بیاورد که واقعیت ندارد. ما دو شاخص پوشش ظاهری و واقعی داریم که یکی دانش آموزان در سن متعارف را محاسبه می کند و دیگری دانش‌آموزانی که احتمالا بازمانده از تحصیل هستند و یا تکرار پایه داشته باشند.

وی با بیان اینکه بر اساس این مبنا نرخ ترک تحصیل در پسران بالاتر است، گفت: کسانی در متوسطه دوم نمی‌توانند به هر دلیلی تحصیل خود را ادامه دهند، به خیل تارکین تحصیل می‌پیوندند و این افراد نرخ پوشش تحصیلی ما را تحت تاثیر قرار می دهند. در مقطع متوسطه اول ۳.۹ درصد دختران و ۴.۵۵ درصد پسران ترک تحصیل می‌کنند که در پسران بیشتر است. در کل نرخ ترک تحصیل دانش‌آموزان در متوسطه اول ۴.۲۴ درصد است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: نرخ ترک تحصیل دختران در دوره متوسطه دوم ۳.۷ درصد و در پسران ۴.۵۱ درصد و در مجموع ۴.۱۲ درصد است.

کمرئی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا حد امکان آمار تارکین کاهش یابد و امکانات آموزشی را بویژه در مناطق محروم افزایش دهیم، اظهار کرد: یکی از علل ترک تحصیل، شرایط فرهنگی در برخی استان‌ها است و به دختران بعد از دوره ابتدایی اجازه ادامه تحصیل نمی‌دهند. نیازمند کار جدی در این زمینه هستیم زیرا عدد ترک تحصیل در مناطقی که با شرایط فرهنگی خاص مواجه هستند، عدد قابل توجهی است.

وی به ضرورت رسیدگی به مدارس لازم التوجه برای جلوگیری از ترک تحصیل اشاره کرد و گفت: باید تمهیداتی به کار گرفته شود تا دانش‌آموزان در نظام تحصیلی بمانند و در چرخه تربیت و آموزش حضور داشته باشند که هم عواقب اجتماعی در پی نداشته باشد و هم شاهد رشد آمار تارکین تحصیل نباشیم.

منبع:ایسنا

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

نزدیکی در دوران نامزدی تا چه اندازه باشد؟

کلیدواژه: کنکور دانش آموزان وزارت آموزش و پرورش سید جواد حسینی کنکور دانش آموزان وزارت آموزش و پرورش سید جواد حسینی

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۴۷۷۰۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نتایج کنکور امسال زنگ هشدار لنگ زدن عدالت آموزشی را به صدا درآورد + فیلم
 • مهارت های کارآفرینی به دانش آموزان آموزش داده می شود
 • پایگاه‌های اوقات فراغت دانش‌آموزان با هدف ایجاد خلاقیت در بین نوجوانان تلاش می‌کنند
 • پوشاک دانش‌آموزان ساماندهی می‌شود
 • آموزش و پرورش خوزستان هزینه سمعک و عینک دانش آموزان استثنایی را می پردازد
 • چند درصد دانش آموزان ترک تحصیل می کنند؟
 • تعداد دانش آموزان ابتدایی پایه اول با نیاز ویژه در اصفهان افزایش یافت
 • راه‎اندازی سامانه جامع آموزش خبرنگاری ویژه دانش آموزان در فارس
 • اردوهای ملی دانش آموزی جلوه ای تمام و کمال از آموزش های تمام ساحتی است
 • موانع فرهنگی و آموزشی درمان اختلال یادگیری دانش آموزان
 • نام نویسی ۲۳ بیش از هزار دانش آموز نهاوندی درسامانه سناد
 • نگاهی به عملکرد زنگ تربیت بدنی در مدارس/ ورزش، درسی که جدی گرفته نمی شود
 • المپیادها از انحصار جنسیت، مدارس و استان‌های خاص خارج شود
 • مدارس باید اصلاح الگوی مصرف را مد نظر قرار دهند
 • ارزیابی مدارس در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید
 • آشنایی آموزگاران پایه پنجم با راهکار‌های آموزش دانش آموزان لازم التوجه
 • چقدر خرج کنم تا حتما دانشگاه قبول شوم؟
 • ۴ کدرشته جدید به رشته‌های بدون کنکور دانشگاه محقق اردبیلی افزوده شد
 • عدم اعمال بیش از یک مقطع تحصیلی از زمان استخدام برای کارکنان دولت